Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - sněžný muž sportuje

  12:00aktualizováno  7. května 8:09
Tento týden se na Plných hrách nesl ve znamení čtyřdílné série nápaditých a zábavných flashových hříček Yeti Sports, fanoušci adventur pak jistě nepohrdli dvěma špičkovými kousky - A Case of the Crabs a Cirque De Zale.

Tento týden se nesl v první řadě ve znamení čtveřice výtečných originálních sportovních titulů ve Flashi. Yeti Sports jsou nápadité, chytlavé a přitom malé a stažitelné i pro modemisty. Zkrátka prototyp ideální freewarovky. Potěšili jsme ale i milovníky adventur, neboť po chudších týdnech tentokrát na našem recenzentském pultíku přistály hned dva špičkové kousky - kouzelná fantasy Cirque de Zale a ještě lepší humorná detektivka A Case of the Crabs.
Magazín přinesl dva zajímavé rozhovory. V prvním se znovu představil tým Keensoft, jenž nedávno vstal z mrtvých a opět plní roli štiky české freeware scény, ve druhém se pak představil kontroverzní vývojář Jozev dŘevník Borovský.
V PHžurnálu jsme informovali o zahájení soutěže s adventurou Únos, prvním odhalení chystané strategie Fallout Tycoon 2, chystaných velkých změnách na GameCode.cz, logickém Ultimate Puzzle 3D od Progress Studia, obnovení prací na závodním titulu Illegal Race, nových screenshotech ukazujících světlo a stín v akčním titulu First Encounter, resuscitaci skákačky Punkáči 2, pokračování prací na akční arkádě Křižáci 2 a konečně novém kabátě a vyhlášení čtvrté rychlosoutěže na Gamecode.

Yeti Sports 1 - radovánky sněžného muže
Ačkoliv existence sněžného muže (čili Yettiho) nebyla dosud nikým potvrzena, avšak ani vyvrácena, jeho jméno každý zná, a ví, o koho se jedná. A protože Yetti už svým vzezřením budí hrůzu, jistě musí být ve studených krajinách pánem zvířat on. A to se stalo motivem této hry. Zkrátka a jednoduše tyran Yetti si zotročil tučňáky, které nutí dělat věci, které jim nejsou zrovna příjemné. Tyran Yetti je vystavuje různým zkouškám a jejich úkol v této hře není celkem lehký, přesvědčit se můžete sami. V podstatě jde o to, že Yetti cvičí odpaly baseballovou pálkou. Úkolem pro vás tedy je odpálit tučňáka, který skáče střemhlav ze skály co nejdále (chudák tučňák :(). Zkoušet to můžete jak dlouho chcete, nejlepší pokus máte napsaný na ceduli vedle skály.

Cirque De Zale - cesta do jiné dimenze
Na počátku hry Cirque de Zale byl kanadský žertík. Hlavní hrdina, Alexander Zale, jehož zaměstnání obnáší úklid výkalů v jednom ne zrovne exkluzivním cirkuse, jej připravil na ješitného a otravného nadřízeného, kouzelníka-šarlatána Astounda. Když pohár trpělivosti s neustálou buzerací stran neumětelského trikaře přetekl, připravil mu Alexander nepříjemné překvapení: do klobouku, hlavní části tradičního představení, mu připravil plnou lopatu shrabaných exkrementů, do níž rozjetý Astoundo ve vrcholném čísle ponořil furiantsky ruce, avšak místo králíka vytáhl z klobouku jen tužší část sloní stolice. Není divu, že to mistra magických umění poněkud rozčílilo. Ve skutečnosti ho to přímělo k naprosté nepříčetnosti – a jejím výsledkem bylo něco, co Alexander ani v nejmenším nepředpokládal a nepovažoval za možné. Astoundo jej kouzlem – opravdovým kouzlem! – odeslal do jiné dimenze a ponechal ho bez pomoci v cizím městě, v cizím kraji.

Yeti Sports 2: Orca Slap - řádění s kosatkami
Plné hry se snaží přinášet freewarové hry jednak české, jednak kvalitní a samozřejmě též aktuální. To všechno postihnout najednou je při počtu maximálně osmi titulů týdně – přiznejme si – prakticky nemožné. Čas od času se tak stane, že některý oblíbený titul unikne pozornosti redakčního týmu a takovéto opomenutí se musí nahrazovat s křížkem po funuse upachtěnou recenzí. Je to bohužel i případ série Yeti Sports, zprvu nenápadné, nicméně později veleoblíbené nyní již čtveřice flashových arkád, okolo nichž se vytvořila neuvěřitelná komunita a jež si vydobyly kultovní pozici. Proto dnes nastává na Plných hrách doslova a do písmene "Yetti den", během nějž si představíme všechny doposud nepopsané tituly z této ságy – a začneme právě dílem druhým, jenž nese název Orca Slap...

Yeti Sports 3: Seal Bounce - dále, výše, rychleji
Po prvním díle, jenž vyšel na Plných hrách v sobotu, tu dnes máme všechny zbývající. Tento text se bude již plně věnovat dílu třetímu. Jeho podtitulek zní Seal Bounce a jakkoliv je sice velmi konkrétní, podstatu hry stejně neprozrazuje. Opět se jedná o sportovní disciplínu, jež je velmi originální, nápaditá a soutěživá. Pokud by bylo bezpodmínečně nutné hledat nějaké přirovnání, pak bychom mohli říci, že se jedná o jakousi obskurní napodobenínu hodu kladivem, nicméně naštěstí toho třeba není, neboť prostoru k popsání herních principů Yeti Sports 3: Seal Bounce je v následujících odstavcích dost a dost. Takže hurá na to, sáhodlouhé úvody stejně nemá nikdo rád – včetně herních recenzentů, kteří v zájmu natažení prvního odstavce musí plodit takové výplňovky, jako je třeba toto souvětí.

Yeti Sports 4: Albatros Overload - tučňák letí na sever
Zatímco předchozí díly Yeti Sport byly na Plných hrách recenzovány se značným zpožděním, čtyřka nesoucí podtitul Albatros Overload je takříkajíc žhavou novinkou, neboť spatřila světlo světa teprve před několika dny. A dokazuje hned dvě věci: první je, že má autor Chris Hilbert ještě bohatý přebytek nejrůznějších ujetých nápadů, kam potrhlé sportovní disciplíny umístit, druhá pak, že o tom dobře ví a počítá, neboť se nově objevila mapka naznačující cestu tučňáků a yettiho po světě a zdá se, že na nové dobrodružství je ještě spousta místa a zřejmě se dočkáme mnoha dalších dílů, což lze kvitovat jedině s povděkem. Ale nyní už zpět k Yetti Sports 4 – už podtitulek leccos naznačil. Tučňák letí na sever (což v případě jižní polokoule pochopitelně znamená let do teplých krajin, směrem k rovníku).

A Case of the Crabs - příjemná detektivka
A Case of the Crabs – tak zní název jedné z nejvydařenějších adventur posledních měsíců. A přitom se jedná o projekt, jenž na první pohled nebudí přílišnou důvěru. Namísto sofistikovaných adventurních enginů jeho autoři z doposud neznámého týmu Otter Archives použili prostý Flash a hru zpřístupnili v první řadě jako online zábavu a jen pro "modemové zoufalce" i v downloadovatelné verzi. Přestože je však krabí případ technicky prostou a nekomplikovanou záležitostí, nabízí dobře napsaný scénář a kvalitní hratelnost. Děj na první pohled paroduje vážné noir detektivky. Hlavním hrdinou je detektiv Nick Bounty, soukromý vyšetřovatel, jenž se jednoho šedivého dne zaplete do případu, jenž – literární hantýrkou – opravdu smrdí. Navštíví ho prodavač krabů, než mu ale stačí vyložit svůj případ, padne. A to z dobrého důvodu, o čemž přesvědčí Nicka jediný pohled na nůž v zádech nebohého rybáře. Kdo ho zabil a jaký k tomu mohl mít důvod? To musí hráč postupně rozkrýt.

Pyramis - staňte se egyptským faraonem
Hry jsou různé. Některé jsou dokonce tak jednotvárné, krátké, nezajímavé a nudné, že napsat o nich jakýkoliv článek je pro recenzenta peklo. O takové hře prostě vypotíte pár řádků a pak už jen plácáte kraviny, protože vše, co se o ní dalo říct, už jste ze sebe dostali. Naštěstí ale existují také hry o nichž platí opak výše uvedeného. Jsou zábavné a poměrně rozsáhlé. A když nejsou rozsáhlé, jsou alespoň zajímavé a člověk se v nich snaží objevit, co vše vlastně v sobě hra ukrývá. Jednou z nich je také gamesa Pyramis, kterou vám dnes na našem serveru představujeme. Pyramis je česká budovatelská strategická hra z dob faraónů, pyramid a nelítostných bojů mezi národy a za jejím vznikem stojí již poměrně známý tým Pear Softwares, autor mnoha her, hříček a legrácek - jako například K.S.L.U., Kubanos, Trezor nebo Pan Sirka.

