Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: překvapení od Blizzardu

  12:00aktualizováno  12:36
Začal herní veletrh ECTS * Blizzard odhalil na svou novou hru * Hráli jsme Commandos 2 * SimGolf je křížencem budovatelských strategií a The Sims * Otestujte, zda není váš Duron vadný * Hra z prostředí planety Arrakis * Erotická Druuna si razí cestu na monitory PC

Sid Meier's SimGolf Tak vida, první poprázdninový týden je za námi a jak se zdá, přežili jsme jej bez úhony. Není tedy nic, co by nám mohlo zabránit vrhnout se po hlavě do našeho pravidelného týdenního přehledu událostí a zajímavostí. Tentokrát toho bylo poměrně hodně a příště toho bude ještě více. Důvod naší zvýšené aktivity je jednoduchý a skrývá se o pár řádek níže. Ano, je to veletrh ECTS 2001, který právě v těchto okamžicích probíhá v londýnském ExCeLu...

Trhák týdne - World of Warcraft na ECTS
Největší herní akcí na světě je pravděpodobně E3 v Los Angeles, ale i na evropském kontinentě se každoročně odehrává akce, kterou si žádný milovník počítačových her nenechá ujít. Jedná se o londýnský veletrh ECTS, na němž vývojáři a publisheři z celého světa představují své připravované projekty novinářům i celé hráčské veřejnosti. Na akci tohoto kalibru pochopitelně nemůžeme chybět, takže vám v naší veletržní příloze přinášíme detailní a obsáhlé zpravodajství o všem, co jsme na stáncích vystavovatelů, tiskových konferencích a neveřejných prezentacích zjistili.

Bezesporu největší rozruch vyvolala v neděli ohlášená hra od společnosti Blizzard, která nese název World of Warcraft. Jak již její název napovídá, odehrává se ve známém světě Warcraftu, ale jedná se poněkud netradičně o online RPG. Ještě do nedělní uzávěrky se nám podařilo vám nabídnout jak obsáhlou galerii screenshotů, tak i video s in-game záběry. Souhrnný článek pochopitelně vyšel až dnes, ale pro pořádek bychom si jej sem měli zařadit též.

Nové hry doma i ve světě
Bylo vám minulý týden líto, že se v českých obchodech neobjevila žádná novinka? Pak pro vás máme špatnou zprávu. Ani tentokrát jsme se v našich obchodech ničeho nového nedočkali. Podívejme se tedy do zahraničí, tam byla situace o něco lepší - alespoň na první pohled. Podíváme-li se podruhé, zjistíme, že ani tam si nemohou moc pískat. Jediná opravdu zajímavá novinka je totiž americká edice Operation Flashpoint, a uznejte, že ten už má spousta z nás odehraný. Dále to byl lovecký Deer Hunter 5 a dvě reedice starších akčních her - Soldier of Fortune Platinum Edition a Totally Unreal. Jak vidíte, současná situace by šla popsat jako „herní sucho“. Snad už příští týden skončí, snad už zaprší...

Il-2 Sturmovik Nové hry a akce na GameStore.cz
Navzdory skutečnosti, že současné počasí novinkám na našem trhu příliš nepřeje, se i na internetovém obchodě GameStore.cz objevil jeden nový titul. Jedná se o datadisk ke hře Shogun: Total War nazvaný Shogun: Mongol Invasion (detaily). Jeho myšlenka je poměrně zajímavá - popisuje totiž situaci, která by mohla nastat v případě, kdy by mongolská flotila nebyla zdecimována ještě před svým přistáním u japonských břehů. Datadisk si můžete pořídit za 899,- Kč. Kromě toho pro vás GameStore.cz připravil zajímavou “poprázdninovou akci“ - slevu vybraných titulů. Podrobnosti naleznete zde nebo přímo na hlavní stránce GameStore.cz.

Pondělí - SimGolf a zpožděné hry
Do rušného víru herního šílenství jsme se vrhli po hlavě hned v pondělí, kdy jsme vám kromě recenze na hru DroneZ, která jako první podporuje všechny funkce grafických karet s čipem GeForce 3, přinesli také obsáhlé preview na strategii SimGolf Sida Meiera - tvůrce slavné Civilization. Tato hra pro vás chystá mnohé funkce a překvapení, z nichž asi největší bude fakt, že si sem budete moci importovat své „simíky“ z The Sims a pozorovat, jak si na golfovém hřišti užívají zaslouženého odpočinku. Jinak se ale bude jednat o klasickou budovatelskou strategii se vším všudy, takže příznivci tohoto žánru se mají rozhodně na co těšit. Dále jsme vám představili zajímavý projekt pro platformu PS2, který jeho tvůrci nazvali Splashdown. Jedná se o podařené závody vodních skútrů s velice zdařilou vizuální podobou. V tento den byla také uzavřena naše soutěž o českou verzi adventury The Longest Journey. Pokud jste se jí tedy zúčastnili a ještě jste si nezkontrolovali, zda náhodou nejste mezi šťastnými výherci, učiňte tak nyní. Šance na výhru se totiž nakonec ještě zvýšila, neboť jsme do soutěže přidali ještě dalších dvacet cen.

Jako jisté varování těm, kteří si svůj život bez her již nedovedou představit, by měl posloužit případ mladého Thajce, který zemřel při hraní svého oblíbeného Counter-Striku. Jak se říká, vše je třeba brát s mírou. Proto jsme vám dnes přinesli též přiměřené screenshoty z čistého RPG Divine Divinity a mixu RPG a strategie Atriarch. Virtuálním mašinfírům jsme nabídli ke stažení dvě dieselové lokomotivy do Train Simulatoru, konzolisty jsme zase informovali o DVD verzi herní konzole GameCube. Dnes jsme vám též přinesli podrobnosti o dvou chystaných projektech - o datadisku k historické realtimové strategii Cossacks: The Art of War a o hře Blitzkrieg, která Frank Herbert's Dune by se měla stát pokořitelem slavného Sudden Striku. Na závěr jsme pak pro vás měli dvě nepříliš příjemné zprávy - vydání her Arx Fatalis a Heroes of Might and Magic IV se výrazně zpozdí a nedočkáme se jich dříve než počátkem příštího roku.

Úterý - Sturmovik a chybné Durony
Pochpitelně, že ani v úterý nedošlo k žádnému útlumu v přísunu novinek. Náš redakční pilot Čočík otestoval demoverzi hry Il-2 Sturmovik a potvrdil to, co se o tomto titulu šeptá - totiž že se jedná o jeden z nejrealističtějších leteckých simulátorů současnosti. To ale samozřejmě znamená, že není určen pro sváteční hráče, protože bez znalosti skutečného létání (a bez vlastnictví pořádného kniplu a pokud možno plynové páky) se zde neobejdete. Takže pokud máte pocit, že by byl Sturmovik přeci jen nad vaše síly, raději se zaměřte na něco jiného - např. na Heroes of Might and Magic, kteří nedávno vyšli i pro platformu GBC. Tvůrcům se zde podařilo velice kvalitně převést původně pécéčkový titul na maličký handheld bez toho, aby hra ztratila na své propracovanosti a herní atraktivitě. Zpozornit by měli též majitelé procesorů Duron. Na trhu se totiž objevil blíže nezjištěný počet těchto procesorů, které jsou vadné. V tomto článku najdete jak popis chyb, tak i prográmek, který vám procesor otestuje a sdělí vám, zda je v pořádku nebo ne.

Dnešek byl kromě jiného velice bohatý na přírůstky ve screenshotových galeriích. Přinesli jsme vám nové obrázky z realtimové strategie Three Kingdoms 2, historické budovatelsko-válečné strategie War & Peace, zajímavě vypadajícího online RPG Dark Age of Camelot a datadisku futuristického leteckého simulátoru Echelon: Wind Warriors. První informace a obrázky jsme vám přinesli též k válečné realtimové strategii World War II: Panzer Claws, pár střípků se našlo i ohledně F1 2001 od Electronic Arts. Pokud sledujete vývoj na konzolovém trhu a zajímáte se o Xbox a hry na něj, neměli byste si nechat ujít ani tento přehled.

Středa - Herbertova Duna, hra se smrtí
Román Duna od Franka Herberta se stal kultovním dílem všech milovníků sci-fi a nejen jich. Nelze se tedy divit tomu, že si ji za námět berou i tvůrci počítačových her. Bohužel, kromě první hry Dune měly tyto počítačové inkarnace s románovou Commandos 2 předlohou společného jen velmi málo. To by se mělo již brzy změnit, protože akční adventura Frank Herbert's Dune má ke knize snad ještě blíže než legendární původní Dune. Za pozornost bude jistě stát i další hra tohoto žánru, o níž jsme vám dnes přinesli souhrnný článek, a to Game of Death. Tato akční adventura ale nečerpá svůj námět ze sci-fi, nýbrž z hororu. Měli byste tedy být připraveni na to, že se v ní setkáte s největšími masovými vrahy 20. století a že to nebudou setkání dvakrát příjemná. Možná, že až toho děsu na vás bude moc, rádi si odpočinete u závodní akce Wipeout Fusion, která se připravuje na platformu PS2.

Při pohledu zpět se nemohu obránit dojmu, že u nás v redakci panovalo nějaké obrázkové šílenství. Protože se nám do rukou dostalo neveřejné demo strategie Commandos 2, vytípali jsme pro vás obří sadu obrázků, a kromě toho jsme aktualizovali (či vytvořili) slušnou řádku galerií. Konkrétně se jednalo o hororový mix RPG a akce nazvaný Archangel, slovenské izometrické RPG Cult, taktickou akci Ghost Recon a tahovou historickou strategii Europa Universalis II. Pokračovali jsme obrázky z hororové akční adventury Druuna: Morbus Gravis, originálního mixu několika žánrů nazvaného Hauntings a válečné strategie No Man's Land. Na závěr jsme vám přinesli demoverzi na závodní hru Rally Championship Xtreme, informace o hře Jak and Dexter a zprávu o dalších titulech, jejichž vydání bylo odloženo.

Čtrvtek - Commandos 2 a záplava screenshotů
Hra Grouch, jejíž recenzi jsme dnes přinesli, by byla označena za netradiční snad podle všech možných měřítek. Navzdory své roztomilé grafice, která evokuje spojení s akčními adventurkami pro malé děti, se jedná o propracovaný titul určený především starším a zkušenějším hráčům. Co si ale budeme nalhávat, ti přeci jen asi dají přednost realtimové strategii Commandos 2. Jak již bylo naznačeno výše, do redakce k nám dorazila neveřejná demoverze tohoto titulu, a tak jsme se bez prodlení vrhli na testování. Výsledek byl více než příznivý. Zatím se zdá, že Commandos 2 svého staršího předchůdce předčí naprosto ve všem. A to je jedině dobře. Aby se dnes dostalo na všechny, přinesli jsme vám i článek o závodní hře Burnout od společnosti Criterion Games. Tento titul dokazuje starou známou pravdu, že Druuna: Morbus Gravis nejlepší hry tohoto žánru se přeci jen objevují spíš na konzolích než na PC. Aha, já to neřekl? Burnout bude pro platformu PS2 a rozhodně mezi ty lepší patřit bude.

Stejně jako v předchozích dnech, i dnes jsme vás doslova zavalili screenshoty ze všech možných her. Tentokrát to byla zajímavá akční adventura Dragon's Lair 3D, online vesmírný bojový simulátor Eve, datadisk The Art of War k realtimové strategii Cossacks, budovatelská strategie Gadget Tycoon a akční adventura Galleon. Kromě toho jsme vám přinesli dvě další zprávy, z nichž jedna byla pochopitelně dobrá a jedna špatná. Ta dobrá byla, že vývoj hry Soul Calibur 2 pro platformu PS2 byl potvrzen. Podle té špatné se zase vývoj konzolových verzí akční hry Duke Nukem Forever zpozdí o několik nepříjemných měsíců...

Pátek - erotická Druuna, demo na RPG Gothic
Pokud patříte mezi milovníky komiksů, pak vám asi jméno Druuna není neznámé. Jedná se o hrdinku erotického (a občas až pornografického) hororového komiksu, jehož duchovním otcem je Paul Eleuteri Serpieri. A právě ten si za námět vzala společnost Artematica při vývoji své akční adventury Druuna: Morbus Gravis. Příznivce předlohy asi nepotěší, že eroticky laděné scény v této hře chybí, ale i tak se máme pravděpodobně na co těšit. Své fanoušky si také bezesporu najde hra Rally Championship Xtreme, která má všechny předpoklady stát se důstojným konkurentem jiné hry tohoto žánru - Colin McRae Rally 2. Jestli to tak opravdu dopadne, to je otázkou do budoucna, šance RCX jsou ale zatím docela slušné. Na závěr vás ještě musíme informovat o hře Mario Tennis pro platformu GBC, která překvapivě dokáže bavit nejen ty, kdož tenisu běžně nehlodují, ale dokonce i ty, kteří nemají v lásce samotný GameBoy.

V BWžurnálu se dnes objevila poměrně slušná všehochuť. K výše zmíněnému článku o hře Druuna: Morbus Gravis jsme přidali ještě trailer k tomuto titulu, wallpapery z velice populárního Shrecka a hratelnou demoverzi RPG Gothic, jejíž jedinou (zato poměrně podstatnou) nevýhodou je její obří velikost - dosahuje téměř 300 MB a tak ne každý si může dovolit ji stáhnout. Jako jakési odškodné jsme vám tedy nabídli ke shlédnutí další požehnanou várku obrázků z různých titulů, na něž se těšíte. Abychom byli konkrétní, šlo o historickou RTS Empire Earth, netradiční RPG Arx Fatalis, akční C&C: Renegade, podmořský AquaNox, žoldácký Soldier of Fortune II: Double Helix a realtimovou strategii World War III: Black Gold. Kromě toho jsme vás informovali o vývoji dvou her - NY Racer pro PS2 a Panzer Front Bis pro PSX - a o tom, že Jiří Dastych končí se svým působením u softwarové policie.

Heli Heroes Víkend - ECTS a nebývalá žeň
O víkendu se toho událo tolik, že si vše budeme muset opravdu proběhnout jen ve zkratce. Představili jsme vám hru Heli Heroes, která v sobě spojuje herní systém času minulého a technické zpracování času budoucího. Podrobně jsme se podívali na novou herní konzoli GameCube a všechny její možné peroferie, přídavky, hry apod. Výsledek byl jednoduchý - s GameCube se bude muset na trhu počítat a je možné, že konkurentům Nintenda ještě způsobí pěkné vrásky na čele. Ohlédli jsme se též za minulostí české herní scény a podívali jsme se na její současnou situaci. Výsledný obraz je i zde velice příjemný. Vzhledem k začínajícímu veletrhu ECTS jsme vám přinesli první díl naší reportáže přímo z místa dění.

U hlavních článků jsme byli struční, u downloadů budeme muset ještě přitvrdit. Těch totiž bylo tak mnoho, že by bylo nad lidské síly je zde všechny byť jen vyjmenovávat. Zmínit se ale každopádně musíme o screenshotech a traileru ke hře World of Warcraft, kterou v neděli odhalila na ECTS společnost Blizzard. Důstojnou společnost jim dělala videa z Warcraftu III a xboxové verze Unrealu - Unreal Championship. K nim jsme přidali ještě patch na Arcanum (je v pořadí již druhý, ale protože první obsahoval chybu, v přehledu se o něm nezmiňujeme) a množství obrázků - např. z Medal of Honor: Allied Assault, NHL 2002, F1 2001 a dalších. Sdělili jsme vám též, co představilo na ECTS Nintendo, a že hra Serious Sam by se snad měla v dohledné době dočkat pokračování.

Tak, a tím se dostáváme na konec našeho týdenního přehledu. Nyní již víte, co se za posledních sedm dní událo, a tak se můžete s klidným svědomím vrátit k tomu, co jste dělali předtím, než jste tento článek otevřeli. A mně nezbývá nic jiného, než se vrátit k našemu zpravodajství z ECTS. Materiálů je opravdu nesmírné množství, takže vám mohu bez uzardění slíbit, že se máte i napříště na co těšit.

Autor:
Nejčtenější

Cuphead
RECENZE: Nesnesete pomyšlení na to, že prohráváte? Cuphead není pro vás

Kdyby ve 30. letech existovaly videohry, určitě by byly dvourozměrné a zatraceně těžké. Stejně jako Cuphead.  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

Layton's Mystery Journey
Nová hrdinka, stará a dobrá hratelnost. Recenze Layton's Mystery Journey

Další díl z hádankářské série Professor Layton vyměnil hlavního hrdinu za hrdinku, je o něco víc „casual“, jinak ovšem zachovává všechny dobré stěžejní prvky....  celý článek

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

Další z rubriky

Hellblade: Senua's Sacrifice (PC)
Vývojáři prozradili některé triky, které používají k oblbnutí hráčů

Abyste se u her co nejvíce bavili, používají vývojáři spoustu triků, kterými nenápadně mění pravidla. Ve čtení pokračujte jen na vlastní nebezpečí, některé...  celý článek

SNES Classic Mini
Skvělý dárek pro každého (chlapa)? Retro konzole SNES Mini

S retro konzolí SNES Classic Mini se vracíme do devadesátých let a éry 16bitů. Většina z 21 předinstalovaných her však není jen pro nostalgiky, jsou skvěle...  celý článek

Triss Ranuncul - Zaklínač
KVÍZ: Poznáte herní krásky a hrdinky jen podle obrázků?

Jsou schopné, chytré, krásné či slavné, často i všechno dohromady. A všechny je spojuje výskyt v počítačových hrách. Poznáte herní hrdinky jen podle obrázku?...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.