Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: E3 na obzoru

  12:00aktualizováno  13. května 11:05
Mezinárodní herní veletrh E3 se kvapem blíží * Jak správně nainstalovat Detonatory pro vyšší výkon grafické karty? * Commandos 2 už ťukají na dveře * Mrtvolný 3D akční horor Bloodline od Zima Software proniká do zahraničí * Nové screenshoty unikají k nám do galerií * Nové hry unikají do obchodů * Nenechte si uniknout novinky z herní scény.

Throne of Bhaal

Vývojáři počítačových her, publisheři a koneckonců i herní magazíny nemluví v poslední době o ničem jiném než o kvapem se blížícím Electronic Entertainment Expo (E3), tedy největším mezinárodním veletrhem počítačových her na světě, který se pravidelně koná v polovině května v kalifornském Los Angeles. Nejinak tomu bude v i v letošním roce a protože herní vývojáři nešetřili informacemi před výstavou, na rozdíl od loňska, nemůžeme začínat v tomto článku ničím jiným.

Trhák týdne: přípravy na E3 vrcholí
Screenshoty, videa, hratelná dema a novinářské betaverze - to vše se v minulých letech objevovalo až na samotném veletrhu E3, v letošním roce nás však spousta herních týmu zasypala mnohem dříve, takže se informace o nových hrách objevovaly bez ohledu na to, jestli nějaká E3 bude či nikoliv, stejně tomu bylo i se screenshoty (vzpomeňme třeba na nyní releasované obrázky z 4x4 Evolution 2 od Take 2 Interactive, Age of Mythology od Ensamble Studio či Star Trek: Armada II od Activisionu) a ani videa nevyšla naprázdno, z „předétrojkové“ mánie nás zajímal minitrailer z Hidden & Dangerous 2 od brněnských Illusion Softworks, jehož plná verze bude představena tento týden právě na E3.

Civilization 3

A co na E3 chystáme my? Zatímco vloni jsme vám jako jediný herní magazín v České republice nabídli aktuální „off-line“ zpravodajství, tedy přehledné souhrny na E3 představovaných her a screenshotů, v letošním roce budeme zřejmě jediný český internetový magazín o hrách, který se na E3 podívá osobně a to hnedle ve dvou lidech (nejspíš já a Čočík), přičemž zbylá část redakce (Mondy a Alenka) budou připravovat „off-line“ zpravodajství podobné tomu loňskému.

Vás však bude jsitě více zajímat to, co chystáme přímo z dějiště E3, z kalifornského Los Angeles. Po celý den budeme sondovat u stánků nejrůznějších firem a zjišťovat novinky, které přivezli představit. Domluvenu máme také spoustu prezentací za zavřenými dveřmi, z těch nejvýznamnějších bych jmenoval návštěvu u Bioware (Baldurs Gate 2: Throne of Bhaal, Neverwinter Nigts), u Electronic Arts (NFS: Motor City Online, Anno 1503, Freedom Force a snad i NHL 2002 a FIFA 2002), u Activision, Infogrames, Core Design, JoWood a dalších a třešničkou na dortu je schůzka se Sidem Meierem (Civilization III, Sim Golf). Na všech prezentacích, stejně jako na celé E3, bychom rádi vstřebali co nejvíce aktuálních informací, nafotili stovky fotografií a natočili několik hodin videa, logické však je, že ne vše dokážeme zpracovat přímo v USA (zejména ne všechna videa, jejich produkce je lidsky i strojově značně náročný), a proto budeme tyto materiály zveřejňovat i v průběhu příštího týdne, kdy už bude E3 za námi. Ale to nás teprve čeká, Cossacks: European Wars takže se raději vraťme k tomu, co nám uplynulý týden ve hrách přinesl.

Nové hry doma i ve světě
Na pultech domácích prodejen s počítačovými hrami se minultý týden objevily docela pěkné gamesky, nejzajímavější z nic je asi dlouho očekávaná realtimeová strategie Cossacks: European Wars a to hned ve dvou verzích. Bohemia Interactive nabízí verzi s anglickým manuálem s doporučenou koncovou cenou 1799,- Kč, my vám na GameStore.cz nabízíme verzi od Dynamic Systems s obsáhlým českým manuálem za 1399,- Kč. Co je pro vás lepší posuďte sami. Kromě Cossacks se objevila i očekávaná role-playing strategy Evil Islands od Nival Interactive (koupit na GameStore) a také letecký simulátor Battle of Britain (koupit na GameStore).

Ve světě se vyřádili především adventuristé, v obchodech se totiž objevila pěkná adventurka Myst III: Exile. Nezůstala však osamocena a vyšel i futuristický bojový letecký simulátor Echelon a datadisk ke Star Trek: Elite Force.

Posel Smrti

Pondělí: GeForce 3 MX a Posel Smrti
Vlajková loď NVIDIE, grafický chip GeForce 3, byl již v pořádku dokončen, uveden do výroby a koneckonců i na trh a vývojáři NVIDIE už nyní pilně pracují na jeho levnější variantě GeForce 3 MX, která je vyvíjena pod kódovým jménem NV17. GeForce 3 MX bude, podobně jako jeho silnější bratříček, podporovat microsoftí rozhraní DirectX 8 a cena by neměla přesáhnout 150 dolarů, což dokazuje, že jde o chip pro střední (nepříliš majetné) vrstvy hráčů. Patříte-li mezi ně i vy, bližší informace najdete tady.