Singing Mushroom - plošinovka k zulíbání
Jak mezi freewarovými, tak i mezi komerčními hrami se čas od času najde některá, na níž je na první pohled vidět, že byla určena dětem, mladším hráčům, či zkrátka infantilnějším jedincům mezi námi. Povětšinou se vyznačuje barevnou kontrastní grafikou s veselým laděním, komiksovým stylem, nekomplikovanou hratelností a kouzelnou hudbou. U většiny podobných her si dospělý příliš nepošmákne, čas od času se ale najde výjimka. Vznikne tak ideální produkt, po němž prahnou všechny herní společnosti: hra rodinná, jež dokáže chytit a pohltit skutečně kohokoliv. Nenápadná arkádová skákačka Singing Mushroom, neboli zpívající houba, je takovým designérským grálem mezi volně šířitelnými tituly, neboť spojuje prakticky všechny možné klady: grafický i zvukový perfekcionismus a styl, vysokou hratelnost při zachování jednoduchého a na programování nenáročného principu, a k tomu optimalizaci, jež z ní činí snadný objekt stažení i pro modemisty.

Panic in Chocoland - zachraňte sladké potěšení
Arkády, žánr do kterého spadá většina jednodušších her, které se jen trochu dají hrát. Arkády jsou gamesy, které pobaví člověka a přitom pohladí jeho hráčské srdce. Jejich zlatý věk, doba videoher a osmibitových mašinek na kazety je sice již dávno ztracena v propadlišti dějin, ale naštěstí se sem tam nějaká legenda z těch dob objeví i dnes na počítačích mezi hromadou trojrozměrných krvavých stříleček o několika set megabajtové velikosti. Osmdesátá léta a začátek let devadesátých, která arkádám tolik přála, odešla do věčných lovišť a s nimi i éra nenáročných a přitom zábavných games o několika kilobajtové "rozloze" a desítkách levelů. Tenkrát arkádové pařby hrály prim. Nic lepšího nebylo, takže hráči se s nimi museli spokojit. Dnes když se objeví další arkáda, většina hráčů nad ní mávne rukou a pustí si raději nejnovější výplod od EIDOSu, kde polygony potažené texturou likvidují jiné otexturované polygony. Naštěstí se ale najdou pařani, kteří si rádi zahrají i něco jiného. No a pro ně je určena dnešní hra Panic in Chocoland od Miniclipu - týmu, který asi není třeba představovat. Jeho hry jako Save the Sheriff nebo Zed už ukázaly, co Miniclip dokáže.

Autor:


Témata: cirkus, Fallout, nůž

Nejčtenější

Hry a porno generují největší příjmy z virtuální reality

Pornografická videa v VR

Největším motorem v oblasti virtuální reality jsou hry a porno videa. Vyplývá to z úniků dat Valve a analýzy...

Nejpopulárnější streamer Ninja nechce natáčet se ženami

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Než aby se stal předmětem drbů, nebo byl nařknut z nemístného flirtování, tak se raději oblíbený streamer Ninja úplně...Lepší než GTA? Ohlédnutí za prvním dílem Red Dead Redemption

Red Dead Redemption

Původní Red Dead Redemption patřilo s přehledem k nejlepším hrám minulé generace konzolí. Cenami ověnčená kovbojka...

Vynikající střílečka Insurgency je dočasně zdarma

Insurgency

Multiplayerová střílečka Insuregncy dostane 18. září nepřímé pokračování nazvané Sandstorm. Aby její autoři zvětšili...

Osm a jedna exkluzivní klasika, které by si zasloužily remake na PS4

Killzone 2

Po fenomenálním Shadow of the Colossus vývojáři z Bluepoint Games oznámili, že se chystají na další remake. Půjde opět...

Další z rubriky

Herní hit Fortnite dorazil na Android. Na dotykové obrazovce je to bída

Fortnite Battle Royale na mobilu se systémem Android

Jedna z nejpopulárnějších her současnosti, Fortnite Battle Royale, se konečně dostala na obrazovky mobilních telefonů s...

Nejlepší v sérii? Kritizovaná Call of Duty: Black Ops 4 v betě překvapila

Call of Duty: Black Ops 4

Na letošní díl Call of Duty se od jejího oznámení hrne celkem oprávněná kritika. Vydavatelství nadále dojí ty...

Lepší než GTA? Ohlédnutí za prvním dílem Red Dead Redemption

Red Dead Redemption

Původní Red Dead Redemption patřilo s přehledem k nejlepším hrám minulé generace konzolí. Cenami ověnčená kovbojka...Najdete na iDNES.cz