Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - skvělá vesmírná střílečka

  12:00aktualizováno  8. července 11:48
Stargunner patří mezi nejlepší vesmírné střílečky historie a na trůnu dělá společnost hrám jako Raptor či Tyrian. Nyní jej 3D Realms vydali jako freeware, takže neváhejte a stahujte.

Nejzajímavější hrou uplynulého týdne je bezesporu Stargunner - původně komerční vesmírná střílečka, jež patří do elitní skupiny her jako Tyrian či Raptor. Pokud vás nebaví vesmírné souboje a máte raději bližší kontakt s mimozemšťany, sáhněte po Darwin Hill, ve které budete muset stvořit ideální rasu fialových potvůrek. Příznivce akcí potěší reklamní hra  Eight Legged Freaks: Let the Squashing Begin, vytvořená na motivy stejnojmenného filmu. Rozhodně nesmíte minout ani klasickou adventuru Black Cauldron, tuto pro změnu inspirovala Disneyovská pohádka. Hledáte-li jednoduchou a nenásilnou oddechovku, pak si stáhněte Card War - rozmanitý a povedený simulátor pexesa. A pokud by byl pro vás i tento rychlík příliš pomalý, navštivte náš nový server onlinehry.cz, kde najdete hry, jež můžete hrát bez stahování a přímo v prohlížeči.

 

Stargunner - propracovaná vesmírná akceStargunner - propracovaná vesmírná akce
Úvodem bych se však přeci jen ještě chvíli věnoval těm z vás, co s kýženým titulem nikdy nepřišli do styku. Poslední Metroid, agresivní forma života planety Zeebes, jež před několika lety ohrožovala celou galaxii byla zajata. Olbřímí síla ukrytá v tomto tvoru se při vědeckému výzkumu ukázala jako snadno využitelný zdroj nekončící energie. A běh veškerých událostí neodvratně směřoval k happyendu, jenže vesmírný výzkumák kdosi napadnul a před vámi se otevírá nová pouť směřující ke zkrocení Metroidů a záchraně galaxie. Dnešní hru lze krátce charakterizovat jako objevovou akční plošinovku. V roli Sarah, lovce vesmírných oblud oděném v hi-tech brnění skýtajícím netušené možnosti, se postupně prokousáváte levely vesmírných stanic ve snaze pochytat všechny zběhlé Metroidy.

 Filaxoid - kostičky v novémFilaxoid - kostičky v novém
Pokud by se vyhlásila anketa o nejoblíbenějšího neživého počítačového hrdinu, letitá pálka by dozajista obsadila jedno z předních míst. Dost možná by trůnila i na tom místě nejvyšším. Ostatně proč taky ne, věk na to má a oblibu u hráčů taky. Svůj debut si tento obdélníček odbyl před drahně dlouhou dobou ve vůbec první počítačové hře všech dob jménem Pong. Na její úspěchy po letech navázal Arkanoid a dnes jsou hry s pálkou považovány za stejnou klasiku jako Tetris, Space Invaders nebo třeba Jestliže bychom chtěli být hodně kritičtí, museli bychom dnes recenzovaný Filaxoid označit jako prach(s)prostou kopii Arkanoidu, která oproti svému vzoru nemá vyjma akcelerované grafiky snad nic navíc. Ale jelikož by takové zhodnocení bylo až přespříliš krátkozraké, je na místě se na celou hru podívat pěkně podrobněji a pěkně rozebrat jeden její aspekt za druhým.

Darwin Hill - naklonujte si ideální rasu Darwin Hill - naklonujte si ideální rasu
Uvažovali jste někdy nad tím, jak jsou lidé po celé zeměkouli tak strašně odlišní? A to sni nemluvím o povahové stránce, nýbrž pouze vizuální čili té, která je patrná hned na první pohled. Jeden člověk je malý, jiný velký, jeden má velkou hlavu, obrovské uši, křivý nos, každé oko jiné, nohy do X atd. Věřím že snad každý by dokázal v tomto výčtu nedostatků pokračovat. Jaké by to asi bylo, vytvořit ideální lidí? Nad touto otázkou se ani nemusíte příliš dlouho zamýšlet. Nejlépe totiž uděláte, když se o něco podobného rovnou pokusíte. Nepůjde však o vizuálně ideálního lidského jedince, nýbrž o monstra poněkud odlišného ražení. Přesně řečeno různě veliké růžovoučké mnohdy až modré potvůrky, které na první pohled rozhodně nepatří mezi ty největší skvosty, které je možno na planetě Zemi spatřit. Na vás však bude z toho původně ošklivého balastu vytvořit ideální fialovoučký nárůdek, který by vám mohli mnozí jen závidět. 

