Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: útok na WTC

  12:00aktualizováno  16. září 11:47
Největší teroristický útok v historii USA * Vyšlo multiplayerové demo na nového Wolfensteina * Nové Detonatory na světě * Překladatelská bomba vybuchla * VIA stojí před soudem * Zbijte si svého milionáře * Víkend plný demoverzí a trailerů

Iron Storm Pokud jen trošku sledujete dění kolem sebe, pak víte, že v nedávných dnech světem otřásly teroristické útoky na města New York a Washington. Tato tragédie se úzce dotkla statisíců, ba milionů lidí po celém světě. Jak se sice říká, život jde dál, ale nic už pravděpodobně nebude takové jako dříve. Ani počítačové hry, které jsou svým způsobem odrazem našeho skutečného života...

Trhák týdne - teroristický útok na USA
„Trhákem týdne“ bývá vždy označována událost, která se nejvíce zapíše do naší paměti za celých sedm dní. Až doposud to byly události veskrze pozitivní a doufali jsme, že to tak bude i nadále. Bohužel, stalo se něco, při čem přeběhl mráz po zádech všem lidem civilizovaného světa. Města New York a Washington se stala terčem teroristického útoku, při kterém zahynuly ne stovky, ale tisíce nevinných lidí. Nebudeme na tomto místě rozebírat, jak a proč k útokům došlo, jaké byly jejich následky a jaká bude odveta. Jsme přeci jen herní server a naší prací je informovat o počítačových hrách (což ale naši soustrast se všemi, jež tato tragédie poznamenala, nijak nezmenšuje). Snažili jsme se vás tedy o této události a jejích dopadech informovat z pohledu herního trhu. Přinesli jsme vám jak reakce lidí majících blízko k hernímu průmyslu, tak i reakce největších světových herních serverů. Pokud si někdo myslel, že zaujatost hrami se rovná lhostejnosti k okolnímu světu, oba články jej z tohoto omylu rychle vyvedly. Analyzovali jsme též zatím nepotvrzenou informaci o tom, že teroristé ke svému výcviku využili počítačové hry. Přímé důkazy sice i nadále chybějí, ale vše jinak nasvědčuje tomu, že se toto tvrzení zakládá na pravdě. Bouřlivou debatu nakonec rozvířil fakt, že již vznikají první amatérské hry s tématikou útoku na WTC. Podrobnosti o tom jsme vám přinesli zde.

Na závěr bych na tomto místě rád ještě jednou prohlásil, že celá redakce BonusWebu je v duchu se všemi, koho úterní tragédie postihla. Odsuzujeme teroristické útoky a doufáme, že se takovéto nelidské činy již nebudou opakovat.

Nové hry doma i ve světě
Situace na herním trhu by šla popsat na první pohled jako „ticho po pěšině“, ale mnohem přiléhavější by bylo označení „ticho před bouří“. Je totiž sice faktem, že se na pultech Sub Command obchodů objevily jen dva nepříliš známé tituly (u nás jsme nezaznamenali žádnou novinku), a to realtimová strategie Survival: The Ultimate Challenge a obchodní strategie Trade Empires, ale chystá se na nás pěkná smršť. Ve fázi Gold jsou totiž téměř dvě desítky titulů všech možných žánrů a minimálně polovina z nich by se měla v obchodech objevit příští týden. Máme se tedy na co těšit. (Bohužel to je také to jediné, co můžeme dělat.)

Nové hry a akce na GameStore.cz
Vzhledem k současné situaci asi nikoho nepřekvapí, že ani na internetovém obchodě GameStore.cz se neobjevila žádná žhavá novinka pro platformu PC. To ale neznamená, že by se nabídka obchodu nerozšířila. Najdete zde nyní nové hry pro PlayStation a PlayStation 2 a jednu specialitu - The Longest Journey BonusWeb Limited Edition. V této limitované edici máte možnost získat za cenu 999,- Kč nejen samotnou hru The Longest Journey (recenze na BW - 90%), ale taktéž tričko BonusWebu a reklamní propisku (detaily).

