Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - umění starých mistrů

  12:02aktualizováno  3:39
Uplynulý týden jsme vám nabídli hlavně předělávky osmibitových hitů nebo hry, které jsou postaršího data. Jak však sami poznáte, co je staré, to vůbec nemusí být špatné. A u videoher to platí dvojnásob!

Bacteria 2 - ovládněte celou herní plochu Bacteria 2 - ovládněte celou herní plochu
Jednoduché logické hry alespoň u mě vždy slavili nemalý úspěch. Když již totiž k nějaké freewarovce sednu, očekávám především obrovskou zábavnost a ne několikaminutovou frustraci způsobenou faktem, že prostě nemůžu přijít na to, jak v některé z logických hříček či adventur pokračovat. O to příjemnějším pro mě byla dvojka Bacterie překvapením. Její princip je totiž vskutku jednoduchý, přitom dosti chytlavý a zajímavý – oproti prvnímu dílu však prakticky nezměněný, což se netýká lehké úpravy vizuální stránky a nového módu. Ve svém principu se Bacteria řadí ke hrám jednodušším. Základem je hrací plocha, na níž jsou rozeskládány bílé puntíky. Jak si jistě všimnete, nejde o tečky obyčejné.

Tower of Goo – věž až do nebe Tower of Goo – věž až do nebe
Vzpomene si dnes ještě někdo na povedený Bridge Builder od společnosti Chronic Logic? Ten před pár lety svým jednoduchým, leč geniálním konceptem dokázal uchvátit srdce nejednoho hráče. Do noty navíc hrála opravdu minimální velikost a výtečná hratelnost. Bohužel se mimo pokračovatele s číslicí dva v názvu nevšedního konceptu nikdo nechytil a podobnou hru aby pohledal. Museli jsme sice čekat pár let, ale doufám, že všechen ten čas plně vynahradí dnešní hra jménem Tower of Goo. Princip Tower of Goo je totiž nachlup stejný jako u výše zmiňovaného Brdige Builderu, avšak s tím rozdílem, že byly vypuštěn vláček a zůstalo zachováno stavění. Ti z vás, kteří jsou zběhlejší v angličtině, asi hned poznali, že stavba, která se dnes bude budovat, je věž. A ne věž jen tak ledajaká, vaším úkolem bude navrhnout věž co nejvyšší, nejlépe takovou, která dosáhne až k mrakům. Myslíte si, že se vám to povedete? 

Barbarian Returns – barbarská porce zábavy Barbarian Returns – barbarská porce zábavy
Barbaři odjakživa rozsévali strach do řad svých nepřátel. Jejich zuřivost a síla jsou pověstné. Nyní se však utkají tváří v tvář proti sobě ve smrtícím turnaji, na jehož konci vás čeká samotný tyran Drax, který už dlouho terorizuje celý svět. Tolik k nástinu příběhu, který sice originalitou příliš neplývá, ale na druhou stranu proč by měl? Tohle je přece čistokrevná bojovka a zde se nikdy na propracovanou zápletku nehrálo. Zpět ke hře, ocitáte se v kůži klasického Conanovského barbara a třímáte v rukou obrovský meč. Proti vám nastupuje první nepřítel a zuřivý souboj může začít. Celkově vše hodně připomíná Mortal Kombat, utkáváte s různými soupeři a vaším úkolem je probojovat se co nejdále až k hlavnímu padouchovi, kterému rázně vysvětlíte, že zlo musí být zákonitě potrestáno. 

Bowling Blast - jeden strike za druhým Bowling Blast - jeden strike za druhým
Bowling si v naší republice získává stále větší popularitu a je z něj vyhledávaná víkendová kratochvíle. Scott Haag také miluje bowling, protože dnešní Bowling Blast je již jeho třetím simulátorem tohoto sportu a to nepočítám zvláštní technologickou verzi fyziky samotných kuželek. Na Plných hrách jsme vám nabídli druhé pokračování Bowling 3D Max a dnešní Bowling Blast je třetím v řadě a i když od jeho vydání uplynuly dva roky, stále jde o velmi povedenou a zábavnou hru. Při prvním spuštění mě uvítala nemilá zkušenost s nastavováním grafické stránky a podobný problém se vyskytl i u jiných hráčů. Nejprve jsem musel vybrat nejnižší rozlišení a kvalitu, jinak se hra nespustila. Při dalších spuštěních již bylo vše v pořádku. Na začátku si vyberete jednu z mnoha koulí a můžete naklusat na dráhu.

Bump n' Jump - rychlost nadevše Bump n' Jump - rychlost nadevše
Znáte to. Sednete do auta, nastartujete a vyjíždíte z domova s myšlenkou na vylidněné silnice, po nichž byste se nejraději co nejrychleji dostali až ke svému cíli. Máte totiž pochopitelně pořádně na spěch – důležitá schůzka, zaspání. Ovšem přesně v takových situacích se nejčastěji protivám jako by spikne celý svět. Silnice jsou přecpané a rozpálit to na pořádnou rychlost nemůžete. To však rozhodně neplatí pro dnešní gamesku, kde se ocitáte v takřka totožné situaci, která je zdánlivě ještě bezvýchodnější. Naštěstí však je ve hře dovoleno takřka cokoliv a nemusíte si obávat ani o fyzikální zákony, penízechtivé policisty či snad zdánlivě slabý motor vozítka.

Shaag Chess - královská hra pro všechny Shaag Chess - královská hra pro všechny
Šachy jsou takový enfant terrible mezi volně šiřitelnými hrami. I když tato královská desková hra má nespočet fanoušků, zpracování jednotlivých titulů se diametrálně odlišuje a každý má nějaká plus nebo minus. Pokud patříte k profesionálům, nejspíše sáhnete po nějakém promakaném kousku, který je více simulátorem než hrou, dokáže si stahovat odehrané partie z internetu, umožňuje hru v multiplayeru a sází hlavně na obtížnost až záludnost (např. Arasan Chess). Druhá kategorie se soustředí na výtečné zpracování, ale zase je omezena ve funkčnosti a hodí se pro občasné hráče a začátečníky (např. Zoo Chess). Dnešní Shaag Chess stojí někde uprostřed a jsou tak ideální pro obě skupiny. Autorem hry je Scott Hagg, od něhož jsme se dočkali už hezky zpracovaného Bowling Max 3D a své zkušenosti s OpenGL zúročil i zde.

 Bop N´Pop - smajlíková průtrž mračenBop N´Pop - smajlíková průtrž mračen
Rozhodujícím prvkem u logického žánru je hratelnost, která odsouvá technickou stránku hry většinou do pozadí a pokud se titul dobře hraje, mnohdy se horší technické zpracování s lehčím srdcem přehlíží. O to více potěší přemýšlivý kousek, který oplývá zpracováním, přináší novou myšlenku a ještě navíc obsahuje různé vychytávky. A dnešní Bop N´ Pop je toho dobrým důkazem. Princip této hry vám možná bude na první pohled připomínat Tetris, ale ve skutečnosti jde o něco zcela nového. Hrací plochu tvoří sloupec, ve kterém shora padají různobarevné kuličky ve tvaru smajlíků. Čas od času spadne smajlík s nějakým výrazem, který slouží jako bomba a zruší sloupek smajlíků se stejnou barvou. Tato bomba ovšem funguje jen na svislé sloupky a nezničí sousedící smajlíky stejné barvy. Občas se celá plocha přestaví a přibude navíc několik řad. Vlevo od hrací plochy se po čase objeví červený sloupec, který značí, kolik smajlíků ještě musíte zničit, abyste splnili limit pro daný level.

