Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - zimní sportování

  12:00aktualizováno  2. prosince 11:26
Zimní sportovní sezónu jsme zahájili snowboardovým simulátorem Virtual Breckenbridge, novým dílem se blýskla i série Ski Challenge ´06. K zimě mají blízko i tučňáci ve hře Pingus, i když zde jde o předělávku výtečných Lemmingsů.

Hra týdneSki Challenge ´06 - návrat perfektní lyžovačkySki Challenge ´06 - návrat perfektní lyžovačky
Hodnocení: 8/10

Rakousko je ve sjezdovém lyžování světovou velmocí číslo jedna. Je hezké, že místní veřejnoprávní televizi ORF není tato záležitost fuk a investuje peníze do tvorby her, které tento sport mají ještě více zpopularizovat (Čte nás někdo z České Televize? Vytvoříte nám freewarovou hokejovou extraligu?). A ono to funguje, protože i takové lyžařské nemehlo jako já se po zahrání prvního Ski Challenge začalo o tento sport více zajímat. První díl vznikl jako náplast za zrušený závod loňského světového poháru v Kitzbühelu. Byl nadšeně přijat hráči a netrvalo dlouho a vyšel další s tratí v Bormiu. A na začátku letošní sezóny se k nám dostává Ski Challenge s číslovkou ´06. A ta se sem hodí naprosto přesně, protože hra nás bude provázet celou sezónou, ale o tom až za chvilku.


Synchro – dej si pozor kam skáčeš!Synchro – dej si pozor kam skáčeš!
Hodnocení: 8/10

Jestli přemýšlíte nad tím, proč nese tato hra právě název Synchro, pak vězte že ani já jsem na to nemohl přijít. Stačilo však pár minut hraní a hned mi bylo vše jasné. Náplní celé hry totiž není nic jiného než skákání – a Vaše skoky musíte opravdu dobře načasovat, čili synchronizovat. K dispozici máme spoustu úrovní, které se liší nejen designem a barevným provedením, ale také obtížností. Pro začátek vřele doporučuji vyzkoušet level nejjednodušší, tedy tréninkový. Objevíte se v jakémsi zvláštním světě, který je tvořen kostičkami a plošinami, jenž jsou různě roztroušeny všude kolem. Někde v dáli je také vytoužený cíl, kam se musíte bezpodmínečně dostat. Sotva to však svedete na první pokus, protože naučit se ovládat bělostného panáčka není vůbec jednoduché. Musíte správně odhadnout délku skoku a v případě pokročilejších levelů, kde se plošiny i hýbou, je také nutné zvolit správný směr. Jinak Vám plošina uteče pod nohama a Vy se zřítíte do propasti, což vyústí v nevyhnutelné opakování úrovně.

Adagio - pohodová retro střílečkaAdagio - pohodová retro střílečka
Hodnocení: 7/10
Ačkoliv to může mnohým přijít na dnešní dobu značně nemoderní a nevkusné, je pro mnohé tím nejzábavnějším a nejpřitažlivějším, co vůbec může být. Řeč je pochopitelně o nekončících remacích, které jsou leckdy přepracovány a na svět se tak staré hry dostávají ve zcela novém kabátku. Jindy se naopak zase autoři rozhodnou, ponechat hře lehce archaický výraz a místo detailní 3D grafiky zvolí jednodušší 2D. Což je vlastně také případ dnes recenzované hry jménem Adagio. Místo moderní hry se totiž pod jednoduchou slupkou skrývá vesmírná akční střílečka v té nejčistší podobě – jestli vám přijde vhod či nikoliv, to již záleží pouze na vašem osobním vkuse.

Pingus – Lemmings ve frakuPingus – Lemmings ve fraku    
Hodnocení: 8/10

Kdo by neznal Lemmings. I já se bez ostychu přiznávám, že jsem je hrával a ne zrovna málo. Proto pro mě bylo milým překvapením, když jsem na internetu narazil na jejich předělávku Pingus. Princip zůstal stejný, akorát ovládáte tučňáky. Klasicky začínáte na předem vygenerovaném terénu a za úkol máte dopravit určité množství tučňáků do cíle. Tučňáci padají z výšky na zem, a pak se dají bezmyšlenkovitě na cestu vpřed. A vy jim musíte pomoct, aby nespadli do vody, někde se při putování nezasekli, prostě aby v pořádku došli až domů. Na výběr máte jako u klasických Lemings několik možných povolání, které můžete tučňákům zadávat a postupovat tak vpřed.

AVIT – trocha zeleného slizuAVIT – trocha zeleného slizu
Hodnocení: 5/10
Akčních 2D kousků vychází značné kvantum, takže čím by vás měl zaujmout další kousek se jménem AVIT? Po pravdě řečeno, kromě toho, že jde o hru od našich polských sousedů, jsem na ni nic zajímavého neshledal. Vzhledem k tomu, že úvodní příběh hry je plně v polštině, kterou příliš, ale naprosto vůbec neovládám, můžeme si pouze domýšlet co se mohlo stát. Faktem zůstává, že hra vás vrhne do nedaleké budoucnosti, kdy v rukou rukách svíráte rychlopalnou pistoli a všude okolo vás se nachází plno ohavných zelených slizounů. S těmi si poradíte několika výstřely, ale množství těchto potvor je opravdu veliké a nábojů je na druhou stranu omezeně, takže nebudete moct vystřílet všechno v Avit cestě.

Clouds Kingdom 3 – poslední tečka za Královstvím oblakClouds Kingdom 3 – poslední tečka za Královstvím oblak
Hodnocení: 5/10
Recenze na Clouds Kingdom 1&2 vyšla na Plných hrách relativně nedávno, přesto by mne až tak nepřekvapilo, nezůstala-li by vám zápletka této trilogie živě v paměti. Proto bude slušné říci si na úvod něco k příběhu. Po dvou letech bojů je váš hrdina JiKah poražen a Sinith Majhoo jej portuje do Království oblak. Putováním skrze portály se dostáváte do různých dimenzí, až nakonec narazíte na tu, v níž se Sinith ukrývá a z níž nemá úniku. Na tu v níž se odehrává závěrečný díl. Nezbývá tedy, než s nově zdvojnásobeným počtem životů proskákat a nyní se i probít přímo k němu. Jestli hra od minula doznala výrazného pokroku pak rozhodně v oblasti vzezření. CK3 sice stále běží na minimalistickém rozlišení 320x240, grafika je však ucelená, stylová, detailní a hlavně hezká. Pozadu nezůstal ani hudební doprovod. Každá ze čtyř kapitol má vlastní podkres, který k ní vskutku sedí a příjemně podtrhuje zážitek ze hry.

Seek & Dread – online přestřelkaSeek & Dread – online přestřelka
Hodnocení: 7/10
Popularita Counter Striku nezná mezí. Vzniklo nespočet her, které jej napodobují a Seek & Dread je další z nich. Je jasné, že slouží jako pouhý doplněk fanouškům, kteří CS podlehli, nicméně má co nabídnout. Stejně jako u CS budete předně potřebovat připojení k internetu, jelikož hra je celá online. Následně se připojíte na jeden z možných serverů, které trpí stejnými neduhami, jak je u online her zvykem (padání serverů, laggy apd.), nicméně nejdená se o nic tragického a po dobu mého hraní jsem se setkal s těmito problémy spíše vyjímečně. Vyberet si stranu policie či teroristů a vzhůru do boje. Málem bych tedy zapomněl na výběr zbraně, což by se vám stalo osudným. V nabídce jich máte skoro tucet Seek & Dred a jako velmi užitečné doplňky fungují granáty všeho druhu nebo například plastická trhavina k odpalování zdí. 