Asteroids Reloaded – klasika znovu ožívá Asteroids Reloaded – klasika znovu ožívá
Skupinka vývojářů vystupujících pod jménem Ice Tec Studios rozhodně nepatří na herní scéně mezi žádné nováčky. Aby taky ne, na svém kontě mají celou řadu povedených titulů, z nichž stojí za zmínku Soccer Pong 3D nebo Jungle Survivor. Dnes recenzovaná hra Asteroids Reloaded se snaží navázat na odkaz stařičkých (a nutno podotknout, že velmi oblíbených) Asteroids z dřevních dob elektronické zábavy. Možná to někoho u hry takového formátu překvapí, ale Asteroids Reloaded obsahují příběh. Není sice bůhvíjak propracovaný a překvapivý, avšak i tak jeho přítomnost potěší. Ostatně si zkuste vybavit, kolik jste v životě hráli vesmírných stříleček, v nichž excelovala právě dějová linie? Asi jich mnoho nebylo, což? Nevadí, pojďme se tedy podívat na to, o co vlastně jde v dnešní plné hře.

Ork Attack: The Return - braňte svůj hrad Ork Attack: The Return - braňte svůj hrad
Představte si mohutné kamenné hradby, za nimi se schovává vskutku skvostný a přepychový palác, jež spadá výhradně do vašeho vlastnictví. No uznejte, není to snem každého většího dobrodruha? Vždyť kdo by jen mrknutím oka nevyměnil kupříkladu lehce nepohodlný a rozhodně drobný panelákový byt za honosné mnohapokojové sídlo, kde se vám za zadkem budou plést desítky služebných, kuchařů apod. Takovéto východy však s sebou nesou i notné nepříjemnosti, jež spočívají zejména v okolních kmenech. Ty vám totiž zpravidla vaše sídlo upřímně závidí a po nocích se jim zdá o tom, jak onomu sídlu vládnou jen a jen oni. A podobnými choutky se mohou potvrdit rovněž odporní orkové, kteří se však od snů přesunuli k činům a proti vašemu království jednoho dne vyrazili.

Card War - pexeso na mnoho způsobů Card War - pexeso na mnoho způsobů
Pexeso je stejně jako karty nezbytnou součástí výbavy na většinu výletů či zahraniční dovolenou. Stačí kousek místa na rozložení obrázků a nějakého toho spoluhráče a máte vystaráno o zábavu a navíc si výborně procvičíte mozkové závity. Pokud však chcete (nebo musíte) zůstat u počítače, nevěšte hlavy. Dnešní Card War je simulátorem pexesa se vším všudy a papírovou předlohu i v lecčems poráží. Princip pexesa asi není třeba nikomu dalece vysvětlovat, vaším úkolem je najít a najednou obrátit dvě stejné karty. Zajímavým zpestřením je zde speciální herní mód Triple, který je obměnou klasickým pravidel a hlavně dalším závažím na misku obtížnosti. Najednou totiž musíte obrátit tři stejné karty. Vše je ještě komplikováno tím, že pokud je druhá karta odlišná, k obrácení třetí se nedostanete, to je vám umožněno až při dvou shodných obrázcích.

