Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - v novém kabátku

  12:01aktualizováno  4:54
Nejzajímavější hrou zdarma v uplynulém týdnu je real-timová strategie Glest, o které mnozí hovoří jako ""freeware Warcraftu"". Mimo mnoha dalších her najdete v přehledu také několik nových rubrik a vylepšení.

Pravidelní čtenáři týdenního souhrnu článků z webu Plné hry nejspíš zbystřili zrak. Rozhodli jsme se náš přehled trochu oživit a pozměnit. Každý týden vybereme "Hru týdne" - nemusí to být přitom ta, která má ze všech nejvyšší hodnocení, ale může to být některá s enormní dávkou originality, zábavnosti, skvělé grafiky (a v nejlepším případě toho všeho dohromady). Další změnou je hodnocení her, které by mělo hned na první pohled roztřídit hry podle kvality. Pod přehledem recenzí přitom najdete dvě nové rubriky: souhrn aktualit z české nezávislé hry a přehled článků, prvních dojmů a rozhovorů z našeho magazínu.  

 

Hra týdneGlest - freeware Warcraft v nové verziGlest - freeware Warcraft v nové verzi
Hodnocení: 9/10

Kvalitní strategie na nezávislé scéně je třeba důkladně sledovat a hýčkat, neboť těch několik málo klenotů si rozhodně čestné místo na harddisku strategických fanoušků zaslouží. Je jich totiž skutečně jako příslovečného šafránu, což je rozhodně škoda. Do takto obtížného dílka se totiž jen málokdo pouští, o to cennější však pak takový titul je – zářným příkladem budiž Glest. Nad touto podařenou strategií se již před několika lety rozplýval David Růžička v této recenzi. Vývoj však šel notně kupředu a v současné době již hra vypadá podstatně dospěleji a hratelněji. Dnes recenzovaná nejnovější verze nese označení 1.1.1 a již samotným pohledem na screenhoty z toho a 3 roky starého Glestu, který jsme zde již recenzovali, vám musí sám prozradit, že se jedná o dvě velice odlišné verze.


Stack - co nejrychleji získat bodyStack - co nejrychleji získat body
Hodnocení: 5/10

Autorem hry je Michael Guan přezdívající si PrinceOfCreation a stojící za mnoha dalšími dílky. Třeba za kousky - Artic Red, Earth 2 či třeba Space Invader Retro Vibe. Hra Stack je napsána ve vývojovém nástroji DarkBasic, což je obdoba microsofťáckého Visual Basicu, která však aktuálně slouží především k vývoji kvalitních her. Ovšem vzniká v něm i mnoho jednodušších hříček, mezi něž patří i dnešní logická gameska Stack. Vaším úkolem bude ve změti mnoha políček s obrázky klikat na ty správné (ve správném pořadí) a vytvářet z nich řady, řetězce. V gamese existují tři druhy řetězců - zvířata, bloky a charaktery. Zvířecí řetězce se vytváří podle toho, kdo koho může sníst či zabít. Tedy kočka zabije myš, pes kočku, lev psa, slon lva a myš slona. Za takto vytvořený řetězec lze dostat od 20 do 80 bodů. Stack Blokové řetězce se vytvářejí ze tří oranžových nebo modrých políček a bodové ohodnocení je od 10 do 40 bodů za řetězec.

Operation Cucumber - okurkový salát a plyšoví tygříciOperation Cucumber - okurkový salát a plyšoví tygříci
Hodnocení: 7/10
Čím víc píšu recenze, tím víc mě láká naučit se japonsky. Takto mi nezbývá než procházet klikiháky, odhadovat a chytat se každičkého latinského písmena. Ale ta trocha námahy stojí za to, protože jen málokdy mě nějaká japonská freewarovka zklamala. U dnešního úlovku jsem to měl naštěstí jednoduché, protože stránky byly k dispozici i v angličtině. Již podle letmého pohledu na screenshoty poznáte, že jde o trojrozměrnou akci viděnou z pohledu třetí osoby. To není v současnosti ani v oblasti her zdarma nic neobvyklého, ovšem mnohdy jde jen o duchaprosté střílečky se zbraněmi a pár strašidly, které jsou spíše technologickým demem a demonstrací enginu. Na Operation Cucumber je vidět snaha o odlišný přístup a také humornost. Zatímco evropské střílečky sází na přesnou střelbu, rychlý pohyb a krytí, zde byl systém zaměřování zjednodušen. Pokud je nepřítel v zorném poli, objeví se v červeném trojúhelníku a pak jen stačí začít střílet. Nemyslete si ovšem, že jde o lehkou záležitost. Na normální obtížnost již jde o pořádný masakr a akci až do morku kostí.

