Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - všude samé kuličky

  14:02aktualizováno  14:02
Máte rádi Zumu nebo Luxor? Nemáte peníze na plnou verzi a hraní demoverze pořád dokola vás nebaví? Pak si stáhněte Aztecu, která je nejen stejně chytlavá, ale i skvostně graficky zpracovaná.
achjoooooooo

achjoooooooo

Hra týdne

Azteca - dobrodružství v zemi AztékůAzteca - dobrodružství v zemi Aztéků 
Hodnocení: 8/10

Asi tu máme nějaké kuličkové období, ale protože jeho plody jsou nadmíru sladké, tak proč ne? Včera jsme vám nabídli povedený klon Puzzle Bobble s názvem Space Bubbles, dnes tu máme dílko ještě vykutálenější. Azteca je věrnou napodobeninou legendární Zumy nebo Luxoru. Obě hry si během pár let existence rozšířili jako mor ve středověku (a upřímně řečeny právě ony stály za masivním rozšířením online her). Zmiňovanou Zumu najdeme snad na všech platformách od iPhone po Xbox Live. Dnes ale za kuličkovou mánii nezaplatíte ani korunu! Luxor i Zuma jsou tematicky spojeny s archeologií a starověkými civilizacemi. I zde autoři dobře zvolili, když sáhli po mocné říši Aztéků a jejich symbolice.


Recenze

Tribes X - Quake ve 2DTribes X - Quake ve 2D
Hodnocení: 7/10

Multiplayerových her je na freeware scéně poměrně dostatek. Pokud byste ale z této hromady chtěli vybrat jen ty opravdu kvalitní, rovnal by se váš pokus pověstnému hledání jehly v kupce sena. Co si z poslední doby snad jen vzpomenu, zapsala se do paměti výrazněji snad akorát hra Kong, jež byla shora viděnou 3D záležitostí. Tribes-X je na tom podobně. Původem pochází z Ruska, kde se autoři vzhlédli v multiplayerových klasikách starších ročníků – Quake či Unreal Tournament, a jejich prvky lehcepřetransformovali a prezentují netradičně formou 2D hry. Takových totiž zrovna moc není, zvlášť nepočítáme-li jen primitivní 2D hopsačky odehrávající se maximálně na ploše o velikosti jediné obrazovky.


Space Bubbles - za kuličky barevnější!Space Bubbles - za kuličky barevnější!
Hodnocení: 8/10

Arkáda Puzzle Bobble se u nás vžila spíše pod názvem Bust-a-Move. Přestože je jí teprve 14 let, najde se jen málo lidí, kteří by ji nehráli ať už jako flashovku na webu (Frozen Bubble), javahru v mobilu či jednu z her v hospodské pařanské mašině. Za bleskové rozšíření může i její klon Bubble Burst, jenž vznikl na zakázku Microsoftu. Dnes si představí velmi povedenou freewarovou variaci. Pokaždé, když recenzuji nějaký klon Bust-a-move, mám před sebou jakýsi vzor. Samozřejmě to neznamená, že bych inovativní verze nějak znevýhodňoval, ale málokdy je autorova inovace skutečně k plusu. Naopak existuje řada charakteristik, které považuji za nezbytné.

 

A Ball - futuristický ArkanoidA Ball - futuristický Arkanoid  
Hodnocení: 7/10

Zahraniční společnost Gametop přinesla další ze svých úžasně vypadajících produktů, které jsou především zacíleny na reklamu. To v praxi znamená, že spíše než o freeware hříčku se jedná o ne zrovna populární adware, naštěstí ale reklamy nejsou až tak vlezlé a hra vás maximálně po zavření programu připojí na domovské stránky týmu, kde se to již reklamou jenom hemží. Zaplatit tuto daň za skvělou hratelnost se ale rozhodně vyplatí. Jak si již každý stihnul všimnout z okolních obrázků, A-Ball je dalším ze zástupců neumírajícího Arkanoidu. To znamená pálku pohybující se na spodní straně obrazovky. Na ní je na začátku přilepen malý míček, se kterým budeme po co možná nejdelší dobu operovat.


Rogue Warrior - mistrem v házení dýkouRogue Warrior - mistrem v házení dýkou 
Hodnocení: 7/10

Fešné sako a do ruda zbarvená hlava, která na hlavě vytváří celkem úsměvný květák. Pravda, takto zpracovaného hrdinu nemíváme na freeware scéně každý den. Přichází s ním až energická hopsačka Rogue Guardia, která mě osobně velice zaujala. Základem je zboku viděné prostředí. Do něj pronikneme právě v kůži výše popsaného hlavního hrdiny, který vyniká v poměrně netradiční bojové disciplíně – vrhání dýk po kolemjdoucích potvorách. No a to se mu bude náhodou náramně hodit, neboť to je jedna z mála věcí, která na poskakující nemrtvé nepřátele opravdu platí. Ti vypadají jako by právě vystrčili hlavu ze svého vlastního hrobu, chodit se nenaučili a místo toho chaoticky až směšně poskakovali.


Sydney Treads the Catwalk - tak trochu podivná showSydney Treads the Catwalk - tak trochu podivná show
Hodnocení: 7/10
Příznivci scény kolem programu Adventure Game Studio jsou již dost možná s postavou veselého Sydneyho seznámeni. Sydney Treads the Catwalk totiž není jeho herní premiérou, poprvé se vyskytl v povedeném kousku jménem Sydney Finds Employment a jak ukazuje toto pokračování, rozhodně bylo nač navazovat. Jen pro upřesnění – Sydney není žádný obyčejný človíček, je to muž ve středních letech s dosti podivným vkusem v oblékání. Navzdory svému nepříjemnému zápachu, kterého si všimne každý kolemjdoucí si zasloužil svůj vlastní televizní program. Ten je laděn tak trochu podivným způsobem, jak vás přesvědčí ukázka na samotném začátku intra. Není se tedy co divit, že si Sydneyho pozve na kobereček šéf s cílem probrat aktuální sledovanost.

Toy Balls - pane, pojďte si hrátToy Balls - pane, pojďte si hrát
Hodnocení: 8/10
Především děti budou mít radost z této 3D střílečky, které jsou jim jinak vzhledem k neskutečné brutalitě odepřené. V Toy Balls se neobjeví ani jediná kapka, místo toho ji nahradí hračky všech množných barev. Ostatně tomu odpovídají i okolní obrázky, které září všemi možnými barvami a mohu vás uklidnit, že přesně tak to bude vypadat ve hře samotné. Poté, co projekt poprvé zapnete, budete možná s toho množství barev trochu oslněni. Na tento prvotní šok si ale velice rychle zvyknete a při hraní si budete již nadále jen slastně pobrukovat. Základem tedy je zbraň. Nečekejte žádnou brokovnici, kulomet či jinou čistě vojenskou záležitost.

Hot Racing 2 - ať se práší za kočáremHot Racing 2 - ať se práší za kočárem
Hodnocení: 7/10
Uplatnit se na trhu her pro nové společnosti není vůbec snadné. Společnost MyRealGames ale zvolila zajímavou cestu â?? zajímavou minimálně pro nás freewarové hráče. Postupně vydává zdarma řádku her, které svou kvalitou dosahují minimálně sharewarové úrovně. Skrze své stránky pak získávají další hráče pro své online hry. Dnes tu máme vylepšenou verzi jejich závodní hry Hot Racing. Na úvod přeci jenom upřesnění, nejde o reálný simulátor závodů, ale čistokrevnou arkádu. Na auta se díváte shora nebo zezadu, chybí ovšem možnost přímého pohledu z kabiny. Na úvod si můžete vybrat ze dvou, další auta se otevírá po zajetí určitého množství kampaní. Nové vozy nejsou nutně lepší, třeba mají jenom lepší chování v zatáčkách, bohužel hra je stavěna tak, že rychlost je dominantní a s pomalým autem se budete trápit. Během závodů se na trati objevuje řádka časově omezených bonusů. Většina je pozitivních: udělí vám akceleraci, zpomalí soupeře nebo promění vaše auto v ducha, takže můžete ve skrumáži lépe útočit.

Epidemic - zabraňte katastrofěEpidemic - zabraňte katastrofě
Hodnocení: 7/10
V amerických filmech se smrtící epidemie čehokoliv vyskytují poměrně často, hlavním tématem hry ale nebývají. Ve filmu často partička doktorů bojuje obvykle s časem, ne že by kvůli epidemii samotné, ale bandě zelených armádních mozků, kteří chtějí město preventivně v zájmu veškerého lidu srovnat se zemí. Epidemic má tedy nejen zajímavé téma, ale i samotné zpracování. Příznivci her se s podobným konceptem v náznacích setkají třeba u simulátorů měst, kde je zdraví obyvatelstva součástí celé infrastruktury. Zde má město také centrální roli a s epidemií nemoci bojujete na dvou úrovních. S nemocemi dýchacího traktu bojujete přímo na povrchu, některé choroby však vyžadují zásah do vodovodního řádu, kterým se choroba nebo její zárodky šíří.

 Nikujin - ninjovství v krviNikujin - ninjovství v krvi
Hodnocení: 7/10
Sledovat v TV akčního ninju a chroupat u toho popcorn umí každý. Dovedete si ale představit, co všechno musí ninja umět? Plížení, ovládání meče, házení hvězdic, šplhání po stěnách... Zdá se vám, že přeháním? Nikujin vás přesvědčí o opaku, a to jde jenom o hru. Během pár let jsem ji měl na disku už několikrát, ale k recenzování se ne a ne dostat. Její obtížnost totiž hraničí s masochismem, pokud ji chcete dohrát, poohlédněte se po nějaké důchodové pojistce. Na první pohled jde o obyčejnou hopsačku viděnou zboku, nepřátelé se navíc vyskytují poměrně poskrovnu a nečekejte nějaké hromadné přesily. Základního panáčka rozetnete katanou na dva kusy raz dva. Proč tedy hovořím o obtížnosti?

Electrical Bird - elektrická verze bájného FénixeElectrical Bird - elektrická verze bájného Fénixe
Hodnocení: 8/10
Japonské filmy jsou stejně jako japonské freewarovky zcela specifickou kategorií, jejichž kvality ocení pouze nároční diváci nebo hráči. Neukončené děje, domýšlení závěrů a jasně převládající pocitová stránka nadřazená materiálnímu pohledu z nich činí něco, co většina může zavrhnout a nesprávně zařadit do kategorie plytkých nedodělků. Japonské arkádové střílečky vždy lpěly na barevnosti, přemíře efektů a vizuálním zážitku z kategorie snů. Ani tento žánr není statický a Electrical Bird bych zařadil do kategorie next-gen, protože na rozdíl od klasiky zcela abstrahují od pravidel, levelového pojetí hry a nabízí z tohoto pohledu pouze arénu, ve které hráč maximalizuje své zážitky. Navíc přijímají osvědčené moderní prvky v podobě animací založených na několika základních tvarech: trojúhelnících, kolečkách a čtvercích, jejichž původ můžeme najít v ovladačích konzol made in Japan.

Psychosomnium - studie snůPsychosomnium - studie snů
Hodnocení: 6/10
Zatímco většina ostatních redaktorů jásá nad nekončící invencí a experimentálností nových titulů, jimiž nás oblažují mladí nezávislý vývojáři, já dospívám k poněkud cyničtějšímu závěru - Vývoj her se podobně jako malířství a moderní umění obecně, dostává do slepé uličky. Jak jinak si vysvětlit nárůst titulů, jejichž herní doba netrvá déle jak deset minut, zato stihnou zbořit hned několik zaběhlých designových zvyklostí. Jsme svědky avantgardního boje proti konvencím, boje na němž není nic špatného, pokud však není veden sám pro sebe âÂ?Â? o čemž se v případě titulu Psychosomnium dá pochybovat. Přesto neházejte flintu do žita, sic čistá herní doba nepřesáhne dvě minuty pozornost byste hře věnovat měli. Kdyby se totiž autor obtěžoval perfektní koncept rozvést do plnohodnotnějšího titulu, jednalo by se jistě o velkou pecku scény. Herní princip Psychosomnia je totiž více než skvělý.

 

Autor:
Nejčtenější

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Další z rubriky

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Phantasmagoria (PC)
Hrajete někdy retro? Co jste si pustili naposledy?

Vracíte se ještě ke starým hrám, nebo se naplno věnujete hraní současné produkce?  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.