Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: Civilizace vs Predator

  12:00aktualizováno  18. listopadu 11:51
Civilizace III úporně bojuje s AvP2 * Xbox se dostává na americký trh * Recenze špičkových titulů * Kam spěje protipirátská ochrana? * Nečekaný přísun demoverzí * Práce na třetím dílu akce Serious Sam * Xbox bojuje s GameCube * ATI zvedá konečně hlavu * Příliv her na předvánoční trh nekončí.

Myth 3: The Wolf Age Minulý týden zastihl naši redakci v klidném tempu, kdy se zpočátku zdálo, že jediným vzrušením budou provokativní wallpapery ze hry Magna Carta, jež našla Alenka (máme je nyní na počítačích prakticky všichni). S ubývajícími dny však začalo všechno získávat na obrátkách. Nabídli jsme vám několik recenzí na opravdu špičkové tituly, čemuž je ostatně věnován Trhák týdne. No a pak zde byl Xbox. Ten se dostal v Americe konečně do prodeje a protože jsme tam měli též své zástupce (zdravím Vreca a Ojíka :o)), měli jsme o přísun informací postaráno. A nejen o ně. Nebudu ale nijak předbíhat, jen prozradím, že pokud vás tato herní konzole zaujala, budete se mít celý tento týden na co těšit - každý den si přijdete na své. Než tomu tak ale bude, podívejme se, co se stalo v uplynulých sedmi dnech zajímavého.

Trhák týdne - Civilizace III versus Predator 2
Ačkoliv jsme vám minulý týden přinesli spoustu zajímavých článků, dva mezi nimi hrály prim - recenze na strategii Civilization III a na akční hru Aliens versus Predator 2. Herní komunita se rozdělila na tři tábory - jeden si myslí, že Civilization III je nejlepší hrou všech dob, druhý za ní považuje naopak Aliens versus Predator 2. Ten třetí to považuje za malichernost a říká, že nejlepší hra všech dob teprve vyjde, a to v následujících měsících. Já osobně si myslím, že opravdu nejlepší titul už dávno vyšel, ale že neměl pořádnou propagaci a upadl v zapomnění. A jaká je skutečnost? To samozřejmě nikdo s určitostí neví, ale hráčům to je stejně jedno :o).

Ale teď vážně. Pravděpodobně největší událostí minulého týdne bylo uvedení Xboxu na zaoceánský trh. Avšak vzhledem k tomu, že větší série článků o něm se připravuje až na tento týden, bude tato konzole Trhákem až příště...

Nové hry doma i ve světě
Už jsme si pomalu zvykli, že nás vývojáři v posledních týdnech doslova zasypávají kvalitními tituly, na něž jsme se již dlouho těšili. Na tom se nic nezměnilo. Během právě uplynulých sedmi dní se hráči ve světě tedy dočkali např. vynikající historické realtimové strategie Empire Earth, tahové fantasy strategie Etherlords, podmořské akce AquaNox či Project Eden akčně pojatého vrtulníkového simulátoru Comanche 4. Dále jste tu měli historickou strategii Europa Universalis II, tenisový simulátor Tennis Master Series, akční adventuru Harry Potter and the Sorcerer's Stone a hru zpracovanou podle televizní soutěže - Survivor: The Interactive Game. Na své si tedy přišli naprosto všichni.

U nás byla situace poněkud chudší, ale přiznejme si, že to je pouze naší předvánoční zmlsaností. Kdyby se totiž na trh dostala dvojice her Myth 3: The Wolf Age a Mat Hoffman's Pro BMX kdykoliv jindy, byli bychom radostí bez sebe. Připomeňme si, že Myth 3 patří stejně jako oba jeho předchůdci do škatulky realtimových fantasy strategií (a navíc velice dobrých) a MHPB je jakýmsi Tonym Hawkem, jenž přesedlal ze skateboardu na bicykl.