Biniax – likvidátorem barevných kostek Biniax – likvidátorem barevných kostek
Biniax je klasickým příkladem hry, kdy jednoduchý koncept slaví úspěchy a přináší hodiny skvělé zábavy. V této hře je totiž Vaším jediným cílem zlikvidovat co nejvíce barevných obdélníčků a vydržet tak na obrazovce co nejdéle. Nic jiného se po Vás nechce a přesto je to docela zábavné. Celé to funguje následovně. Začínáte jako čtvereček červené barvy úplně dole na obrazovce. Nad Vámi se postupně začínají objevovat obdélníčky, které jsou vždy dvojbarevné. Každá strana obdélníku má jednu barvu a Vy musíte najít takový, který má jednu ze stran červenou. Jakmile jej najdete, musíte se jej dotknout. Když tak učiníte, obdélníček zmizí a Váš čtvereček změní barvu. Nic není náhodné a tak Vaše výsledná barva závisí na barvě zlikvidovaného obdélníčku. Pokud jste například odstranili modro-červený, změníte se na modrý čtvereček, protože jste začínali jako červený. Jednoduše řečeno, likvidovat smíte jen ty obdélníky, které obsahují Vaši barvu a změníte se vždy na tu druhou.

Classic Pacman – hladový hrdina v duhovém kabátě Classic Pacman – hladový hrdina v duhovém kabátě
Jak mnozí z Vás již jistě stačili postřehnout, dnešní hra není nic jiného než další z řady předělávek klasické hry Pacman. Stojí tedy vůbec za to si ji zahrát? Podívejme se tedy co nám Classic Pacman nabízí. První, čeho si každý jistě všimne, je grafické zpracování. Barvami autoři rozhodně nešetřili a právě v tomto případě je označení „duhová hra“ dost skromné slovo. Nejenže jsou všechny objekty ve hře detailně provedené, ale dokonce i pozadí hýří všemi odstíny každé myslitelné barvy. Ke všemu je animované, takže se Vám před očima rozpoutá hotový ohňostroj barev, skoro jako na Silvestra. Uznávám že to vypadá docela dobře, ale na druhou stranu je to až přespříliš velký chaos a na mapě se často nedá vyznat. Přitom by stačilo pouze udělat trochu klidnější to pozadí.

 Eight Legged Freaks: Let the Squashing BeginEight Legged Freaks: Let the Squashing Begin
Freeware hry na motivy filmů či třeba známých televizních pořadů to měly vždycky jednodušší oproti svým dalším tuctovým kolegům. Takřka jistá totiž byla oblíbenost tohoto projektu lidmi z řad fanoušků předlohy, což dělá vskutku mnoho. Stejně také Eight Legged Freaks je hrou reklamní – slouží totiž víceméně jakožto propagátor stejnojmenného filmu, což je znát již při samotném zahájení. Bude to na škodu či nikoliv? Základní zápletkou onoho filmu je jedna velice nepříjemná situace – naši planetu totiž zachvátili obrovití a na pohled strašliví pavouci, kteří jsou nyní takřka všude a vězte, že i v samotné hře je budete potkávat na každém kroku. Naštěstí se však převtělíte do jednoho z chrabrých hrdinů – na výběr jsou právě dva filmoví, z nichž jedním je žena a druhý muž.

Icon Shuffle – potrapte své mozkové závity! Icon Shuffle – potrapte své mozkové závity!
Logické hry měly vždy své místo v srdcích hráčů. Je tomu právě díky výzvě, kterou všechny nabízí. Je totiž nutné pořádně přemýšlet a porazit tak protivníka v podobě hlavolamu či něčeho podobného a tím získat vytoužené místo v listině nejlepších hráčů. Nejinak je tomu i v dnešní hře, která je klasickým zástupcem logických rychlíků. Jak již z názvu vyplývá, bude Vaším úkolem posouvat obrázky tak, aby nakonec vytvořily stejný obrazec jaký tvoří předloha. Způsob, jakým budete jednotlivé obrázky přemisťovat je předem daný. Vždy budete otáčet čtveřici, a to buď po směru, nebo proti směru hodinových ručiček. Ovládání je natolik skvělé a intuitivní, že si ve hře vystačíte pouze s myší. Pravé tlačítko otáčí čtveřici vpravo, tedy po směru hodinových ručiček, levé přesně obráceně. Nic složitého v tom není a během několika málo kliknutí už budete mít ovládání v krvi.