Hold Off Red - držte si depku od tělaHold Off Red - držte si depku od těla
Hodnocení: 5/10

Chmury a deprese útočí na srdce každého z nás a ať chceme nebo ne, čas od času jim podlehneme. Na této prosté pravdě staví hra Hold Off Red, kde budete v roli červeného srdce těmto pocitům čelit. Autoři nám namíchali zajímavý koktejl akce, arkády a RPG. Je to jedna z těch her, které rychle pochopíte a snadno se dostanete na určitou úroveň. Zde však je vaše snažení rázně utnuto a abyste se dostali dále a zvyšovali svou úspěšnost, musíte dokonale poznat RPG systém, vyzkoušet různé kombinace a strategie. Z na první pohled jednoduché klikací střílečky se tak rázem vyklube zapeklitý oříšek. Něco podobného jsme mohli pozorovat i u českého Fuku. Někteří jej po chvíli hraní odložili jako průměrnou akcičku, jiní objevili skryté bonusy a tvrdohlavě vylepšovali bodové skóre.

Giana's Return – stará klasika je zpátkyGiana's Return – stará klasika je zpátky  
Hodnocení: 4/10
Snad každý, kdo někdy vlastnil Commodore 64 nebo Amigu, tuhle hru musel někdy hrát. Aby taky ne, když se o ní dnes říká, že patří k tomu nejlepšímu, co na dvě předtím jmenované platformy kdy vzniklo. A jelikož je nosná myšlenka The Great Giana Sisters živá i po těch dlouhých letech, pořád vznikají různé remaky či klony. Jedním z nich je i Giana's Return od německých fandů. Giana's Return není ale remakem v pravém slova smyslu, jako tomu bylo třeba u Akiko and Minami, protože se její autoři nesnažili originál nijak vylepšit, pouze si z něj propůjčili námět a stylové pojetí hry. Kdo tedy hrál původní hru, bude se u Giana's Return cítit jako ryba ve vodě. Vaším úkolem ve hře je projít několik levelů plných nástrah, což možná zní jako klišé, ale skutečně je tomu tak. Nebezpečí na vás číhá takřka na každém kroku a vy musíte být velmi ostražití, abyste zůstali co nejdéle naživu.

B.a.l.l.o. – v jednoduchosti je sílaB.a.l.l.o. – v jednoduchosti je síla  
Hodnocení: 8/10
Začalo to přitom tak jednoduše – dostal jsem chuť na nějakou arkádu a najednou jsem našel slušně vyhlížející hříčku se jménem B.a.l.l.o. Řekl jsem si, že to zkusím a spustil novou hru…od počítače jsem vstal asi po dvou hodinách a k B.a.l.l.o. se ještě několikrát vrátil. Herní princip této hry je skutečně velice chytlavý a ke všemu jí ještě přihrává i povedené technické zpracování. Jak už je naznačeno v úvodu – ovládáte jakýsi malý míček uvázaný na provaze, se kterým se můžete přichytávat okolních skal a postupovat tak dále až k cíli. Během toho všeho se ale smíte maximálně čtyřikrát dotknout okolních stěn., pokud nabouráte víckrát, čeká vás neodvratný game over a restart levelu. Nic jiného než pohupování, přichytávání a přitahování není povoleno.

Saharan Outpost - důležitá vojenská miseSaharan Outpost - důležitá vojenská mise
Hodnocení: 6/10
Her založených na nějaké té historické události není na nezávislé scéně zrovna mnoho, což je v porovnání s tou komerční vcelku škoda. Vždyť tvůrci by si tak okamžitě vysloužili obdiv z řad milovníků historie, kteří by si podobnou hru s chutí zahráli, i když by nebyla nikterak přehnaně kvalitním (příkladem budit průměrná akce Sedmnáctého od Marion Software). Když si však naopak stvoří dílko dle své vlastní hlavy, nemusí čelit kritice z řad nespokojených fanoušků, kteří pochybují o jeho věrohodnosti. Tvůrci Saharan Outpost si však z podobné hrozby vůbec nic nedělali a své dílko na historických reáliích skutečně postavili. Nečekejte však nikterak komplexní akci, heslem tvůrců totiž byla jednoduchost, což se někomu líbit může, jinému zase nikoliv.

