Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: GeForce 3 a ti druzí

  12:00aktualizováno  7. září 2004 1:51
Vývojáři se předhánějí ve zveřejňování screenshotů ke hrám podporujícím GeForce 3. * Sony a Nintendo mění ceny. * Nové hry v Čechách a ve světě. * Další hra ze série X-com zrušena. * České demo na Original War. Jaké další novinky nám přinesl minulý týden a co to pro herní scénu znamená?

Doom 3 - obrázky z technologického videa

Když jsem se tak včera večer díval na výpis článků, které jsme na BonusWebu publikovali v průběhu minulého týdne, byl jsem docela překvapen, kolik prostoru jsme věnovali nové grafické kartě GeForce 3 a screenshotům z her, které ji podporují, a tak nemůžu tento článek, toto shrnutí minulého týdne, s nímž se budete na stránkách BonusWebu setkávat každé pondělí, začít ničím jiným.

Trhák týdne - GeForce 3
Celé to GeForcácké šílenství započala dnes již legenda herního průmyslu, programátor iD Software John Carmack. Ten totiž na výstavě MacWorld Expo v Tokiu předvedl první ukázky enginu Dooma 3 (video) a to právě na počítači Apple Macintosh s videokartou GeForce 3, která bude podporována i PC verzí hry. „GeForce3 je fantastické. Od doby uvedení Voodoo 2 jsem nebyl nikdy tak ohromen zvednutím výkonnostní laťky jako teď,“ nechal se slyšet Carmack.

Nejen Doom 3 však bude podporovat grafickou kartu GeForce 3 a po Carmackově výstupu se na internet začaly rychle šířit obrázky z počítačových her, které budou jejích schopností využívat na maximum také. A tak jsme mohli vidět, jak bude vypadat simulátor závodních vznášedel Everglade Rush, 3D akce Dronez, závodní hra Crazy Car Championship nebo akční hra z období pravěku X-Isle. No a kromě toho jsme se také dozvěděli, že GeForce 3 bude využívat funkce Athlonů a PIV a pokud jde o techniku, víme i to, že GeForce 3 bude obsahovat novou paměťovou sběrnici.

Clive Barker's Undying

Nové hry - doma i ve světě
Ale pojďme dále ke hrám, které se v průběhu minulého týdne objevily v obchodech a stojí za vaši pozornost. V České republice jsme si mohli počínaje minulým týdnem koupit Star Trek: Starfleet Command Volume 2 - Empires at War a kompletně do češtiny lokalizované Pro Rally 2001. O více titulech stránky JRC Interactive ani Bohemia Interactive nehovoří, zřejmě tudíž ani žádné jiné hry nevyšly. V březnu to snad bude lepší, do České republiky se totiž přiřítí opravdu velká spousta skvělých her.

Protože se však do Čech dostane těsně po vydání jen málokterý herní titul, jistě by stálo za to informovat i o hrách, které se objevily ve světě. Nuže, byly to Clive Barker’s Undying od EA, Icewind Dale: Heart of Winter od Interplaye a Fate of the Dragon od Eidosu, což je z těch zajímavějších asi tak všechno. Doufejme jen, že se všechny tři výše uvedené tituly objeví v dohledné době i v České republice, zatím to však vypadá nadějně, Bohemia Interactive je totiž na březen skutečně plánuje.

Pondělí - Nintendo a Sony mění ceny
V pondělí se nám podařilo zjistit a den poté i zveřejnit poměrně zajímavou zprávu o tom, že se Sony podařilo uspokojit poptávku po své nové konzoli PlayStation 2, vyřídilo všechny před objednávky a začalo předzásobovat prodejny a supermarkety, přičemž se firma navíc rozhodla snížit cenu PS2 o 3 tisíce na současných 18.990,- Kč. Změna cen se pak nevyhnula ani Nintendu, Změny cen her a herních konzolí od Sony a Nintenda jejich informace však nejsou tolik pozitivní, neboť všechny jejich herní tituly jak pro Nintendo 64 tak pro GameBoy Color budou v brzké době (řádově několik dní) o deset procent dražší.

Ani domácí herní scéna počátkem minulého týdne nespala a pondělí se negativně projevilo i v České televizi, odkud k nám dorazila zpráva, že pořad GamePage by měl být zrušen. Důvody jsou prosté: „Prozatímní ředitel ČT sestavující vyrovnaný rozpočet musí šetřit kde se dá,“ informoval nás dramaturg pořadu Milan Vacek, který tak na vlastní kůži zjistil, co to znamená „Garfieldovské pondělí“. Na druhou stranu - bitva ještě není prohraná a do prázdnin nám GamePage na obrazovkách České televize určitě vydrží.

Úterý - stěhování redakce BonusWebu
V úterý postihlo pražskou část naší redakce (vlastně, příští měsíc už budeme všichni pražská část, Alenka se stěhovala do Prahy za Mondym a Čočíkem včera a mě, posledního vytrvalce, to čeká příští měsíc) zemětřesení. Ráno se obrátila celá redakce vzhůru nohama, v poledne přijeli stěhováci s několika kontejnery, v těch jsme převezli náš redakční archiv her, časopisů, press-kitů a dalších materiálů, pochopitelně i počítače a vůbec všechno, co jsme v redakci měli a večer už Mondy s Čočíkem pomaličku začali přemýšlet o tom, jak si zařídit novou redakci dle svého gusta. Zatímco dosud jsme seděli ve stejné místnosti jako redakce Mobil serveru, nyní máme vlastní - poměrně velkou a zároveň útulnou místnost jen pro sebe. Pracovní stoly, židle, televize kvůli konzolím a dnes budeme bojovat ještě o pohovku a křesla - tak nějak vypadá, pokud se nábytku týče, naše nové působiště nad Václavským náměstím.

Dreamland Chronicles: Freedom Ridge

Středa - Dreamland Chronicles zrušen
Opravdu šokující a zároveň smutná zpráva se rozšířila jako blesk - nadějně vypadající pokračování série X-com s názvem Dreamland Chronicles: Freedom Ridge, bylo zrušeno. Po nedávném odložení X-com Alliance, 3D akce se strategickými prvky, tak byli Dreamland Chronicles titulem, k němuž spousta hráčů nadějně upírala svůj zrak, žel bohu marně. A jaké jsou důvody zrušení? Původní vydavatel ztratil o projekt zájem a něž vývojový tým Mythos Games našel někoho jiného, peníze tolik potřebné na vývoj došly dříve, než se mu to podařilo. Škoda, my v redakci jsme drželi za Dreamland Chronicles minutu ticha (a soudě dle vašich reakcí v diskusi, někteří z vás na tom byli podobně), tahle hra totiž, jako jedna z mála, vypadala opravdu pěkně.

Aby však středa nevyzněla zas až tak smutně, jedna dobrá zpráva by tu byla - na internetu se objevila hudební ukázka ve formátu MP3 z připravované realtimeové strategie Emperor: Battle for Dune, která není ničím jiným než pokračováním Dune 2 (nepočítáme-li její vizuálně vylepšený klon Dune 2000). Navíc jsme začali hostovat pěknou a zajímavou stránku o této hře na adrese http://emperor.bonusweb.cz.

Diablo 2: Lord of Destruction

Čtvrtek - den ve znamení datadisků
Ve čtvrtek se na internetu objevily tiskové zprávy informující o nových datadiscích k počítačovým hrám. Kromě toho, že Activision oznámil tvorbu datadisku ke své akční hře Star Trek: Elite Force, na které nepracuje nikdo jiný než Raven Software, Interplay se konečně uráčil oficiálně potvrdit vývoj Throne of Bhaal, datadisku k oblíbenému RPGčku Baldur's Gate 2. Autoři prý původně chtěli příběh Baldur's Gate koncipovat jako trilogii a právě chystaným datadiskem by rádi zakončili určitou příběhovou linii, i když o definitivní konec se prý ani náhodou nejedná. No a poslední čtvrteční datadiskovou novinkou byl nový obrázek z připravovaného Lord of Destruction, datadisku k akčnímu RPG Diablo 2.

Část redakce (opět pražské) pak žila premiérou snímku Pokémon: První film, kam se Mondy s Vrahem a dámským doprovodem odebrali společně s výherci naší soutěže. Když jsem se pak Mondyho zeptal, jak se mu film líbil, odpověděl suše: „90%“. Holt, profesionální deformace funguje, možná však Mondyho pouze zblbly japonské potvůrky, které i na filmovém plátně vypadají opravdu pěkně, navíc si v kině Mondy vysloužil novou přezdívku: PokeMondy.

Original War

Pátek - české demo na Original War
V pátek se nám podařilo na internet dostat české demo na realtimeovou strategii Original War z produkce brněnského týmu Altar Interactive a všichni milovníci tohoto žánru a českých her mohli na vlastních monitorech uzřít kvality této nové hry. Ostatně fakt, že mě Ondra Zach (Vrah) den poté, co dostal recenzovatelný kód hry do rukou, na ICQ prosil, aby ho až do odevzdání recenze nikdo nerušil, protože chce od rána do večera pařit Original War, vzhledem k tomu, že to je bomba, hovoří o kvalitách hry jednoznačně. Recenzi vám přineseme zítra a věřím, že nic nezkazím, když řeknu, že hra u nás dostane hodnocení vyšší než 85% a to včetně titulu BonusWeb HIT. Na konkrétní verdikt, přesný počet procent a kompletní recenzi si však musíte ještě jeden den počkat.

I příznivci budovatelských strategií byli v pátek mile potěšeni. Firaxis totiž updatovali oficiální stránky své připravované hry Civilization 3 a kromě několika nových artworků uveřejnili také další informace o tom, jak vlastně bude celé hra fungovat. No a kromě toho vám v pátek Alenka připravila pěknou novinku o nové hře na motivy legendární Duny, která však nebude strategií, ale akční adventurou.

Summoner

Víkend: nové hry a soubory ke stažení
Víkendy většinou bývají poměrně klidné a ani tento nebyl výjimkou. V noci z pátku na sobotu se na internetu objevila spousta užitečných souborů ke stažení, aby si hráči zproštěni pracovních či studijních povinností mohli udělat na základě hratelného dema či traileru obrázek o jejich připravovaných titulech. Díky tomu spatřilo světlo světa demo na 3D RPG Summoner a multiplayerové demo na strategii Fate of the Dragoon. V sobotu odpoledne se nám navíc podařilo získat trailer z 3rd person akční hry Alone in the Dark: The New Nightmare.

V neděli už se začínalo vracet vše do normálu a tak jsme pro vás zjistili, že společnost Codemaster, která nám přinesla již takové tituly, jako Insane, Colin McRae Rally 2.0 či Severance: Blade of Darkness a která zaštiťuje i netrpělivě očekávaný český projekt Operation Flashpoint, zveřejnila seznam osmi možných her, jejichž vývoj bude možná v brzké době financovat. Pod ruku se nám zároveň dostala informace o tom, že legendární Commander Keen se vrací a jeho pokračování bychom se mohli dočkat již na jaře.

Tak přesně takový byl minulý týden ve hrách. A jaký bude ten příští? To se teprve dozvíme, nejpozději při pravidelné rekapitulaci příští pondělí.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Kam kráčí herní průmysl? Letošní E3 naznačila nové trendy

E3 2018

Každoroční herní šílenství s názvem E3 už oficiálně skončilo a před námi jsou teď naopak dva měsíce relativního klidu....

V Assassin’s Creed Odyssey nebudete asasínem, ale žoldnéřem bez štítu

Assassin’s Creed Odyssey

Zdánlivě nesmrtelná série Assassin’s Creed letos zavítá do starověkého Řecka, kdy řády templářů a asasínů ještě nebyly...

Které herní resty se chystáte dohnat během prázdnin?

Assassin's Creed Origins

Před námi je z herního hlediska asi nejslabší měsíc v roce, což je ideální příležitost pro dohnání alespoň několika...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz