Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na Plných Hrách - stahujte Red Alert zdarma

  11:01aktualizováno  11:01
U příležitosti výročí se rozhodli tvůrci slavné série Red Alert ke vstřícnému kroku. Vydávají svou přes 10 let starou strategii. A tento klenot komerční scény se dostává k nám zcela zdarma.

Hra týdne

Red Alert - fenomenální strategie nyní zdarmaRed Alert - fenomenální strategie nyní zdarma 
Hodnocení: 10/10

Již neskutečně dlouhou dobu čekáme na další komerční kousek vypuštěný do vod freewaru takřka jako na smilování. A kdo by mohl tušit, že naše počítače zasáhne blesk v podobě herní legendy jménem Command & Conquer: Red Alert. Ta byla vydána u příležitosti výročí od prvního uvedení na trh a je oficiálně zcela zdarma. Příběh hry se točí okolo 2. světové války, ovšem v trochu odlišném duchu, než můžeme být zvyklí. Začátek se totiž odvíjí až po jejím skončení a hlavní postavou je známý Einstein, který je ale v Red Alert zodpovědný za vynález Chronosféry. Jedná se o přístroj, který je schopný přenášet věcfi v prostoru a čase, čehož ďábeloský profesor hodlá využít k odmazání Hitlera z dějin.


Recenze

Mahjong City - odebíráme kostičkyMahjong City - odebíráme kostičky
Hodnocení: 7/10

Japonsko bylo zejména v dřívějších letech známo pro svou unikítní kulturu spojenou s kráskami zvanými Geisha. Tyto japonky s neskutečně drobnýma nohama a krásným oblečením uchvacovaly tisíce zámožných mužů, kterým tyto dívky dělaly společnost. Jedna taková Gejša na vás čeká i v menu k této logické hře, aby uvedla další typicky Japonskou záležitost a tou je desková hra Mahjong. Taj e v našich končinách profláknutá spíše v počítačové podobě a v té deskové ji vlastně ani nenajdete. Ono se není co divit, vytvořit samotnou herní plochu musí být otázkou opravdu velké trpělivosti a otrlosti. Vše se totiž skládá z malých kostiček vytvořených ze dřeva zhruba o velikosti těch dominových.


AerialKeng - mohutné výbuchyAerialKeng - mohutné výbuchy
Hodnocení: 7/10

AerialKeng je klasická scrollovací akční hra, ovšem s několika málo originálními prvky. Zcela absentuje jakýkoliv náznak příběhu, což je ale u podobných stříleček poměrně běžný postup. Pokud tedy hře hned zpičátku prominete tuto drobnost, budete si užívat střílečku, kde bude vámi ovládaným hrdinou úplně miniaturní raketka nakreslená jednoduchou bílou čárou. Jedná se tedy pouze o tenký obrys, což může na pohle vypadat nepříliš atraktivní. V jednoduchosti je síla a i když jsou protivníci zpracováni podobným stylem, nebudete si na jejich vizáž nijak výrazně stěžovat. Cílem je jednoduše přežít a to co nejdéle a díky tomu nasbírat co možná nejvíce A to jedině za pomocí ničení nepřátel.

Little Girl in Underland - upravená pohádkaLittle Girl in Underland - upravená pohádka  
Hodnocení: 8/10

Znáte lehce pokřivenou hru jménem American McGee's Alice? Přepracování dobře známé pohádky Alenka v říši divů dostává v případě adventury Little Girl in Underland zcela nový a ještě pokřivenější vzhled. Tentokrát do samotné tématiky zasáhl sovětský svaz, jehož honosná hymna se ozývá i z hlavního menu. Little Girl je tedy obyčejné děvče, které se jednoho rána probudí a z úst mohutného pána se dozví nemilou novinku, načež se začne propadat až se pevnýma nohama na zemi ocitne rovnou v Underlandu.


Blockilitate - vzájemná výpomocBlockilitate - vzájemná výpomoc 
Hodnocení: 7/10

Téma teď již uzavřené internetové soutěže pro vývojáře v Gamemakeru znělo poměrně jasně. Cílem je vytvořit hru, která vb sobě bude obsahovat nějaký ten kooperativní prvek. A vzhledem k zadání se nelze zrovna moc divit, že se většina lidí přihrnula s projektem logickým, což je také případ Blockiliatate. Tato logická hříčka mě popravdě ale mile překvapila, byť sází na již dlouho prověřené principy. Tím myslím zejména několik různorodých postav, které spoilu musí spolupracovat, hráč mezi nimi přepíná a ony se pro změnu pyšní nějakými těmi speciálními schopnostmi. Tak to funguje i zde, kde se dozvídáme o jakési továrně a veselých kostičkách. To ale jen do doby, než se něco pokazilo a teď musí pěkně poslušně utíkat z obrazovky do obrazovky a to co nejrychleji to půjde.


BooM - pozor na vlastní bombyBooM - pozor na vlastní bomby
Hodnocení: 6/10
Boom je přecijen trochu profláknuté a neoriginální jméno pro předělávku Bombermana. Tento zahraniční BooM totiž není prvním ani posledním a tak může dojít k jednoduché záměně s ostatními podobnými hrami. Vzhledem k tomu, jak chytlavou hratelností autoři hru obdařili, brzy a rádi ale na tuto drobnost zapomenete. Já osobně mám Atomic Bombermana spojeného z multiplayerem. Na jedné mapě proti sobě stáli dva protivníci, oba rozhodnutí prokopat se překážkami až na druhou stranu a střetnout se v rovnoměrném souboji plném výbuchů. BooM je ale upraven pro hru pouze jediného hráče, což hodnotím kladně – stejně jako já jistě velká část hráčů nemá po ruce vhodného parťáka.

Invasion 3D - zelená invazeInvasion 3D - zelená invaze
Hodnocení: 7/10
Invasion 3D je jednoduchý a zárovceň úderný název pro akční hru, který tak nějak vypovídá i o tom, co nás ve skutečnosti čeká. Proto lze s přehledem přeskočit intro, kde se stejně jen v několika málo sekundách dozvíte o ničím nevýrazném městě, do něhož jednoho dne přiletí vesmírné lodě, naberou všechny obyvatelé svým jasným zeleným světlem a zachránit je můžete jen vy a váš speciální tým. Na rozdíl od většiny her vytvořených za pomocí programu Gamemaker, tato je plně ve třech dimenzích, viděná pohledem první osoby, ovšem nesází na realistickou grafiku. Místo toho je nabídnuta lehce zkreslená až komiksová s přehnaně malými postavami. To platí jak pro vaše vojáky, tak i protivníky.


Chatroom - svěží jednohubkaChatroom - svěží jednohubka
Hodnocení: 7/10
Všelijaké chatboty a podobné pomalé krůčky k umělé inteligenci samozřejmě nejsou novinkou, a můžeme se jen dohadovat, skončí-li to dobře (AI prý zjistila, jak vyléčit rakovinu prostaty), nebo špatně (Terminátor). Přesto se mi jako neharcovníkovi chatů a chatbotů příliš často nedostává do rukou chatbot hra. Chatroom naprogramoval jakýsi TheJBurger v červnu 2008 pro jednu z indie soutěží. Cílem bylo rychle vytvořit chatbota, který by neiritoval hráče. Celou hru pak zasadil do zajímavého příběhu, a výsledkem je zajímavá patnáctiminutová perlička, kterou si můžete obohatit herní jídelníček. Základní děj je zasazen do roku 2097, kdy AI převzala po jaderném holocaustu nadvládu nad světem a vy jste (zřejmě) poslední člověk.

FIG - Floating Island Game je tu!FIG - Floating Island Game je tu!
Hodnocení: 8/10
Jak je to prosté - dovést postavičku z bodu A, do bodu B - rys spojující masivní většinu her – zdá se, téma již vyčerpané, a přesto! I po tisícovkách titulů, v nichž principielně nešlo o nic jiné, se ještě stále najde dostatek prostoru pro počin, který zvládne zaujmout. Ono totiž nezáleží na tom, že do bodu B směřujete, fígl tkví v tom jak! A v podání Hempuliho FIG je to €žjak vskutku neodolatelné. Představte si neexpanzivní vesmír o dvou hvězdách, z nichž každá k sobě svou gravitací poutá trojici planet, ukrývajících patero kontinentů – to už je solidní herní plocha. Zvlášť vezmete-li vpotaz, že procestovat těmito kontinenty napříč, leží na vašich bedrech. Nebudete však na své pouti osamoceni, společnost vám nabídne holohlavý chlápek v zeleném tričku.

Calamity Annie - s kolty proklatě nízkoCalamity Annie - s kolty proklatě nízko
Hodnocení: 6/10
Calamity Annie je zasazená na Divoký západ a zhostíte se v ní role stejnojmenné střelkyně, která si dala za cíl vyčistit poušť od zloduchů, zvaných hombres. Je to další indie hra od vývojářky známé pod milou přezdívkou auntie pixelante, přičemž přízvisko indie opět znamená přítomnost oldschoolové grafiky, ale i sázku na hratelnost. Na rozdíl třeba od Precisionu, kde také pořád dokola umírá chlápek v kovbojském oblečení, je tohle ale dobrá hra. Páteří Calamity Annie jsou tradiční střelecké souboje Divokého západu, vy na jedné straně ulice, hombre na straně druhé, kdo tasí rychleji, získává protivníkův skalp. Vaše myš je jako váš kolt. Aby se z toho nestal konvojský Moorhuhn, protivníka až do osudného okamžiku nevidíte. Kurzor myši musíte držet na nápisu HOLSTER (čili jakože držíte kolt v pouzdře) dokud černá obrazovka nezmizí - a pak už je jen na vaší rychlosti, zvládnete-li poslat protivníka do horoucích pekel dříve, než on vás.

Curator Defense - umění pod vaši ochranouCurator Defense - umění pod vaši ochranou
Hodnocení: 7/10
Hra Američana Davida Howa je sice už tři roky stará, ale aspoň s už vychytanými bugy. Curator Defense by podle mě chtěla být taková rozverná variace na tower defense hry, což je pro případ, že jste tu poprvé, druh strategie, ve které musíte stavět různé nepohyblivé věže a bránit pohyblivému nepříteli projít skrze ně. Zatímco většina tower defense her bere v potaz kanóny, šípy a takovéhle military propriery, v Curator Defense máte na první pohled svěžejší prostředí, přičemž cílem je ochránit vaši obrazovou galerii před moderním uměním. Říkám na první pohled, protože jakkoliv tenhle nápad zní slibně, a původně jsem si říkal, že by to třeba mohlo mít i prvky Dungeon Keeperu, ve skutečnosti je změna oproti vojenským bratříčkům spíše kosmetická a spočívá v tom, že namísto tanků střílíte jezdící obrazy a namísto kulomety střílíte‌ vlastně taky kulomety.

Blockmania: Kill Blockmen II - kostičkovaná akceBlockmania: Kill Blockmen II - kostičkovaná akce
Hodnocení: 7/10
Další 3D akční hra viděná z pohledu první osoby, to je ve stručnosti studentský projekt ze zahraničního Digipenu nazvaný Blockmania: Kill Blockmen II. Nejedná se o hru nikterak taktickou a okonce i postrádá jakékoliv příběhové pozadí. Jediné na co autoři vsadili je neskutečně rychlá hratelnost, což se jim také částečně podařilo. Poté, co si pouze v textovém formátu můžete přečíst, oč zde vlastně půjde (taková horší forma tutoriálu) můžete vpadnoput přímo do hry, respektive jedné z jejich tří variant. Za prvé je to Sandbox mód, tedy mód bez jakýchkoliv omezení, příkazů.

Autor:
Nejčtenější

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Mafia: The City of Lost Heaven
Legendární první Mafia je opět v digitální distribuci

Fanoušci nejpopulárnější české hry všech dob si konečně zase mohou koupit její digitální kopii.  celý článek

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Call of Duty: WWII
Američan na webu prodával kradené kopie Call of Duty: WW2

V americké Indianě byl zatčen muž za přeprodávání fyzických kopií dosud nevydané hry Call of Duty: WWII.  celý článek

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Další z rubriky

SNES Classic Mini
Skvělý dárek pro každého (chlapa)? Retro konzole SNES Mini

S retro konzolí SNES Classic Mini se vracíme do devadesátých let a éry 16bitů. Většina z 21 předinstalovaných her však není jen pro nostalgiky, jsou skvěle...  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Hellblade: Senua's Sacrifice (PC)
Vývojáři prozradili některé triky, které používají k oblbnutí hráčů

Abyste se u her co nejvíce bavili, používají vývojáři spoustu triků, kterými nenápadně mění pravidla. Ve čtení pokračujte jen na vlastní nebezpečí, některé...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.