Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - škodovka versus trabant

  19:10aktualizováno  19:10
Z českých luhů a hájů se k nám závratnou rychlostí řítí skvěle zvládnutý simulátor, jež navrátí starší vozy jako Škoda 120 nebo Trabant zpátky na závodní okruhy. Podaří se vám vyhrát?

Hra týdne

MultiRacer - Trabant a Škoda 120MultiRacer - Trabant a Škoda 120  
Hodnocení: 8/10

Škoda 120 zejména na vesnicích patří stále k často vídaným automobilům, byť ve velkých městech jako Praha se řadí spíše k raritám. Přesto po republice existuje celá řada jedinců, kteří těmto strojům fandí a rádi se v nich svezou, byť třeba alespoň virtuálně. Takové malé oživení těchto pomalu rezavějících strojů nám přinesli čeští vývojáři v projektu nazvaném MultiRacer. MultiRacer je závodní hrou, která bohužel nepodporuje nic jiného než multiplayer. Abych byla přesná, ano, existuje možnost, jak si hru zahrát osamocen. V takovém případě to ale znamená kroužení po okruzích bez žádné další motivace – umělá inteligence bohužel chybí a to je jeden z největších problémů. Pokud by ho autoři do příštích verzí vylepšili, mohlo by se hodnocení vyhoupnout ještě o fous výše.


Recenze

Witches - svět čar a kouzelWitches - svět čar a kouzel
Hodnocení: 7/10

Her s kouzelnickým námětem se na freeware scéně příliš nepohybuje, což je možná trochu překvapením. Přeci jen postava Harryho Pottera milovaná statisíci mladých na celém světě staví poměrně dobrý základ a do značné míry toto odvětví popularizuje. I když si nemyslím, že chytlavý Potter byl hnacím motorem pro tvorbu Witches, musím uznat, že se tato netradiční arkáda rozhodně povedla a bude se líbit i těm, kdo jinak zpopularizovaného kouzelnického učně příliš v lásce nemají. Hrdinka je tentokráte pro změnu opačného pohlaví – převlečeme se tedy do kůže kouzelnice taktéž oblečené do dlouhého hábitu. Jejím úkolem je prolézt do jistého paláce a poté pokračovat dále až do chvíle, kdy zjistí, proč se ostatní kouzelnice rázem staly zlými.


Stargirl and the Thief from the Exploded Moon - vrhač bedenStargirl and the Thief from the Exploded Moon - vrhač beden
Hodnocení: 7/10

Stargirl and the Thief from the Exploded Moon je jednou z těch her, které na první pohled zaujmou nejen obrázky, ale i intrem. I když jej u většiny her s nelibostí přeskakuji, tentokrát jsem vydržela až do samotného konce a to byť se jednalo jen o úvod statický, vyprávěný pouze textovou formou. Tu naštěstí autor pojal s nadhledem a lehkostí, tudíž se nejedná jen o suchá fakta, ale i trochu vtipu navrch... Pokud u intra stejně jako já vydržíte, dozvíte se o jakési slečince, která si všimne přilétajícího objektu z vesmíru, ten ji okrade a zase zmizí, s čímž se pochopitelně smířit nehodlá.

 

F1 Legends - závodníkem Formule 1F1 Legends - závodníkem Formule 1  
Hodnocení: 7/10

Formule 1 je celosvětově asi nejsledovanější motoristickou událostí na níž padají miliony dolarů a to jak z kapes návštěvníků tak především jednotlivých monopostů respektive sponzorů, pro něž je Formule 1 výtečnou reklamou. Pokud to vezmeme z druhé strany, nadšenecký projekt jednoho zahraničního freeware vývojáře může být naopak dobrou reklamou pro Formuli 1, i když se nejedná o projekt zcela bezchybný. F1 Legends je postaveno na enginu Neogen 2, který je doplněn poměrně kvalitním fyzikálním enginem, což se příznivě podepsalo na výsledné kvalitě. Možná škoda že autor lehce odfláknul menu, které pro hraní až tak nenaláká, stejně jako nabízí málo možností.