Nova 3000 – válka v barvách Nova 3000 – válka v barvách
Nebudu dlouho otálet a rovnou se vrhnu na příběh, který je vám hned na začátku nastíněn nepříliš nápaditým intrem : Kdysi dávno v roce 2607 byla schválena kolonizace vzdálené planety známé pod jménem Nova. Rychle začala těžba a hlavně výstavba robotů. Vše šlo hladce až do roku 2840 kdy se Nova střetla s letícím asteroidem a všichni na planetě zemřeli. Jedinými přeživšími se stali roboti, kteří se poté rozdělili do tří skupin – modří, žlutí a červení. Každá skupina má své vlastní obranné systémy a k jejich zničení je třeba různých zbraní. Píše se rok 3000 a vy jakožto vesmírný agent jste byl pověřen nelehkým úkolem – zjistit o co robotům jde. Vaší hlavní zbraní se stává loď s prozaickým jménem Nova 3000 a se schopností měnit své zbraně tak, aby byla schopná vzdorovat všem druhům nepřátel, na které narazíte. Takto vybaveni vyrážíte vstříc nebezpečí na planetě Nova.

Black Cauldron – dobrodružství s kouzelným prasátkem Black Cauldron – dobrodružství s kouzelným prasátkem
A protože Jakub není lempl, nejdříve si zjistil jak je to s příběhem:
Bylo nebylo, – vlastně bylo – psal se rok 1986 a Sierra (herní společnost) chrlila jednu perlu za druhou. Jednou z těch zářivějších byl právě Black Cauldron, hra na motivy Disneyovské pohádky (která se inspirovala knižní předlohou Lloyda Alexandra). Jelikož byla hra určena hlavně dětem, lišilo se také ovládání – již nebylo nutné psát příkazy, stačilo v blízkosti předmětu stisknout jednu z funkčních kláves a voilá. Jak čas plynul hra pomalu tonula v bažině zapomnění, až v roce XXX přišel XXX a rozhodl se jí svou předělávkou připomenout celému světu. Základní dějová linie zůstala nedotčena – jste Taran, učedník u chovatele prasat v malebném světě Prydain. Hned na začátku zjistíte, že prasátko které máte na starosti je kouzelné. Hen Wen (tak se čuník jmenuje) totiž vidí do budoucnosti, čehož se samozřejmě „někdo“ rozhodne zneužít. Tentokrát je padouchem „Zlý rohatý král“(Evil Horned King), který Hen Wen unese a snaží se s jeho pomocí najít černý kotlík a ovládnout svět. Vaším úkolem je, rozhodnete-li se jej přijmout, zachránit prasátko i celý svět před mocnostmi zla. 

Rollin - posunujte se, plošinky Rollin - posunujte se, plošinky
Když se řeknou záludné plošinky, jeden jediný míček a kopa zábavy, může si každý ze čtenářů vybavit zcela odlišnou hru a to jak po hratelnostní, tak především vizuální a koncepční schránce. Vzhledem k tomu že si již bezpochyby prohlížíte okolní obrázky nemá cenu vás přehnaně trápit a rovnou se vrhnout na zhodnocení tohoto oranžovo hnědého z železa zkonstruovaného dílka. O one stitch competition zahraničního serveru Retro remakes jsme si prostřednictvím recenzovaných dílek povídali již mnohokrát . jen ve stručnosti: cílem soutěže bylo stvořit jakékoliv dílko, podmínkou však je, aby se ovládalo pouhou jedinou klávesou. Ptáte se tedy, jak tímto omezením utrpělo toto dílko? .

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered edition

Červenec patří v oblasti her k nejslabším měsícům v roce. Přesto jsme si řekli, že zkusíme vybrat pět kousků, které by...

Kupujete někdy sběratelské edice?

Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů

Ne každému stačí krabička se hrou, či jen digitální kód ke stažení. Většina očekávaných her je k sehnání v různých...

V Assassin’s Creed Odyssey nebudete asasínem, ale žoldnéřem bez štítu

Assassin’s Creed Odyssey

Zdánlivě nesmrtelná série Assassin’s Creed letos zavítá do starověkého Řecka, kdy řády templářů a asasínů ještě nebyly...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz