Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: legendární 3D akce

  12:00aktualizováno  12:03
Recenze špičkových akčních titulů - Halo, Return to Castle Wolfenstein, Grand Theft Auto 3, Ghost Recon * Xboxové surfování * Mikroprocesory slaví již třicet let * Battle Realms - japonský bratříček C&C * Harry Potter a kámen Mudrců přichází na monitory PC * Záplava videí, obrázků a hlavně hratelných demoverzí

Transworld Surf Stejně jako pokaždé, i tentokrát vás před samotným týdenním přehledem událostí ve světě her seznámím s nejnovějšími drby přímo z redakce. První dny probíhaly poměrně v poklidu, ale krize nastala ve středu. To totiž probíhalo vyhlášení ankety Mobil roku, na kteroužto akci jsme byli taktéž pozváni. Přiznám se, že netuším, jaký mobil dopadl na jakém místě, ale dodnes si budu pamatovat, na jakém místě jsem dopadl cestou domů - a nebyl jsem z redakce zdaleka jediný :o). (A propos, Alenka škemrá, abych napsal, že jí to v těch nových šatech opravdu moc slušelo, ale příliš si vás, našich čtenářů, cením na to, abych vám takto nestydatě lhal.) Doufám jen, že naše středeční eskapády nebyly na kvalitě následujícího vydání poznat. Zanechme však pomlouvání a planých řečí a podívejme se, co že se minulý týden všechno stalo.

Trhák týdne - legendární akční hry
Tento týden se nám urodilo slušné množství článků o akčních hrách a většinou se jednalo o naprosto špičkové tituly, na něž jsme se pěknou dobu načekali. V první řadě zde byl Return to Castle Wolfenstein, který sice nepřináší nic tak zbrusu nového, ale má výtečnou hratelnost a působivou atmosféru, o propracovaném multiplayeru nemluvě. Dále tu byl týmový Ghost Recon, do něhož jsme vkládali veliké naděje. Bohužel, nakonec se ukázalo, že ne tak úplně zaslouženě. Odpočinek nebyl ani na konzolích - např. na hru Grand Theft Auto 3 jsme se načekali pěkně dlouho a vyplatilo se to. Chvílemi je sice brutalita na hranici únosnosti, ale zábavnost, hratelnost a variabilita prostředí je natolik velká, že se bavit nebude snad jen ten největší suchar. A to nemluvíme o xboxové pecce Halo, která na čas naši redakci prakticky paralyzovala. Pochopitelně zde byly ještě další akční hry, jako např. Deadly Dozen, ale v porovnání s právě uvedeným čtyřlístkem vypadají všechny ostatní tituly jako chudí příbuzní...

Nové hry doma i ve světě
Minulý týden jsme mohli konečně s radostí konstatovat, že se vyplatí nakupovat hry v českých obchodech. Zatímco v nich se totiž objevily hned tři zajímavé pécéčkové novinky, ve světě měly premiéru pouhé dva tituly, a to ne zrovna trojáčkové. Byly to totiž hry Alcatraz: Prison Escape a Secret Service. U nás jste si oproti tomu mohli zakoupit třeba akční Ghost Recon thriller Aliens versus Predator 2, strategii Star Wars: Galactic Battlegraounds nebo simulátor virtuálního randění The Sims: Hot Date. No řekněte, není to lepší než dvě budgetovky?

Nové hry a akce na GameStore.cz
Na internetovém obchodě GameStore.cz se sice neobjevily žádné novinky pro platformu PC, ale zato jste si mohli zakoupit např. skateboardový simulátor SSX Tricky (detaily) nebo výtečnou akční hru Grand Theft Auto 3 (recenze na BW - 85%), která je sice poměrně brutální, ale na druhou stranu se jedná o jeden z nejlepších simulátorů zločinu všech dob (detaily). Obě tyto hry jsou pro platformu PS2. GameStore.cz vám přináší i celou řadu zajímavých předvánočních slev, které najdete vždy na hlavní stránce obchodu.

Pondělí - surfování na vlnách Xboxu
Je to již dávno, kdy označení „budgetová hra“ bylo synonymem pro hru špatnou a nezábavnou. V poslední době se objevuje čím dál tím více her z tohoto soudku, které si naši pozornost rozhodně zaslouží. Nejinak tomu je i u taktické akční hry Deadly Dozen. Její tvůrci z ní však neodkázali vytěžit veškerý potenciál, který se v ní ukrýval, ale i tak se nejedná o špatnou hru. Z naprosto jiného soudku byla druhá dnešní recenzovaná hra - Transworld Surf pro platformu Xbox. Jedná se o simulátor jízdy na surfovém prkně a i když by se mohlo zdát, že takovýto titul nikoho moc nenadchne, jedná se opravdu o povedený a zábavný projekt. Dnes jste měli taktéž možnost přečíst si článek o hře Polda 4, v němž jste našli nejnovější informace o tomto českém adventurním titulu. Na závěr jsme pro vás měli detaily o netradiční realtimové strategii Nexagon: The Pit.

Ačkoliv víkend právě skončil, přinesli jsme vám velice slušné množství downloadů. Konkrétně se jednalo o novou hratelnou demoverzi na automobilové závody Master Rallye a dvě videa - ze startekového simulátoru Star Trek: Bridge Commander a z mixu RPG a adventury Fatherdale: The Guardians of Asgard. Dále tu byl patch pro závodní hru F1 2001, pomocí nějž si můžete aktivovat na volantu force-feedback a přidat si třeba jezdce Tomáše Engeho. Tuto sestavu pak uzavíraly obrázky z akčních her Star Wars Jedi Outcast: Jedi Knight II a Secret Service. Battle Realms Řekli jsme vám též, jaké nové hry najdete na pultech obchodů, že hra Star Wars: Obi-Wan je ohlášena i pro Xbox a jaké plány že mají s touž platformou ve společnosti Infogrames.

Úterý - třicátník procesor
Do týmové akční hry Ghost Recon vkládalo mnoho milovníků tohoto žánru veškeré své naděje. Na první pohled se totiž jedná o neskonale kvalitní počin a navíc za ním stojí společnost Red Storm, která má s tituly tohoto typu dlouholeté zkušenosti. Bohužel, jak se nakonec ukázalo, byla naše očekávání příliš nadnesená a i když není Ghost Recon špatný, rozhodně mohl být lepší. Své zklamání tak můžete zahnat třeba u simulátoru hokeje NHL Hitz 20-02. Ten není na rozdíl od série NHL snahou o realistické ztvárnění oblíbeného sportu, ale jen zábavnou a neskonale hratelnou arkádu s výtečným vizuálním zpracováním. A pokud by vás ani jeden z těchto dvou titulů nezaujal, tak se můžete těšit třeba na některý z dalších projektů, které jsme vám dnes představili. Příznivci budovatelských strategií by si měli posvítit na stavbu letoviska ve Spring Break a pravověrným RPGčkařům by neměla uniknout hra Elemental Saga. A věděli jste, že mikroprocesory slaví již své třicáté narozeniny?

Dnes se s downloadovými soubory doslova roztrhl pytel. Mohli jste si od nás stáhnout tradiční in-game záběry z akční hry Medal of Honor: Allied Assault a trailery k hokejové arkádě NHL Hitz 20-02 a PS2 verzi akční hry Deus Ex. Kromě toho tu ale byla též trojice hratelných demoverzí - k akční hře Soul Reaver 2, k historické strategii Knights of The Cross (neboli Křižáci) a k futuristické závodní hře Megarace 3. Samozřejmě, že jsme na vás nezapomněli ani se screenshoty, a tak jste si mohli prohlédnout nové obrázky z akčního leteckého simulátoru Yager a z historické realtimové strategie Medieval: Total War. Na závěr úterý jsme vám přinesli informace o tom, jaké plány má s platformou Xbox společnost Microids a představili jsme vám dvě hardwarové zajímavosti - přenosnou vypalovačku od Aceru a panel s porty vepředu a ukazatelem teploty.

Return to Castle Wolfenstein Středa - japonský klon C&C
Příznivci realtimových strategií se již delší dobu tešili na hru Battle Realms. Důvod byl jasný - tato hra byla označována za nevlastního bratříčka série Command & Conquer, a to je dostatečný důvod pro zvýšenou pozornost. Jak ale dopadla tato hra v našem redakčním testu? Nad očekávání dobře. Není sice naprosto bez chyb, ale fanoušci tohoto žánru by si ji neměli nechat ujít. Ne zrovna špatně si také při recenzování vedla hra Airblade - simulátor jízdy na skateboardu... ehm, pardon - na hoverboardu. I ona není zrovna špičkou, ale rozhodně vás pobaví. Dnes jsme vám též přinesli článek o tom, jaká uskalí v sobě skrývá „profesionální hraní“ a jestli je možné se jím opravdu uživit. Na samotný závěr jsme vám přinesli články o dvou hrách, které spolu pravděpodobně brzy svedou lítý boj. Jak Warrior Kings, tak i Medieval: Total War jsou totiž historicky laděné realtimové strategie s 3D zpracováním a důrazem na epičnost bitev. Kdo z nich asi bude lepší?

Chtěli jste si i ve středu stáhnout nějakou novou hratelnou demoverzi? Proč ne? Nabídli jsme vám hned dvě a obě na realtimové strategie - na fantasy laděný Myth III: The Wolf Age a na vesmírný Star Trek: Armada II. Těm dělaly společnost hned čtyři in-game videa z připravované české gangsterky Mafia: The City of Lost Heaven. Řekli jsme si též, jak to vypadá s vydáním demoverze na taktickou akční hru Hidden & Dangerous 2 a podívali jsme se na nové obrázky ze strategie Disciples 2: Dark Prophecy a akční hry New World Order. Poté jsme vám sdělili, že Charlieho andílci se objeví nejen na filmových plátnech, ale také na všech možných herních platformách, jak bude vypadat Cartoon Racer pro GameCube a jak to je se závody Midnight Club pro GBA.

Čtvrtek - návrat Wolfensteina a GTA
Dnes jsme vám nabídli k přečtení hned dvě recenze na špičkové a nesmírně zábavné tituly, na něž jsme se hodně dlouho těšili. První byl akční Return to Castle Wolfenstein, kterému se na výbornou podařilo vzkřísit legendu svého žánru a který nabízí množství zábavy v singleplayeru i multiplayeru. Druhou dnešní lahůdkou pak byla hra Grand Theft Auto 3, která je sice poněkud krvavější a brutálnější, než by mohlo být někomu po chuti, ale je to zkrátka třetí díl oblíbené série jak má být. A abyste si trošku odpočinuli, nabídli jsme vám k přečtení Halo nové informace o dvou dalších zajímavých titulech - o strategii Mall Tycoon, v níž se stanete ředitelem supermarketu, a o dlouho očekávaném RPG Divine Divinity. Nezapomněli jsme ani na hardwaráře, kterým jsme přinesli nové informace ohledně procesorů, chipsetů apod.

Dnes jsme pro vás bohužel neměli žádnou hratelnou demoverzi nebo hezký trailer, a tak jsme se vám to snažili vynahradit alespoň větším nášupem nových screenshotů. Mohli jste si tak prohlédnout nové přírustky v galeriích univerzální akce Breed, akční vrtulníkové arkády Heli Heroes, vesmírné strategie Imperium Galactica 3 nebo tahové strategie Heroes of Might and Magic IV. Sdělili jsme vám též, že Mimesis Online pro vás chystá jedno překvapení, jaké plány má s Xboxem společnost Midway, že Nintendo holdá výrazně podpořit týmy vyvíjející hry pro jejich platformy a že druhý ročník soutěže Becher Game má již svého vítěze.

Pátek - Halo a Harry
Fenomén Harryho Pottera dorazil již i k nám, a to nejen jako kniha, ale též ve své elektronické podobě. Hra je sice určena spíše mladším hráčům, ale ti se u ní budou opravdu bavit. Ti starší se mohou zaměřit spíš na jiný titul, který jsme dnes podrobili naší recenzi - akční hru Halo pro platformu Xbox. Několik let čekání se v tomto případě rozhodně vyplatilo, protože něco jako Halo tady už dlouho nebylo. Někdo sice tvrdí, že akční hry nemají na konzolích šanci uspět, ale v tomto případě se strašně mýlí - Halo totiž patří rozhodně mezi špičku svého žánru a fakt, že je k dispozici zatím pouze ve verzi pro Xbox, mu vůbec neubírá na atraktivitě. Zbývající hry, které jsme vám dnes v našich článkcích představili - tedy MMORPG Lost Continents a westernové RPG Deadlands - se jen těžko dočkají takového fenomenálního úspěchu. A abychom dokončili přehled pátečních článků, musíme se ještě zmínit o reportáži z tiskové konference, na nichž byly kromě špičkových českých titulů představny též nové procesory Athlon XP 1900+, čipset nForce a desky Microstar.

Pátek byl dnem opravných patchů. Přinesli jsme vám totiž hned čtyři - na akční adventuru The Shadow of Zorro, realtimovou strategii World War III: Black Gold a dva k podmořské akci AquaNox. Dál jsme pro vás měli dva podařené trailery - na apokalyptickou akční hru Psychotoxic a World War II: D-Day to Berlin RPG adventuru Fatherdale: The Guardians of Asgard. I obrázků bylo slušné množství, takže jste si mohli prohlédnout nové screenshoty z 3D MMORPG Athanasia, námořního RPG Sea Dogs 2, akční hry Hitman 2: Silent Assassin a závodní hry Master Rallye. Taktéž jsme vás informovali o tom, že hry Serious Sam: Second Encounter a Super Smash Melee mají své nové stránky, o tom, že Metal Gear Solid 2 se prodává nad očekávání dobře a jak že vypadá připravovaná upírská akce BloodRayne.

Víkend - spousta videí
Pochopitelně, že jsme na vás ani o víkendu nezapomněli a přinesli vám nášup tradičních článků. Pomohli jsme vám tedy s problémy, na něž jste mohli narazit ve hrách Spider-Man a The Watchmaker, poradili jsme vám, jak si koupit (či nechat koupit) ideální hru pod stromeček a připravili jsme pro vás přehled článků ze serveru Plné hry. Kromě toho jsme vám přinesli recenzi hry Hoyle Casino 2002, preview na akční závody Twisted Metal Black, informační článek o realtimové strategii World War II: D-Day to Berlin a samozřejmě též čerstvý příběh z Ultimy Online.

O víkendu se vám snažíme naservírovat co nejvíce downloadových souborů, ale tentokrát jsme měli trošku smůlu - během soboty a neděle nevyšla žádná hratelná demoverze. Snažili jsme se vám to alespoň nějak vynahradit na videích, a tak jsme vám nabídli ke stažení např. české intro z akční hry Codename: Outbreak, sedmé technologické video z RPG The Elder Scrolls: Morrowind, in-game video ze hry Command & Conquer: Renegade a dvouminutový trailer na akční hru Serious Sam: Second Encounter. Měli jsme pro vás i nové wallpapery z Return to Castle Wolfenstein a spoustu nových obrázků - ze strategie World War II: D-Day to Berlin, RPG Arx Fatalis, online RTS Trade Wars: Dark Millenium, MMORPG EverQuest: Shadows of Luclin, strategie Age of Mythology, vesmírného simulátoru Homeplanet a online RPG Star Wars Galaxies. Poté jsme vám prozradili, jaké plány mají s konzolí Xbox společnosti Ubi Soft a Rage, jak vypadá nový magazín TipStation, který se bude věnovat platformám PSX a PS2, a o neshodách BioWare a Interplay.

Tak, a to je protentokrát opět vše. Tímto se tedy s vámi loučím a těším se u příštího týdenního přehledu opět na shledanou.

Autor:
Nejčtenější

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Call of Duty: WWII
Američan na webu prodával kradené kopie Call of Duty: WW2

V americké Indianě byl zatčen muž za přeprodávání fyzických kopií dosud nevydané hry Call of Duty: WWII.  celý článek

Mafia: The City of Lost Heaven
Legendární první Mafia je opět v digitální distribuci

Fanoušci nejpopulárnější české hry všech dob si konečně zase mohou koupit její digitální kopii.  celý článek

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Další z rubriky

Tracer z Overwatche
Blíží se sportovní revoluce? Vše, co víme o chystané lize v Overwatch

Již letos v prosinci začne zřejmě největší událost v historii progamingu. Blizzard spustí úvodní sezonu ligy ve hře Overwatch, která by časem mohla konkurovat...  celý článek

Triss Ranuncul - Zaklínač
KVÍZ: Poznáte herní krásky a hrdinky jen podle obrázků?

Jsou schopné, chytré, krásné či slavné, často i všechno dohromady. A všechny je spojuje výskyt v počítačových hrách. Poznáte herní hrdinky jen podle obrázku?...  celý článek

Hellblade: Senua's Sacrifice (PC)
Vývojáři prozradili některé triky, které používají k oblbnutí hráčů

Abyste se u her co nejvíce bavili, používají vývojáři spoustu triků, kterými nenápadně mění pravidla. Ve čtení pokračujte jen na vlastní nebezpečí, některé...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.