Pondělí - překladatelská bomba a paralelní historie
Ačkoliv nemáme ve zvyku se na tomto místě rozepisovat i o dění na serveru Cestiny.cz, tentokrát uděláme výjimku potvrzující pravidlo. Dnes totiž došlo k něčemu, co česká hráčská obec ještě nezažila - totiž k simultánnímu vypuštění dlouho očekávaných překladů na hry Planescape: Torment, Baldur's Gate 2: Shadows of Amn, opravené a rozšířené češtiny do Baldur's Gate a kompletního překladu hry Icewind Dale včetně všech dostupných datadisků. Více podrobností najdete zde. Také jsme vám dnes přinesli recenzi na závodní titul Wipeout 64 pro platformu N64. Tato hra kráčí v prošlapané cestě předchozích Wiepoutů a nikoho tedy nepřekvapí její kvalitní zpracování a vysoká hratelnost. Zajímavě též vypadá akční hra Iron Storm, jež nás zavede do paralelní historie, v níž Světová válka neskončila roku 1918, ale táhla se dlouhých a nekonečných 50 let. A táhla by se dál, kdyby nebylo vás...

Pokud vás zaujaly informace o připravované cyberpunkové akci Duality, pak byste si neměli nechat ujít čtyřminutový trailer, který jsme k této hře přinesli. Taktéž jsme vám přinesli nové obrázky k akční hře Psychotoxic, realtimové strategii Warcommander, slovenské 3D akci Chaser, fantasy taktické strategii Myth III: The Wolf Age, akční adventuře Planet of the Apes a historické RTS Empire Earth, jež hodlá svým dějem pokrýt celou historii lidstva. Aby se Casanova dostalo na všechny, nabídli jsme vám ke stažení taktéž nové demo na tankový simulátor Steel Beasts. Informovali jsme vás též o chystné protipirátské ochraně pro Xbox, o TFT panelu s 3D zobrazením a o akčně sportovní hře Graffiti Tournament pro GBA.

Úterý - VIA před soudem, Phantasy Star (offline)
Společnost VIA asi půjde před soud. Nasvědčují tomu alespoň zprávy, jež jsme vám přinesli v tomto článku. Pro někoho to může být dobrá zpráva, pro někoho ale také špatná. Uvidíme, co přinese další vývoj v této kauze. Než se ale uzavře, můžete se potěšit např. u hry Phantasy Star Online pro Dreamcast (měla by přijít i verze pro PC). Jak se zdá, možná je tento titul v online módu zábavný, ale pokud nemáte pro svůj Dreamcast připojení na síť, moc si neužijete. To takový simulátor ponorky Sub Command vypadá o třídu lépe. Uvidíme, jak si povede v redakčním testu, ale zatím se nezdá, že by měl být nějakým velkým zklamáním. To se bohužel nedá říci o akční adventuře (ehm... spíše akci než adventuře) Spider-Man. Pokud můžeme soudit podle hratelného dema, osloví snad jen fanoušky komiksového superhrdiny, ostatní asi raději sáhnou po konkurenčních titulech. Systém ovládání a (ne)inteligentní kamera dokáží sympatiemi hráčů dost zamíchat.

Dnes jste měli možnost se podívat na dvojici zajímavých trailerů z více než kvalitních titulů. Prvním je simulátor bojového vrtulníku Comanche 4, druhým pak kreslená (což neznamená „nehezká“) adventura Runaway: A Road Adventure. I obrázkový nášup byl tentokrát velice štědrý. Aktualizovali jsme galerie závodní hry Motor City Online, jež je de facto dalším dílem série Need for Speed, dále vesmírného akčního smulátoru SW Rogue Leader, válečné 3D akce Medal of Honor: Allied Assault, závodů Pro Race Driver od Codemasters, realtimové strategie Age of Mythology, datadisku k Red Alert 2 - C&C: Yuri's Revenge a akční adventury Zorro. Přinesli jsme vám též smutnou zprávu, že herní web 3D Files oznámil ukončení svého provozu. Snad se nám podařilo tento fakt vykompenzovat informací o dvojici zajímavých titulů připravovaných pro platformu GBA - WWF Road to Wrestlemania a Gremlins: Unleashed!.

Three Kingdoms II Středa - katastrofa v USA
Asi není zapotřebí opakovat, co bylo ústředním tématem dnešního vydání. Během jeho přípravy došlo k teroristickému útoku, který nemá v naší historii obdoby. Mnohem více než dění na herní scéně jsme tedy sledovali reakce na současnou situaci a naše poznatky jsme vám přinesli ve dvojici článků, z nichž jeden monitoroval reakce světových herních informačních serverů a druhý obsahoval komentáře lidí, jež se pohybují na českém a slovenském herním trhu. I tak jsme se ale snažili vám přinést plnohodnotné vydání, a tak jste si mohli pochopitelně přečíst i o hrách - konkrétně např. o adventuře Casanova, v níž se ocitnete v roli známého svůdce žen, či o velice zjímavé 3D akci Strident: The Shadow Front, v níž budete bojovat se zbraněmi i bez nich.

