Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - s lišákem na minigolf

aktualizováno 
Skvělá komiksová 3D grafika, detailní postavy a dobře vymyšlené minigolfové tratě, to je jen zlomek toho, co nabídne tato bezkonkurenční simulace. A věřte tomu, že s takovýmto počtem herních módů se nebudete nudit na hodně dlouhou dobu.
Lišák

Lišák

Hra týdne

Minigolf Maniacs - nejlepší freewarový minigolf?Minigolf Maniacs - nejlepší freewarový minigolf?  
Hodnocení: 9/10

Minigolfových simulací na freeware scéně příliš mnoho není a golfové by se daly spočítat na prstech jediné ruky. Minigolf Maniacs, jak název dostatečně napovídá, spadá do první kategorie, přičemž patří k tomu nejlepšímu, co jsem z minigolfové kategorie kdy vyzkoušela. První premisa je 3D grafická stránka v detailním provedení. Ostatně Minigolf Maniacs Měla být původně komerčním produktem, naštěstí si ale nyní již můžeme celý projekt vychutnat bez toho, aby z naší peněženky vyšla jediná korunka. Základem je detailní komiksový hlavní hrdina, mou favoritkou byla kupříkladu liška na dvou nohách, čímž výpis zvířecích postaviček rozhodně nekončí.Navíc se budou nové otevírat dál a dál, kupříkladu při průchodu kampaní. Pokud se vám totiž podaří skvělá rána na jediný odpal a míček se objeví v jamce, odměna vás nemine. Do seznamu přibude nová postava nebo se objeví jiný potřebný bonus.


Recenze

Harpooned - lovcem velrybHarpooned - lovcem velryb
Hodnocení: 7/10

V dnešní době, kdy se ze všech stran v médiích ozývají hlasy ekologických aktivistů, kteří volají po záchraně některých zvířecích druhů, které jsou na pokraji vyhynutí. Jistým příkladem mohou být i velryby, jejichž nelegální lov může být v brzké době velkým problémem co se zachování rodu týče. Paradoxně se nepřevlékáme do role aktivisty volajícím po záchraně. Role je naprosto opačná, hlavním hrdinou se stává lovec, který se na své výletní lodi vydává skrze částečně zamrzlé mořské hladiny, kde se v hojném počtu proplouvají velryby. Ty jsou v různých velikostech, což odpovídá i jejich zdravotnímu stavu. K lodi totiž máte připevněnou jednu jedinou zbraň, jakýsi vystřelovač háků, který na velryby skvěle působí. Munice máte neomezené množství a kadence není vůbec špatná, zdraví tedy rybím nepřátelům bude ubývat poměrně rapidně. A o to zde jde, přičemž zabitím vše ani zdaleka nekončí – dalším krokem je sběr masa, které se rozprskne do okruhu několika metrů. Teprve to vám v konečné fázi donese cenné bodíky na účet a nadneseně řečeno jde o to hlavní, oč zde běží.


SeizureDome - zábavná akceSeizureDome - zábavná akce
Hodnocení: 7/10

Cactus je na freeware scéně poměrně známým vývojářem, který má na svém kontě řadu projektů, které se k tuctovým remakům rozhodně neřadí – spíše naopak. Orientuje se na originální koncepty, což platí i pro tuto 2D arkádovou akční střílečku v tak trochu zvláštním zpracování. Ano, grafická stránka SeizureDome na první pohled zaujmout nemusí, pokud ale vše přesto risknete, projekt stáhnete a uvidíte vše v pohybu, jistě mi dáte za pravdu, že něco do sebe má. A pokud byste snad ono kouzlo nenašli ve stránce technické, přesvědčí vás ta obsahová. Základní charakteristikou je akční hra, která se odehrává v oblasti pouze jediné obrazovky. Na té budeme pochodovat s postavičkou akčního hrdiny a pokoušet se spolu s ním vyzrát na bandu podivně vypadajících nepřátelských jednotek.

 

LMarbles - posunujeme kuličkamiLMarbles - posunujeme kuličkami  
Hodnocení: 7/10

Když si člověk prohlíží kategorii logických her, docela nabývá pocitu, že se z freeware projektů čím dál více vytrácí ona proslulá originalita. Naštěstí je nenápadný projekt LMarbles dobrým příkladem, který jde proti výše zmíněnému a nabízí ač graficky ne až tak poutavou, hratelnostně však výtečnou hru. Základem jsou místnosti o maximální velikosti jediné obrazovky. Ta má k vizuální dokonalosti daleko a v každém případě se vlastně omezuje na jednoduše vykreslené stěny a několik barevných puntíků, vyvedených tak jednoduše, jak to snad jen šlo. Na grafickou stránku tedy pohlížet při hodnocení moc dobré není. To ale plně vynahradí obsahová stránka. Tu lze v jistém úhlu přirovnat k Sokobanovi – přesunovat totiž opět budeme, ale v trochu jiném smyslu. Místo toho, aby bylo třeba dostat objekt z místa a do místa b, je situace poněkud komplikovanější.