Wrecking Ball - koule na laněWrecking Ball - koule na laně
Hodnocení: 6/10
Nějaký čas jsem se teď nedokázal odhodlat napsat herní recenzi. A pokud jsem se konečně odhodlal, tak mi do toho něco vlezlo. Kamarádi mě vytahovali do hospody, dělal jsem stránky jedné kapele, musel jsem občas odvézt pet láhve ke kontejnerům (nebo třeba babičku na hřbitov) a mnoho času jsem ještě navíc strávil v práci. Ovšem nejdůležitějším důvodem, proč se mi do psaní nechtělo, byl ten, že všechny hry, na které jsem v poslední době narazil, buď na PH vyšly, byly technicky zastaralé či zbytečně jednoduché. A nebo se jednalo o další klon nějaké hodně profláknuté klasiky. Chtěl jsem si na chvilku odpočinout od her typu Arkanoid, Space Invaders, Tetris, Pacman nebo Mario, ale jakoby na mě tyto hry ze všech stran nalétávaly. Vrcholem všeho bylo, když mi kamarád poslal jím naprogramovaný klon Pac Mana, který nepřinášel nic nového, snad jen to, že byl celý zpracován ve dvou barvách - černé a bílé.

Stuntcar Racer - adrenalinové závodyStuntcar Racer - adrenalinové závody
Hodnocení: 7/10
Stařičké klasicky v podobě povedených a nezapomenutelných her rozhodně nerezaví, o což se stará také freeware komunita, která místo nostalgického vzpomínání prostě vezme koncept svého oblíbeného dílka, přidá trochu invence a zpracuje jej do moderního kabátku, čímž si zaslouží uznání spousty freeware hráčů a mnoho stovek downloadů, což je pro freeware tvůrce to jediné ocenění. Proč o tom mluvím? Jak je již ze samotného názvu jasné, autor dnešní adrenalinové hry se do velké míry inspiroval klasikou jménem Stunts a nutno dodat že je to rozhodně poznat. Život kaskadéra není ani v nejmenším jednoduchý, o čemž by mohli do jednoho vyprávět. Jen málokoho láká zažívat onen o pocit kdy stojíte na hranici mezi smrtí a životem, byť třeba jste za to dostatečně placeni.

Kumoon - kuře a bednyKumoon - kuře a bedny
Hodnocení: 8/10
Originálních her jež nejsou kopií již nějaké té vzniklé je na nezávislé scéně doslova jako šafránu, což je rozhodně škoda, neboť takové má velká spousta hráčů asi nejvíc v lásce, což pro mě platí dvojnásob. Musím uznat že Kumoon je asi nejinovativnější hrou která mě jen mile překvapila za hodně dlouhou dobu, za což mu patří hned první a velice důležitý plusový bod. Malá žlutá a vcelku nevinně působící kuřátka nebývají zrovna těmi nejčastějšími hlavními hrdiny a když už, tak jim tvůrci jen málokdy přisvojí do rukou nějakou tu nebezpečnou palnou zbraň jako je tomu v tomto případě. Minirozhovor s Disaster Studio
České hrady finišují
Disaster Sudio hlásí konec
Novinky u Error Games
Nieflheim stále žije


Rozhovor s týmem Rainbow Creatures

Příjemná arkáda B.I.R.D. je již nějakou dobu venku a zahrála si ji velká spousta freeware hráčů - jak se však na samotné dílko dívá sam autor a co chystá do budoucna? Čtěte náš rozhovor.


PlnéHry.cz - přes 2300 her zdarma!

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Návrat legendy. World of Warcraft Classic bude vycházet z patche 1.12

World of Warcraft (Vanilla)

Online hra na hrdiny World of Warcraft letos oslaví 14 let od uvedení v Americe a vyjde sedmá expanze Battle for...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...Najdete na iDNES.cz