Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách - Morrowind a Mafia

  12:00aktualizováno  2. dubna 1:41
Preview na skvělé RPG Morrowind a minimálně stejně dobrou českou akci Mafia *** Akční adventura Herdy Gerdy se opravdu povedla *** Strategie Hooligans nestojí za moc *** Rozhovor s tvůrci RTS Civil War *** Hry na GameCube si vedou velmi dobře *** Kozáci útočí s novým datadiskem **** Jak na zvýšení napětí při přetaktování.

Mafia: The City of Lost Heaven Tak máme za sebou další týden, během kterého protekla BonusWebem spousta článků a informací. Přestože na herní scéně pořád panuje zimní sucho, v době od jedenáctého do šestnáctého března jsme vám přinesli několik speciálních "věciček". V první řadě dvě eňoňůňo hutná preview na Morrowind a Mafii a ani rozhovor s autory strategie Civil War nebyl bez zajímavosti. Když se trošku rozhlédneme po širém herním světě, zjistíme, že s tím suchem to není tak úplně pravda. Vždyť bylo oznámeno pokračování série strategií Comman&Conquer pojmenované Comman&Conquer: General, jenž oproti předchozím dílům zřejmě udělá několikamílový krok v grafickém zpracování. Světlo světa ale spatřilo ještě několik nových her, přičemž mezi nimi nechyběla jedna česká věc - online střílečka Mindhack.

Trhák týdne - Morrowid a Mafia
Týden dvou velkých M, tak by se dalo charakterizovat uplynulých sedm dní. Za těmito písmeny se samozřejmě skrývají Morrowind a Mafia. Prvně jmenovaný je třetím pokračováním ságy The Elder Scrolls a jedná se o do všech detailů propracované RPG, v němž se na svět díváte očima hlavního hrdiny. V našem exkluzivním preview se o této hře dozvíte snad vše, co se dá z verze, kterou máme k dispozici, zjistit. Druhé M je dalším důkazem schopností českých vývojářů. V brněnských studiích firmy Illusion Softworks zřejmě vzniká další světový hit. My jsme se tam byli podívat, takže už víme, jaké to je hrát Mafii - po přečtení našeho preview to bude vědět také.

Hooligans

Pondělí - výtržníci na pochodu
Někdo tu hru považuje za skvělou, jiný ji kvůli jejímu námětu odsuzuje - Hooligans: Storms Over Europe - realtimová strategie, v níž ovládáte bandu silně agresivních fotbalových fanoušků a pomáháte jim zlikvidovat co se dá. Hooligans ale nepřinesli v podstatě nic nového - prostě průměr. Daleko lépe se v redakci uvedla poslední z trojice konzolí nové generace - GameCube od Nintenda. První recenzovaná hra na tuto platformu, arkádové ježdění na vodních skútrech Wave Race: Blue Storm, vypadá velice dobře. Představovat simáky, hlavní postavy pondělní novinky, by asi bylo úplně zbytečné. Tito lidičkové zatím vždy byli postavičkami, které jste ovládali. Nyní se ale stanete jedním ze simáků vy. V Sims Online vyrazíte na párty s přáteli z celého světa, aniž byste přitom museli někam jet nebo letět. A jako každé pondělí, ani před týdnem nechyběl přehled všech událostí z předminulých sedmi dní. Pro všechny příznivce agenta Pankráce z Poldy 4 jsme ještě přinesli první opravný patch na tuto hru, pro milovníky mangy video z RPG Grandia 2 a pokud holdujete podivným periferiím, podívejte se na tyto speciality od Thrustmasteru.

Pondělní screenshoty - Sudden Strike 2, Mobile Forces, Ghost Recon: Desert Siege, Zanzarah: The Hidden Portal

The Elder Scrolls III: Morrowind

Úterý - do světa Morrowindu
Největší úterní peckou rozhodně nebyla recenze. Budovatelská strategie Golf Resort Tycoon 2 se opravdu nepovedla. Je to velice špatná kopie prvního dílu - prostě aspirant na nejhorší hru roku. Naopak jednou z nejlepších her počátku nového tisíciletí by se mohlo stát RPG The Elder Scrolls III: Morrowind, na nějž jsme vám přinesli exkluzivní preview. Provincie Morrowind v říši Tamriel opravdu žije a vy jste součástí tohoto světa. Dobře vymyšlený systém zkušeností i zajímavé realtimové boje dělají z Morrowindu špičkový titul, který by si neměl nechat ujít žádný příznivce erpégéček. Ovšem ani konzolová sekce nepřišla zkrátka a objevila se v ní exkluzivní recenze na další hru pro GameCube. Jejím hlavním hrdinou nebyl nikdo jiný, než bratr tlustého instalatéra Maria, hubený Luigi. Ten, vyzbrojen speciálním vysavačem, prochází v arkádě Luigi’s Mansion tajemným domem plným duchů a hledá svého brášku. Stejně jako v případě Wave Race: Blue Storm ani u této arkády se "kostka" nenechala zahanbit a hra povedla. Fanoušky počítačového železa pak určitě zaujal článek o novinkách, které má přinést letošní veletrh CeBIT. V úterý jsme vám též naservírovali nějaké ty pohyblivé obrázky, tentokrát v podobě traileru na futuristickou závodní hru Beam Breakers.

Úterní screenshoty - Grandia 2, Delta Force: Task Force Dagger, Xtreeme Forces, WarCommander

Cossacks : The Art of War

Středa - strategie kam se podíváš
Středa se nesla v čistě strategickém duchu. Zástupcem klasické řady strategií byla recenze na datadisk k povedené realtimovce Cossacks: European Wars, pojmenovaný Art of War. I když do hry přinesl jen několik nových jednotek, z nichž všechny patřily mezi lodě, množstvím nových misí rozhodně nešetřil. V datadisku je jich dokonce o jednu více než v původní hře, k tomu si ještě připočtěte komplexní editor a máte tu velice dobrý doplněk k velice dobré hře. Trošku netradičnější strategií by měla být Civil War: War Between the States, hra mapující události boje Severu proti Jihu, jenž by měla přinést několik novinek. Protože Civil War vypadá opravdu zajímavě, položili jsme jednomu z šéfů týmu, který ji vyvíjí, několik všetečných otázek a vznikl z toho podrobný rozhovor. Další strategií, tentokrát zasazenou do postnukleárního světa je Xtreeme Forces. V ní bychom měli, v pěkné 3D grafice, bojovat za obnovení zničeného světa. Také na konzolích, i když je výjimečné, se objevila strategie. Pikmin je další hrou pro naši novou GameCube. Nečekejte nějaké Age of Empires, tohle je úplně něco jiného a opravdu povedeného. Ve středu se též objevila první informace o nové české hře - akční onlinovce MindHack.

Středeční screenshoty - Ghost Master, Shadowbane, Prisoner of War, Xpand Rally, Sudden Strike II, O.R.B., Global Operations, Ghost Recon: Desert Siege

End of Twilight

Čtvrtek - přetaktované stroje
Staré severské pověsti si vzala na paškál hra End of Twilight mixující několik dobrých nápadů se slušnou grafikou. Bohužel výsledný koktejl není příliš chutný a obnova bájné Valhaly je poměrně nudná. Zato přetaktování - ona vědecko-hazardérské disciplína, která umožňuje z procesorů vyždímat větší výkon, než na jaký jsou určeny - zaujala spoustu z vás. Koneckonců snad každého počítačového "bastlíře" by mohlo zajímat, proč zvýšení napětí umožní hnát procesor na větší frekvenci. Většina dobrých her se dočká pokračování, nejinak je tomu u budovatelské strategie ANNO 1602 AD, jejíž druhý díl nese letopočet 1503. Jeho styl je shodný s prvním, ale přinese pěknou 3D grafiku se zoomováním a rotováním. I když to náš konzolista Martin nerad přiznává :-), mizerné hry vycházejí i na konzole. Nepovedená kombinace špatné "tombraiderovky" a docela hezkých námořních soubojů Pirates – The Legend of Black Kat opravdu nestojí za váš zájem - raději si za ušetřené peníze kupte nějaký ten rum. Jestli se vám nechce nic kupovat, mohli jste získat něco zadarmo. Stačilo se zúčastnit naší soutěže o hezké věci k povedené hopsačce Evil Twin. Nikdo už v současné době nepochybuje, že Češi umějí dělat dobré hry, jednou z nich je i Mafia, z níž jsme vám přinesli hudební ukázku. Kromě ní jste si mohli stáhnout patche na strategii Europa Universalis II a Aliens versus Predator 2 a trailer ze zajímavého RPG odehrávajícího se za druhé světové války Another War. Ve čtvrtek bylo také oznámeno několik nových her - 3D akce Vampire Hunter: The Dark Prophecy, další akce s podivným názvem XIII, závody Total Immersion Racing a fotbal ISS 2 pro GameCube. Též jsme v tento den trochu změnili náš systém downloadů.

Čtvrteční screenshoty - Command & Conquer: Generals, Icewind Dale II, Mafia

Mafia: The City of Lost Heaven

Pátek - česká Mafia útočí
Jednoznačnou páteční bombou byl výsledek naší cesty do moravské metropole Brna - hutné preview na netradiční českou akci Mafia: The City of Lost Heaven, v němž jsme této hře konečně pořádně podívali na zoubek. Věřte, že všechny své tesáky, kterými se hodlá zakousnout do světové herní scény, měla zcela zdravé. Je trošku škoda, že se ve stínu mafiánů ztratila hezká 3D adventura na Playstation 2 Herdy Gerdy se spoustou nových nápadů. Zajímavé novinky by měla přinést i tahová strategie se skutečně bombastickou grafikou 1914: The Great War. Podíváme se v ní na bojiště první světové války, tedy do období, které je většinou herních vývojářů zbytečně přehlíženo. Říkáte si, kde je písíčková recenze? Ne, nebojte, nezapomněli jsme na ni, jen se nejednalo o žádnou superhru, alespoň podle našeho mínění. Pátý díl z, u nás zatím nikdy neviděné, série Nancy Drew, nazvaný The Final Scene se stal v Americe hitem a jeho hlavní hrdinka Nancy Drew je zde pojmem. Pokud ale odhlédneme od zázemí, které díky mnoha knihám, filmům a televizním seriálům v zahraničí má, jedná se průměrnou dívčí adventuru. Stahování chtivé čtenáře by mohl zajímat trailer k akční adventuře Blood Omen 2, dema na střílečku Mobile Forces a Virtual Tennis či patch na arkádové motocyklové závody Moto Racer 3. Pakliže si libujete v podivuhodných periferiích mrkněte se na tento speciální automobilový set.

Páteční screenshoty - Ghost Recon: Desert Siege, Divine Divinity, UFO: Aftermath, Might & Magic IX, Pokémon Advance

Star Fox Adventures

Víkend - staré i nové hry
Série Final fantasy je jasným důkazem toho, že na konzole vznikají velice dobrá RPG, která si zaslouží několik pokračování. Jedním ze slušných výtvorů tohoto typu je čtvrtý díl Breath of Fire na Playstation. Tato hra se v mnohém podobá svým předchůdcům, ale přináší i spoustu novinek - je to však stále klasické erpégéčko. O několik let zpět, ke kořenům akčních stříleček, do zamotaných chodeb plných naštvaných robotů, jsme se vrátili s Descentem. hrou, která se ve své době jediná mohla v multiplayeru vyrovnat Doomovi. Narozdíl od Descenta, který již neměl žádného pořádného pokračovatele, Doom, i jeho otec Wolfenstein, následovníky mají. Pro bojovníky, kteří se potýkají s pokračování jejich legendy, hrou Return to Castle Wolfenstein, jsme přinesli druhou část návodu. Jestli vám rozžhavená hlaveň a po desítkách zmírající nepřátelé nic neříkají, mohly by vás zajímat adventury. Ovšem v těch už vůbec není na zákysy nouze, a tak v neděli vyšel kompletní návod na hliněnou adventuru Agent Hlína. Konzolisty by ale spíše mohla zajímat akční dinosauro liščí adventura Star Fox Adventures, jenž je jedním z nejočekávanějších titulů na GameCube. Pokud ale nemáte žádnou z konzolí nové generace, ani žádnou z konzolí staré generace :-), dokonce ani výkonné písíčko, podívejte se, co minulý týden vyšlo na Plných hrách - místní gamesy totiž spustíte i na letitých strojích. Pro downloadů chtivé čtenáře zde máme přehled věcí, jenž se daly během soboty a neděle stáhnout. V první řadě jsou to nová dema na C&C: Renegade a Operaci Flashpoint, videa z RTS Warrior Kings, formulových závodů Grand Prix 4 či RPG Icewind Dale 2 a také patch na 3D akci Return to Castle Wolfenstein. Během víkendu se též objevila informace o přejmenování unrealovských her a firma Just Flight ohlásila vývoj datadisku k simulátoru IL-2 Sturmovik.

Víkendové screenshoty - Hitman 2: Silent Assassin, Grand Prix 4, Crazy Taxi 3

Autor:
Nejčtenější

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Porsche v Gran Turismo Sport
Unikátní edice Gran Turisma s opravdovým autem se už prodala

Jediný kus sběratelské edice závodního Gran Turisma, která mimo jiné obsahovala i skutečné závodní auto, se prodal vskutku rychle. A to navzdory ceně...  celý článek

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Další z rubriky

SNES Classic Mini
Skvělý dárek pro každého (chlapa)? Retro konzole SNES Mini

S retro konzolí SNES Classic Mini se vracíme do devadesátých let a éry 16bitů. Většina z 21 předinstalovaných her však není jen pro nostalgiky, jsou skvěle...  celý článek

Sherlock Holmes: The Awakened
Kniha vázaná v lidské kůži či podivná hra TRIHAYWBFRFYH. Mýtus Cthulhu

Herní průmysl si od jiných médií půjčuje motivy a nápady odnepaměti. Nikoho nepřekvapí, že již na samém počátku sáhl i do pokladnice jednoho z nejkultovnějších...  celý článek

Triss Ranuncul - Zaklínač
KVÍZ: Poznáte herní krásky a hrdinky jen podle obrázků?

Jsou schopné, chytré, krásné či slavné, často i všechno dohromady. A všechny je spojuje výskyt v počítačových hrách. Poznáte herní hrdinky jen podle obrázku?...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.