What makes you Tick! - temná adventurkaWhat makes you Tick! - temná adventurka 
Hodnocení: 8/10

Na rozdíl od komerční sféry, kde počet hráčů rapidně klesá, nemusíme mít o budoucnost adventur na freeware poli prozatím nejmenší strach. Kvalitních kousků stále přibývá a do vývoje se pouští i zkušené týmy, které mají za sebou desítky odehraných kousků a tudíž i dostatek zkušeností. A zákonitě hry z takových rukou musí patřit k nejlepším – a k těm nejlepším What makes you tick! rozhodně patří. I když celé hře nepředchází dlouhý a výpravný trailer a zápletka se zdá naprosto jednoduchá až odfláknutá, několik dalších sekund strávených ve hře vás přesvědčí o naprostém opaku. Jedná se totiž o projekt propracovaný do těch nejmenších detailů, přičemž hlavní hrdinou se stává muž ve středních letech, který přijel na dosti nehostinně vypadající místo hledat jednoho člověka.


Sphere break - šestiúhelníková odreágovačkaSphere break - šestiúhelníková odreágovačka
Hodnocení: 6/10
Ač je Sphere Break zařazen mezi logickými hrami, nemusíte se nechat zastrašit jeho námětem – ve skutečnosti totiž na šedou kůru mozkovou neútočí nijak agresivně a pokud nad ním přemýšlet prostě nebudete, není vyloučeno, že několik levelů zdárně absolvujete. Jedná se zkrátka o lehkou oddechovku, od níž není radno čekat zázraky. Herní plocha je má netradiční tvar pravidelného šestiúhelníku. A aby toho nebylo málo, dále se člení na menší částečky které, nečekaně, jsou taktéž šestiúhelníky. Vám je do ruky dána jednoduchá zbraň a s tou rotujete kolem celého objetu. Nejedná se ale o klasickou střelnou zbraň, nýbrž o speciální vyplivující barevné koule. Jejich pořadí a barvu nadcházející si můžete prohlédnout jak přímo v zásobníku, tak ve speciálním náhledu na spodní straně obrazovky a tak si třeba dopředu promyslet případnou strategii.

Fishie Fishie - nenažraná rybkaFishie Fishie - nenažraná rybka
Hodnocení: 8/10
Polychromatic Funky Monkey je projekt o fous starší, s Fishie Fishie jej ale spojuje jméno autora a samozřejmě také kvalita, která je standardně poměrně vysoká. I když k tomu může název nebo okolí obrázky vybízet, tato hra skutečně není jen další pojídací podmořskou arkádou. Autoři si na krk uvázal daleko větší sousto a zhostil se ho více než úspěšně – ostatně výsledek můžete posoudit z teprve před časem vypuštěné plné verze. Vaším úkolem bude ovládat malou rybičku, která má obrovský hlad. Konkrétně takový, že pokud nedostane po několik sekund do pusy žádné sousto, prostě umře. A nemusíte být ani žádnými ochránci práv zvířat aby jste v sobě cítili povinnost této katastrofě jak jen to půjde zabránit. On vlastně existuje jen jediný způsob – hladce procházet vymyšlenými levely a plnit bříško vaší rybky lahodnými malými rybími přáteli.

Roy Caverna - na hřbetě drakaRoy Caverna - na hřbetě draka
Hodnocení: 8/10
Seznamte se, mé ctěné jméno je Roy Caverna. Již delší dobu žiji v poklidné vesničce, když mě i mé spoluobčany překvapí náhlá prává týkající se rebelie, která se chystá za našimi branami. Okolní tři vesnice spolu vytvořili nečestný pakt, jehož prostřednictvím plánují zaútočit na tu naši v obrovské přesile dnes v noci. Důvod? Trnem v oku jim jsou nejspíše naše rýžová pole, jež jsou známá široko daleko. Co naplat, jakožto nejsilnější a nejodvážnější mi nezbývá nic jiného, než sednout na svého bojového draka a vydat se do akce. To v praxi znamená akční hru netradiční hned z několika pohledů. Jednak je to grafická stránka. Na tu sice tradičně nazíráme pohledem z boku, ovšem tentokráte nám nabízí trochu odlišné zpracování, barevné okolí a dobu, kterou by bylo možno datovat tak možná několik set let zpátky.

Pyramid Pushers - sfingy a pyramidyPyramid Pushers - sfingy a pyramidy
Hodnocení: 7/10
Pokud se někdo rozhodně vytvořit Sokoban, musí počítat s obrovskou konkurencí. Na druhou stranu máte zajištěno celou řadu fanoušků, pro které se tato jednoduchá a přesto neskonale zábavná hra nikdy neokouká. A byla by to škoda, ač Pyramid Pushers nepatří k nejnovějším projektům, Dark Basic dal ale před časem vzniknout nadějnému dílku, který nás zavede do Egypta populárního nejen mezi historiky. A tak se dostáváme do jakýchsi kobek. Ty jsou vzhledem k nepřítomnosti jakéhokoliv slunečního paprsku docela jistě pod zemí a pohybovat budeme opět s kvádry, jejichž tíha není pravděpodobně nejmenší.

