Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách - Renegade a Mafia

  12:00aktualizováno  17. února 5:20
Přehled nejočekávanějších strategií roku 2002. *** Online chat s vedoucím vývojářů hry Mafia: The City of Lost Heaven. *** Jak se povedl film Harry Potter a Kámen mudrců? *** Vyšlo multiplayerové demo na C&C: Renegade. *** Další dema - Wiggles, Star Trek: Bridge Commander a Star Wars: Starfighter.

Chat s Danem Vávrou o Mafii S počítači je to složité. Od svého příchodu do redakce jsem bojoval se zdejším kompjůtrem, kterému přes noc nevysvětlitelně vypadávaly karty ze slotů, kousal se při všech možných i nemožných příležitostech a jednou se ocitl skoro stejně blízko reinstalaci, jako já hysterickému záchvatu. :-) Nedávno si něco podobného prožil jiný člen redakce (prostě vám nemohu prozradit, že to byl Martin :-)), který po několikátém přepisování článku, jenž zmizel po pádu aplikace v nenávratnu, nevydržel a uštědřil několik úderů redakčním stěnám a podlaze. Dnes už se mohu podobným zážitkům se škodolibým železem jen smát - tento Týden ve hrách je totiž mým posledním na Bonuswebu.

Trhák týdne - online chat o Mafii
Trhákem týdne je myslím zcela jistě obnovení tradice online chatů na BonusWebu - minulý týden do žhavého křesla usedl Dan Vávra, vedoucí týmu, který pracuje na připravované české 3rd person akci Mafia: The City of Lost Heaven. Online chat se povedl, nápor lidí unesly i servery a databáze a tak můžu myslím za Vrecovými zády prohlásit, že tradice online pokeců na BonusWebu bude pokračovat. Druhým vrcholem týdne bylo určitě vydání multiplayerové demoverze na akční hru Command & Conquer: Renegade. A to samozřejmě není všechno - demoverzí, trailerů, screenshotů a článků se nám samozřejmě urodilo mnohem více!

Pondělí - druhé setkání se Serious Samem
Serious Sam: The Second Encounter V pondělí do práce přichází člověk nenaladěn, zpruzen a znechucen, nejradši by do toho všeho kopl. Pokud se vaše povíkendové abstinenční příznaky projevují zvýšenou agresivitou, určitě jste s potěšením zaznamenali naši recenzi na čirou akční Serious Sam: The Second Encounter. V roli akčního hrdiny Sama se ve hře probíjíte haldami příšer, abyste získali Svatý grál a mohli se konečně vydat na dalekou cestu za záchranou lidstva. Pokračování prvního dílu akční střílečky od společnosti Croteam si v Mondyho recenzi vysloužilo 81% a verdikt "...jedné z nejlepších adrenalinem nabitých her, jaké se vám kdy dostaly do rukou." Po přehledu nadějných adventur, kterých bychom se mohli dočkat v letošním roce, jsme v pondělí přinesli první část přehledu nejočekávanějších strategií letošního roku. Zajímavé je, že podle čtenářského hlasování všichni nejvíce prahneme po tahovce Heroes of Might and Magic IV. A ještě jednou jsme se pokusili uspokojit násilné pudy ukryté (ne)hluboko v našich duších - wrestlingové zápasy Legends of Wrestling určené pro PS2 nabízejí možnost stát se nepřemožitelným zápasníkem v ringu. Podle Michaela Mlynáře "...pouze jakž takž uspokojivá hratelnost a multiplayer zvedá tento potenciální propadák k hranici podprůměru." Hodnocení? Slabých 40%. Vybít si své násilnické sklony tedy budeme muset na něčem (nebo někom :-)) jiném. Minulý týden spatřila světlo světa betaverze role-playing strategie Warcraft III: Reign of Chaos. Hned v pondělí jsme přinesli 22 úchvatných obrázků, které ukazují hru v plném světle. Tím jsme ale v pondělí neskončili - porohlédnout jste si mohli (a koneckonců stále ještě můžete :-)) nové obrázky z dlouho očekávaného RPG The Elder Scrolls III: Morrowind a nové přírůstky zaznamenala také galerie screeshotů už výše zmiňované tahové strategie Heroes of Might and Magic IV. Další updatované galerie už jen v krátkosti, protože bych jinak nepsal snad o ničem jiném. Nabídli jsme vám totiž nové screenshoty z taktické akce Oblivion Lost, 3D akční adventury White Fear, tajemné adventury z daleké budoucnosti Syberia, akční Vivisector: Creatures of Dr. Moreau, MMORPG Neocron nebo strategie War & Peeace. A bonbónek na závěr - stáhnout jste si mohli také dvojici patchů ke strategii Takeda, která se odehrává ve středověkém Japonsku.

Úterý - chatujeme o Mafii
Tropico: Paradise Island Když se něco načne, mělo by se to dodělat. V úterý jste si proto mohli přečíst druhý díl přehledu nejočekávanějších strategií letošního roku. Tentokrát byla řeč třeba o Imperium Galactica III - Genesis, Master of Orion III nebo O.R.B.. Přečíst jste si mohli také recenzi na datadisk k originální strategii Tropico, nazvanou tentokrát Tropico: Paradise Island. Nejen chlebem a hrami živ je počítačový hráč, také železa mu třeba! Proto jsme se v úterních Hardwarových minutkách věnovali například nové generaci Celeronů nebo čipsetům pro procesory AMD. Příznivci závodních her na PS2 určitě zajásali, protože naše konzolová sekce připravila pro úterní vydání recenzi na hru WipeOut Fusion, která navazuje na kultovní sérii. Do kokpitu futuristického vznášedla za redakci usedl Pete Smith, který dal hře 85%, protože je to "...dynamická závodní hra s výtečnou hudbou, skvělou hratelností a velmi dobrou grafikou..." Volání čtenářů po online rozhovorech s významnými osobnostmi české herní scény došlo k našemu sluchu a proto jsme vašim otázkám předhodili Dana Vávru, šéfa týmu, který vyvíjí 3rd person akční Mafia: The City of Lost Heaven. Kompletní záznam online chatu najdete tady. Online povídání nabouralo naši redakční rutinu jako letní bouřka, která naplní vzduch ozńem. Ehm, tolik poetická vložka, pojďme dál. :-) Z českých luhů a hájů došla v úterý zpráva o založení společného podniku dvou českých vývojářských firem Illusion Softworks a Zima Software. Další informace o výsledku křížení najdete tady. V úterý jsme vám přinesli také první informace a obrázky z připravovaného online RPG Destiny Online, nové obrázky ze závodní hry HoveRace, ve které půjde o oblíbená vznášedla, dvojici nových shotů z RPG Divine Divinity, první obrázky ze strategie odehrávající se za dob osidlování Ameriky American Conquest, několik nových screenů z 3D RPG Dungeon Siege nebo obrázky ze slibně vypadající kombinace RTS a RPG Charm of War. A samozřejmě jsme také záplatovali - tentokrát jste si z BonusWebu mohli stáhnout patch k rallye veteránů Rally Trophy. Úterý uběhlo rychle v závodním rytmu, ale myslím, že je vidět, že redakce nezahálela.