Flipside of the Divine - zdatným sokolníkemFlipside of the Divine - zdatným sokolníkem 
Hodnocení: 6/10

Flipside of the Divine je dalším důkazem, jak šikovní jsou zahraniční studenti s nadšením pro počítačové hry. Jejich projekty jsou totiž tím, co od freewaru očekáváme – dosahují akceptovatelného zpracování a navíc přichází s originálními myšlenkami, kterých mají mladí designeři v hlavě plno. Jak je vidět z obrázků, základem je 3D prostředí jakoby vykreslené ve vzduchoprázdnu. Ano, s pozadím se autoři příliš netrápili, naštěstí tuto drobnost mnohonásobně vyvážili samotnou náplní. Důležité je tedy poznamenat, že vaše cesta skrze každý level v kampani povede po malých plošinkách hnědé barvy.


Vegetable Tactics - vaříme polévkuVegetable Tactics - vaříme polévku
Hodnocení: 7/10
Polévka, jejíž základní ingrediencí je zelenina, je poměrně jednoduchým úkolem dokonce i pro méně zdatné kuchaře. To ale neplatí v momentě, kdy nad vaším kuchařským hrncem neustále bdí nějaký neposlušný šotek snažící se vaše snažení tak trochu znesnadnit. Jak ptáte se? Zkrátka do nádoby neustále přihazuje nové kusy zeleniny a stačí trocha nepozornosti, vše se přelije a kousky začnou přepadávat po stranách dolů. No a to se zkrátka stát nesmí. Otázkou tedy zůstává, jak tomu zabránit? Jediným řešením se zdát být kolečko, kterým posunujete po herní obrazovce za pomocí kurzoru myši.

Knytt Nano - mini hraKnytt Nano - mini hra
Hodnocení: 5/10
Pokud je pod hrou podepsaný Nifflas, zaručeně sklízí dostatek ovací. Také proto se autor rozhodl trochu ustoupit do pozadí poté, co se před časem pokoušel prezentovat i ranné fáze svých her, které následně na nátlak hráčů měnil oproti svému přesvědčení. S tím je ale konec a během toho, co pracuje na Night Game rozhodl se vydat dva ze svých experimentálních projektů. Ony to vlastně ani nejsou plnohodnotné hry, spíše takové dva více-méně úspěšné pokusy, které by podle Nifflase mohly hráčskou obec zajímat. No a já nemohu jinak, než souhlasně kývat hlavou. Byt se hra tradičních kvalit jeho her až tak nedosahuje, originality opět pobrala dostatek.


CityBan - s auty přímo do garážeCityBan - s auty přímo do garáže
Hodnocení: 8/10
Idea Sokobana jako takového pravda vznikla již před mnoha lety. Přesto se hra v téměř původním duchu díky množství remaku dochovala až do dnes. Ne všichni se ale snaží svou předlohu zcela kopírovat, mnozí se pokouší koncept upravit tak, aby odpovídal jeho vkusu, nápadu či prostě koníčku. No a tak nějak asi vzniknul Cityban. Ve zkratce řečeno se jedná o Sokoban, pouze s automobily. O znamená celou řadu na sebe navazujících levelů, kde budete řešit logické rébusy a pokoušet se všechnysvé vozy dopravit pěkně do garáže.

UVP 4:The Lemon of Justice - magická klávesniceUVP 4:The Lemon of Justice - magická klávesnice
Hodnocení: 6/10
Když jsem si po hraní UVP 4 - The Lemon of Justice přečetla, že se jedná o prototyp do jedné ze zahraničních soutěží, nechtělo se mi to ani pomalu věřit. Ta navíc měla dosti krvavý limit 48 hodin, který naštěstí autoři této záležitosti dotáhnout stihli a tedy i odeslali – no a myslím, že v otázce umístění se nemusí až tak obávat. UVP 4 - The Lemon of Justice se jen těžko popisuje a nějakým způsobem zachycuje hlavnímyšlenka. Podivný je již samotný příběh který do popředí na pozici jakéhosi magického předmětu staví pro nás zcela obyčejnou klávesnici.