 Darx - na běžícím páseDarx - na běžícím páse
Hodnocení: 6/10
Říká vám něco název Klax? Pochopitelně jde o starší herní záležitost, v níž se přímo shlédl autor tvořící za pomocí programu Dark Basic. V tom zpracoval velice slušný remake, nazval jej Darx a již před několika lety vypustil do světa. Vzhledem k tomu, že hra v našem archivu doposud chyběla a nepatří rozhodně k vyloženému hernímu odpadu, rozhodli jsme se ji vám nabídnout alespoň nyní, s lehkým zpožděním. Darx je takovou hrou stojící na pomezí rozumné arkády a logického projektu. I když se vám u toho mozkové závity rozhodně nezavaří, dobré plánování a trocha štěstí navrch mohou s konečným výsledkem rázně zamávat.

CarArena - mini závodyCarArena - mini závody
Hodnocení: 7/10
Od CarArena jsem čekala poměrně hodně. Nejen že se jedná o zástupce závodních simulátorů, kterých je na nezávislé scéně poměrně nedostatek, navíc hra nevypadala z průvodních obrázků vůbec špatně. Ostatně po zpuštění jste svědky asi jedna a půl minuty dlouhé=ho videa, které vás na hraní poměrně navnadí. A první zklamání se dostaví až o pár sekund později... CarArena zkrátka není tím vysněným závodním projektem na dlouhé a dlouhé hodiny, který na nezávislé scéně tak trochu chybí. Spíše jde o nadprůměrný pokus jednoho nezávislého týmu, který nelze prohlásit za zcela špatný ani naopak. Abychom hru hned od začátku nehanili, je třeba ocenit minimalistické pojetí – závody se odehrávají na poměrně krátkých a terénem ne zrovna nejjednodušších okruzích.

Little Fred - za záchranu Zimní ZeměLittle Fred - za záchranu Zimní Země
Hodnocení: 7/10
Po delší odmlce vám přinášíme další záblesk z již dávno uzavřené i vyhodnocené soutěže serveru YoyoGames. Little Fred byl prozatím opomíjenou hrou, která mě ale přesto překvapila svou atmosferičností a propracovaností. Toho se dočkáme již v úvodním intru a na několika prvních obrazovkách, které jsou doprovázeny dobře vybranou hudbou. Hlavní hrdina nese jméno Fred a ve své domovině je právem považovaný za nejsilnějšího, nejodvážnějšího ap. A tak, když se jednoho dne roznese zpráva, že se něco pokazilo ve Winterlandu, je on tím prvním, kterého žádají o pomoc. A co by to byla za hra, kdyby Fred odmítnul. Ač překvapen, horlivě přikývne a v následujících minutách se již létajícím balónem vznáší směrem k zasněžené zemi, kterou zachvátila invaze nepřátelských jednotek.

 

Autor:
Nejčtenější

Cuphead
RECENZE: Nesnesete pomyšlení na to, že prohráváte? Cuphead není pro vás

Kdyby ve 30. letech existovaly videohry, určitě by byly dvourozměrné a zatraceně těžké. Stejně jako Cuphead.  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Layton's Mystery Journey
Nová hrdinka, stará a dobrá hratelnost. Recenze Layton's Mystery Journey

Další díl z hádankářské série Professor Layton vyměnil hlavního hrdinu za hrdinku, je o něco víc „casual“, jinak ovšem zachovává všechny dobré stěžejní prvky....  celý článek

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

Další z rubriky

Netrpělivě očekávanou rubačku ze světa Pána prstenů jsme bohužel nedostali k...
Jatka ve Středozemi. Prvních pár hodin Shadow of War obrazem

Jednu z nejočekávanějších her podzimu hrajeme již třetí den a ještě stále nejsme na konci. Přečtěte si zatím naše dosavadní dojmy.  celý článek

Triss Ranuncul - Zaklínač
KVÍZ: Poznáte herní krásky a hrdinky jen podle obrázků?

Jsou schopné, chytré, krásné či slavné, často i všechno dohromady. A všechny je spojuje výskyt v počítačových hrách. Poznáte herní hrdinky jen podle obrázku?...  celý článek

Logitech G Powerplay
Herní myši Logitech G703 a G903 nabíjí přímo podložka. Jaké jsou?

Myš představuje pro hráče zcela zásadní doplněk, jehož pečlivý výběr ovlivňuje ve značné míře nejen herní prožitek, ale na profesionální či poloprofesionální...  celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.