Space Invaders 3D - klasicka po plastické operaci Space Invaders 3D - klasicka po plastické operaci
Space Invaders mají vyjímečný status mezi vesmírnými střílečkami a dalo by se říct, že jsou pramáti všech vesmírných her vůbec. Zatímco klonů a variant jsme vám nabídli nespočet, předělávek originálu zase tolik není. A těch, co by převedly klasiku do třech rozměrů je ještě méně. Pokusil se o to sice Space Invaders OpenGL, ale v důsledku nešlo o nic mimořádného, a tak doposud zůstává asi nejlepší předělávkou slepičí varianta s názvem Chicken Invaders. Dnes se o slovo hlásí další 3D předělávka, která si dokonce ponechala svůj vzor v názvu. Jak moc to bylo odvážné? Ještě před spuštěním mě v souboru s nápovědou navnadil požadavek na DirectX 9, což slibovalo ještě s přídomkem 3D vizuální podívanou.

Mooncresta – případ pro doktora Chocholouška Mooncresta – případ pro doktora Chocholouška
Mooncresta je jedním z účastníků loňské soutěže webu RetroRemakes. Jejím úkolem bylo vytvořit co nejlepší předělávku nějaké klasiky. Mooncresta si za svůj vzor vzala stejnojmennou hru z roku 1980, která jistě nepatří k nejznámějším. Na první pohled byste si možná řekli, že jde jen o další z celé plejády klonů Space Invaders. Po chvilce hraní vás však dokonale pohltí skvělá adrenalinová atmosféra, budete vztekle bušit do klávesnice, omezíte příjem potravy a uprostřed noci se vzbudíte, abyste se po stopadesáté pokusili probít do dalšího levelu. Ano, je to po delší době kousek, který mě dostal především svou hratelností, spálil mi polštářek na prstu a donutil seřídit vyviklanou klávesnici. Ale začněme od začátku.

Ikachan – malá, ale odvážná medúzka Ikachan – malá, ale odvážná medúzka
Kdo by to do ní řekl. Malinkatá medúzka uprostřed obrovského oceánu plného nebezpečných potvor. A to ještě na jejích bedrech leží záchrana celého podmořského světa. I když to zpočátku vypadá jako utopie, trpělivost a šikovnost se nakonec vyplatí. Nevěříte? Ikachan je hra podle obrázků hodně stará. Ale i když byla vydána již v roce 2000, stále nabízí neuvěřitelnou hratelnost a zábavnost a byla by velká chyba vás o ní neinformovat. Pochází z Japonska, ale díky ochotě fanoušků byla z velké části přeložena i do angličtiny. Ono sice jde stylem hraní o arkádu, jenže notně lízlou také žánrem RPG. I když doprovodné texty nejsou k hraní nutné, přeci jenom lépe pochopíte zápletku a budete s naší hrdinkou více soucítit.

Solglider – aneb vystačíme si jen s mezerníkem Solglider – aneb vystačíme si jen s mezerníkem
Server Retro remakes nás už celkem dlouho zahrnuje celkem kvalitními remaky, mezi které patří i Solglider, předělávka klasické arkády Caveship. Hráč tedy zasedne do kokpitu moderní stíhačky a pokouší se bez větší úhony prolétnut úzkým prostorem před ním. Jak jsem již nastínil v úvodu, bohatě stačí jediná klávesa, v tomto případě se jedná o mezerník. Ke hře prakticky nepotřebujete ani myš – opravdu vše, dokonce i menu, se totiž ovládá mezerníkem. Pravidla byla prostě nekompromisní. Týmu Codex se však podařilo tento problém skvěle vyřešit, takže hratelnost tímto vůbec neutrpěla.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Umělá inteligence ve hrách. Patří jí budoucnost?

Shodan

O pokroku v herním průmyslu jsme si zvykli uvažovat s ohledem na celkovou úroveň grafiky, množství detailů a velikost...

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Kupujete někdy sběratelské edice?

Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů

Ne každému stačí krabička se hrou, či jen digitální kód ke stažení. Většina očekávaných her je k sehnání v různých...Najdete na iDNES.cz