Středa - redakci ovládl Morrowind
The Elder Scrolls: Morrowind Ve středu ráno na vás čekela recenze na logický rychlík Egyptian Challenge, který rozvíjí princip kdysi konzolové hry Columns (to je určitá obdoba Tetris). Hru, která by byla skvělá jako freeware, ale investovat do ní peníze se určitě nevyplatí, jsem ohodnotil 55%. Do svých dětských let se vrátil Martin Kaller, který sepsal recenzi na dětský PS2 titul Peter Pan: The Legend of Never Land. Podle jeho slov je hra sice cílena na děti od 8 do 14 let, ale užijí si ji spíše děti na dolní hranici tohoto rozptylu. Vzhledem k tomu, že Martinovi je přece jen už o nějaký ten pátek více, moc si hru neužil a s přihlédnutím ke všem pro a proti ji nakonec raději ani nehodnotil. :-) Stratégy určitě potěšily dva články o připravovaných realtimovkách - tou první je čínská sci-fi RTS War & Peace (pozor, neplést se hrou stejného jména, která se odehrává za Napoleonských válek!), která nás zavede do budoucnosti, kde se odhehrává válečný konflikt mezi lidmi a mimozemskou civilizací Klinganů. Druhá novinka nazvaná Civil War se pro změnu obrací do minulosti a nabízí možnost rozhodnout v roli generálů Unie nebo Konfederace starou známou válku Severu proti Jihu. Ve středu jsme přinesli také poměrně dlouhé in-game video z připravovaného dračího RPG The I of the Dragon, které ukazuje draka v bojové akci. Když už jsme u těch trailerů - na žádost vývojářů z Bethesdy jsme stáhli in-game animaci z očekávaného RPG The Elder Scrolls: Morrowind, ovšem získali jsme povolení zveřejnit video z hraní betaverze, která téměř ochromila schopnost redakce dělat něco jiného, než hrát. :-) Na nové video se můžete těšit už tento týden! Středa, nových obrázků nám třeba. :-) Ano, naše galerie, které jsou už tak dost nadité lákavým obsahem, se uprostřed týdne ještě rozrostly. Eidos vydal nové obrázky z připravované akce Hitman 2: Silent Assassin, vývojáři z Ensemble Studios nezklamali s pravidleným shotem z fantasy strategie Age of Mythology a kde se vzaly - tu se vzaly také screeny z tahové strategie 1914 - The Great War. Od středy také víte, jak bude vypadat kříženec mezi 3D akcí a RTS nazvaný Arcturus, s jakými vetřelci se setkají kolonizátoři Marsu v taktickém FPS March! anebo jak dopadne pokračování budovatelské strategie Cultures 2. Konzolová sekce přinesla zprávu o chystaném závodním titulu Shrek Swamp Kart Speedway, který je určen pro handheld GBA nebo o přívalu nových PS2 her z Japonska.

Čtvrtek - samé zlato
VIP Normálně bych na prvním místě čtvrtečního přehledu zmínil recenzi na vědomostní soutěž Thor’s Trivial, ale přiznám, že rekord návštěvnosti zaznanamenal úplně jiný článek, takže by bylo nefér nedat první místo právě jemu. Šlo o první informace k připravované 3D akci VIP (začíná vám svítat?), která se plně inspirovala stejnojmenným televizním seriálem (už víte?) s prsatou Pamelou Lee Anderson v hlavní roli (tak už chápete, odkud se vzal ten zájem čtenářů právě o tento titul? :-))) Myslím, že k této hře není co dodat. Vraťme se proto alespoň na skok k soutěžnímu titulu Thor’s Trivial, který dostal od Jana Krátkého pouhých 50%. "Pokud umíte dobře anglicky, můžete se dobře pobavit," píše ve svém verdiktu, který sám o sobě o hře příliš moc neříká a vysloveně nutí přečíst si samotnou recenzi. Po jednom filmovém fenoménu, kterým byl pro celou redakci Pán prstenů, jsme se tentokát věnovali dalšímu filmu, který jak se zdá hýbe světem. Na projekci snímku Harry Potter a Kámen mudrců se vydala čast redakce posílená o spřízněné duše. Dohromady jsme se snažili zjistit, jak dopadl film ve srovnání s knížkou a jestli má cenu na něj chodit. Výsledek našeho bádání najdete tady. Fandové konzolí si zase mohli přečíst oslavnou recenzi na futuristický sportovní simulátor pro PS2 SSX Tricky, který určitě vehnal slzy do očí nejednoho snowboardisty (zejména když se podíval na sněhovou předpověď pro příští dny :-)). Hodnocení 90% této "...parádní sjezdařské hře s výtečnou hudbou a grafikou, skvělou prezentací a vychytanou hratelností..." určitě patří. Ve čtvrtek jsme vám také přinesli informace o tom, jak bude probíhat spuštění internetových služeb pro PS2, o vydání resltimové strategie Hundred Swords nebo o zajímavě vypadající nové outdoorové taktické akční hře, kterou vyvíjí slovenský tým Byte Software. Samozřejmostí byly také nové přírůstky do screenshotových galerií. Ve čtvrtek vaše oko mohly potěšit screenshoty z připravované budovatelské strategie Emperor: Rise of the Middle Kingdom, nové screeny z obchodnické RPG Spells of Gold, obsáhlá galerie k realtimové strategii Civil War nebo další kvartet obrázků z nádherně vypadajícího 3D RPG Dungeon Siege. Přinesli jsme vám také zprávy o dokončení několika her - do stavu GOLD došla vesmírná simulace Star Trek: Bridge Commander, ještě v únoru přijde datadisk Ultimy Online UO: Lord Blackthorn’s Revenge, "zlatý" je také akční letecký simulátor Red Ace Squadron a v neposlední řadě je GOLD také kreslaná adventura Broken Sword: Shadow of the Templars pro handheld GBA. Samé zlato, co říkáte? Ovšem - není všechno zlato, co se třpytí! :-)

Pátek - demo na C&C: Renegade
Command & Conquer: Renegade Poslední pracovní den týdne jsme otevřeli recenzí na nepodařenou předělávku 2D hry do 3D prostředí. Remake prastaré arkádové hry Combat nedopadl vůbec přesvědčivě. Michaelu Sternovi vadilo při hraní snad úplně všechno, takže když dobojoval, nedal hře více než 35%, protože jde podle něj o "...další hru, která nepřežila implementaci třetího rozměru." Co dodat? Zahrajte si raději něco jiného, povedenějšího. Her je přece dost! Vylepšit náladu mohl například akční simulátor Dropship, který si zahrají majitelé PS2. Jde o simulaci války, ve které můžete ovládat pozemní i vzdušné jednotky a podle Robina Hejduka se rozhodně nebudete nudit, protože jde o "...výborný akční simulátor, který dal přednost hratelnosti a inovacím před zaměřením na grafické zpracování..." Hodnocení se proto vyšplhalo na příjemných 80%. Z francouzské herní výstavy Milia Trade Show 2002 přivezl Vreco plný kufr cédéček s novinkami. Byla mezi nimi také betaverze datadisku Wind Warriors k rozporuplnému leteckému simulátoru Echelon. Preview na hru, ve které se stanete elitním válečným pilotem budoucnosti, si střihnul Dan Pribáň a tady je výsledek. Příjemné překvapení k nám přišlo z Německa, kde vývojáři z Nekrosoftu pracují na tahové taktické strategii Rabid Dogs. Zahrajeme si v ní za partu ostrých hochů, kteří mají v popisu práce drancování, zabíjení, vydírání, únosy a další podobné kratochvíle. Více než povedená se zdá být grafická stránka hry, uvidíme, jak dílko nakonec dopadne. Událostí dne ale každopádně bylo krátce před půlnocí vydané multiplayerové demo na akční hru Command & Conquer: Renegade. Demo obsahuje jednu multiplayerovou mapu a zahrát si ho můžete jen online, ale pokud tu možnost máte, určitě si je nenechte ujít. S demoverzemi se nám na konci týdne vůbec roztrhl pytel - nabídnout jsme vám tak mohli také demo na strategický vesmírný simulátor Star Trek: Bridge Commander a aby toho náš download server neměl málo, přidali jsme mu na hřbet ještě patche na celkem tři hry - RPG Gorasul: The Legacy Of The Dragon, ponorkový simulátor Sub Command a jednu z nejlepších strategií všech dob Civilization 3. Ani screenshotů v závěru týden neubylo, nebojte se. :-) Tady je jejich výčet: šestice obrázků ze strategie Warrior Kings, nové screenshoty z připravované strategie Anno 1503 anebo fyzikální modely z futuristické 3D akce Breed.

Víkend - stahujeme jako diví
Wiggles V sobotu ráno jsme vyhásili soutěž o pět orginálek válečné strategie Kohan: Immortal Sovereigns a stejný počet triček BonusWebu. A co musíte udělat, abyste se dostali do slosování? Odpovědět na pět otázek týkajících se hry. Soutěž má uzávěrku v neděli 24.2.2002 v 15:00, takže máte na soutěžení poměrně dost času. O víkendu herní firmy pokračovaly ve vydávání demoverzí a trailerů jako by se blížil konec světa. V sobotu se tak objevilo hratelné demo na vesmírnou střílečku Star Wars: Starfighter, která obsahuje jednu misi z plné verze hry. Ještě týž den se náš download server zachvěl pod náporem lidí, kteří stahovali hratelnou demoverzi na trpasličí strategii Wiggles. Pokud se pamatujete, nedávno jsme vám už jedno demo na Wiggles přinesli, ale bylo v němčině. Teď si hru můžete vyzkoušet i v angličtině a až koncem února do obchodů dorazí její plně lokalizovaná česká verze, zahrajete si ji i v češtině. :-) Do třetice soubor ke stažení - připravili jsme pro vás trailer ke krvavému FPS Soldier of Fortune 2: Double Helix, který navazuje na svůj neméně krvavý první díl Soldier of Fortune. Konzolová sekce sice nevydala žádné demo, ale prožila zajímavý víkend. V sobotu jste si mohli přečíst vzpomínku na tombraiderovskou sérii, respektive její druhý díl Tomb Raider 2: The Dagger of Xian. Podle Martina Kallera šlo o "...stále ještě důstojné pokračování s řadou příjemných vylepšení." V neděli jsme pak třetím článkem uzavřeli historii, současnost i budoucnost firmy Nintendo, kterou dopodrobna popsal Marek T. Gek. Pravidlenou dávku antizákysových článků v sobotu zajistil třetí díl čtenářského návodu na RPG Ultima IX: Ascension a v neděli pak první díl návodu na kreslenou 3D akční adventuru Grouch. Zveřejnili jsme zprávu o škodách páchaných piráty, kteří nelegálně kopírují hry, přinesli jsme nové obrázky z dopravně-ekonomické strategie Industry Giant 2, další screeny z fantasy strategie Age of Wonders 2, obrázky z verneovského MMORPG Lost Continents nebo několik screenshotů z připravovaného multiplatformového pokračování tombraiderovské série.

A to je konec, přátelé. Nejen týdne, ale také mého krátkého, ale o to výživnějšího fungování v redakčních řadách Bonuswebu. Nadále se s vámi budu setkávat jen jako pouhý externista. Důvody mého odchodu? Přecházím na jiné pracoviště mimo herní scénu. Měl jsem vás rád. Plačte. :-))

Autor:
Nejčtenější

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Další z rubriky

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Wolfenstein II: New Colossus
Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v říjnu

Říjen bude dobrý měsíc. Alespoň z pohledu fandů videoher, kterým už tradičně začínají Vánoce předčasně. Pro svého favorita nezapomeňte hlasovat pod článkem v...  celý článek

Ovládání Oculus Touch v akci
Autor Oculus Riftu chce robotickou ruku pro porno ve virtuální realitě

Ve zvláštním diskusním pořadu se zakladatel firmy Oculus Rift, mladý kontroverzní miliardář Palmer Luckey, rozhovořil o tom, že budoucnost virtuální reality je...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.