Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na Plných Hrách - v rytmu syntetizátorů

  12:20aktualizováno  12:20
Originalita, abstraktní a atraktivní grafika a především svižná hratelnost. To jsou základní rysy hry s hudební tématikou, která si vysloužila první místo mezi studentskými projekty na mezinárodním IGF.

Hra týdne

Synaesthete - v rytmu elektronické hudbySynaesthete - v rytmu elektronické hudby  
Hodnocení: 9/10

Nejlepší studentská hra na Independent Game Festival?! Tak to musí být panečku bomba! Asi s takovýmto nadšením jsem přistupovala k Synaesthete a musím uznat, že mě studenti zahraničního digipenu ani v nejmenším nezklamali. Oni sami na domovských stránkách hru označili za dokonalou harmonii mezi akcemi hráče a hudbou na pozadí, kde jedna věc ovlivňuje druhou a nám nezbývá, než k tomuto popisu přitakat. Zjednodušeně řečeno je Synaesthete další hudební hrou podobnou kupříkladu Guitar Hero, tentokráte ale s větší dávkou uměleckosti a trochu jiným hudebním doprovodem. V tomto případě totiž příznivci tvrdé kytarové muziky příliš nadšení nebudou. V tomto případě dominuje spíše hudba elektronická a líbit se bude třeba i příznicům house, techna a podobných hudebních žánrů.


Recenze

Fairy Puzzle - barevní motýliFairy Puzzle - barevní motýli
Hodnocení: 8/10

Fairy Puzzle je hrou, která může na první pohled zaujmout jak příznivce logických her, tak i menší děti. Svůj podíl na tom nese úchvatné grafické zpracování, které je svou romantickou vlnou přizpůsobveno spíše křehkému dámskému publiku než mužské části populace. V menu vás do děje uvede malá panáček s lehkými křídly připevněnými na zádech, který nás seznamuje se svým životním příběhem a zároveň žýádá o pomoc. Jeho cílem je postavit si vlastní příbytek, k tomu ale potřebuje manu. No a tu logicky nemá a je jen na vás, abyste jí dostatek získali. Mana se bude získávat v levelech o logickém základu a poměrně jasném a dobře známém konceptu.


Worms! - červí bitkyWorms! - červí bitky
Hodnocení: 7/10

K Worms! Jsem přistupovala trochu skepticky. Samotný název projektu ve mně jasně evokoval známou komerční sérii s červíky v hlavní roli, navíc tomu odpovídaly i některé grafické elementy. Kdfyž k tomu přičtu fakt, že je hra vytvořená v Gamemakeru, který se v podobných kopiích doslova vyžívá a nebyla by první ani poslední, měla jsem jasno. Naštěstí mě čekalo celkem milé překvapení... I když hra skutečně spadá mezi akce, s předlohou toho nemá tolik společného jako jiné konverze. Ve skutečnosti jsem Worms! Přišla velmi rychle na chuť a konceptu doslova propadla.

Aether - neporazitelné monstrumAether - neporazitelné monstrum  
Hodnocení: 8/10

Zahraniční univerzita Digipen je plná talentovaných jedinců, kteří se snaží pozvolna ze statusu „vývoj her je mým koníčkem“ dostat do stádia „vývojem her vydělávám velké peníze“. Zkrátka a dobře se v tomto institutu odchovávají nadějní vývojáři, u nichž se předpokládá, že se v budoucnu uchytí na herním komerčním poli. Zaujmou tedy musí především dobrým nápadem a originálním přístupem k tvorbě – třeba jako je tomu v případě Aether, projektu starších studentů univerzity.


Rom Check Fail - vše co máte rádiRom Check Fail - vše co máte rádi 
Hodnocení: 7/10

Pokud jste se doposud v recenzi někdy dočetli o tom, že mátetu čest se směsicí několika her či dokonce žánrů, můžete na tato slova okamžitě zapomenout. Něco takového totiž může prohlásit pouze člověk, který doposud neměl tu čest se zahraničním projektem, jež si říká ROM CHECK FAIL. Nepříliš optimistický název, řeknete si a tomuto negativnímu ladění odpovídá i úvod do hry. Ve chvíli, kdy vám na obrazovce začnou blikat chybové hlášky a červené errory, nevypínejte se strachem hru a jednoduše pokračujte dále.


Wormage - starejte se o své červíkyWormage - starejte se o své červíky
Hodnocení: 7/10
Se simulacemi života se v poslední době doslova roztrhl pytel. Navíc freeware scéna dává vývojářům jedinečnou možnost neomezovat se na lidskou populaci a tak trochu excperimentovat. To se poměrně vyplatilo autorovi Wormage, věrné simulace života tak trochu neoblíbeného zvířecího druhu červíků. Na Wormage se mi líbí ta celková jednoduchost, která ale ve výsledku vydá poměrně slušnou hratelnost, kde se nebudete nudit ani jednu minutu. Četnost potřeb samotných červíků je totiž nastavena na optimální míru a tak není obtížnost nereálná, ale zároveň nebudete ani na chvíli jen tupě koukat do monitoru bez většího pracovního nasazení.

Star Racing - vesmírné závodyStar Racing - vesmírné závody
Hodnocení: 7/10
Vy že si myslíte, že budou po naší planetě za pár let ještě stále jezdit čtyřkolá vozítka, kterým se zkráceně říká auta? To je ale dosti naivní! Vzhledem k tomu, že se lidstvo bude muset v průběha následujících tisíciletí pokusit o invazi do vesmíru, je dost pravděpodobné, že se spíše prosadí jiný typ vozidel, pro něž se v současnosti vžil název vznášedla. Pojďte tedy trochu přičuchnout k motorům budoucnosti a zazávodit si zase v trochu odlišném stylu. I když by neznalí mohli prohlásit, že jde jen o zbytečnou formalitu, není to pravda. Závodění ve vznášedle je v tomto případě opravdu diametrálně odlišné. Kola a pouze fyzikální síla držící vozítko nad povrchem, to je panečku odlišná jízda! Naprosto jiný je i pocit a celková rychlost.


Flipz - salta a přemetyFlipz - salta a přemety
Hodnocení: 7/10
V poslední době je mezi mladými na ulici možno spatřit mnoho alternativních sportovních disciplín, kterými si takzvané „děti města“ krátí svůj voilný čas v betonovém prostředí. Jedním takovým příkladem může být Parkour (pro neznámé skákání a blbnutí na sídlištích, mnohdy z velkých výšek, zkrátka s pořádnou dávkou adrenalinu). No a něco podobného je vlastně i náplní Flipz, arkády, která mě osobně zaujala zejména svou originálností. Nepodobá se totiž žádné z her, které jsem měla možnost za poslední dobu vyzkoušet. Vaší náplní bude vytvářet salta a to v pekelně těžkém prostředí. Místo upraveného cvičiště dáváte přednost různorodému betonovému bludišti, kde špatný krok znamená bolestivý pád, třeba i na hlavu.

Katakijin - nejlepší ninja akce?Katakijin - nejlepší ninja akce?
Hodnocení: 8/10
Ještě že jsou prázdniny a více volna než obvykle – souhlasit se mnou budete stoprocentně poté, co si stáhnete lahůdku jež si říká Katakijin. Tak trochu mi připomínala úžasné hopsačky od Nifflase, to ale možná pouze po technické stránce. Hratelnost totiž přichází se zcela odlišným zážitkem a vsází na zcela jinou kartu. Katakijin je hrou s ninja tématikou a troufám si říct snad jednou z nejlepších, kterou jsem měla tu čest vyzkoušet. Příběh není příliš důležitý a celkově bych jej hodnotila jako jeden z nejslabších článků projektu.

Trent 3 - superželvaTrent 3 - superželva
Hodnocení: 7/10
Herní legendy jako třeba Mario nebo Sonic mají velkou konkurenci. U mladého a nadějného zahraničního tvůrce vznikl třetí díl arkády Trent, kde roli hlavní hrdiny převezme jednoduše vykreslená, ale velmi šikovná, želvička. U té je pozoruhodné zejména to, kolik speciálních schopností dostala do vínku. Je pravda, že se bez nich v takovémto světě neobejde, přesto bych ji mezi hrdiny arkád označila doslova za supermanku. Umí totiž vše, nač si pomyslíte. Vlstně všechny speciální schopnosti takovýchto hrdinů vsunuté do jediné postavy. Za prvé je to jednoduchý výskok, k němuž ale umí připojit další a vytvořit dvojskok. Ten budete potřebovat již po několika prvních krocích, neboť některé plošinky jsou opravdu těžko dosažitelné.

Crazy Birds - ptačí ZumaCrazy Birds - ptačí Zuma
Hodnocení: 8/10
Koncept logické hry Zuma se šíří již mnoho let internetem jako nějaká nepěkná a nakažlivá nemoc. Ve skutečnosti to lze ale považovat za efekt rozhodně kladný – jednoduchý koncept s chytlavým zpracováním totiž dohromady vytvpří opravdu zajímavou a zábavnou záležitost. Přesvědčit se o tom můžete třeba v případě Crazy Birds. Ten nabízí tři herní módy. Dva kopírují klasické pravidla Zumy, druhý je trochu odlišný. Rozeberme si ale nejprve onu dvojici. Pokud Zumu znáte jako své boty, můžete klidně tento odstavec překočit – ostatní totiž seznámím se základními principy. V dolní straně obrazovky se nachází vystřelovací kanón, v němž jeden ptáček čeká na vaše pokyny.

Wall of the Words - slovní zeďWall of the Words - slovní zeď
Hodnocení: 6/10
Při vymýšlení freewarových strategií se mohou autoři doslova vyřádit. Nejsou totiž poutáni žádnou tíáhou případného výdělku a tak mohou vznikat i takto zajímavé konverze opravdu známých her. Ostatně kdo se doposud nesetkal s konceptem Scrabble? Tato známá desková hra ale dostala podobu, na níž budete jen nevěřícně koukat. Ano, skutečně opět půjde o pouhé skládání slov. Místo hrací desky se ale jako podloží nachází zelená tráva, což napovídá o tom, že je něco přeci jenom jinak. Do konceptu byla totiž zamotána tahová strategie a nápad je to ve výsledku věru svěží a dokonce i dobře hratelný.

Culprit Word - luštíme osmisměrkyCulprit Word - luštíme osmisměrky
Hodnocení: 7/10
I když se dneska většina technologií zmenšuje a do vlaku či na cesty si každý v klidu může vzít osobní DVD přehrávač nebo notebook, stále dává velká část přednost tištěným novinám či křížovkám. Alternativou k nim jsou osmisměrky, jejichž koncept je neskutečně starý a stále oblíbený. Příjemné je, že na rozdíl od křížovek k jejich dokončení nepotřebujete mít žádné speciální znalosti a ani se nemusíte nijak zvlášť koncentrovat. V počítačové verzi se křížovky příliš nevyskytují (pokud pomineme fenomén poslední doby, číselné Sudoku). Právě proto je Culprit Word tak trochu netradiční záležitostí a na křížovkářskou hru neskutečně dobře graficky propracovanou hrou.

Crater Impact - blíží se zkázaCrater Impact - blíží se zkáza
Hodnocení: 7/10
Vzhledem k tomu, že musel být Crater Impact hrou zasahující do starověkých civilizací, rozhodli se autoři zasáhnout do historie ještě trochu hlouběji, lehce si ji poupravit a pak předsunout hráčům. Historikové sice z tohoto meteorového deště a pohádce o zkáze Země v úplně jiném časovém období, než tomu bylo doopravy, nadšeni nebudou. Nás to ale tolik tížit nemusí a můžeme se s klidem podívat, cože vlastně tato arkáda s logickými prvky nabízí. A že toho není překvapivě málo! Za prvé je nutno zmínit dva herní módy. První je klasický a nijak nepojmenovaný, druhý nese název Survival a vyskytuje se ve třech obtížnostech. Co se jeho obsahu týče, jde o odlehčenou verzi prvně zmiňovaného, přičemž v obou bude hlavním motivem padající asteroidy.

Autor:
Nejčtenější

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Cyberpunk 2077
Práce v naší firmě není pro každého, brání se autoři Zaklínače nařčením

Firma CD Projekt Red nečekaně zareagovala na vlnu kritiky, která se na internetu objevila od údajných bývalých zaměstnanců.  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Další z rubriky

LawBreakers
Průšvih roku? LawBreakers nepomohl ani slavný vývojář

Kvalitní hra ještě není zárukou finančního úspěchu. LawBreakers sice měli všechny předpoklady, aby se stali hitem, v těžké konkurenci se však neprosadili.  celý článek

Ovládání Oculus Touch v akci
Autor Oculus Riftu chce robotickou ruku pro porno ve virtuální realitě

Ve zvláštním diskusním pořadu se zakladatel firmy Oculus Rift, mladý kontroverzní miliardář Palmer Luckey, rozhovořil o tom, že budoucnost virtuální reality je...  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.