Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: tucet demoverzí

  12:00aktualizováno  27. prosince 5:32
Celkem tucet hratelných demoverzí * Je Schizm opravdu lepší než Myst? * Harry Potter na PSX * Bojovka Dead or Alive 3 je spíš zklamáním * IL-2 Sturmovik špičkou svého žánru * Jaký čipset sluší procesoru Pentium 4? * Hororové akční adventury Soul Reaver 2 a BloodRayne * Vyhlášení soutěže o špičkové herní PC

Schizm: Mysterious Journey Předvánoční šílenství minulý týden kulminovalo ve všech oblastech lidského konání, pouze s jednou jedinou výjimkou. Tou byl trh s počítačovými hrami. Abyste chápali dobře - v obchodech šly pochopitelně na odbyt jako nikdy jindy, ale vývoj jako takový a uvádění novinek na trh se jako by zastavily. Je to pochopitelné. Kdo nestihl přijít se svou novinkou na trh v listopadu, ten si raději počká na leden nebo další měsíce. Vydávat hru natolik těsně před Vánoci nemá smysl. Přesto se nedá říci, že by se nic nedělo. O tom vás ostatně jako vždy přesvědčí náš pravidelný týdenní přehled událostí ze světa počítačových her.

Trhák týdne - vánoční demoverze
O Trháku týdne bylo tentkrát rozhodnuto ještě dávno před víkendem a poslední dny správnost tohoto rozhodnutí jen a jen utvrzovaly. Ano, Trhákem týdne se stalo vydání nebývalého množství hratelných demoverzí. Měli jsme zde snad všechny žánry a všechny kvality, stačilo si jen vybrat. Vzhledem k tomu, že demoverzí bylo opravdu mnoho, nebudeme zmiňovat všechny, ale jen ty nejlepší. Mezi ty rozhodně patří updatovaná dema pro válečnou hru Operation Flashpoint, pro akční titul Return to Castle Wolfenstein, pro realtimovou strategii Myth III: The Wolf Age a pro vrtulníkový simulátor Comanche 4. Zmínit bychom se měli i o hratelných ukázkách z vláčkového simulátoru Trainz, ze závodů HoveRace a z české 2D arkády Jets'n'Guns. To jsme ale nevyjmenovali zdaleka všechny hry, k nimž jste si mohli v minulém týdnu stáhnout demoverze... Jak vidno, bylo jich opravdu hodně.

Nové hry doma i ve světě
Poněkud nečekaně se v minulých sedmi dnech objevilo na pultech obchodů slušné množství her - přesněji řečeno „slušné množství“ na to, že bylo těsně před Vánoci. Zatímco do většiny anglicky mluvících zemí dorazila strategická dvojice Capitalism II a America Expansion (datadisk k realtimové strategii America), v Německu a Francii si svou premiéru odbyl datadisk k jedné z nejoblíbenějších válečných historických strategií - Cossacks: The Art of War. Není to sice příliš velké množství novinek, ale jak již bylo řečeno, těsně před Vánoci většinou nevycházejí vůbec žádné tituly, a tak bychom měli být rádi, že se objevily alespoň nějaké.

Gorasul: The Legacy of the Dragon Překvapivě dobrá byla situace na našem trhu. Zde se totiž kromě nových misí do válečné hry Operation Flashpoint objevily dvě velice zajímavé novinky. Tou první byly motockylové závody Motoracer 3 které oplývají vysokou hratelností a zábavností. Tou druhou pak byl mix realtimové strategie a RPG - hra Magic & Mayhem: The Art of Magic. A co bude dál? Tento týden se asi žádných žhavých novinek nedočkáme, ale již na začátek příštího roku se na nás chystá několik opravdových pecek, takže se nechme překvapit.

Pondělí - Myst-killer zklamal
O puzzle-adventuře Schizm: Mysterious Journey se zpočátku říkalo, že svou kvalitou překoná i legendární sérii Myst. Jak nakonec tento souboj dopadl? Myst odchází sice neporažen, ale i Schizm opouští bojiště se ctí. Cédéčková verze tohoto titulu má sice nepříliš dokonalé vizuální zpracování, ale co se příběhu a kvality hádanek týče, pak není moc na co si stěžovat. Mnohem hůře však dopadla závodní hra Smuggler's Run 2 pro platformu PS2. Hratelnost je sice dobrá, ale nápady tvůrcům rychle došly a tak vás tato hra moc dlouho bavit nebude. Podobným problémem trpí i Tokyo Highway Challenge 2 pro Dreamcast - i zde vás začne závodění velice brzy nudit. Ještě štěstí, že hra nabízí velkou úpravu vašich vozidel a že ani vizuální ztvárnění není k zahození. Dnes jsme vás též informovali o připravovaném projektu Lost Legion, který je zajímavý především tím, kdo jej vytváří - skupina akademiků zabývající se jinak poněkud vážnějšími pracemi.

Dnes se na veřejnost dostala zpráva, že vydání strategie Age of Mythology bylo odloženo, ale tvůrci se nám to pokusili vynahradit alespoň vydáním nového in-game videa z tohoto titulu. Dále jste si v pondělí mohli prohlédnout obrázky z připravovaných adventur Atma a Syberia a z realtimové strategie s postapokalyptickým námětem Natural Resistance. Ke stažení zde byla i nejnovější verze oblíbeného multiplayerového modu Unreal Tournament: Strike Force. Poté jsme vás informovali o evropských úspěších společnosti Activision a o nových konzolových hrách v obchodech. Na samotný závěr dne jsme přinesli možná dobrou, možná špatnou zprávu o tom, že lovecká hra Duke Nukem: Endangered Species přeci jen nebude vydána.

S.W.I.N.E. Úterý - dračí dědictví
V poslední době se to kolem nás jen hemží novými erpégéčky, a co víc, většinou velice zajímavými erpégéčky. Hra Gorasul: The Legacy of the Dragon není v tomto ohledu žádnou přílišnou výjimkou. Pro hard-core příznivce tohoto žánru asi nebude velkým lákadlem, ale pro koho je osmý díl série Wizardry příliš těžký a složitý, ten by si měl u této hry docela pochutnat. A zajímá vás, jak dopadla playstationová verze akční adventury Harry Potter and the Philosopher's Stone? Prakticky stejně jako pécéčková verze - pokud se vám líbila knižní předloha, pak vás zaujme i hra. Pokud jste ale knihy nečetli, pak je zde velké riziko, že vám bude elektronická podoba spíš pro smích. Něco takového ale nehrozí u dvou dnes představených projektech. Devastation vypadá jako opravdu podařená týmová akční hra a American Conquest jako kvalitní strategie - ostatně ta pochází od tvůrců hry Cossacks, takže zde jsou jakékoliv obavy zřejmě zbytečné. A chtěli byste vědět, jaký čipset se nejvíce hodí k vašemu procesoru Pentium 4? Pak se podívejte do tohoto článku.

Na okénko nám v úterý zaklepala první z uveřejněných demoverzí - tato byla na futuristické adrenalinové závody vznášedel SpaceHaste 2001. Společnost jí dělalo opravdu podařené technologické video enginu CloakNT (na něm je stavěna akční hra Chaser) a množství nových obrázků - z RPG Sea Dogs 2, startrekovského simulátoru Star Trek: Bridge Commander, zatím neohlášené logické adventury s pracovním názvem Nautilus, strategického datadisku Tropico: Paradise Island a dokonce i závodní hry Gran Turismo Concept. Přinesli jsme vám i podrobnosti o hře Test Drive Overdrive pro PS2 a informovali jsme vás o tom, že se již pracuje na čtvrtém dílu série Tony Hawk's Pro Skater.

Středa - vepřo-knedlo-strategie
O realtimové strategii S.W.I.N.E. nejdřív nikdo nic nevěděl a nečekalo se, že způsobí větší poprask. Pak se na ni zničehonic upřely zraky všech milovníků tohoto žánru. Originální nápad ve spojení s dobrým zpracováním zkrátka zaujaly. A jak vše dopadlo? Docela dobře, ale při troše snahy mohl být výsledek ještě lepší. Překvapivě se velkých ovací nedočkala ani Soul Reaver 2 bojovka Dead or Alive 3 pro Xbox. Na první pohled sice zaujme výtečná grafika, ale když zjistíte, že se jedná jen o předělávku předchozího dílu, dostaví se jisté zklamání. A ve chvíli, kdy objevíte nedostatky v kolizním systému (netřeba dodávat, že ten je pro bojovku stěžejní), nadchází čas pro rozčarování. A čím nás asi zklamou ony tři tituly, o nichž jsme vás dnes informovali v dalších článcích? Těžko říci, zatím vypadají velice slušně - jak vesmírný simulátor Homeplanet a RPG Dungeon Siege, tak i tahová fantasy strategie Age of Wonders 2. Doufejme, že jim to vydrží.

Ve středu se prakticky vše točilo kolem hratelných demoverzí. Aby ne, na veřejnost se jich dostalo hned pět. Vezměme si je tedy pěkně po pořádku. Jako první zde bylo demo na akční letecký simulátor Red Ace Squadron, které následovala ukázka z původně konzolového RPG Phantasy Star Online. Záhy na to jste si mohli stáhnout hratelnou ukázku z akční hry Secret Service: In Harm's Way a demo na adrenalinové závody HoveRace. Jako poslední z této pětice pak přišlo technologické demo na připravovanou českou 2D arkádu Jets'n'Guns. Pokud jste si však mysleli, že kvůli demům jsme vám nepřinesli nic jiného, tak jste byli na omylu. Mohli jste si prohlédnout nové obrázky z RPG Phantasy Star Online, vesmírného simulátoru Ace of Angels, závodního titulu Pet Racer a arkády Jets'n'Guns. Jako bonbónek na závěr jsme vám prozradili, kdy by konečně měla vyjít realtimová strategie Warrior Kings.

Čtvrtek - rozloučení s vlastní duší
Nezdá se to, ale na poli akčních adventur není na platformě PC ani zdaleka tolik kvalitních titulů, jak by se mohlo zdát. O to větší radost můžeme mít z příchodu tak zábavné a poutavé hry, jako je Soul Reaver 2. Rozdělení na dva různé světy, propracovaný příběh, výtečná grafika - to jsou hlavní devizy tohoto nepřehlédnutelného titulu. Velice dobře dopadl v našem hodnocení i jeho stájový kolega - Devil May Cry pro platformu PS2. Zde výsledný dojem kazila snad jen nepřiměřená délka hry. A protože kolem české akční arkády Jets'n'Guns se v posledních dnech strhla v našich luzích a hájích obsáhlá debata, podívali jsme se jí na zoubek v našem preview. Výsledné dojmy byly rozporuplné... Tento rys je ale společný mnohým titulům a IL-2 Sturmovik našel by se i u dvojice „novinkových“ her - u sportovního titulu Salt Lake 2002 a MMORPG A Tale in the Desert. Kdybychom ale chtěli, tak rozporuplnost najdeme snad úplně všude :o).

Nejdříve se zdálo, že čtvrtek se obejde bez vlastní demoverze, ale nakonec se tomu nestalo. Přišlo totiž nové multiplayerové demo na válečnou hru Operation Flashpoint. A pokud bychom chtěli u akčních her chvíli zůstat, můžeme se zmínit třeba o obrázcích z unrealovského Mobile Forces, z akční strategie Project Nomads, z akční upírské adventury BloodRayne, z taktické hry Global Operations a z adrenalinem nabité dvojice Will Rock - Serious Sam. Poté jsme vám ukázali nové stránky strategie Disciples 2 a sdělili jsme vám, že akční hra Medal of Honor: Allied Assault již dospěla do fáze Gold.

Pátek - král oblak
O leteckém simulátoru IL-2 Sturmovik se dlouho mluvilo jako o novém králi svého žánru. A jaká je skutečnost? Překvapivě taková, jak se očekávalo. Až na pár drobností se opravdu jedná o to nejlepší, co jsme mezi bojovými, realisticky zpracovanými leteckými simulátory kdy viděli. Pokud tedy patříte mezi virtuální letce, tento titul si nemůžete nechat ujít. Z naprosto jiného soudku, zato však v naprosto stejné kvalitě k nám přichází hra Spider-Man: Mysterio's Menace. Tato „gameboyovka“ je jednou z nejlepších her, jíž si na tomto handheldu můžete zahrát. Abychom vás ale těmi úchvatnými novými tituly nezahltili, představili jsme vám dnes tři zajímavé, zatím však nedokončené projekty. Tím prvním bylo MMORPG Adellion, které bylo následováno hororově laděnou akční adventurou BloodRayne. Poslední novinka byla věnována především mladším hráčům - nevážně pojaté závody Pet Racer.

Ani poslední pracovní den nepřinesl oddych od hratelných demoverzí. Hned ráno jste si od nás mohli stáhnout nové demo na realtimovou strategii Myth III: The Wolf Age a hned poté i na vláčkový simulátor Trainz. V závěru dne pak přišlo ještě nové multiplayerové demo na Megarace 3 akční hru Return to Castle Wolfenstein. A co všechno se dělo mezi tím? Mohli jste si stáhnout wallpapery ke hře Wiggles, přečíst si něco o strategii Sudden Strike 2 nebo si prohlédnout nové screenshoty z her Outcast 2 a Mafia: The City of Lost Heaven. Informovali jsme vás též o tom, co všechno najdete v připravovaném mission packu pro taktickou akční hru Ghost Recon.

Víkend - vyhlášení soutěže
Ačkoliv jsme vám o víkendu přinesli množství článků, jeden z nich vzbudil bezkonkurenčně největší pozornost - vyhlášení vítězů naší velké vánoční soutěže. Ale i ostatní stály za pozornost - ať již nový příběh z Ultimy Online, přehled článků ze serveru Plné hry nebo návody na hry MDK2 a Gorasul. Nabídli jsme vám i tři recenze - jednu pécéčkovou novinkovou (na závodní hru Megarace 3) a dvě vzpomínkové konzolové - na Body Harvest a X-Men: Reign of Apocalypse.

Pokud jsme vás celý týden zahlcovali hratelnými demoverzemi, nemohli jsme toho pochopitelně o víkendu nechat. Přinesli jsme vám tedy nové demo na akční vrtulníkový simulátor Comanche 4 a budovatelskou strategii Mall Tycoon. K nim jsme vám přidali trailery na akční adventuru C.O.N.S.E.A.L. a realtimovou strategii Natural Resistance. Dále jsme vám přinesli přehled novinek ze serveru Cheaty.BonusWeb.cz a nové obrázky z budovatelských strategií Cultures 2, Industry Tycoon 2 a Far West, z mission packu pro taktickou akční hru Tom Clancy's Ghost Recon a z RPG Might and Magic IX.

Tak, a jsme opět na konci přehledu. Jak vidno, navzdory Vánocům se toho stalo docela hodně. A i když možná příští týden nevyjde žádná nová hra, nudit se nebudete. Než totiž odehrajete všechny ty nové demoverze, tak nějaký ten čásek uplyne. Tak tedy hodně štěstí a za týden - tedy o Silvestra - opět na shledanou.

Autor:
Nejčtenější

Mafia: The City of Lost Heaven
Legendární první Mafia je opět v digitální distribuci

Fanoušci nejpopulárnější české hry všech dob si konečně zase mohou koupit její digitální kopii.  celý článek

Porsche v Gran Turismo Sport
Unikátní edice Gran Turisma s opravdovým autem se už prodala

Jediný kus sběratelské edice závodního Gran Turisma, která mimo jiné obsahovala i skutečné závodní auto, se prodal vskutku rychle. A to navzdory ceně...  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Další z rubriky

LawBreakers
Průšvih roku? LawBreakers nepomohl ani slavný vývojář

Kvalitní hra ještě není zárukou finančního úspěchu. LawBreakers sice měli všechny předpoklady, aby se stali hitem, v těžké konkurenci se však neprosadili.  celý článek

Phantasmagoria (PC)
Hrajete někdy retro? Co jste si pustili naposledy?

Vracíte se ještě ke starým hrám, nebo se naplno věnujete hraní současné produkce?  celý článek

Ovládání Oculus Touch v akci
Autor Oculus Riftu chce robotickou ruku pro porno ve virtuální realitě

Ve zvláštním diskusním pořadu se zakladatel firmy Oculus Rift, mladý kontroverzní miliardář Palmer Luckey, rozhovořil o tom, že budoucnost virtuální reality je...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.