Ruler Empire - s příchutí Age of EmpiresRuler Empire - s příchutí Age of Empires
Hodnocení: 6/10
V loňské záplavě českých budovatelských strategií se tak trochu ztratila hra Ruler Empire. Překvapivě nejde o strategii budovatelskou, ale tahovou. Pokud jste někdy hráli nějakou webovku typu Melior Annis, bude vám herní systém velmi blízký. A pokud máte rádi strategie s historickým námětem, bude se vám líbit ještě víc. I když je Ruler Empire první hrou týmu AlesiSoft, odvedli dobrou práci a ve své podstatě se mi toto zpracování líbilo mnohem víc než všichni Starostové a Města dohromady. Nabízí déletrvající hratelnost a vydržíte u ní více než několik málo minut. Co by to bylo za strategii bez ekonomické základny? Zde se vše odvíjí nejen od ziskových budov (doly, statky), ale především od počtu a spokojenosti obyvatelstva.

Virtual Breckenridge - jízda na snowboarduVirtual Breckenridge - jízda na snowboardu
Hodnocení: 7/10
Letošní sezóna lyžovaček se pomalu rozjíždí a příznivci zimních sportů začínají oprašovat své lyže a snowboardová prkna. Před čtyřmi roky jsme vám představili hru Virtual Stratton. Tento snowboardový simulátor primárně sloužil jako virtuální prohlídka tohoto areálu a jak se dalo čekat, přišlo po něm několik dalších verzí, které používají stejný engine a jsou pouze obměnou v jiných střediscích. Dnes se s ním podíváme do amerického střediska Breckenridge v Coloradu. Stejně jako jeho předchůdce je Virtual Breckenridge kompletně ve 3D a grafika je, vezmeme-li v úvahu stáří hry, na dnešní poměry nadprůměrná a navíc běží svižně i na starších počítačích s 3D kartou. Většina simulátorů nabízí jen jednu dráhu nebo můstek, VB jde mnohem dále a staví na jakýchsi různorodých misích.

ORacer - zdařilé poježdění v 3DORacer - zdařilé poježdění v 3D
Hodnocení: 7/10
ORacer vyšel původně jako testovací verze, nicméně tvorba finální verze se nějakým způsobem zasekla, takže můžeme označit původně testovací verzi i jako verzi konečnou. Nic to neubírá na faktu, že ORacer je hrou nadmíru povedenou. Už samotné menu hry působí o něco více profesionálnějším dojmem, než jsme u freeware her zvyklí. Po upravení široké škály nastavení zvolíte jednu ze tří testovacích tratí a můžete se dát do závodění. Jezdit se bude uprostřed v přírodě na ne zrovna rovném povrchu, čemuž je přizpůsoben i váš napolo terénní automobil. Cestou musíte projíždět rozmístěné checkpointy, které spolu s tím, kde se nacházejí vaši počítačoví soupeři, vidíte na přehledné mapce v pravém dolním rohu obrazovky. Všechny tratě jsou nastaveny na tři kola, což se může zpočátku zdát jako malé sousto, ale věřte, že se nejedná o nějaké okruhy okolo rybníčku na vesnici.

Princess - v Yokohamě v přístavuPrincess - v Yokohamě v přístavu
Hodnocení: 5/10
Není to tak dávno, co jsem na dnešní gamesku, která nese název Princess, narazil na jednom zahraničním herním portálu, kde vychvalovali její přednosti. Já osobně, ačkoliv mám plošinovky velmi rád, bych dnešní gamesku bohužel zařadil jen mezi průměr, protože mě příliš neokouzlila. Na druhou stranu má každý člověk jiný vkus a vám se třeba bude líbit, tak se na ní pojďme společně podívat a říct si o ní něco blíž. Princess je typická japonská skákačka, která jakoby přeskočila z osmdesátých let do současnosti. Ocitnete se v roli japonské princezny, která je kvůli něčemu hrozně naštvaná a ničí vše, co ji přijde pod ruku. Grafika je pěkně barevná, komixová. Běhá plynule, neseká se. 

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Návrat legendy. World of Warcraft Classic bude vycházet z patche 1.12

World of Warcraft (Vanilla)

Online hra na hrdiny World of Warcraft letos oslaví 14 let od uvedení v Americe a vyjde sedmá expanze Battle for...

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Ani tahové strategie nebo hry pro děti nejsou v bezpečí před pornem

Titan Quest

Vytváření erotických modifikací není doménou jen těch nejoblíbenějších her, ale týká se i okrajových žánrů. Ani náročné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz