Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na Plných Hrách - akční hrdinka

  8:36aktualizováno  8:36
Žena se zbraní v ruce? Že i takto je to možné, to nám již předvedlo nespočet akčních projektů. Iji je jedním z nich, přičemž stejnojmenná hlavní hrdinka se ukazuje být rovnoceným kolegou svých mužských protějšků.

Hra týdne

Iji - sympatická akční hrdinkaIji - sympatická akční hrdinka  
Hodnocení: 8/10

Iji je možná až zbytečně jednoduchý název pro komplexní akční arkádu, s jakou se právě po stažení tohoto 30 MB macka setkáváme. Iji je především hrou se silným příběhem, kde se vše potřebné dozvídáme v úvodním intru kombinujícím informace textové s těmi vizuálními. Obojí nám poskytne seznámení se slečnou, po níž je vlastně celý projekt pojmenován. Dlouhovlasá Iji je hlavní hrdinkou, která si do rukou bez bázně a hany bere střelnou zbraň a vyráží do akce proti zmutovaným protivníkům, kteří obsadili celou základnu. Nápovědou jí po celou dobu bude tak maximálně hlas Dana, jež se tajně nabourává do rozhlasových zařízení. Ten ve zkratce povykládá něco málo k okolnímu dění a předá nutné znalosti do začátku.


Recenze

Rabbit Stew - králičí masakr
Hodnocení: 7/10
Rabbit Stew - králičí masakr

Králíci to nemají vůbec snadné. Nachází se na samotné dolní hranici potravního řetězce a od toho se vlastně většina věcí odvíjí. Kupříkladu jejich ne zrovna jednoduchý život. Ten je prezentován i v krátkém intru. Zde se na lesním paloučku nachází skupinka spokojených bílých králíčků, kteří pojídají trávu. Tu se ale z obou stran přihrnou hladné šelmy, králíky okamžitě zakousnou a začnou je pomalu zpracovávat zatímco zbytek unteče. No a součástí skupinky těchto uprchlíků jste také vy, nejsilnější článek, který si na své bedra uložil zachránit co nejvíce kolegů a vyváznout také živý. Toto sněhově bílé zvířátko budete ovládat po zboku viděných 2D lokacích.


Blind Ninja - slepota není problémBlind Ninja - slepota není problém
Hodnocení: 7/10

Slepý hrdina? To si asi dost dobře nedokážete představit. Ale doopravdy tomu tak je a aby to nebylo málo, je jím dokonce i ninja. I přes svůj hendikep se vydává do světa a vy jej musíte řídit. Zbraně ovšem do ruky nedostane, takže to máte s jeho slepotou o něco jednodušší. Na úkol dostat oproti jiným ninjům přecijen trochu méně prestižní místo. Vysvětlení toho všeho, co se v kampani o mnoha levelech děje poskytne úvodník o několika málo řádcích. Jeho tajemství ale zůstane celé řádce lidí skryto vzhledem k jazykové bariéře. Polština je sice s češtinou v mnoha ohledech podobná, celou myšlenku příběhu podchytit nejspíše nezvládnete. Ono to ale vlastně z celkového hlediska tolik nevadí.

GunDude - pekelně těžkéGunDude - pekelně těžké  
Hodnocení: 7/10

GunDude je projektem začínajícího vývojáře, což se ale na konceptu příliš nepodepsalo. Naopak se mu podařilo vytvořit poměrně obstojnou arkádu s akčními prvky. Ta sice není bezchybná, očekávání přesto splní. Levely se v GunDude odehrávají výhradně na prostoru o velikosti jediné obrazovky. Na takovéto zařazení ale není zrovna malý, proto se musí počítat s trochu miniaturistickým pojetím, aby se všechno na obrazovku vlezlo. Cílem bude projít celou lineární přichystanou cestu, což znamená skákat přes překážky, střídat plošinky a sem tam i aktivovat nějaký ten otevírací systém. To funguje celkem klasicky a k otevření uzamčených dveří úplně vystačí, když někde v prostoru levelu najdete klíč, který poté vezmete a přeběhnete společně s ním až ke dveřím, jež se před vámi otevřou.


