Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: herní období dešťů

  12:00aktualizováno  23. září 9:48
Záplava nových špičkových titulů * Exkluzivní recenze a interview ke hře The Watchmaker * Jaký je multiplayer nového Wolfensteina? * Útok na USA ovlivnil herní trh * Polda 4 bude ve 3D * Stane se RPG Gothic perlou svého žánru? * Multiplayerové demo na Operation Flashpoint * Přežijí herní weby?

The Watchmaker Vážení a milí čtenáři, vítejte u našeho pravidelného přehledu, co se za uplulý týden stalo na české i světové herní scéně. A bylo toho opravdu více než dost. Není divu - pro vývojářské a distribuční společnosti opět začíná sezóna, takže se na nás valí novinky ze všech stran. Minulý týden byl vlastně po prázdinách první, kdy se na nás hry začaly valit takovým tempem, že jsme je ani nestačili rozdávat k recenzím (můj stůl je toho živým důkazem - je na něm tolik nových CD, že se neodvažuji na hloubku, abych se neutopil). Tomu je ostatně věnován i tradiční Trhák týdne. Takže všichni do plavek, neplavci ať si nafasují záchranné vesty a pojďme si do toho herního moře zaplavat.

Trhák týdne - prší, prší, jen se leje
Několik posledních týdnů se dalo označit bez přehánění za období sucha. Když už vyšla nějaká hra, jednalo se valnou většinou jen o reedici některého ze starších titulů, případně o budget. Minule jsme ale prorokovali, že se tentokrát všechno změní. A měli jsme pravdu. Do obchodů se dostalo slušné množství áčkových titulů, na něž jsme již delší dobu čekali. Pár dalších jich též dospělo do fáze Gold, takže i příště se máme jistě na co těšit. Abychom ale nemluvili do větru, řekněme si v krátkosti, co na nás vývojáři a distributoři ušili (přesný přehled najdete o něco níže). Dočkali jsme se akční hry Red Faction, sportovního simulátoru NHL 2002, „squad-based“ strategie Commandos 2 a dalších. Ani české obchody nebyly ušetřeny kvalitních titulů, z nichž můžeme jmenovat např. vynikající epické RPG Arcanum. V nejbližší době by také měly spatřit světlo světa pecky jako Pool of Radiance, Art of Magic, C&C: Yuri's Revenge, F1 2001 a mnohé další. Jak vidno, máme se opravdu nač těšit.

Nové hry doma i ve světě
Jak již bylo naznačeno výše, vývojáři konečně pustili do světa několik více než zajímavých titulů. Myšleno přitom bylo na fanoušky témeř všech žánrů. Ti, kdož holdují akčním hrám, okamžitě sáhli po hře Red Faction, jež nás zavede do prostředí hornické rebelie na Marsu. Oproti tomu sportovní fanoušci dali přednost hře NHL 2002, která alespoň na první pohled přináší celou řadu změn do celé této série od společnosti Electronic Arts. Ani stratégové neměli minulý týden volno, protože se do obchodů konečně dostal druhý díl hry Commandos. I ten přináší oproti svému předchůdci mnohé změny, a dlužno Return to Castle Wolfenstein podotknout, že to jsou změny k lepšímu. Na závěr jsme zde pak měli dvě železničářské hry - platinovou edici strategie Railroad Tycoon 2 a Rails Across America.

Ani naši hráči nebyli o nic ochuzeni, i když zde byla nabídka her poněkud jiná. Do českých kamenných obchodů dorazila dvojice pécéčkových titulů, které jsou ve světě již nějaký čas v prodeji, ale čekání se rozhodně vyplatilo. Nyní si totiž můžeme konečně koupit nesmírně rozsáhlé a komplexní RPG Arcanum, které (alespoň dle mého názoru) téměř ve všech směrech překonává legendární Fallout i Fallout 2 dohromady. Druhou novinkou pak je tenisový simulátor Roland Garros 2001. Zapomenuto nebylo ani na majitele platformy PS2, kteří mohou své našetřené finance utratit za survival-horror Resident Evil: Code Veronica X.

Nové hry a akce na GameStore.cz
Poměrně živo bylo i na internetovém obchodě GameStore.cz. Majitelům platformy PC přinesl i on možnost zakoupit si ono výtečné RPG Arcanum (recenze na BW - 86%), které obsahuje kromě nesmírně propracovaného herního systému i tuny rozhovorů, obří množství questů a přitom ponechává hráči více než dostatečný prostor pro vlastní rozhodování. Hra Arcanum může být i s českým manuálem vaše za 1 499,- Kč (detaily). Druhou novinkou z minulého týdne byla možnost předobjednávky strategie Commandos 2. Zde se dostáváme do menší časové smyčky, protože v době uzávěrky tohoto čísla se ještě jednalo o předobjednávky, ale nyní, když si tento text čtete, by měla být hra fyzicky v prodeji (doufejme, že je, protože jinak budu za hlupáka :o)) (a to má jako být nějaká změna? - by Alenka :-)). Hra stojí 1 599,- Kč a pokud byly naše první dojmy z ní správné, pak nebudete litovat jediného haléře (detaily).

Pondělí - šílený hodinář a dárek pro letce
První den minulého týdne jsme věnovali především milovníkům adventur. Nabídli jsme vám totiž nejen exkluzivní recenzi na hru The Watchmaker, ale také interview s jejími tvůrci. The Watchmaker si ale zvýšenou pozornost z naší (ale i vaší) strany rozhodně zaslouží, protože se jedná o opravdu kvalitní, propracovanou a hlavně hratelnou vážnou adventuru, která si přímo říká o srovnání s legendárním Gabrielem Knightem 3. Je zde Polda 4 přichystáno množství puzzlů a rozhovorů a aby vám nebylo smutno, budete hrát rovnou za dvě postavy. Protože se ale netočí všechno jen kolem adventur, připravili jsme příjemná překvapení i pro ostatní hráče. Jedním z nich byla recenze na Saitek X45. Pokud vám tento název nic neříká, pak vězte, že se jedná o výborný komplet knipl/plynová páka. Sváteční letci jeho kvalit pravděpodobně nevyužijí, ale zkušení virtuální piloti rozhodně nebudou litovat. A jestli patříte mezi majitele platforem PSX/PS2, jistě vás nemile zaskočila zpráva o tom, že další díly série Resident Evil budou vytvářeny pro GameCube. Na celou tuto problematiku jsme se podívali blíže v tomto článku.

Dnes jsme pro vás měli mimo jiné také dva menší speciály. Ten první se týkal fotbalového manažeru Championship Manager: Season 01/02, k němuž jsme vám přinesli sadu screenshotů a hratelnou demoverzi. Tím druhým speciálem pak byla akční hra Code name: Charlie, jež vzniká ve studiích slovenské společnosti Outsider Developement a k níž jsme vám nabídli dvouminutový trailer a taktéž sadu screenshotů. V našich a přilehlých luzích a hájích se vůbec vytvářejí zajímavé projekty. Dalším příkladem může být Polda 4, který zažívá překvapivý přerod z humorné 2D adventury na vážný 3D projekt. Oproti tomu zaběhaných kolejí se drží Serious Sam, jehož druhý díl by se měl již brzy objevit v obchodech. Dále jste se mohli podívat na obrázky ze hry Super Smash Bros. Melee, dozvědět se, jak je to se SquareSoftem a GameCube a hororem The Thing ve verzi pro PS2. Jako perličku na závěr jsme vám přinesli foto thajského mnicha, kterak si užívá hraním strategie Red Alert 2.

Úterý - návrat Wolfensteina a kreslených adventur
Úterý se neslo ve znamení návratů. O ten první se postarala recenzovaná hra, kterou byla 3D arkáda Arabian Nights. Svým způsobem se jedná o variaci na Prince of Persia, ale stejně jako jeho poslední inkarnace, ani Arabian Nights nejsou žádným zázrakem. To se ale rozhodně nedá říci o hře Return to Castle Wolfenstein. Její tvůrci vydali testovací multiplayerové demo a podle něj se zdá, že přinejmenším multiplayerová část tohoto titulu osloví nebývale velké mnosžtví hráčů (k Vrecově nelibosti toto demo naši redakci na několik dní prakticky paralyzovalo :o)). Poslední dnešní návrat pak má na svědomí hra Runaway: A Road Adventure. Ve velice hutném preview jsme vám zprostředkovali všechny dojmy, které z této Gothic kreslené point-and-click adentury máme, a dlužno poznamenat, že se jedná o dojmy veskrze pozitivní. Že by se vracela sláva zašlých časů?

Vývojáři z Piranha Bytes nás informovali o tom, že konečně našli mezinárodního vydavatele pro své rozsáhlé RPG Gothic, a tak jsme mohli opět s čistým svědomím na stránky vrátit hratelnou demoverzi tohoto titulu. Přidali jsme k němu ještě trailer na další hru tohoto žánru - na cyberpunkový Paradise Cracked. Nechybělo pochopitelně ani množství screenshotů - např. na českou adventuru Polda 4, na akční adventuru Frank Herbert's Dune, na závodní hru The Simpsons Road Rage či na realtimovou strategii S.W.I.N.E.. Taktéž jsme vás informovali o hře Kaisertal a o tom, co se pod tímto tajemným názvem skrývá.

Středa - ohlédnutí za tragédií a Polda ve 3D
V úterý to byl přesně týden, co došlo k teroristickým útokům na města New York a Washington. Ačkoliv se zpočátku zdálo, že tato tragédie nemá s počítačovými hrami naprosto žádnou styčnou plochu, postupem času se ukázalo, že opak je pravdou. Jak ovlivnila tato událost herní trh, na to jsme se podívali v tomto článku. Další články se však týkaly již jen a pouze her. Takže jsme si mohli říci, co přesně nás čeká za novinky ve čtvrtém díle adventury Polda, která nás překvapí nejen svým 3D zpracováním, ale též svým odklonem od humorného stylu. Rozhodně žádná legrace nás nečeká ani ve hře Devil May Cry, které se dočkáme pro platformu PS2. Podle demoverze se zdá, že milovníci akce a hororů rozhodně nebudou zklamáni. Snad ale nedopadne jako vesmírná RTS Conquest: Frontier Wars, jež sice rozhodně patří vysoko nad průměr, ale její potenciál se zdál být zpočátku mnohem větší.

Vzhledem k tomu, že realtimová strategie Commandos 2 byla v tento den již opravdu za rohem, přinesli jsme vám z ní nový podařený trailer. Taktéž jsme se podívali, jak na tom je Metal Gear Solid 2 a řekli jsme si něco o nové edici akční hry No One Lives Forever. Pak již následovaly především nové obrázky - dnes se dočkaly aktualizace galerie her Myth III: The Wolf Age, vesmírné strategie Star Trek: Armada II, akčního RPG Neocron, realtimové strategie Warcommander a Deus Ex pro platformu PS2.

Čtvrtek - gotické RPG a hororová akce
Ačkoliv je 3D RPG Gothic od společnosti Piranha Bytes v prodeji již delší dobu, stále se jedná jen o německou verzi tohoto titulu. Anglická (a tedy mezinárodní) se stále ještě připravuje, ale konečně její tvůrci pro ni sehnali distributora. Je tedy velice pravděpodobné, že se jí již Clay Agent záhy dočkáme, a tak jsme vám přinesli první dojmy z hraní tohoto titulu. Jak se zdá, bude to další z řady her, které se do historie RPG zapíše když ne zlatým, tak alespoň stříbrným písmem. O něco hůře, stále však poměrně slušně si v našem redakčním testu vedla akční hra From Dusk Till Dawn. Nejedná se sice o žádný vyložený zázrak, ale příznivce akčních her (zvláště těch krvavých) dozajista zaujme, především svou hratelností a atmosférou. Hardwaroví fanatici zase jistě bouchali šampaňské při zprávě, že společnost AMD připravuje další procesor z ředy Athlon - Athlon XP.

Asi největší downloadovou peckou dnešního dne byla nová verze Counter-Striku v1.3. Ta vyšla hned ve svou variantách - pro krabicovou verzi a pro klasický mod. Protože ale CS v1.3 pro svůj chod potřebuje nejnovější patch pro Half-Life, nabídli jsme vám ke stažení i ten. O další balíček se postaral akční simulátor MechWarrior 4 - k němu vydala společnost Microsoft nový patch a editor misí. Informovali jsme vás též o nových dílech série Resident Evil a přinesli vám standardní sadu screenshotů - např. z připravované české hry Loco Commotion a ze dvou online RPG - Star Wars Galaxies a Dark Age of Camelot.

Pátek - hladový vlk a adventura z jílu
Logické hry nikdy neměly na růžích ustláno, ale když už se nějaká urodí, tak to stojí za to. Nejinak tomu je i u titulu Sheep, Dog 'n' Wolf, který zažil svou premiéru na konzolích a nyní přišel i na PC. V roli hladového vlka zde musíte v sérii misí odlákat ovečky, aniž by vás načapal hlídací pes. Velice zajímavý námět má i adventura Clay Agent. Celá je totiž ztvárněna jakoby z jílu a připomíná tak slavný The Neverhood. Tím ale opouštíme humorné břehy a navracíme se na moře vážných akčních titulů. Tím prvním je hra Dropship pro platformu PS2. Původně se sice měla na trhu objevit již před časem, ale došlo k jejímu zdržení, které, jak se zdá, jí velice prospělo. Druhou akcí pak je hra Duality, v níž se budete cyberpunkovým prostředím pohybovat jako jedna ze tří možných postav - Warcraft 2 žoldák, hackerka nebo jakési podivné elektronické stvoření. Taktéž budete procházet dvěma světy - tím skutečným a také virtuálním.

Dnes jsme vám nabídli ke stažení mimo jiné dvojici demoverzí - ta první byla z detektivní hororové adventury Mystery of the Druids a druhá z Operation Flashpoint. V obou případech se jedná již o druhé vydané demoverze - v případě Mystery of ther Druids nám toto demo odhaluje další kus příběhu, to k Operation Flahpoint je zase na rozdíl od předchozího plně multiplayerové. Dále jsme vám nabídli nové informace o hře Good Cop Bad Cop a množství screenshotů z takových pecek, jako je Return to Castle Wolfenstein, Serious Sam: The Second Encounter, The Mummy Returns či Megarace 3. Nechyběly ani nejnovější překvapivé informace ze světa her - společnost Maxis zrušila vývoj své hry SimsVille a vývojáři z BioWare zažalovali Interplay. Na závěr jsme vám pak přinesli nejnovější patch do hry Gangsters 2.

Víkend - strategický víkend, hrozba herním webům
Ach, víkend. Všichni mají rádi víkend a my pochopitelně též - nečeká nás totiž nic jiného, než příjemné zaplňování tradičních rubrik, které mají na starosti především externisté :o). Jedinou výjimou je pochopitelně sobotní úvaha, o níž se tentokrát podělili rovným dílem Vreco s Čočíkem. Podívali se na otázku, jestli stojí herní weby před nuceným zánikem, nebo zda se jim podaří současnou nelehkou situaci překlenout. Dále jsme konečně dokončili rozsáhlý návod na epické RPG Arcanum a přinesli i další příběh z Ultimy Online. Taktéž jsme si zavzpomínali na dvě nesmrtelné strategie - na Warcraft 2 od Blizzardu a na Warhammer 40k Epic: Final Liberation zpracované na námět stolní hry.

Tento víkend jsme vaše linky vytížili více než kdy jindy. Přinesli jsme vám hned několik demoverzí - z netradiční strategie Stronghold, z datadisku Kohan: Ahriman's Gift a z Age of Sails 2. Taktéž jste si od nás mohli stáhnout veřejnou betaverzi na závodní online hru Motor City Online a trailery k C&C: Yuri's Revenge a Age of Mythology. Dále jste si mohli prohlédnout nejnovější obrázky z RPG Armalion, z akce Star Wars Jedi Outcast: Jedi Knight II, ze sportovní hry Mat Hoffman Pro BMX a z MMORPG Dragon Empires. Taktéž jsme vám přinesli sadu wallpaperů z akční hry Duality a informace o hře The Nations ve verzi pro platformu GBA.

Tak, a opět jsem se zdárně prokousali celým týdnem až na konec. Již dnes vám ale mohu s klidným svědomím slíbit, že se máte na co těšit i příští týden - vyšlo opravdu velké množství áčkových titulů a my se budeme snažit vám z co největšího počtu přinést obsáhlé recenze. Takže mír s vámi a hodně štěstí do dalšího týdne.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Které herní resty se chystáte dohnat během prázdnin?

Assassin's Creed Origins

Před námi je z herního hlediska asi nejslabší měsíc v roce, což je ideální příležitost pro dohnání alespoň několika...

Kam kráčí herní průmysl? Letošní E3 naznačila nové trendy

E3 2018

Každoroční herní šílenství s názvem E3 už oficiálně skončilo a před námi jsou teď naopak dva měsíce relativního klidu....

Návrat legendy. World of Warcraft Classic bude vycházet z patche 1.12

World of Warcraft (Vanilla)

Online hra na hrdiny World of Warcraft letos oslaví 14 let od uvedení v Americe a vyjde sedmá expanze Battle for...Najdete na iDNES.cz