Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: herní veletrh ECTS

  12:00aktualizováno  9. září 11:46
Jak probíhal londýnský herní veletrh ECTS? * Detaily o nové hře z prostředí Warcraftu * Jak se hraje NHL 2002 a FIFA 2002? * Kontroverzní strategie rozproudila debatu o násilí a etice * Vyšlo demo k 3D akci Max Payne * Pluhařík již nepracuje na Hidden & Dangerous 2 * Erotická Druuna bude asi zklamáním

World of Warcraft Minulý týdenní přehled jsme zakončili nahlédnutím na největší evropský herní veletrh ECTS, a protože jeho brány se zavřely až v úterý (přičemž materiály z něj zpracováváme ještě teď), asi nikoho nepřekvapí, že celých uplynulých sedm dní se odehrávalo právě v jeho znamení. Po celou dobu jsme vám přinášeli obrovské množství informací o všech možných hrách, a to v míře, která silně překračovala průměr. Ostatně, pokud odebíráte mejlem náš přehled článků, víte to moc dobře. Proto tentokrát v tomto článku najdete pouze část toho, co se na našich stránkách objevilo, přičemž jsme se snažili pochopitelně vybrat to opravdu nejzajímavější. Tak se tedy už déle nezdržujme a podívejme se, co se za minulý týden urodilo.

Trhák týdne - zklamání na čtyři - ECTS
Jak již bylo naznačeno v úvodu článku, celý minulý týden se odehrával ve znamení londýnské ECTS. Bohužel, pro herní novináře i obyčejné návštěvníky byl letošní ročník této akce velkým zklamáním. Není divu, do nové haly ExCeL zavítalo jen velice málo známých společností, většina do Londýna buď vůbec nepřijela, nebo si uspořádaly své vlastní neveřejné akce, které neměly se samotnou ECTS mnoho společného (a přitom byly mnohem zajímavější). To mělo alespoň jeden pozitivní efekt - na světla reflektorů se dostaly i některé zajímavé připravované tituly méně známých společností, které by jinak každý přehlédl. Bohužel, to je asi to jediné pozitivní, co lze o letošním londýnském veletrhu říci. Jak tedy bude vypadat ten příští? A bude vůbec? Tyto a další otázky jsme si tedy nevyhnutelně položili, přičemž zodpovědět je jsme se pokusili v našem tradičním sobotním zamyšlení.

Nové hry doma i ve světě
Minulý týden se do českých kamenných obchodů konečně dostaly dvě novinky, a to od společnosti Cryo Interactive. Nejednalo se sice o žádné vyložené hity, ale po herním suchu, jehož jsme byli svědky minule a předminule, opravdu mile překvapí. Milovníky adventur potěší druhý díl ságy Arthur's Knights, který se sice od toho prvního příliš neliší, ale zarytí sběratelé by si jej i tak neměli nechat ujít. Druhá hra byla ze žánru realtimových strategií a šlo o titul Persian Wars. Ten překvapí nejen nelinearitou své kampaně a propracovaností příběhu, ale také bohužel několika dost zásadními chybami v enginu. Na jeho obhajobu však lze říci, že se jedná o hru, která se (v dobrém slova smyslu) od ostatních RTS dost výrazně liší...

NHL 2002 Ve světě právě propukla lovecká sezóna. Jen tak si totiž lze vysvětlit fakt, že se podle našich informací na pultech obchodů v zahraničí objevily jen tři tituly, všechny lovecké. Konkrétně se jednalo o dvojici her společnosti Cabela - Big Game Hunter 5 Platinum a Ultimate Deer Hunt. K této dvojici se pak přidal čtvrtý díl série, která se na lov dívá z opačné strany, totiž Deer Avenger 4. Upřímně řečeno, dle mého názoru je situace u nás mnohem lepší než ve světě. Nemám nic proti loveckým hrám, ale tři během pár dní? To je trošku moc...

Nové hry a akce na GameStore.cz
Vzhledem k dlouhotrvajícímu hernímu suchu se nelze divit tomu, že se dotklo nakonec i internetového obchodu GameStore.cz. Ten nám nepřinesl žádnou žhavou novinku, ale i nadále trvá sleva vybraných titulů, o níž jsme vás již několikrát informovali. Ta se týká konkrétně hitů Train Simulator (detaily), Max Payne (detaily), Alone in the Dark 4 (detaily) a Gangsters 2 (detaily). Více informací najdete na hlavní stránce obchodu v sekci Aktuality.

Pondělí - World of Warcraft a ocenění BIS
Londýnský herní veletrh ECTS byl v plném proudu, takže jsme vás v pondělí zásobili novinkami v míře více než dostatečné. Vzhledem k tomu, že největší šílenství se točilo kolem online RPG společnosti Blizzard nazvaného World of Warcraft, věnovali jsme jeden článek všem podrobnostem, které jsou v současnosti o tomto titulu známy. Detailně jsme vás též seznámili se vším, co vás čeká v závodní hře F1 2001 od Electronic Arts a sdělili jsme vám též naše první dojmy z hraní tohoto titulu. Kolem dojmu ze závodní hry se točil i další článek, ale přeci jen zde bylo několik výrazných rozdílů. Asi nejmarkantnějším byl ten, že The Simpson Road Rage je spíše arkádovou záležitostí a i styl zpracování se od F1 2001výrazně liší. Nezapomněli jsme ani na fanoušky snad nejlepší série akčních RPG pro konzole, totiž Zeldy. Není žádným tajemstvím, že se připravuje další pokračování, které bude tentokrát určeno pro GameCube. Přinesli jsme vám první podrobnosti o tomto projektu a seznámili jsme vás s poněkud překvapivou vizuální stránkou tohoto titulu. Nechyběl pochopitelně ani další díl naší reportáže přímo z Londýna, který byl tentokrát věnován neveřejným akcím, jichž jsme se zúčastnili.

Hooligans: Storm over Europe Jak již bylo řečeno v úvodu, nebudeme se tentokrát ani zdaleka snažit seznámit vás se všemi novinkami, které jsme vám v průběhu dne přinášeli, a zmíníme se jen o těch nejdůležitějších. Mezi ty bezesporu patří obrázky z dlouho očekávaného RPS Warcraft III od Blizzardu, virtuálního fotbalu FIFA 2002 od EA Sports, datadisku C&C: Yuri's Revenge k realtimové strategii Red Alert 2, nové hře se „simíky“ v hlavní roli - SimsVille a simulátoru amerického fotbalu Madden NFL 2002. Kromě toho jste se mohli podívat na trailery z takřka univerzální akční hry Breed a poněkud netradiční akční adventury Core. Na závěr jsme vám přinesli zprávu o udílení cen ECTS Awards, kde nás mile překvapili vývojáři z Bohemia Interactive Studio - získali totiž ocenění pro nejlepší vývojářské studio her pro PC.

Úterý - Nintendo a NHL
Úterý jsme začali již tradičně dalším dílem reportáže z ECTS, tentokrát jsme se věnovali konečně dění v samotné hale ExCeL. Bohužel se ukázalo, že neveřejné doprovodné akce byly mnohem zajímavější, ty si zase ale mohli vychutnat jen pozvaní novináři a na „obyčejné“ návštěvníky se tak nedostalo. Abychom vám tedy své zážitky alespoň trošku zprostředkovali, nabídli jsme vám též článek o jedné z takovýchto akcí, kterou uspořádalo Nintendo. Opravdu se bylo na co dívat. Nelitovali jsme ani toho, že jsme měli možnost si zahrát NHL 2002. Ve virtuálním zápase sice vyhrálo Slovensko nad naší domovinou, ale zatím se zdá, že při koupi tohoto titulu, který by měl být již brzy na našem trhu, neprohraje naprosto nikdo. Stejně tomu tak je i u titulu World's Scariest Police Chases - kdo má rád honičky v rychlých autech, ten si přijde na své.

Z té záplavy informací, jež se na nás dnes hrnula, bychom mohli vybrat asi následující střípky. Objevily se první informace o hře Black & White 2 a o evropském vydání Shenmue II, mohli jste se podívat na výborná videa z her Commandos 2 a ze slovenského akčního Chasera, představili jsme vám i titul Denki Blocks, který byl vyhlášen za nejlepší hru celého veletrhu. Prohlédnout jste si mohli nové obrázky z RPG Gothic či Gorasul, multiplayerového Raymana pro PC, sportovně-akčních Dinoz a mnohých dalších titulů.

Středa - kontroverzní Hooligans a akční dema
Stejně jako v předchozích dnech, ani dnes jsme nebyli ochuzeni o další díl reportáže přímo z veletržní haly ExCeL. Tentokrát jsme se podívali na závěr celé akce a provedli jakési předběžné zhodnocení. Jak asi tušíte, nebylo pro pořadatele zrovna příznivé. Srovnáme-li FIFA 2002 např. celou ECTS s akcí EA Play, jíž jsme věnovali další dnešní článek, vychází jako vítěz společnost Electronic Arts - a to navzdory faktu, že tato akce trvala jen jeden večer a ne celé tři dny. Není divu, např. společnost Fishtank Interactive byla jednou z mála opravdu zajímavých společností, jež na ECTS prezentovala své portfolio. To jsme vám představili zde, nechybí ani odkazy na související dříve zveřejněné články. Z dalších zajímavých titulů, jež jsme na ECTS spatřili, jsme vás dnes informovali o akčně-sportovních Dinoz pro PlayStation 2 a velice kontroverzní strategii Hooligans: Storm over Europe, kolem níž se pochopitelně záhy rozpoutala dosti vzrušená debata na téma „násilí a morálka v počítačových hrách“.

Asi největší pozornost dnes vzbudily demoverze na dvojici kvalitních akčních titulů. V prvním případě se jednalo o nedávno vydanou hru Max Payne, kdy naše stránky sloužily jako jeden z oficiálních mirrorů, v případě druhém o chystanou taktickou akci Codename: Outbreak (dříve Venom), která by se měla na trhu objevit ještě tento měsíc. Dále jsme vám přinesli dvě sady wallpaperů - první byla k simulátoru bojového vrtulníku Comanche 4, druhá k nedávno oznámenému MMORPG World of Warcraft. Jako důkaz, že vše přichází ve dvojicích, jsme vám nabídli i dvojici videí - z tahové strategie Etherlords a z 3D akčního RPG Archangel. Nejzajímavější sady screenshotů jsme vám přinesli z tahové strategie Etherlords, simulátoru ponorky Silent Hunter II, akční hry Strident či z mixu akce a strategie Incoming Forces. Nezapomněli jsme vás informovat ani o nejnovějším konzolovém fotbalu či o hře Men in Black pro platformu GBA.

Čtvrtek - FIFA 2002, Pluhařík končí
Milovníci realtimových strategií se konečně dočkali - na náš trh se dostal datadisk Shogun: Mongol Invasion, který popisuje hypotetickou situaci, jak by asi dopadla mongolská invaze na japonské břehy, kdyby jejich flotila nebyla zdecimována ještě před přistáním. Stejně jako původní Shogun: Total War, i datadisk rozhodně stojí za pozornost. Sportovní fanoušci se ale již teď těší na jinou hru, konkrétně na fotbalový kousek FIFA 2002. Tento nejnovější díl slavné série by měl ten nepříliš povedený minulý v mnohém předčit a napravovat chyby, kterých se tvůrci vloni dopustili. Zajímavě také zatím vypadá realtimová strategie S.W.I.N.E.. Ačkoliv se námět může zdát být mírně řečeno potrhlý (bojují zde proti sobě čuníci a hlodavci), svým herním systémem tento titul rozhodně žádného znalce žánru nezklame. Pro Medal of Honor: Allied Assault znalce hardwaru jsme pak měli zprávu z poněkud jiného soudku - podrobnosti o Performance Ratingu, který připravuje společnost AMD.

Ani ve čtvrtek jste nebyli ušetřeni spousty downloadových souborů. Přinesli jsme vám videa ze závodního titulu Rally Trophy a z ekonomické strategie Car Tycoon, patch k oblíbené strategii Desperados a spoustu, spoustu obrázků. Aktualizovali jsme tedy např. galerie nedávno odloženého RPG Arx Fatalis, realtimové strategie ANNO 1503, české týmové akce Team Factor, strategie S.W.I.N.E., závodní hry Rally Trophy, slovenské akce Chaser, taktického projektu Codename: Outbreak či výše zmíněné ekonomické strategie Car Tycoon. Navíc jsme vás informovali o tom, jaké nové zajímavé hry dospěly do fáze Gold, jak bude vypadat titul Extreme Ghostbusters pro GBA a o odchodu Tomáše Pluhaříka z vývoje hry Hidden & Dangerous 2.

Pátek - Medal of Honor a budgety
Na akci EA Play pořádané společností Electronic Arts pochopitelně nemohla chybět předváděčka akčního titulu Medal of Honor: Allied Assault, jehož vydání bylo nedávno odloženo až na počátek příštího roku. Podívali jsme se tedy na vše, co nám tato hra nabídne, a zatím se zdá, že toho bude opravdu mnoho. Pokud si někdo myslel, že se bude jednat jen o další z řady tupých stříleček, tak se hodně spletl. Slibně zatím vypadá i další akční titul, o němž jsme vás dnes informovali, konkrétně Agent under Fire s Jamesem Bondem v hlavní roli. Tento projekt se připravuje pro platformu PS2 a zatím to vypadá, že by mohl napravit poněkud pošramocenou reputaci konzolových bondovek. Hráčům, kteří dávají přednost hrám za pár korun, jsme dnes přinesli náš pravidelný měsíční přehled toho, kde se co urodilo v nižší cenové relaci v měsíci srpnu.

Pátek se již odvíjel v poněkud uvolněnějším duchu, ale i tak jsme vám toho nabídli poměrně dost. Prim hrály tentokrát screenshotové galerie. Posvítili jsme si na datadisk k oblíbené historické strategii nazvaný Cossacks: The Art of War, naprosto univerzální akční hru Breed, kontroverzní realtimovou strategii Hooligans: Storm over Europe, simulátor válečné ponorky Sub Command, mix strategie a akce They Came from Hollywood a mnohé další hry. Taktéž jsme vás např. informovali o nejnovější konzolové inkarnaci slavného Batmana.

Víkend - budoucnost ECTS a pohled na Druunu
A nadešel víkend, i tentokrát pochopitelně pracovní. Kromě tradičních soboto-nedělních článků jsme vám přinesli taktéž zamyšlení nad budoucností veletrhu ECTS. Jak se zdá, pokud se nezmění nic zásadního, mohl by docela dobře být příští ročník také ročníkem zcela posledním. Podrobněji jsme se též podívali na hororovou adventuru Druuna: Morbus Gravis, která nás Druuna: Morbus Gravis bohužel při sledování hratelné verze nenadchla tak, jak bychom očekávali. Abyste si mohli sami udělat vlastní názor, přichystali jsme pro vás i videovizitku. Chybět samozřejmě nemohlo ani vzpomínkové ohlédnutí za tituly, jejichž sláva dávno vyhasla. Tentokrát jsme se podívali na hry vyloženě prehistorické - totiž Prehistorik 1, 2 a Ugh!. Že jste je nehráli? To jste ale udělali chybu, kterou již možná nepůjde napravit.

Již jste si asi zvykli, že o víkendu vám nabízíme především větší soubory ke stažení, než tomu bývá ve všední den. Takže co jsme pro vás měli tentokrát? Byly tu hratelné demoverze k budovatelské strategii The Nations, k německé hře RIM: Battle Planets a akční adventuře Spider-Man. Byla tu videa k simulátoru ponorky Silent Hunter II, závodnímu Rally Trophy a k MMORPG Neocron. Bylo tu množství screenshotů - např. ke strategii World War III: Black Gold, k akční strategii Project Nomads, klasické 3D akci Red Faction, k vesmírné strategii Imperium Galactica 3 a vězeňské strategii Escape from Alcatraz. Taktéž jsme vás informovali o tom, že hra Commandos 2 je konečně oficiálně ve fázi Gold, o pravděpodobném nástupci konzole Xbox, o tajemném nejnovějším projektu Petera Molyneuxe s kódovým označením Dimitri a třeba o dalším možném vlaku, který si budete moci přidat do svého Train Simulatoru.

Uff, a máme to za sebou. Ačkoliv se tentokrát jednalo jen o velice zkrácený seznam všech novinek, jež našimi stránkami minulý týden proběhly, je delší než obyčejně. Holt, i když veletrh ECTS pomalu upadá, i tak se na něm objevila spousta zajímavostí, o nichž jsme vás chtěli informovat. Doufejme ale, že to příští rok bude lepší, protože takto by mohl Londýnu již brzy konkurovat GameHall na brněnském Invexu. Ostatně, to by bylo velice zajímavé, nemyslíte? Každopádně by to pro nás bylo mnohem výhodnější - zatímco do Londýna se dostane jen málokdo, Brno je pro každého z nás jen kousek. Inu, nepředbíhejme a raději se těšme na to, co přinese příští týden...

Autor:


Nejčtenější

Pornoparodie nejpopulárnější hry současnosti není vtipná ani vzrušující

Pornoparodie na hru Fortinte nazvaná Fortnut

Hra Fortnite, oblíbená především mezi nezletilými hráči, se dočkala své pornoparodie. A výsledek je přesně takový, jaký...

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...Konec dohadů. Unreal, nebo Quake?

Střílečka Quake je šestnáct let stará a stále září.

Pokud byste si museli vybrat, dáváte, případně dávali jste přednost značce Quake, nebo raději konkurenci v podobě...

Hry a porno generují největší příjmy z virtuální reality

Pornografická videa v VR

Největším motorem v oblasti virtuální reality jsou hry a porno videa. Vyplývá to z úniků dat Valve a analýzy...

Vynikající střílečka Insurgency je dočasně zdarma

Insurgency

Multiplayerová střílečka Insuregncy dostane 18. září nepřímé pokračování nazvané Sandstorm. Aby její autoři zvětšili...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte DOSové klasiky podle obrázku z krabice?

Kvíz -  Poznáte DOSové klasiky podle obrázku z krabice?

Tentokrát to bude opravdu těžké. V následujícím kvízu naleznete výřezy z originálních krabic těch největších herních...

Osm a jedna exkluzivní klasika, které by si zasloužily remake na PS4

Killzone 2

Po fenomenálním Shadow of the Colossus vývojáři z Bluepoint Games oznámili, že se chystají na další remake. Půjde opět...

KOMENTÁŘ: Co máte pořád s tím Nintendem? Pohled nováčka po dvou letech

Super Mario Bros. 3

Na rozdíl od situace v zahraničí nejsou u nás výrobky od Nintenda tolik vyhledávanou komoditou. Značka tu prostě nemá...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský krajNajdete na iDNES.cz