Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - simulátor tramvajáka

  12:00aktualizováno  12:31
Máte zájem stát se na nějakou tu chvíli řidičem vozů MHD a okusit tak onu tvrdou, zodpovědnou a stereotypní práci? Pokud jste odpověděli kladně, SimTr je tu pro vás.

Hra týdneSimTr - první trolejbusový simulátor na světěSimTr - první trolejbusový simulátor na světě
Hodnocení: 5/10

Jistě se najdou tací z vás, kteří zatoužili po řízení autobusu či trolejbusu. Ačkoliv se to nezdá, jde v reálu o jedno z nejméně vděčných zaměstnání, protože jak je známo, převážet živý náklad je horší než několik tun radioaktivního odpadu. Těchto městských dopravních simulátorů je však opravdu mizivé množství a většina z nich ani nedosahuje nijak výjimečných kvalit, ale přesto existuje alespoň slovenský simulátor, který stojí za vyzkoušení. Podívejme se na něj pod drobnohledem. Základní stažitelná verze hry pomalu ani nestojí za zrecenzování, protože nenabízí takřka nic a stereotyp se dostaví po prvním projetí na konečnou a zpět. Co je na hře však výborné je editor vlastního světa, díky němuž si můžete vytvořit při troše trpělivosti a pečlivosti vlastní město, ve kterém provětráte všemožné dopravní prostředky. Oněch prostředků je totiž v základní verzi solidní množství.


Creature - příšerka zachraňuje světCreature - příšerka zachraňuje svět
Hodnocení: 5/10

Žijete si v poklidu a harmonii s ostatními hodnými příšerkami, když vaši pohodu a klid naruší vetřelci. Stejně jako ve správném béčkovém akčním filmu jste vybráni jako zachránci dobra a vydáváte se bojovat proti obrovské přesile nepřátel. Vzhledem k tomu, že Creature je klasickou 2D skákačkou, neočekávejte nic nového. Vaším úkolem je dojít na konec levelu, abyste mohli postoupit do kola dalšího, kde na vás čeká stejný úkol. V cestě vám klasicky brání různorodé příšerky. Ty můžete buď zlikvidovat tím, že na ně skočíte, nebo využijete střelecké schopnosti vaší příšerky. V poměrně solidním intervalu totiž můžete střílet a tím si čistit cestu. Většina nepřátel má však tužší kořínek, takže do nich nestačí střelit pouze jednou, ale vícekrát. Jako vhodnější a především rychlejší se tedy hodí klasický skok nestvůře na hlavu. 

A Game with a Kitty 2: Darkside Adventures - hvězdná variace večeraA Game with a Kitty 2: Darkside Adventures - hvězdná variace večera
Hodnocení: 8/10

Zmocnivše se tak postavy vrchního kancléře, vydáváte se na záchranu princezny vstříc právě takovému světu. Světu jehož nástrahy jsou rozličné a díkybohu i mimořádně zábavné. Bernie se na gamedesignu vskutku vyřádil a tak se můžete těšit na opravdu solidní kopu rozsáhlých levelů skýtajících širokou sortu platformových triků. Ať už jsou to mizící plošiny, celé pohybující se stěny, sestavy zdí lákající k mohutným trikům při šplhání na ně, protivítr, využití ostatních obyvatel Darksideu jako odrazových plošin, stěny zbořitelné bombou, trampolíny, jež můžete libovolně přenášet, mosty ukotvené na dně jezera, souboje s bossy, chlápek somrující hvězdy výměnou za poskytnutí svých beder jako plošiny, chrliči anebo výtahy, nepřestanete prahnout po odhalování a zdolávání dalších nástrah. 

God, who is hated - zahrajte si na BohaGod, who is hated - zahrajte si na Boha    
Hodnocení: 6/10

"Bohové musí být šílení" to si nejspíše musí myslet všichni obyvatelé tohoto podivného světa který stvořil český autor Petr Hudeček pro zahraniční soutěž Gamedev. Jeho doslova božská hra sice nejspíše na příčku nejvyšší nezaútočí vzhledem ke kvalitám ostatních her, o sympatický příspěvek se přesto jedná. Neomezená moc, neomylnost a nekonečné hranice ve možnost ovlivnit dění na celé planetě. To je jen několik málo možností, které naposledy měli bohové ve starověkém Řecku, hojně uctíváni věrným lidem. To ale není případ vaší maličkosti. Myslím že nebudu rozhodně přehánět, prohlásím-li, že vás váš lid doslova nesnáší - ba co víc, dělá vše pro to aby vaši maličkost jednou pro vždy zničil.

OverLoad - nebeský klon ZumyOverLoad - nebeský klon Zumy  
Hodnocení: 6/10

Pravidelným čtenářům jistě nemusíme představovat herní univerzitu Digipen. Také dnešní hra vzešla ze semestrální práce jejich studentů. Většinou to znamená obstojnou technickou úroveň, nebo alespoň notnou dávku originality či novátorského přístupu k existujícím herním mechanismům. Bohužel ani jedna z těchto složek se v Overload nenachází, přesto ji neodsuzujme k smrti hned od počátku. První věcí, která vás po spuštění zarazí, je nepříliš dobře vyvedené menu, které hýří nápisy jako z Wordu. Podobné křiklavé a prohnuté slogany nejsou vhodné pro dokumenty a už vůbec ne do podobné hry. Dalším nešťastným krokem bylo zasazení pozadí do nebeských prostředí. Na pozadí se objevuje vesmír či obloha, což nepůsobí právě dobrým dojmem, spíše vyvolávají pocity jako u mořské nemoci a hůře se pak soustředí na samotný cíl hry.

Plus or Minus - magnetická zábavaPlus or Minus - magnetická zábava
Hodnocení: 7/10
Fyzika nepatří mezi ty nejmasověji oblíbené vědy, spíše by se slušelo říct, že cestičku k ní si najde jen málokdo. O to zajímavější pak je krok vytvořit hru, která se v této vědě zjevně inspiruje. A od koho jiného může podobný počin pocházet než od pánů ze zdržení Experimental Gameplay. Hra s podivným název + - se inspiruje přesněji řečeno v základních magnetických zákonech, které musí být jasné i dětem na úrovni základní školy, tudíž se nemusíte ani zdaleka obávat, že byste snad na hru inteligenčně nestačili. Samotná hratelnost pak je ještě jednodušší. Po celou dobu hry se zhostíte ovládání klasického dvoupólového magnetu. Ten je umístěn strategicky uprostřed herní obrazovky, kolem něho jsou rozmístěné kovové piliny, jež ale nemají pro vás naprosto žádnou váhu. 

Racing Car Space - vesmírný souboj formulíRacing Car Space - vesmírný souboj formulí
Hodnocení: 7/10
Uvízli jste v zácpě na dálnici nebo jste se krokem ploužili ucpanou Prahou? Pak jistě oceníte nápady z dnešní hry, vždyť kdo někdy nechtěl mít na své škodovce pořádný kulomet a vyříkat si to s nepřizpůsobivými motoristy hezky akčně. Racing Car Space se tváří jako nefalšovaný závodní simulátor, slovíčko "závodění" však znamená přeci jenom něco jiného. Díky akčním prvkům jde tedy více o arkádu, o čemž svědčí i přítomnost robotických bossů na konci každého levelu. Na startu to však vypadá stále normálně, jen ostatní závodní vozítka budete hledat marně - žádná tu nejsou. Potenciálně tu tedy máme zaděláno jen na krátkou podívanou, opak je však pravdou. Po vyjetí na trať vám začne ubíhat nemilosrdný časový limit a vy se překvapeně zaseknete již za první zatáčkou. 

The Pyramid - vítěz zahraniční soutěžeThe Pyramid - vítěz zahraniční soutěže
Hodnocení: 8/10
Mnozí by se mohli domnívat, že s The Pyramid přicházíme tak trochu jako s křížkem po funuse, vzhledem k tomu, že hra je na světě již několik týdnů a celá soutěž serveru Retro Remakes, do níž byla přihlášena, již dávno zná své výsledky. Nutno dodat, že pro The Pytramid výsledky rozhodně pozitivní - jedná se totiž o absolutního vítěze letošního ročníku, proto by bylo škoda vám jej nepřinést. Jak symbolizuje sám název, hra bude mít leccos společného se starými egyptskými stavbami obřích rozměrů, tedy pyramidami. Ty ale nebudete stavět ani nic podobného (ač by to byla zajímavé zkušenost). Pyramida v této hře slouží jako takový sympatický zásobník levelů. Začínáte na jejím vrcholu, abyste se postupně prokousávali níže a níže a to podle toho, kterou ze dvou cest v daném levelu si vyberete, což dává prostor znovuhratelnosti.

Baku Bomber Remastered - vystřelujte lidiBaku Bomber Remastered - vystřelujte lidi
Hodnocení: 5/10
Baku Bomber Remastered má na svědomí tvůrce pod přezdívkou Sparksoft, což je jeden ze členů skupiny Experimental Gameplay. Tento vývojářský tým proslul velmi originálními hrami, jakými byly třeba The Swarm nebo Tower of Goo. S napětím jsem tedy i v případě Baku Bomber Remastered očekával nějakou inovativní hru. Trochu jsem se ale přepočítal. Koncept hry není nijak objevný. Vaším úkolem je rozstřílet budovu, která se nachází pod vámi. Ovládáte zajímavě vypadající létající objekt, kterým manévrujete po hrací ploše a střílíte pod sebe na budovu. Jestliže však očekáváte, že budete střílet klasické střely nebo házet bomby, jste na omylu. Vystřelovat budete totiž nebohé lidi. Ti mají naprosto totožné vlastnosti jako střely, takže pokud se strefíte do některé části budovy, člověk ji poničí. Pokud minete, nic se nestane a člověk zmizí z hrací plochy. Až doposud se jeví koncept hry až příliš banální, a tak tu máme háček. 

Supa Asteroids - vesmír plný asteroidůSupa Asteroids - vesmír plný asteroidů
Hodnocení: 4/10
Vzhledem k tomu, že Supa Asteroids nedisponuje žádným příběhem, můžeme se jenom domnívat, proč jste se ocitli osamoceni uprostřed vesmíru. Faktem však zůstává, že vaši pozici by vám nikdo nezáviděl. Ze všech stran se na vás totiž valí mohutné asteroidy a jejich jediným, zato ale velmi jasným cílem, je vás rozdrtit. Vaše miniaturní vesmírná kocábka disponuje kanónem, který vám z nastalé šlamastyky pomůže. Pokud tedy budete dostatečně vytrvalí. Jakmile totiž střelíte do nějakého asteroidu, ten se rozpadne na dva menší asteroidy a poté ještě na menší kousky. V závěru tak budete muset do jednoho velkého asteroidu střílet vícekrát. Pozice je o to těžší, že jakmile rozstřelíte dva nebo tři velké asteroidy na menší kousky, velmi se tak zaplní hrací plocha a v nastalé nepřehledné situaci hrozí, že nějaký menší asteroid přehlédnete a to se vám stane osudným.

Gamenokihon - zběsilá nekonečná střílečkaGamenokihon - zběsilá nekonečná střílečka
Hodnocení: 6/10
Autor Gamenokihon nás neobtěžuje příběhem a ze strohého menu se dostáváte rovnou do hry. Pakliže jste někdy dříve hráli vesmírnou 2D střílečku, nebudete příliš překvapeni. Gamenokihon se totiž příliš nevymyká klasickému konceptu. Usedáte do vesmírné lodi a vydáváte se sestřelovat nepřátele. Podstatnou změnou oproti většině vesmírných stříleček je fakt, že nepostupujete po levelech vpřed. Gamenokihon má pouhý jeden a ještě navíc nekonečný level. Vaším úkolem je snažit se přežít co nejdéle a sestřelit co nejvíce nepřátel, za které se vám napočítává skóre. A nepřátel bude opravdu požehnané množství. Jakmile nějakého sestřelíte, vypadne z něj bílá kulička a když vás strefí, přijdete o jeden život. Nepřátel postupně přibývá podle toho, jak se vám daří navyšovat skóre. Za každé zdvojnásobení skóre od padesátky přibývá na obrazovce noví bojovníci a tím pádem také větší problémy pro vás.

WinTris95 - prověřená zábavaWinTris95 - prověřená zábava
Hodnocení: 6/10
Tetris je legenda a této gamesce to nikdo neupře. Každý ji zná. Tedy každý, kdo občas hraje počítačové hry. Víte ovšem odkud pochází? Jak vznikla? Tetris pochází z Ruska, z tehdejšího SSSR. Byla napsána v roce 1985 A. Pajitnovem na sovětském computeru Electronica 60 a jejím rodným jazykem byl Pascal. Alexej Pajitnov byl vědec, zajímal se o hlavolamy a tak se jednoho dne rozhodl naprogramovat jednoduchou logickou gamesku. Netušil však, jaké to bude mít následky. Hra se totiž zalíbila přátelům i kolegům a tak se Pajitnov rozhodl gamesu dostat i na jiné platformy, protože počítač Electronica 60 nepatřil mezi nejrozšířenější. Požádal tehdy teprve šestnáctiletého počítačového nadšence Vadima Gerasimova o konverzi své hry na počítače PC kompatibilní a on tak učinil. Tak se hra dostala na PC a rozšířila se i za hranice SSSR. V Maďarsku někdo gamesku předělal na počítače Amiga a C64 od Commodore a počítače Apple. A odtud se už hra šířila všude možně a vznikaly stovky dalších klonů pro systémy ZX, Sharp, Nintendo, Sega a další.

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Návrat legendy. World of Warcraft Classic bude vycházet z patche 1.12

World of Warcraft (Vanilla)

Online hra na hrdiny World of Warcraft letos oslaví 14 let od uvedení v Americe a vyjde sedmá expanze Battle for...

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Ani tahové strategie nebo hry pro děti nejsou v bezpečí před pornem

Titan Quest

Vytváření erotických modifikací není doménou jen těch nejoblíbenějších her, ale týká se i okrajových žánrů. Ani náročné...Najdete na iDNES.cz