Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: Apríl a skvělé hry

  12:00aktualizováno  9:33
Nová česká 3D akce se bude odehrávat v kostele. * Marketingové oddělení Westwoodu nás ubije kopiemi Emperor: Battle for Dune. * Bude Game Page opravdu zrušeno, nebo se jej podaří zachránit? * Jaké hry vyšly v uplynulém týdnu? * Jakým Aprílem jsme vás včera napálili? * Co se dělo ve světě her minulý týden? Čtěte týden ve hrách a uvidíte sami.

Aprílová úvodní stránka BonusWebu

Ačkoliv se minulý týden jak na BonusWebu, tak na světových herních serverech ještě hodně mluvilo o Operation Flashpoint, nebyla tahle hra české produkce podle nás tím nejdůležitějším, čím herní scéna žila. Těmi nejvýznamnějšími událostmi bylo totiž vydání špičkových a dlouho očekávaných počítačových her a potom také…

Trhák týdne: Apríl ve světě her
Vzhledem k tomu, že zřejmě největší událostí byl v minulém týdnu jeho poslední den, neděle 1. dubna, tedy Apríl, rozhodl jsem se dnešní trhák zasvětit právě jemu, neboť ani my na BonusWebu jsme nezůstali stranou a připravili jsme si pro vás pár fórků, na které spousta z vás naletěla. Než se ale dostaneme k obsahu, zmíním jen, že náš včerejší design byl opravdu jen aprílový fórek, podle zbytku redakce trošičku hrubšího zrna, takže nemějte starost, ani já, ani iDNES jsme neztratili rozum a nebudeme vás nutit dívat se na tu hrůznou úvodní stránku, kterou jsme pro velký úspěch archivovali zde.

No a pokud jde o obsahovou stránku, pak je nutno říct, že všechny zprávy v BWžurnálu, které jsme včera publikovali, byly zaručeně pravdivé a šlo tak o jedinou rubriku, která nebyla dotčena aprílem. Včerejší editorial i krátké zprávy totiž byly tendenční a smyšlené, takže být vámi, Last Spy's Dance rychle na ně zapomenu, aby vás do budoucna nemátly, tedy s výjimkou jedné, v níž jsme vás informovali o tom, že se v České republice připravuje nový paperbackový herní magazín. Tato je pravdivá a můžete si být jisti, že vás budeme včas informovat o podrobnostech.

Z článků byly smyšlené téměř všechny. U Black Night’s od Black Aliment Software to bylo naprosto jasné již po shlédnutí prvního screenshotu, podobně na tom byl Mondyho článek o tom, jak si žijou redaktoři herních magazínů (byť některým našim čtenářům jen stěží vysvětlíme, že když u nás hra dostane dobré hodnocení, není to z důvodů tučného úplatku, ale prostě a jednoduše proto, že se nám líbí). Pravdou není ani to, že PC bude umět emulovat Xbox, jak se vám snažil namluvit Čočík a herní magazíny nikomu v případě zrušení Ultima Online 2 nenaletěly, jak tvrdila Alenka. Jedinou pravdivou zprávou tudíž byla informace o Last Spy’s Dance, gamesce připravované týmem Wild Rose Space, která sice mohla vypadat aprílově sebevíce (případně podobně jako náš loňský Hideouš a Kryplouš), ale která se skutečně vyvíjí.

Ještě jeden z našich serverů vás včera vyváděl Aprílem. Modří už vědí, že šlo o Češtiny.cz, kde si vás vychutnali Čedič svým článkem o zpoplatňování češtin a Adam Rambousek zase zveřejnil „naprosto skvělou zprávu“ o tom, že čeština do Baldurs Gate 2 je již hotova.

Icewind Dale: Heart of Winter

Nové hry doma i ve světě
Pokud měli pařani v předposledním týdnu měsíce března žně, pak mě nenapadá nic, čím bych charakterizoval úrodu špičkových her v uplynulém týdnu. V České republice se totiž podle stránek Bohemia Interactive objevily na pultech obchodů hry Icewind Dale: Heart of Winter, Clive Barker’s Undying a Three Kingdoms: Fate of the Dragoon, tedy, jak dokazují naše recenze, opravdu výborné tituly.

Ovšem ten pravý nářez zažili hráči ve světě. Dočkali se totiž her, které můžeme v Čechách začít netrpělivě očekávat a šetřit penízky. Minulý týden totiž konečně vyšla božská strategie Black & White Petera Molyneauxe, dále pak multiplayerová akční řežba Tribes 2 a datadisky Ultima Online: Third Dawn a The Sims: House Party. Na releases listech bychom tu měli ještě strategii Waterloo: Napoleon a zapomenout nesmím ani na hřbitovně naladěnou 3rd person akci Evil Dead: Hail to the King.

Pondělí: Startopia a nový downloadový server
Vývojový tým Bullfrog zná jistě většina z vás díky kvalitním herním titulům a není tajemstvím, že Mucky Foot, autoři 3rd person akce Urban Chaos, jsou vlastně bývalými zaměstnanci této herní legendy. No a protože Urban Chaos je již rok starou záležitostí, je jasné, že se u Mucky Foot Startopia pracuje na nové hře, kterou není nic jiného než zajímavě vypadající vesmírná simulace Startopia. I proto jsme se jí rozhodli v pondělí pořádně podívat na zoubek a jak to dopadlo, to se můžete podívat sami, pro lepší představivost vám ještě nabízíme sadu screenshotů.

No a když už jsme u těch screenshotů, v pondělí se na našich stránkách objevily tři další sady. Ta první byla poměrně chudá, o to zajímavější. Jde totiž o vůbec první obrázky z připravovaného pokračování pirátské RPG Sea Dogs 2, na němž pracuje ruský tým Akella. Uniknout by vám neměly ani nové obrázky z klasické point-and-click adventury Mystery of the Druids a screenshoty z The Elder Scrolls: Morrowind také jistě nenechají chladnými spoustu z vás.

Pondělí pak bylo zajímavé ještě z jednoho důvodu. Po několika měsících čekání jsme se totiž konečně dočkali nového downloadového serveru s několikanásobně větší kapacitou diskového pole, než měl náš starý stroj, takže jsme vám mohli v pondělí začít přinášet lokální mirrory zajímavých souborů bez ohledu na jejich velikost tak, abyste mohli stahovat co nejpohodlněji, co nejrychleji a tím pádem i co možná nejlevněji. Důsledkem toho bylo v pondělí, případně v úterý krátce po půlnoci, zveřejnění hned tří hratelných demoverzí na The Moon Project, Kohan: Immortal Sovereigns a Desperados.

Úterý: nádherné screenshoty a česká akce Nefandus
Nefandus Ačkoliv jsme od českých Black Element Software (BES) neviděli hotovou ještě ani jednu hru, na BonusWebu jsme se o nich již zmiňovali v souvislosti s připravovanou adventurou Sedmý rytíř. Kromě této, pro český trh určené adventury, však BES vyvíjí ještě jeden titul, mnohem zajímavější a hlavně pro celý svět určenou 3D akční hru Nefandus: The Wrath of Angels, která v sobě ponese navíc ještě prvky RPG a adventure, byť jen v malé míře. Zajímavý je pak rozhodně i fakt, že ačkoliv půjde o 3D akci, bude se mimo jiné odehrávat v kostele, což mě osobně přijde morbidní a možná proto se na hru docela těším, momentálně tedy alespoň na hratelnou demoverzi či možnost shlédnout coby herní žurnalista engine či pre-alpha verzi. Zatím se však musím, stejně jako vy, spokojit s touto obsáhlou novinkou uvařenou z přísad přímo z kuchyně BES.

Nejen čeští vývojáři se však měli k světu a nám se v úterý podařilo dostat ke spoustě nových a pěkných screenshotů. Díky tomu jste si u nás mohli prohlédnout nové in-game screenshoty z 3D akce Halo, další obrázky z netrpělivě očekávaného RPS Warcraft 3 od Blizzardu, novými obrázky se nás snažili zaujmout i vývojáři RPG s prvky adventure Dragonriders: Chronicles of Pern, prvními obrázky se nás snažila navnadit i 3D realtimeová strategie GI Combat a Core Design nabídl nové screenshoty ze své připravované 3rd person akce Project Eden.

Venom

Kromě toho jsme se v úterý dočkali dalšího dílu marketingových čachrů Westwoodu okolo své připravované strategie Emperor: Battle for Dune a dostali jsme tak do rukou skvělý trailer, ve kterém šéf Westwoodu tuto hru předvádí. Dočkali jsme se tak dalšího přídavku k hudební ukázce ze hry a spoustě screenshotů.

Středa: první pohled - Venom a Ballistic
Jméno herní společnosti GSC většině z vás zřejmě nic neřekne, když však dodám slůvko Venom, zbystří jistě všichni milovníci taktických akčních her alá Delta Force, Hidden and Dangerous nebo Rainbow Six. Venom je totiž hrou vyplňujícím úzkou mezeru na trhu právě v této oblasti, přičemž půjde o titul s opravdu pečlivě propracovanou singleplayerovou kampaní, která by měla být tahounem této hry, o jejíchž kvalitách jsme se mohli přesvědčit již dříve v hratelném demu či na těchto screenshotech.

Ačkoliv hladinu adrenalinu v krvi vám bude jistě zvedat také Ballistic, půjde o hru z úplně jiného soudku, než je Venom. Ballistic je totiž závodní simulace se vším, co k ní patří, a s výše zmíněnou taktickou akcí nemá vůbec nic společného, kromě toho, že její vývojáři, švédští GRIN, Ballistic jsou stejně neznámí jako GSC. Já osobně se na Ballistic hodně těším, neboť se ocitnete v roli pilota a na nejrůznějších tratích budete ovládat vznášedla, čímž se mi vybavují vzpomínky na hodiny strávené u geniálního Wipeouta 2097.

Středa nám ještě přinesla nové screenshoty z několika očekávaných her a sice datadisku k akčnímu RPG Diablo 2: Lord of Destruction, dále pak dalšího dílu závodní série Need for Speed s názvem Motor City Online a nadšeni byli jistě i milovníci taktické strategie Commandos, neboť vývojáři z Pyro Studios uvolnili nové screenshoty z jejího druhého pokračování.

Čtvrtek - novinky o pořadu Game Page
Je jen málo pařanů, kteří neznají Game Page, pořad o počítačových hrách, který vysílá Česká televize každé pondělí v 15:50 na svém prvním programu. Nedávno nás tvůrci šokovali zprávou o tom, že vedení televize hodlá tento pořad vyškrtnout z obrazovky vzhledem k nutnému šetření, a proto jsme do křesla pro hosta pozvali dramaturga Game Page Milana Vacka, aby osvětlil, co se děje a je-li zrušení pořadu stále aktuální. Jak to tedy nakonec dopadlo, to si můžete přečíst v záznamu online rozhovoru. Kromě toho jsme vám ve čtvrtek přinesli také novinky ze zákulisí příprav dubnových pořadů Game Page a obsahu jednotlivých dílů.

Star Trek: Away Team

Ačkoliv byl jinak čtvrtek na dění na herní scéně oproti ostatním dnům minulého týdne hodně chudý, dorazily k nám první obrázky z již dva roky připravovaného titulu Hitchhiker's Guide to the Galaxy, hry na motivy stejnojmenného románu Douglase Adamse. Další hrou, která se nám ve čtvrtek poprvé představila ve své kráse, bylo pokračování Time Crisis s podtitulem Project Titan a aby toho nebylo málo, dostaly se nám do rukou další screenshoty z připravovaného RPGčka Torn, na němž pracují známí Black Isle Studios, autoři kultovních her Planescape: Torment a Icewind Dale.

Milovníci týmových strategických akcí si pak ve čtvrtek přišli jistě na své díky tomu, že společnost Activision vypustila hratelnou demoverzi na svůj nejnovější herní titul Star Trek: Away Team, které jsme krátce poté umístili ke stažení i my na náš český server. No a vzhledem k tomu, že se hra právě dostává do obchodů, doporučujeme zavčasu prostudovat podrobnější informace a galerii screenshotů.

Pátek: synové svobody z Metal Gear Solid 2
Pěkné a obsáhlé preview na Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty se na našich stránkách objevilo v pátek a pocházelo z klávesnice Martina Kallera. Hru asi není třeba představovat, zvláště když její první díl získal od BonusWebu ocenění a titul nejlepší 3rd person akční hry loňského roku. Metal Gear Solid 2 A stejně nadějně vypadá i její druhý díl, na který se nedávno objevilo hratelné demo, které si bohužel mohou vychutnat pouze majitelé PlayStationů.

V pátek nás opět potěšili vývojáři z Bohemia Interactive Studio, kteří konečně vydali slibovanou českou verzi hratelného dema ke své válečné simulaci Operation Flashpoint, a pro ty, kteří si již dříve stáhli anglickou verzi, připravili také počešťující patch. Ostatně v BIS mají zřejmě radost, neboť jejich demo si z internetu stáhnulo již více než milion lidí, nadšenci tvoří nové mise a internet zaplavují první dojmy a pozitivní preview. Optimismus posílil také otevřený dopis bratří Španělových, autorů Flashpointu, kteří informovali, že demo neukazuje zdaleka všechny přednosti jejich hry, která vyjde koncem května.

Kromě toho byl pátek netradičně bohatý na herní novinky, ačkoliv jindy v závěru pracovního týdne vycházejí spíše dema a screenshoty než seriózní informace. Screenshoty byly tentokráte zastoupeny pouze novými obrázky z Anarchy Online, nicméně kromě nich jsme se v pátek dozvěděli, že Sega chystá jedenáct her pro Xbox, že u Blizzardu začal betatesting Diablo 2: Lord of Destruction, že byly spuštěny oficiální stránky k Baldurs Gate 2: Throne of Bhaal, přinesli jsme také informaci o upálení Ultimy Online 2 a dali jsme vám vědět o dvou pěkných flashových online hrách o zajímavé ceny: F1 Racing od iDNESu a Alien Game od nás.

X-COM: Enforcer

Víkend: tradiční várka downloadů
O co byl pátek na screenshoty a soubory ke stažení chudší, o to byla sobota a neděle bohatší. Sobotním trhákem byly bezesporu první screenshoty a minutové video z připravované epizody 3D akční hry Half-Life: Blue Shift. Té pak sekundovala další videa z her Red Faction a Emperor: Battle for Dune. Galerie screenshotů pak doplnily obrázky z realtimeové strategie Stronghold a sci-fi RPG Harbinger.

Neděle byla na BonusWebu zasvěcena Aprílu s výjimkou BWžurnálu a downloadů, takže pokud jste tyto rubriky pravidelně sledovali, jistě vám neuniklo opravdu pěkné video z multiplayerové akční řežby Tribes 2 ani screenshoty z her X-com: Enforcer, Command and Conquer: Renegade či Tropico. Jako bonbónek jsme vám pak v závěru dne nabídli pozadí do Windows z vesmírné online hry Earth and Beyond.

Tak takhle vypadal poslední březnový týden ve světě počítačových her. No a o tom, co všechno se na herní scéně odehraje tento týden, si povíme příští pondělí.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Deset slibných her, které zapadly na herním svátku E3 2018

Satisfactory

Letošní E3 se nesla ve znamení velkých her, což se podepsalo na nedostatku pozornosti věnované menším projektům. Ori a...

KOMENTÁŘ: Umělá inteligence ve hrách. Patří jí budoucnost?

Shodan

O pokroku v herním průmyslu jsme si zvykli uvažovat s ohledem na celkovou úroveň grafiky, množství detailů a velikost...

Kam kráčí herní průmysl? Letošní E3 naznačila nové trendy

E3 2018

Každoroční herní šílenství s názvem E3 už oficiálně skončilo a před námi jsou teď naopak dva měsíce relativního klidu....Najdete na iDNES.cz