Nové hry a akce na GameStore.cz
Na internetovém obchodě GameStore.cz bylo příjemně rušno. Nabídl vám totiž hned tři velice zajímavé tituly, které byste si neměli nechat ujít. Tím prvním byla netradičně pojatá strategie Stronghold (recenze na BW - 87%), v níž nejprve budujete funkční hrad a pak jej musíte ubránit proti nájezdníkům. Hru můžete mít i s českým manuálem za 1 499,- Kč (detaily). V nabídce se objevil i akční horor From Dusk Till Dawn (recenze na BW - 73%), který sice není po technické stránce zcela bezchybný, ale atmosféra a hratelnost jsou na velice vysoké úrovni. Pokud se rádi bojíte a máte slabost pro zombíky, nebudete svých 1 199,- Kč litovat (detaily). Poslední zdejší novinkou pak je závodní hra eRacer (recenze na BW - 68%), za níž zaplatíte velice přijatelnou cenu 999,- Kč (detaily).

Pondělí - mýtický Myth a třetí Sam
Ačkoliv třetí díl ságy realtimových strategií Myth nebyl vyvíjen ve studiích společnosti Bungie, dopadl velice dobře. Pracovníci Mumbo Jumbo změnili v herním systému jen to nejnutnější a vše oblékli do velice slušivé grafiky, takže hra Myth 3: The Wolf Age patří mezi opravdu kvalitní tituly. Zklamat by nás nemělo ani RPG Grandia 2, i když u něj to není tak úplně jasné. Předělávky z konzolí totiž nemají na růžích ustláno, a jedná-li se navíc ještě o předělávku japonského titulu, je vše na vážkách. Ne každá hra je totiž jako Civilization III Final Fantasy. Nebudeme ale předbíhat, raději si počkáme na uvedení na trh a přečteme si třeba něco o závodní hře USA Racer, která má milovníkům ryclých kol rozhodně co nabídnout. Na závěr jsme vám přinesli článek o hře Tekken 4, v němž jsme vám představili bojovníky, kteří na vás v tomto titulu čekají.

Vzhledem k tomu, že na hru Grand Theft Auto 3 čeká množství hráčů jako na smilování boží, přinesli jsme vám dlouhé in-game video z tohoto titulu, které vám naznačí, co všechno budete moci ve hře dělat. A pokud by se vám nelíbilo, pak si můžete prohlédnout některé z nových obrázků - třeba z RPG Dungeon Siege, akční adventury The Genome Project či ze špionážní akce No One Lives Forever 2. Dnes jsme vám též přinesli první informace o akční hře Serious Sam: Third Encounter a o zajímavé myši pro akční hry. Taktéž jsme vám prozradili, kdy vyjde hra Mimesis Online a jaký mají v Japonsku úspěch hry na různých platformách.

Úterý - rajský projekt a demíčka
Společnost Core Design se proslavila především svou sérií akčních adventur Tomb Raider. Konečně ale prohlásila, že se hodlá věnovat také něčemu jinému a vrhla na trh hru Project Eden. Ačkoliv se jedná o titul stejného žánru, rozdíl mezi ním a Tomb Raiderem je nebetyčný. Kdyby nic jiného, tak Project Eden opravdu potrápí váš mozek a stává se tak jednou z nejlepších alternativ, po nichž byste šáhli v případě, že vám Lara Croft již leze krkem. V Hardwarových minutkách jsme se dnes podívali na souboj konzolí Xbox a GameCube a mrkli jsme se též na hru Mario Sunshine. Aby stratégové neskuhrali, že na ně zapomínáme, přinesli jsme jim informační článek o hře Heaven & Hell. Ta bude tak trošku mixem slavných Settlers a Black & White, ale s tím rozdílem, že zde nebudete pouze všemocným bohem, ale můžete se stát také všeho schopným ďáblem. Záleží jen na vás.

Dnes jste si od nás mohli stáhnout hned tři hratelné demoverze. Tou první bylo demo na realtimovou strategii Strifeshadow, která by měla být jakousi fantasy konkurencí multiplayerovým kláním ve StarCraftu. Poté následovala hratelná ukázka z adventury Jack Orlando: Director's Cut a na závěr jsme tu měli demo k podmořské akci AquaNox. Aliens versus Predator Kromě nich tu ale byly také nezbytné obrázky - dnes jsme vám přinesli screenshoty ze strategie Impossible Creatures (dříve Sigma), z onlinového titulu Project Entropia a z akčních adventur Frank Herbert's Dune a Harry Potter and the Sorcerer's Stone. Tatkéž jsme vám nabídli trailer ze závodní hry Moto Racer 3 a informace o ventilátoru s plynulou regulací otáček. No a jako důkaz tvrzení, že různé titulu putují z jedné platformy na druhou, jsme vám přinesli zprávy o tom, že hry Agent under Fire a Tarzan Untamed budou i pro GC.

Středa - civilizace a Xbox
Těšíte se na strategii Civilization III z dílny slavného Sida Meiera? Pokud ano, tak pro vás máme dobrou zprávu. Patříte-li totiž mezi milovníky her tohoto typu, bude pro vás Civilization III zábavou na množství týdnů, ne-li měsíců. Je totiž přesně tak dobrá, jak jsme očekávali - a možná ještě o kapánek lepší. A pokud strategiím zrovna moc neholdujete, přinesli jsme vám další zajímavé články, které se převážně zabývaly novou herní konzolí - Xboxem. Ten se dostal konečně do prodeje (zatím ne v Evropě, ale za oceánem), takže jsme vám představili nejočekávanější tituly pro tuto platformu a také si řekli něco o souboji mezi ní a konkurenčním PlayStationem 2 od Sony. Neochudili jsme vás ani o novinky ze světa her, a tak jsme vám představili leteckou akční hru Cratered a připomněli jsme vám připravované MMORPG Shadowbane.

Naprosto neočekávaně se dnes na internetu objevilo hratelné demo k mixu budovatelské strategie a golfového simulátoru Sid Meier's SimGolf. Ani vteřinu jsme neváhali a okamžitě jsme vám jej nabídli ke stažení a ještě jsme k němu přidali velice podařené a velice provokativní wallpapery ze hry Magna Carta. Pak jsme vás informovali o tom, že Seaman si razí cestu i na PS2, že Dragon Empires mají své oficiální stránky, dostalo se i na obrázky ze hry IGI 2: Mercenary Force, na podrobnosti ohledně evropského vydání Metal Gear Solid 2 a na zprávu o levných vypalovačkách i pro notebooky.

Street Tennis Čtvrtek - vetřelci a predátor útočí
Hráči, třeste se. Právě totiž přichází akční hra Aliens versus Predator 2 a ta vás rozhodně nenechá v klidu. Báli jste se u prvního dílu? Jestli ano, tak byste se měli tomu druhému raději vyhnout. Pracovníci společnosti Monolith tedy opět prokázali, že dokáží vtisknout svým projektům úžasnou atmosféru, která vás nenechá na pochybách o jejich profesionalitě. Já sám se přiznám, že jakožto citlivý a vnímavý člověk jsem se po odehrání jedné úrovně vzdal pocty recenzování raději ve prospěch někoho jiného - horory mám rád, ale co je moc, to je moc :o). Takže pokud jste na tom stejně, možná dáte raději přednost třeba taktické akční hře Oblivion Lost nebo konzolovému akčnímu hrdinovi v titulu Spider-Man: The Movie. Stranou vašeho zájmu by neměla stát ani tahová strategie Disciples 2: Dark Prophecy nebo skutečnost, že ATI zvedá hlavu a konečně uvádí na trh lepší (o hodně lepší) ovladače pro Radeony.

I dnes jsme pro vás měli ke stažení hratelnou demoverzi, a to na netradičně pojatou realtimovou strategii S.W.I.N.E.. Sami se nyní můžete přesvědčit o tom, že i humorné téma může být zpracováno kvalitně. Další dnešní podstatnou zprávou bylo oznámení, že první Xboxy jsou v USA již v prodeji a že jejich nákup berou hráči opravdu vážně. Též jsme vám přinesli informace o hře Mortal Kombat pro GBA, o tom, že Gary Lineker se objeví ve fotbalovém manažeru pro PS2 a že Ubi Soft hodlá licencovat svůj SafeDisk. Věnovali jsme se ale samozřejmě též pécéčkovým titulům - nabídli jsme vám obrázky z realtimové strategie Army Men: RTS, vesmírné strategie Imperium Galactica 3 a taktické akční hry Oblivion Lost. Jako bonbónek na závěr jsme pro vás měli drobou zprávičku, že hra Return to Castle Wolfenstein konečně dospěla do fáze Gold.