Pokud jste měli pocit, že vaše pracovní plocha na monitoru by potřebovala trošku zkrášlit, mohli jste si stáhnout některý z wallpaperů tématicky spjatých se hrou Age of Mythology. Dnes také konečně vypršelo embargo, které společnost Firaxis vydala na obrazové materiály, jež jsme získali při naší cestě do jejich baltimorských studií, a tak jsme vám konečně mohli přinést novou sadu screenshotů z jejich připravované hry Civilization III. Kromě toho jsme vám nabídli ke shlédnutí nové obrázky z vesmírné strategie Imperium Galactica 3: Genesis, kreslené adventury Runaway: A Road Adventure, akčního hororu The Thing, adventury Galleon či strategie Myth III: The Wolf Age. Informovali jsme vás také o tom, že vynikající akční hra Codename: Outbreak se dostane na náš trh v češtině a přitom za lidovou cenu, o tom, kdo bude tentokrát zajišťovat hudební doprovod ve FIFA 2002, a jak bude vypadat hra Stunt GP v inkarnaci na PS2. Stranou zájmu nestál ani fakt, že platformu PSOne čeká další zlevnění.

Čtvrtek - nové Detonatory a Britney Spears
Pokud máte rádi žánr realtimových strategií, jistě víte o hře Three Kingdoms, odehrávající se ve staré Číně. Tato hra potěšila množství milovníků tohoto žánru, a ti jistě s radostí kvitovali taktéž zprávu o tom, že je v současné době připravováno pokračování. To ponese velice prostý název Three Kingdoms II a mělo by nás mile překvapit. Zajímavě též vypadá detektivní adventura Loch Ness plná tajemných úkazů. Co se týče taktického RPG Saiyuki: Journey West pro Kdo chce bít milionáře platformu PSX, tak se jedná pravděpodobně o jediného plnohodnotného konkurenta Final Fantasy Tactics. Pokud sledujete i dění na poli hardwaru, jistě vám neušel fakt, že byly vydány nové Detonatory. Ty jsme prozkoumali v tomto článku.

Jméno adventury Runaway: A Road Adventure tu již několikrát zaznělo. Tentokrát jej zde zmiňujeme proto, že jsme vám přinesli i hratelné demo, jež je vám k dispozici zde. Taktéž jste si od nás mohli stáhnout druhý český „upgrade“ ke hře Operation Flashpoint, který zastupuje jak funkci add-onu, tak i patche. Mohli jste si též prohlédnout nové obrázky ze hry Sea Dogs 2, z MMORPG Dark Age of Camelot, adventury Siberia či z datadisku Asheron's Call: Dark Majesty. A protože pro vás sháníme ty nejčerstvější informace, nezapomněli jsme ani na otevření oficiálních stránek pro hru Shadow of Zorro, zprávu o pracích na hře Resident Evil pro GameCube, třetím díle oblíbené série Dino Crisis, o tom, jak jsou v tisku přijímány první hry pro GameCube, a o tom, že slavná zpěvačka Britney Spears se objeví i na PC.

Pátek - zbitý milionář a návrat k úterý
Na náš trh dorazila velice zajímavá a zábavná hra, jež paroduje známou soutěž Kdo chce být milionářem. Zde však budete soupeřit nejen na poli vědomostí, ale taktéž v boxerském ringu. Ostatně název Kdo chce bít milionáře mluví dostatečně jasně. Pro někoho možná bude překvapením, že se u této hry opravdu zasmějete - ovšem v případě, že máte smysl pro černý a také trošku morbidní humor. Zcela vážně bude oproti tomu přijata akční hra Blood Omen 2 pro platformu PS2. A stejně jako předchozí díl, i tento má dostatek potenciálu k nebývalému úspěchu. Dnešek jsme ale nevěnovali jen hrám, nýbrž jsme se taktéž vrátili k tragickým úterním událostem, na něž jsme se podívali hned ze dvou stran. Tou první byla analýza letu obou Boeingů, jež narazily do budov WTC, a zamyšlení nad možností, zda tomuto teroristickému činu napomohl trénink na počítačových hrách. Druhým pohledem pak byla informace o hře, která vznikla právě na tento námět - vaším úkolem je bránit mrakodrapy proti teroristům. Asi není zapotřebí zdůrazňovat, že tato kontroverzní hra vzbudila více než velkou vlnu všech možných ohlasů.

Možná se někdo diví, proč poskytujeme tragickým úterním událostem tolik prostoru. Ačkoliv se to ale nezdá, dotkly se herního trhu více, než je na první pohled patrné. Svědčí o tom reakce některých herních distributorů a také třeba fakt, že letecký simulátor MS Flight Simulator 2000 je stahován z některých obchodů. Vývoj většiny titulů ale naštěstí pokračuje nerušeně dál, o čemž svědčí např. nové screenshoty z české taktické akce The Cycles Team Factor, obchodní strategie Patrician II, RPG strategie Fighting Legends či 3D akce Unreal II. Taktéž jsme vám přinesli první informace o hrách, jež připravuje pro platformu PS2 společnost Sega, a o hře Colin McRae Rally 3 od Codemasters.

Víkend - demo Wolfensteina a klasické Klasiky
... A přišel víkend a s ním všechny tradiční odpočinkové rubriky, na něž jste si již dávno zvykli. Měli jsme zde tedy příběh z Ultimy Online, zamyšlení nad tím, zda budeme i nadále kupovat další díly oblíbených sérií bez ohledu na jejich kvalitu, nechyběly ani návody, jež byly věnovány podařenému epickému RPG Arcanum. Samozřejmě jsme vám přinesli i vzpomínkové články na hry dávno minulé - tentokrát to byla tahová strategie Fantasy General a dvojice závodních her The Cycles a Grand Prix, za nimiž stála společnost Accolade.

Downloadových souborů se nám zde sešlo opravdu požehnané množství. Na své si přišli především milovníci akčních her, protože vyšlo multiplayerové testovací demo k Return to Castle Wolfenstein a nové demo na Red Faction, jež obsahuje mimo jiné také pár nových úrovní. Spokojení ale byli i stratégové, a to díky demoverzím na hry Primitive Wars a Magic & Mayhem: Art of Magic. K tomu jsme vám ještě přidali trailer k akční hře Strident: The Shadow Front a k fantasy RTS Warrior Kings. A aby to bylo všechno, připomeňme si ještě patch na mix RPG a adventury Dragonriders. Zbývají nám již jen obrázky, z nichž se můžeme zmínit např. o Sea Dogs 2 nebo Heroes of Might and Magic IV, a střípky informací, z nichž můžeme jmenovat podrobnosti o výstavě PC TECH 2001 či arkádě Boulder Dash pro GBA.

A to bylo za uplynulý týden vše. Doufejme, že příště se setkáme za poněkud lepší situace a že se budeme moci věnovat již jen a pouze počítačovým hrám. Rád bych zakončil tento pravidelný přehled něčím optimistickým, ale není to tak lehké. Co se jednou stalo, nemůže se odestát. Můžeme udělat jen jedno - ze všech sil se snažit pomáhat těm, jež měli méně štěstí než my, a snažit se zabránit tomu, aby se situace podobná té z minulého týdne ještě někdy opakovala...

Autor:


Nejčtenější

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...

Hry a porno generují největší příjmy z virtuální reality

Pornografická videa v VR

Největším motorem v oblasti virtuální reality jsou hry a porno videa. Vyplývá to z úniků dat Valve a analýzy...Nejpopulárnější streamer Ninja nechce natáčet se ženami

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Než aby se stal předmětem drbů, nebo byl nařknut z nemístného flirtování, tak se raději oblíbený streamer Ninja úplně...

Lepší než GTA? Ohlédnutí za prvním dílem Red Dead Redemption

Red Dead Redemption

Původní Red Dead Redemption patřilo s přehledem k nejlepším hrám minulé generace konzolí. Cenami ověnčená kovbojka...

Vynikající střílečka Insurgency je dočasně zdarma

Insurgency

Multiplayerová střílečka Insuregncy dostane 18. září nepřímé pokračování nazvané Sandstorm. Aby její autoři zvětšili...

Další z rubriky

Konec dohadů. Unreal, nebo Quake?

Střílečka Quake je šestnáct let stará a stále září.

Pokud byste si museli vybrat, dáváte, případně dávali jste přednost značce Quake, nebo raději konkurenci v podobě...

KVÍZ: Poznáte DOSové klasiky podle obrázku z krabice?

Kvíz -  Poznáte DOSové klasiky podle obrázku z krabice?

Tentokrát to bude opravdu těžké. V následujícím kvízu naleznete výřezy z originálních krabic těch největších herních...

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...Najdete na iDNES.cz