Last Egg Standing - Nu Pagadi v novémLast Egg Standing - Nu Pagadi v novém 
Hodnocení: 7/10

Poměrně ostře si pamatuju na dobu, kdy jsem hodiny trávila u přenosné hry ruského původu známé jako Nu Pafadi. Tento předchůdce dnešních přenosných konzolí disponoval černobílou obrazovkou a pouze jednou hrou, která co se základní myšlenky týče zcela odpovídala tomu, co je nastíněno v Last Egg Standing. Zde se dostáváme jako levná pracovní síla do slepičárny. Pokud by snad někdo netušil, oč se jedná, jde o malou skromnou budku, kde přebývají slepise a mají dostatek klidu a tepla k tomu, aby produkovaly vajíčka, ze kterých poté koukají pro majitele peníze. Tyto vajíčka tedy budete muset sbírat do připraveného kočšíku a ve velkých objemech. Slecpice jsou totiž velmi prouktivní a tato kvalita levcel od levelu rostě.


Eggs with the Legs - pochodující vajíčkaEggs with the Legs - pochodující vajíčka
Hodnocení: 7/10
V poslední době je možné zaznamenat stále více se rozrůstajhící fenomén co se grafického zpracování týče. Nyní se již neklade natolik důraz na detailní grafické ztpracování a tvůrci se stále více prostřednictvím her vracejí do svých dětských let. Seznamte se s další hrou, jež na první pohled vypadá, jako by ji pastelkou načmáralo pětileté dítě. Hned bych měla vše uvést na pravou míru. Předchozí větou jsem nechtěla projekt rozhodně srazit, ba právě naopak. I když tak projekt může na první pohled vypadat, po chvilce hraní sami uznáte, že design levelů je propracovaný, čáry jsou křivé záměrně a některé oblasti schválně lajdácky vybarvené. A jako celek to vypadá opravdu zajímavě.

Fishing Minnesota: Lake Mille Lacs - jde se rybařitFishing Minnesota: Lake Mille Lacs - jde se rybařit
Hodnocení: 6/10
Pro rybaření nemá vlohy každý. Jedná se o koníček odpovídající spíše užší skupině lidí, která se musí vyznačovat několika specifickými kvalitami. K těm nepochybně patří trpělivost a náklonost ke klidným tichgým místům, které poskytnou dostatek času a prostoru k přemýšlení. Relaxovat a odpočívat budete i u této rybářské simulace, která mi v několika ohledech přijde velmi podobná jako její originální protějšek nebo se mu alespoň podobá více, než většina rybářských arkád, které kolují internetem. Ty jsou většinou o tom spustit dolů vlasec a sbírat rybu po rybě.


Bulletzorz - netradiční a stylovéBulletzorz - netradiční a stylové
Hodnocení: 8/10
Každý má svůj grafický styl, to se myslím na freewarových hrách celkem výrazně odrazí a je to dobře, jinak by každá vypadala stejně a probírat se mezi nimi by nebyla taková sranda – ostatně i to hodnocení by bylo podstatně chudší. Ony jsou ale grafické stránky lehce odlišné a pak takové, kde je rozdíl patrný na první pohled a styl nemusí sednout každému. To je právě případ Bulletzorz. Myslím že autora snad ani nemohu urazit, když jeho grafickou stránku označím za dětinskou. Jinak to snad ani s těma jednoduchýma liniema a lajdáckým vybarvováním myslet nemohl.

A Game About Bouncing - pojďte se odrážetA Game About Bouncing - pojďte se odrážet
Hodnocení: 7/10
A game about bouncing znamená v překladu hra o odrážení a tento popis dopuntíku slibuje. Dobře a výstižně vybrané jméno tedy může přilákat nebop naopak odradit hráče, jež podobným hrám neholdují. Místo dechberoucícho příběhu a dlouhé kampaně se totiž setkáváme s jednoduchou hrou, určenou spíše na odragování. Tomu odpovídá i grafická stránka, která nemusí z obrázků vypadat nejlépe. Ano, skutečně jde pouze o barevné pozadí a na něm umístěných několik černých puntíků, mezi kterými se pohybuje další kulatá entita, vaše maličkost. Tou pohybujete za pomocí kurzorových kláves, nebo ještě lépe analogovou páčkou na gamepadu (pokud samozřejmě nějaký vlastníte). Naštěstí je hra dobře hratelná i na klávesnici a tak není žádné speciální zařízení potřeba.

Lost Snowmen - trojice zabijáckých sněhulákůLost Snowmen - trojice zabijáckých sněhuláků
Hodnocení: 8/10
Ve vývojářských soutěžích jako je Yoyogames dochází k poměrně velké recyklaci, o čemž by mohli Red systém něco vědět. Ostatně ono to mnohdy ani jinak nejde, když kola se pořádají co dva měsíce a to je dosti krátká doba na to, vytvořit vlastní hru včetně grafického návrhu a originálních postav. Proto se opět setkádáme s šikovnými bojovnými sněhuláky. Ti nám dělali společnost již ve hře Granny and Snowmen. Zde jsme je kosili kulometem, v tomto případě je nutno překlopit se na druhou stranbu barikády a zahrát si přímo za dněžné muže. Ti jsou celkem tři. Každý má speciální schopnosti a ve vzájemném popichování vám je ukáží v netradičně zpracovaném úvodním intru.

Sleepwalker - náměsíčnýSleepwalker - náměsíčný
Hodnocení: 7/10
Náměsíčnost je regulérní nemoc, navíc poměrně nebezpečná jak dokazuje hra nazvaná jednoduše Sleepwalker. V tom se setkáváme s hlavním hrdinou, který trpí náměsíčností. Ostatně také vypadá, že právě vylezl z postele – tmavé pyžámko a bílá čepka navrch tomu jedině odpovídají. No a další indicií je fakt, že chlapec chgodí tak, jak kdyby vůbec neviděl. A to také nevidí – vždyť je duchem nepřítomen a defacto spící. Takovéhoto člověka samozřejmě nemůžete jen tak vyslat do světa a nechat se ho tam plácat jak se mu zlíbí. Takto by totiž jeho život neměl dlouhého trvání. Naštěstí můžete díky schopnosti zmrazit čas vše připravit a natrať jej pustit až posléze.

Autor:
Nejčtenější

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

Hajime Taniguchi aka Tokido
Na každém detailu záleží. Profík sedí přesně 80 centimetrů od obrazovky

Legendární hráč vystupující pod přezdívkou Tokido pobavil na turnaji všechny přihlížející, když vytáhl z kapsy metr a odměřil si ideální vzdálenost od...  celý článek

Další z rubriky

Phantasmagoria (PC)
Hrajete někdy retro? Co jste si pustili naposledy?

Vracíte se ještě ke starým hrám, nebo se naplno věnujete hraní současné produkce?  celý článek

Triss Ranuncul - Zaklínač
KVÍZ: Poznáte herní krásky a hrdinky jen podle obrázků?

Jsou schopné, chytré, krásné či slavné, často i všechno dohromady. A všechny je spojuje výskyt v počítačových hrách. Poznáte herní hrdinky jen podle obrázku?...  celý článek

Netrpělivě očekávanou rubačku ze světa Pána prstenů jsme bohužel nedostali k...
Jatka ve Středozemi. Prvních pár hodin Shadow of War obrazem

Jednu z nejočekávanějších her podzimu hrajeme již třetí den a ještě stále nejsme na konci. Přečtěte si zatím naše dosavadní dojmy.  celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.