Pátek - tenis a znovu Xbox
Dobrých tenisů není na PC nikdy dost, a tak je příchod každého očekáván s napjetím. Hra Street Tennis sice není naprosto dokonalá, ale je zábavná a bez závažných chyb, takže může poměrně dobře vyplnit čekání na ten naprostý ideál. To ale můžete samozřejmě strávit i nějak jinak - třeba čtením informací o chystaném datadisku pro slavnou Ultimu Online, o doslova multijazyčném RPG Dominion nebo o hře Combat Mission 2, která by měla být pravým rájem pro ty, kdož se považují za nepřekonatelné stratégy. Dnes jsme vám též přinesli obsáhlý ekonomický článek o fenoménu Conflict: Desert Storm současných dní - herní konzoli Xbox od kolosu Microsoft.

Z ničeho nic se objevilo video z připravované špionážní akční hry No One Lives Forever 2. Jedná se sice spíše o prezentaci enginu, ale i tak je na co se koukat. Z dalších dnešních downloadů můžeme jmenovat třeba český patch pro válečnou hru Operation Flashpoint nebo sadu nových wallpaperů z blížící se akční hry Return to Castle Wolfenstein. Nechyběly ani obrázky - tentokrát pocházely ze zajímavého RPG Another War, z datadisku k budovatelské strategii Tropico: Paradise Island a z akční RTS Arcturus. Vyštrachali jsme pro vás též informace o hře Getaway, o tom, že Marylin Manson se bude podílet na filmu Resident Evil a že se na vás chystají zajímavé malé stolní počítače.

Víkend - quo vadis, antipiracy?
Těšili jste se na víkend? My tedy rozhodně. Přesto jsme se přemohli a přinesli jsme vám množství článků - návody na RPG Pool of Radiance a adventuru Casanova, vzpomínkovou klasiku na nezapomenutelnou legendu Xenon 2, recenzi na budovatelskou strategii Ski Resort Tycoon II a úvahu nad tím, kam spějí protipirátské ochrany. Nechyběl ani týdenní přehled článků ze serveru Plné hry, tradiční příběh z Ultimy Online a článek o taktické akční hře Conflict: Desert Storm.

V sérii krátkých zpráv jsme vám o víkendu sdělili, jaké plány mají s platformou Xbox společnosti Eidos, Codemasters, Acclaim a Activision. Poté jsme vám přinesli šesté a pravděpodobně poslední technologické video k RPG The Elder Scrolls: Morrowind a čtyřnásobné screenshoty - z taktické akce Conflict: Desert Storm, datadisku Ultima Online: Lord Blackthorn's Revenge, realtimové strategie Earth 2150: Lost Souls a akčního leteckého futuristického simulátoru Echelon: Wind Warriors.

Tak, a to je vše, vážení a milí čtenáři. Doufáme, že jsme vám přinesli všechny informace, které vás zajímají a že jsme na nic nezapomněli. Pokud tomu tak náhodou přece jenom je, neváhejte využít diskusní fórum pod článkem - veškeré připomínky vítáme když ne s radostí, tak přinejmenším s pochopením :o). Za týden opět na shledanou.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Kupujete někdy sběratelské edice?

Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů

Ne každému stačí krabička se hrou, či jen digitální kód ke stažení. Většina očekávaných her je k sehnání v různých...

Návrat legendy. World of Warcraft Classic bude vycházet z patche 1.12

World of Warcraft (Vanilla)

Online hra na hrdiny World of Warcraft letos oslaví 14 let od uvedení v Americe a vyjde sedmá expanze Battle for...

KOMENTÁŘ: Umělá inteligence ve hrách. Patří jí budoucnost?

Shodan

O pokroku v herním průmyslu jsme si zvykli uvažovat s ohledem na celkovou úroveň grafiky, množství detailů a velikost...Najdete na iDNES.cz