Bounty Hunter - jako ve Star WarsBounty Hunter - jako ve Star Wars
Hodnocení: 6/10
Pro edice vývojářského nástroje Gamemaker se podle všeho vyplatí v případě, že jste spokojenými uživateli základní verze a rádi byste tak trochu pronikli do vývoje 3D her. To ostatně udělal i autor Bounty Hunter PC. Jeho láska k filmové sérii Star Wars jej donutila připlatit si a o nějakou dobu později nám naservírovat 3D akční hru, která překvapivě patří k tomu lepšímu. Jak název dostatečně napovídá, hráč se obuje do bot Bounty Huntera, známé to postavy ze Star Wars, která se bude probíjet několika místnostmi plnými nepřátel.

Masquerade - podivín a záchranářMasquerade - podivín a záchranář
Hodnocení: 7/10
Masquerade se na oko tváří jako tuctová hopsačka, opak je ale pravdou. I když pravda nepřichází s žádnými přehnaně originálními principy, autoři minimálně nezapomněli co se pro takovou hru sluší a patří – no a tak svůj projekt vybavili poměrně slušným příběhem. I když se v jádře dostáváme k poměrně klišovitému zachraňování unesené blondýnky, dozvídáme se poměrně srdcervoucí příběh o muži, kterého vlastně nemá nikdo rád. Přítele nemá a jediný, kdo je ho ochotný snášet je malá kočka, která ho má ráda stejně jen díky pravidelnému přísunu kočičího žrádla. Těžko říct, zda je to vše zapříčiněno jeho zohaveným a popáleným obličejem, na němž raději nosí masku, která ovšem může budit strach.

Desert Racing - skrze poušťDesert Racing - skrze poušť
Hodnocení: 8/10
Desert Racing může s trochou nadsázky připomínat ony dlouhé závodní etapy odehrávající se v nekončící poušti, které jsou pro všechny účastníky svým způsobem nebezpečné. Jedná takové se zúčastníte i vy, místo toho, aby vás tvůrci nechali bezcílně bloudit pouští a orientovat se podle mapy, rozhodli se raději celý komplex přímo ohraničit a dovolit vám prohánět se jen po předem vytyčených trasách. Ty jsou navíc betonované, což se v poušti až tak často nevidí. Mapy ve hře obsažené jsou si svým způsobem dosti podobné, budete-li si to chtít ověřit, musíte si je všechny postupně otevřít.

Used Cars Arena - vzhůru na závodní dráhuUsed Cars Arena - vzhůru na závodní dráhu
Hodnocení: 8/10
Used Cars Arena je poměrně příjemným překvapením na poli závodních her. Příjemná 3D grafika společně s ucházející hratelností si vás získají stejně dobře, jako mě. Možná je třeba na tomto místě upozornit, že se nejedná o simulátor jen tak obyčejný. Klasická auta obřích rozměrů zde nahradily malé modely, které se trochu podobají svým malým bratříčkům ovládaným na elektriku navzdory tomu, že žádný dálkový ovladač ve hře neuvidíte. Výhoda Used Cars Arena spočívá v obrovských možnostech co se výběru týče.

 

Autor:
Nejčtenější

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Další z rubriky

Tracer z Overwatche
Blíží se sportovní revoluce? Vše, co víme o chystané lize v Overwatch

Již letos v prosinci začne zřejmě největší událost v historii progamingu. Blizzard spustí úvodní sezonu ligy ve hře Overwatch, která by časem mohla konkurovat...  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Triss Ranuncul - Zaklínač
KVÍZ: Poznáte herní krásky a hrdinky jen podle obrázků?

Jsou schopné, chytré, krásné či slavné, často i všechno dohromady. A všechny je spojuje výskyt v počítačových hrách. Poznáte herní hrdinky jen podle obrázku?...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.