Kromě novinek o GeForce 3 MX se nám v pondělí podařilo získat exkluzivní screenshoty z připravované české hororové adventury Posel Smrti, na které pracuje tým Unknown Identity pod ochrannými křídly Future Games. Stejně jako první hra tohoto týmu, Posel Bohů, bude i jejich připravovaný titul Posel Smrti vážně pojatou adventurou, respektive by z ní chtěli autoři mít nejnapínavější adventuru, jaká kdy byla v českých luzích a hájích stvořena. Bližší informace si můžete přečíst v naší obsáhlé novince.

Ve světě se toho v pondělí, jak už je zvykem, nic moc neděje, a tak nebylo ani mnoho screenshotů, dočkali jsme se jen dvou updatů galerií a to k 3D realtimeové strategii O.R.B. a 3D akční ponorkové AquaNox.

PG Challenge Spring 2K1

Úterý: konec největší české LAN party
V pondělí odpoledne skončila největší česká LAN party PG Challenge Spring 2k1 pořádaná sdružením ProGamers, z čehož vyplývá, že po pondělních kusých informacích jste se v úterý o půlnoci dočkali kompletního shrnutí celé akce doplněného o výsledky jednotlivých turnajů a kromě toho pro vás Čočík opět v rámci tréninku na E3 připravil zajímavou videoreportáž, která zachycuje atmosféru na posledním dni celé akce, atmosféru finalových zápasů a také několik taktických rad coachů jednotlivých herních klanů. Chcete-li tedy vědět, jak to na podobných velkých akcích na celém světě chodí v reálu, rozhodně si video prohlédněte, případně se podívejte alespoň na tyto fotografie.

No a protože ve světě v úterý státní svátek neměli, dočkali jsme se také zajímavých souborů ke stažení, konkrétně tohoto videa z akčního C&C: Renegade a minutového traileru z Baldur’s Gate 2: Throne of Bhaal. Kromě toho se objevily první screenshoty z realtimeové strategie Perimeter, vesmírné akce Star Trek: Armada II a GBC verze Commander Keena.

Středa: ve znamení české Bloodline
Středeční vydání BonusWebu jsme zasvětili českému akčnímu survival hororu s prvky adventure a RPG Bloodline, jehož vývoj má na svědomí Zima Software. Bloodline Ve středu jsme vám totiž přinesli obsáhlé preview na základě vlastních dojmů z prezentace hry v kancelářích vývojářů a kromě toho jsme podrobili křížovému výslechu scénáristu Jozefa Nemetha a hlavního grafika a designéra Michala Dřímalku, kterýžto jsme přepsali do tohoto interview. No a aby toho nebylo málo, sehnali jsme pro vás dosud nikde nepublikované screenshoty a to hnedle ve slušném rozlišení 800x600 bodů, které najdete tady. Vzhledem k tomu, že Bloodline hodlá útočit na zahraniční trhy a upřímně řečeno má velkou šanci prorazit, je i ve vašem zájmu vývoj hry sledovat.

Středeční hardware jsme opět zasvětili grafickým kartám, tentokráte se David Hanousek podíval na výkony levných čipů z rodiny GeForce 2 MX, jimiž jsou osazeny počítače většiny hráčů počítačových her i našich čtenářů. Kromě starých MXek jsme přinesli srovnání s novými typy GeForce MX 200 a MX 400, výsledky testů vQuake 3 Arena a 3D Mark 2001 a samozřejmě i závěrečné resumé. Celý článek si můžete přečíst zde a najdete v něm i ceny jednotlivých grafických karet od Creative, z níž si můžete udělat krásný a komplexní obrázek o cenových hladinách karet osazených jednotlivými grafickými čipy.

Středa byla bohatá i na screenshoty, dočkali jsme se nových obrázků z brutální 3D akce Soldier of Fortune 2, dalšího pokračování další 3D akce Return to Castle Wolfenstein, hororové 3D akce Necrocide, propracované online 3D akce Planetside, očekávané 3D akce Max Payne a další akce Star Wars: Obi-Wan.

Anachronox

Čtvrtek: Anachronox a HoM&M počtvrté
Epické RPG od Ion Stormu, tak by se dal pěti slovy charakterizovat Anachronox. Alenka se však s pouhými pěti slovy nespokojila a připravila vám opravdu hutné preview tohoto připravovaného a očekávaného titulu, který už od svého ohlášení budí programově dojem, že půjde o něco extra... něco, co jste ještě neviděli... něco, co vám nedá spát... prostě klasický hype známý zejména v podání páně Romerova a jeho Daikatany, naštěstí to s Anachronoxem tak špatně ani náhodou nevypadá. Ostatně podívejte se sami.

Mondy si zase vzal na mušku další díl oblíbené série Heroes of Might and Magic 4, s níž 3DO konečně předvádějí to, co hráči očekávají a nikoliv komerční svinstvo ještě více zakopávající oblíbenou sérii. Děj čtvrtého dílu se nebude navzdory očekávání odehrávat v zemích Erathia nebo Enroth, ale v zemi Jadame, kterou nám tvůrci představili v posledním díle. Odlišností oproti očekávání by však mělo být mnohem více, přečíst si je můžete v této novince a k dispozici pro vás máme i galerii screenshotů.

A co screenshoty? Byly a to z taktické akční strategie New World Order, 3rd person akčního RPG Skittles: Dark Sky, očekávaného netradičního vláčekového Train Simulátoru, zajímavě vypadajícího autodromu Bump! a nadějně vypadajícího RPG Torn.

Commandos 2

Pátek: Commandos 2 a detonatory
Neexistuje snad člověka, kterému by nic neříkalo jméno připravované hry Commandos 2, pokračování úspěšné taktické strategie od španělských Pyro Studios, která si získala miliony příznivců po celém světě a ještě více čekatelů na její druhý díl. Toho bychom se měli dočkat již v průběhu června, takže jsme posbírali všechny dostupné informace, všechny dostupné screenshoty a všechna dostupná videa včetně dalších novinářských materiálů a připravili jsme pro vás toto obsáhlé preview. Máte-li tedy rádi taktické hry, případně samotné Commandos, rozhodně si jej nenechte ujít a klidně se podívejte i na galerii screenshotů.

Vznik ovladačů Detonator spadá do doby, kdy se na trhu objevily grafické karty, které měly na palubě pradědečka dnešních čipů GeForce - Rivu TNT. NVIDIA tehdy přišla s věcí, která přítomným i budoucím uživatelům karet s jejími čipy výrazně usnadnila život - začala pod názvem Detonator vyvíjet referenční ovladače, které měly být (a byly a dosud jsou) společné pro všechny čipy od Rivy TNT až po GeForce 3. Mnozí však netuší, jak ovladače Detonator správně a co nejlépe nainstalovat, proto jsme pro vás v pátek připravili obsáhlý návod.

Screenshoty se pak objevily ze sci-fi vesmírné akce Space Rangers, bojového online simulátoru World War II, 3D akce Excalibur (neplést s momentálně mrtvým, avšak jinak nesmrtelným herním magazínem páně Ludvíka :o)) a cyberpunkového taktického RPG Paradise Cracked.

Víkend: šneci na GameZone a Duna online
Herní server GameZone není na internetu žádnou neznámou a má již poměrně slušnou hráčskou základnu. Tedy měl. Minulý týden se totiž rozhodl zakázat přístup na své servery všem uživatelům, kteří se chtěli připojit přes dial-up a nevyužívali přitom placeného přístupu z IOL či free-připojení přes Quick. To pochopitelně vyvolalo řadu negativních reakcí a s nadhledem jsme se na tento krok podívali i my, neboť ačkoliv si GameZone a Internet OnLine může na své servery pouštět hrát koho sám uzná za vhodné, Dune Generations jde jednoznačně o omezování internetu. No a když se mrkneme na vrcholek pyramidy GameZone - Internet OnLine - Český Telecom, napadá mě jediná otázka - kolikáté u toto omezování je? Článek si můžete přečíst tady.

V neděli si vzala Alenka na mušku hru Dune Generations, která nebude ničím jiným než další strategií, tentokráte ovšem s výraznou orientací na online hraní. Ve hře bude do vašich rukou svěřen osud celé dynastie - tu budete ovládat a snažit se s ní urvat post nejmocnější dynastie ve vesmíru, což by vám mělo otevřít i cestu k ovládnutí pouštní planety a jejího kořeněného bohatství. Bližší informace si můžete přečíst v této novince, screenshoty jsou k dispozici zde.

V sobotu pak vývojáři z Buka Entertainment uvolnili hratelné demo na svůj futuristický bojový letecký simulátor Echeleon a o víkendu vyšla hromada screenshotů z připravované strategie Civilization III, závodní 4x4 Evolution 2, realtimeové strategie Stronghold, další RTS Real War, mafiánské strategie Gangsters 2: Vendetta, strategie Sudden Strike Forever, další strategie Age of Mythology a multiplayerovému online RPG Fallen Age.

Takový byl týden ve hrách podle nás. Týden plný her a obrovské radosti z vítězství našich hokejistů na mistrovství světa v ledním hokeji. To sem ale nepatří, na rozdíl od vašich názorů na uplynulý týden, které očekáváme v diskusním fóru pod článkem.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Kupujete někdy sběratelské edice?

Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů

Ne každému stačí krabička se hrou, či jen digitální kód ke stažení. Většina očekávaných her je k sehnání v různých...

Zaostřeno na fenomenální ukázku The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II patřila na letošní herní akci E3 k nejdiskutovanějším hrám výstavy. Studio Naughty Dog hru...

V Assassin’s Creed Odyssey nebudete asasínem, ale žoldnéřem bez štítu

Assassin’s Creed Odyssey

Zdánlivě nesmrtelná série Assassin’s Creed letos zavítá do starověkého Řecka, kdy řády templářů a asasínů ještě nebyly...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz