Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: česká Mafia útočí

  12:00aktualizováno  10:00
Dojmy z hraní českého titulu Mafia: The City of Lost Heaven * Budovatelské strategie Zoo Tycoon a Stronghold * Operační systém Windows XP z pohledu hráče * Loco Commotion přichází na trh * Druhé testovací demo hry Return to Castle Wolfenstein * RPG sága Wizardry bude bohatší o další díl

Zoo Tycoon Ačkoliv se zdálo, že minulý týden bude stejný jako všechny předchozí, nebylo tomu tak. Po delší době jsme totiž sáhli do zaběhaného schématu vydávaných článků a trošku jsme jej rozšířili. Až doposud jsme vám totiž nabízeli o víkendu jen tři články denně, ale nyní se můžete těšit na čtyři (tj. jen o jeden méně než ve všední den). Důvody, jež nás k tomuto kroku vedly, jsou prozaické. Jeden článek navíc jste si vyžádali sami - je to přehled článků na serveru Plné hry. Od nynějška se již tedy nemusíte bát, že by vám některá z freewarovek utekla. Druhý článek navíc jsme se rozhodli přidat dobrovolně. V současné době totiž vychází tolik her, že se nám v redakčním systému hromadí recenze a není čas je vydávat (některé nezřídka čekají i jeden nebo dva týdny). Po nějaký čas se tedy můžete těšit i na víkendové recenze.

Trhák týdne - česká Mafia útočí
V minulých dnech se konečně uskutečnila dlouho odkládaná návštěva brněnských studií společnosti Illusion Softworks a jak se dalo čekat, stálo to za to. Měli jsme totiž možnost strávit několik hodin u alfaverze připravované hry Mafia: The City of Lost Heaven a projít si většinu z levelů, jež jsou ve hře obsaženy. Popsat naše dojmy z tohoto titulu jen pouhými pár slovy je velice těžké, protože se jedná opravdu o velice komplexní a do detailu propracovaný projekt, který spíš než počítačovou hru připomíná klasickou filmovou gangsterku. Více podrobností se ostatně můžete dočíst v našem obsáhlém preview. A pokud by vám to bylo málo, můžete si prohlédnout třeba nejčerstvější screenshoty nebo se podívat na oficiální trailery. A protože jsme si z Brna přivezli také zhruba půl hodiny in-game záběrů, které průběžně zpracováváme, nabídli jsme vám ke stažení také první z našich videí, přičemž další budou pochopitelně brzy následovat.

Nové hry doma i ve světě
Stejně jako minulý týden, i tentokrát byla novinková sklizeň díky blížícím se vánočním svátkům poměrně bohatá. Na světové trhy se tedy dostaly např. realtimové strategie Battle Realms, Kohan: Ahriman's Gift a Star Wars: Galactic Battlegrounds, stranou nestál ani simulátor Silent Hunter II a dostalo se i na hry z lacinějších krajů - na Weakest Link a Tetris Worlds. Do prodeje se dostala i CD verze online RPG Lineage.

Loco Commotion Rušno bylo i v našich krajích. Milovníky akčních RPG dozajista potěší fakt, že i v našich obchodech je možné sehnat speciální edici Diablo 2 Battle Chest a že se zde objevily i takové novinky, jako např. akční adventura Project Eden, obchodní strategie Trade Empires, závodní titul E-Racer nebo akční horor From Dusk Till Dawn. Holt Vánoce se blíží a v obchodech začíná být díky tomu poměrně rušno. Nezbývá než říct „jen houšť a větší kapky“ :o).

Nové hry a akce na GameStore.cz
Novinky se pochopitelně našly i na internetovém obchodě GameStore.cz. Ten vám přinesl například právě vydanou logickou hru s vlakovou tématikou Loco Commotion (recenze na BW - 75%). Ačkoliv se jedná o budgetově založený titul, dokáže vás k sobě přikovat na pěkně dlouho. Pokud o něj máte zájem, může být váš za 999,- Kč (detaily). Dále je zde pro vás připravena strategie Kohan: Immortal Sovereigns (recenze na BW - 84%), která vám za 1 499,- ukáže, co to vlastně znamená slovo „strategie“ (detaily). A jestli patříte mezi milovníky adventur, pak si rozhodně nemůžete nechat ujít šanci získat sběratelskou edici hry Myst III: Exile (recenze na BW - 85%). Edice obsahuje samotnou hru, 1 CD soundtrack a 1 CD obsahující videa a film o tom, jak se hra vyvíjela. To vše může být vaše za 1 499,- Kč (detaily).

Pondělí - návštěva v ZOO a demo k RtCW
Snad každý z nás chodil v mládí do ZOO a mnozí z nás tam chodí ještě dnes. To je jeden ze základních pilířů úspěchu hry Zoo Tycoon. Druhým je pak fakt, že Zoo Tycoon je opravdu podařená budovatelská strategie, která má všechno, co by měl titul tohoto žánru mít. A protože se jedná o hru jaksepatří komplexní, přinesli jsme vám kromě samotné recenze také ještě speciální článek s tipy a triky, který vám pomůže pochopit základní vztahy ve hře. Dnes jsme vám představili také dvojici titulů, které by se měly na našem trhu již poměrně brzy objevit. Tím prvním je strategie Europa Universalis II, v níž budete - stejně jako v předchozím dílu - sjednocovat Evropu (ale nejen ji) pod svou nadvládu. Druhým je pak závodní hra Driven, jež vzniká na námět stejnojmenného filmu se Sly Stallonem a která by se měla objevit ještě koncem tohoto roku na platformě PS2.

Stronghold Pondělí bylo na downloadové soubory více než štědré. Hned v úvodu se objevilo druhé multiplayerové testovací demo k akční hře Return to Castle Wolfenstein a krátce nato jej následovala demoverze čeké logické hry Loco Commotion. K tomuto titulu jsme vám v závěru dne nabídli ke shlédnutí i jedno podařené video. Na své si přišli i ti, kdo se těší na jinou českou hru - Mafia: The City of Lost Heaven. K ní jsme vám totiž přinesli nejen sadu screenshotů, ale hlavně první z řady videí natočených přímo z hratelné alfaverze. Dále jsme pro vás měli sadu wallpaperů z akční adventury Project Eden a screenshoty z RPG Arx Fatalis a futuristických závodů MegaRace 3. Nabídli jsme vám též nejnovější informace o službě PlayOnline, o akční hře Outcast 2 a o ventilátorcích pro RAM.

Úterý - logické vláčky a přetaktování Athlonů
Pokud si někdo myslel, že logickým hrám již dávno odzvonilo, tak se šeredně spletl. Stačí, aby se do vývoje vložili profesionálové a vzali všechno za správný konec a úspěch je tu. Jasným důkazem pro pravdivost tohoto tvrzení jsou kvality české hry Loco Commotion, která sice patří mezi budgetové tituly, ale kvalitu a zábavnost jí rozhodně upřít nelze. A protože se jedná o poměrně netradiční počin, rozhodli jsme se vám tento titul a jeho vývoj přiblížit ještě podrobným interview se samotnými tvůrci. Protože ale ne každý hráč je milovníkem vláčků a logických her, přinesli jsme vám též informace o titulech jiných žánrů. Příznivci online RPG by si neměli nechat ujít článek o hře Black Moon Chronicles: Winds of War a ti, kdo holdují závodním hrám, jistě nepohrdnou titulem The Italian Job. A zajímá vás, jak jsou na tom Athlony XP s přetaktováváním? Pak si přečtěte tento článek, tam najdete odpověď.

Stejně jako včera, i dnes jsme vám nabídli ke stažení vynikající demo k vynikající akční hře - k Tom Clancy's Ghost Recon. Nechybělo ani video ze hry, jehož místo dnes zastoupil trailer z realtimové strategie Battle Realms. Ani wallpapery nechyběly - oblíbený Shrek na sebe zkrátka nenechá zapomenout. Screenshotů bylo vskutku požehnaně - aktualizovali jsme galerie akční hry Serious Sam: Second Encounter, taktické akce Tom Clancy's Ghost Recon, online RPG EverQuest: Shadows of Luclin a připravované hry Dragon Empires. Dnes jsme vás též informovali o cheatovací cartridgi pro GBA, o hrách, jejichž vydání se plánuje pro Dreamcast a o harddisku, který je maskován jako přívěšek na klíče.

Championship Manager Season 01/02 Středa - silná dvojka Stronghold a Mafia
Budovatelské strategie patří mezi čím dál tím oblíbenější žánr a je-li takováto hra navíc originální, je její úspěch zaručen. To je přesně případ hry Stronghold, v níž je vaším úkolem vybudovat funkční autonomní hrad a následně jej ubránit před nájezdy dobyvatelů. Jako velice kvalitní počin zatím vypadá i česká akční hra Mafia: The City of Lost Heaven, na níž jsme vám přinesli obsáhlé preview. Zklamat by nás v ničem neměla ani hra Breed, která svým zpracováním a námětem ze všeho nejvíce připomíná nedávno vydané xboxové Halo. Pokud ale nemáte akční hry zrovna v lásce, možná dáte přednost vynikající arkádě Jak & Dexter. Ačkoliv se jedná o 3D plošinovku, bude se bezpochyby jednat o vysloveně áčkový titul. A zajímá vás, jak je to vlastně s vývojem a financováním počítačových her? Pak si přečtěte tento dnešní článek z rubriky GameEkonom.

Dnes jsme vám nabídli ke stažení hned dvě demoverze - oficiální demo k akční adventuře Frank Herbert's Dune a k tenisovému simulátoru Tennis Master Series. To ale neznamená, že bychom vám nepřinesli žádná videa. Měli jsme pro vás hned dva kousky z vláčkového simulátoru Trainz, trailer z akčního Command & Conquer: Renegade a záběry z RPG Fatherdale. Samozřejmostí bylo množství screenshotů z akční strategie Arcturus, z hororové adventury Posel Smrti, z akční Mafie, z RPG Fatherdale, sportovně zaměřeného titulu Tennis Master Series a z 3D akce Hitman 2: Silent Assassin. I střípků informací jsme tu měli takřka hafo - nabídli jsme vám nejnovější detaily o nové hře od společnosti Click Entertainment, o hororu Residen Evil pro GameCube a o novém displeji pro PSOne. Podívali jsme se též na dopady propouštění v EA.com a na vodou chlazený harddisk.

Čtvrtek - volant pro PS2 a Windows XP
Na poli fotbalových manažerů sice není příliš velká konkurence, ale to neznamená, že by se zdejší tvůrci nesnažili vytvořit své hry kvalitně. Championship Manager Season 01/02 je důkazem, že tato série neztrácí ani s přibývajícími lety na přitažlivosti. Silný boj zato probíhá na poli online RPG. Tento žánr brzy dostane další přírůstek v podobě hry Mimesis Online, na níž jsme se s pomocí hratelné betaverze podívali blíže v tomto preview. Abyste nás nenařkli z toho, že se vůbec nevěnujeme recenzování herních periferií, vzali jsme Ghost Recon: Black Thorn si dnes na mušku také volant Driving Force, který je ideální volbou pro všechny, kdož mají rádi závodní hry na platformě PS2. Dnes jsme se též podívali na nový operační systém Windows XP a na to, jak je to s podporou a funkčností her.

Ani ve čtvrtek jsme vás z našich stránek nenechali odejít s prázdnou. Mohli jste si od nás stáhnout např. oficiální hratelnou demoverzi tahové strategie Etherlords nebo některý z trailerů - na akční simulátor Yager, na gangsterskou střílečku Mafia: The City of Lost Heaven a na Half-Life pro konzoli PS2. V případě, že dáváte přednost obrázkům, mohli jste si prohlédnout nové screenshoty z RPG Baldur's Gate: Dark Alliance, akční adventury Buffy the Vampire Slayer, vrtulníkového simulátoru Comanche 4 a dračí akce Ozzy's Black Skies. Představili jsme vám též společnost Bits Studios.

Pátek - pokračování slavných sérií
Série Rainbow Six / Rogue Spear patří mezi nejoblíbenější taktické akce na světě. Nedávno vyšel stand-alone datadisk Rogue Spear: Black Thorn a jak prokázal náš redakční test, kvalita série zatím nikterak neupadá. Nového přírůstku se dočká i další série, avšak tentokrát žánru RPG. Ano, Wizardry se konečně dočkají osmého dílu a zdá se, že milovníci těchto her se mohou těšit na opravdovou perlu. Ale ani tím ještě nekončíme. I sága Command & Conquer se nám brzy rozroste, ale nebude se jednat o další realtimovou strategii, nýbrž o klasickou 3D akci. Kromě změny žánru ale bude Renegade zapadat do světa C&C jako každý jiný díl této série. Na závěr pátku jsme vám blíže představili další dva chystané tituly - netradiční hru Ecco the Dolphin a simulátor Star Trek: Bridge Commander.

Na epické RPG Neverwinter Nights si nejspíš ještě chvilku počkáme, ale již nyní si můžete stáhnout nejnovější wallpapery z tohoto titulu. A pokud se vám nebudou líbit, můžete si prohlédnout nové obrázky ze hry The Sims: Hot Date, mixu RPG a RTS Warlords: Battlecry II, realtimové strategie Myth III: The Wolf Age, hry stejného žánru The Awakened nebo třeba ze závodního titulu Colin McRae Rally 3. Dnes jsme vám též představili unikátní MP3 přehrávač a informovali jsme vás o sporu ohledně nahých postaviček ve hře Dead or Alive 2.

C.O.N.S.E.A.L. Víkend - nová struktura
Jak bylo uvedeno již v úvodu článku, struktura víkendového vydání se nám trošku změnila - přesněji řečeno se mírně rozšířila. Kromě tradiční vzpomínkové Klasiky, která byla tentokrát věnována hře Wizardry VII, sobotního zamyšlení, dvojice návodů na RPG Pool of Radiance: Ruins of Myth Drannor a adventuru Casanova, informačním článku o akční hře C.O.N.S.E.A.L. a oblíbeného příběhu z Ultimy Online (poznámka na okraj - nenechte si tento příběh ujít, jedná se o to nejlepší, co tato rubrika doposud zažila) jsme vám nabídli i recenzi na hru Hot Wheels Mechanix a týdení přehled článků ze serveru Plné hry. Důvod změny je prostý - co se týdenního přehledu týče, sami jste si jej vyžádali, a ohledně recenze - v současné době vychází tolik titulů, že některé recenze čekají na uveřejnění i déle jak týden. Abychom tedy tento stav trošku stabilizovali, rozhodli jsme se přinášet vám po nějakou dobu recenze i během víkendu. Ale pozor, jedná se jen o dočasný stav.

O víkendu jsme vám nabídli ke stažení např. již páté technologické video z chystaného RPG The Elder Scrolls: Morrowind nebo nové wallpapery ze simulátoru Star Trek: Bridge Commander. Dále tu byly nové obrázky z akční hry Call Sign: Charlie, z připravované nové verze Counter-Striku či z rychlé 3D akce Will Rock. Informovali jsme vás též o nových webových stránkách her Herdy Gerdy a Wipeout Fusion, o fotbalovém manažeru pro PS2 a o opravdu originálním herním ovladači.

Tak a dostali jsme se opět na konec. Zanechme tedy vzpomínání na to, co se stalo minulý týden a podívejme se raději do budoucnosti. Co nás v ní čeká? Především to jsou stále se blížící Vánoce, které pro nejednoho z nás budou znamenat nejen svátky klidu a míru, ale hlavně vychutnávání nových her, jež se na nás neustále řítí. Nenechte si je tedy znechutit a pařte, pařte, od toho tu přeci jsou. Za týden opět na shledanou.

Autor:


Nejčtenější

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...

Konec dohadů. Unreal, nebo Quake?

Střílečka Quake je šestnáct let stará a stále září.

Pokud byste si museli vybrat, dáváte, případně dávali jste přednost značce Quake, nebo raději konkurenci v podobě...Hry a porno generují největší příjmy z virtuální reality

Pornografická videa v VR

Největším motorem v oblasti virtuální reality jsou hry a porno videa. Vyplývá to z úniků dat Valve a analýzy...

Vynikající střílečka Insurgency je dočasně zdarma

Insurgency

Multiplayerová střílečka Insuregncy dostane 18. září nepřímé pokračování nazvané Sandstorm. Aby její autoři zvětšili...

RETRO: Sexy střílečku SiN potopil revoluční Half-Life i vlastní chyby

SiN

Letos slavíme dvacet let od vydání kultovní střílečky Half-Life, jejíž sláva zcela zastínila méně známou střílečku SiN....

Další z rubriky

Nejlepší v sérii? Kritizovaná Call of Duty: Black Ops 4 v betě překvapila

Call of Duty: Black Ops 4

Na letošní díl Call of Duty se od jejího oznámení hrne celkem oprávněná kritika. Vydavatelství nadále dojí ty...

KOMENTÁŘ: Filmy podle her jsou stále v kurzu. Mají však cenu?

Film Tomb Raider

Filmové adaptace slavných videoher skončily v drtivé většině neúspěchem. Bohužel i těch pár výjimek patří do kategorie...

KVÍZ: Poznáte DOSové klasiky podle obrázku z krabice?

Kvíz -  Poznáte DOSové klasiky podle obrázku z krabice?

Tentokrát to bude opravdu těžké. V následujícím kvízu naleznete výřezy z originálních krabic těch největších herních...Najdete na iDNES.cz