Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: vzpomínky na E3 a soud

  12:00aktualizováno  1:05
Zpočátku se zdálo, že celý minulý týden se bude točit kolem právě skončeného herního veletrhu E3. Tak tomu bylo v jiných zemí, ale dění v ČR rozhýbala ještě jiná kauza - žaloba na společnost Microsoft. O tom a o mnohém dalším byl týden, který právě skončil. Zde vám jej nabízíme tak, abyste jej měli prakticky jako na dlani.

Hostesky na veletrhu E3 Pokud si někdo myslel, že oficiálním ukončením veletrhu E3 a zavřením bran losangeleského Convention Centra alespoň na čas utichne herní šílenství, tak se velice zmýlil. Nezměnilo se takřka nic. Všechny herní magazíny měly plné ruce práce se zpracováváním materiálů a ani my jsme, jak jste se mohli sami přesvědčit, nijak nezaháleli.

Trhák týdne - doznívající E3 a žaloba na Microsoft
Světový herní veletrh E3 v Los Angeles již pochopitelně dávno skončil, ale vzhledem k tomu, že počet vystavovaných špičkových titulů byl doslova obrovský a kapacita zpracování materiálů je omezená, po celý minulý týden jsme vás hojně zásobovali články, které mají základ právě v dojmech na E3 získaných. Nabídli jsme vám tedy veliké množství obrazového i psaného materiálu, a to v téměř dvou desítkách různých preview a videopreview, z nichž některé byly linkovány servery z celého světa.

Obrovskou událostí minulého týdne pak bylo podání žaloby na společnost Microsoft, tohoto softwarového giganta, který se podle společnosti Mironet dopustil nekalosoutěžního jednání. Microsoft pochopitelně svou vinu popírá a nenápadně připomíná, že čelní představitel Mironetu je sám obžalován z trestného činu. Jak to tedy ve skutečnosti bylo? Provinil se Microsoft proti platným zákonům, nebo se Mironet jen snaží pomstít se za rok staré události? Podrobnosti o tomto případu jsme vám přinesli v tomto článku.

Nové hry doma i ve světě
Jak se dalo očekávat, minulý týden byl na nově vydané tituly poměrně chudý. Sice vyšlo několik her, ale o žádné nelze prohlásit, že by se jednalo o naprosto špičkový titul. Nejvíce jich vyšlo v pondělí, o což se zasloužila především společnost WizardWorks. Ta vypustila na trh dvě letecké hry - Pearl Harbor: Defend the Fleet a B-17 Air War. JoWooD nám také přinesl nový Traffic Giant a Disney zase třetí díl své úspěšné (a u nás naprosto neprodejné) série Who Wants To Be A Millionaire. Pak už zde byly v pátek jen Steel Beasts od Strategy First, a to je za uplynulý týden vše.

U nás nebyla situace o moc růžovější. Na druhou stranu je třeba uznat, že co se nedostávalo na kvantitě, bylo více než dostatečně vyváženo kvalitou. Abychom však mluvili konkrétně, Train Simulator dostaly se na náš trh dvě novinky. Šlo o vynikající humornou adventuru Stupid Invaders a neméně zábavný čtvrtý díl oblíbené budovatelské strategie Settlers. A aby toho nebylo málo, obě hry jsou k sehnání za poměrně příznivou cenu a hlavně v plné lokalizaci do češtiny. Na to se nedá říct nic jiného, než "jen houšť a větší kapky".

Pondělí: hostesky a videa
V první den minulého týdne jsme vás informovali o plánech společnosti NVIDIA a přinesli jsme vám také pár zákulisních informací přímo ze srdce této firmy. Naše věrné a dlouholeté čtenáře také jistě nijak nepřekvapil další článek, který vám přinášíme po skončení každého veletrhu a který se těší nesmírné oblibě - zhodnocení hostesek na stáncích jednotlivých firem. Ten je pochopitelně doplněn bohatým obrazovým materiálem a je tím pádem určen převážně pánské části naší čtenářské obce :o).

Jak jsme již naznačili v úvodu, veletrh E3 sice skončil, ale pro naši výpravu práce neskončila - po celý týden vás zásobovali články a videosnímky z her, které měli možnost na E3 spatřit. V pondělí jste se tak mohli dozvědět nejnovější informace o MS Flight Simulatoru 2002 (a podívat se také na sadu nových obrázků z něj), či shlédnout unikátní patnáctiminutové video ze hry Hidden & Dangerous 2, v němž Tomáš Pluhařík, hlavní designér hry, prozradil vše podstatné o tomto titulu a také mnoho dalších věcí, které se vývoje H&D2 týkají.

V pondělí jsme vám přinesli i několik dalších zajímavých downloadů - např. trailer k válečné FPS Medal of Honor: Allied Assault a hratelnou demoverzi na závodní hru eRacer. Nezapomněli jsme na vás ani se screenshoty. Z těch nejzajímavějších můžeme vybrat politicky zaměřený titul Republic: The Revolution, xboxovský Oddworld: Munch's Oddysee či realtimovou strategii Sigma. A aby toho stále nebylo málo, během pondělka jsme vám také přinesli první informace o novém projektu, do kterého se se svou novou společností Destination Games pustil Richard Garriot, tvůrce slavné Ultimy Online.

Úterý: ozvěny z E3
Téměř celé úterý bylo věnováno vzpomínkám na losangeleské šílenství. Stejně jako jsme vám den předtím přinesli videopreview na Hidden & Dangerous 2, v úterý jste měli Soldier of Fortune 2 možnost podívat se na unikátní záběry ze hry Mafia. To má zhruba dvanáct minut a dočkalo se stejného ohlasu, jako ono video k H&D2. Dále jsme vám nabídli první dojmy z netrpělivě očekávaného vlakového simulátoru Train Simulator od společností Microsoft a Kuju, ke kterému jsme vám přidali ještě několik nových screenshotů. A protože dobré věci by měly chodit po třech (mluvíme o počtu, ne o nohou :o)), nabídli jsme vám také souhrnný článek o tom, jaká vlastně byla účast českých vývojářů na veletrhu E3 v Los Angeles a jak byla jejich práce přijímána laickou i dobornou veřejností.

Úterý bylo poměrně bohaté i na downloadové bonbónky. Za zmínku rozhodně stojí dvojice trailerů na hry Motor City Online a Bacteria. Motor City Online asi není zapotřebí příliš dlouho představovat, neboť se jedná o onlinový projekt společnosti Electronic Arts, který myšlenkově zapadá do série Need for Speed. Co se hry Bacteria týče, ta ze všeho nejvíce připomíná vesmírné bojové simulátory, ale neovládáte v ní obří loď, nýbrž mikroskopicky malou ponorku, která proplouvá krevním řečištěm na smrt nemocného vědce. Z dalších downloadů jsme tu měli přehršel screenshotů, ze kterých můžeme jmenovat následující trojici zajímavých a hlavně slibných titulů. Jedná se o budovatelskou strategii Zoo Tycoon, RPG Dungeon Siege a playstationovské, po grafické stránce velice dobře zvládnuté automobilové závody Gran Turismo 3.

Středa: tlupa trailerů na pochodu
Stejně jako v předchozích dnech, i ve středu jsme vás zavalili tunami dalších informací, jež se nám podařilo nasbírat na veletrhu E3 (ano, já vím, opakuji se, ale když ono to je opravdu tak :o)). Abychom však nemluvili do větru, šlo konkrétně o videopreview na krvavou akční hru Soldier of Fortune 2, na jejímž vývoji se podílel mimo jiné i tým novodobých žoldáků (tudíž se můžeme těšit na rekonstrukce skutečných akcí, kterými prošli, a dále o dvojici klasických preview na dvě neméně zajímavé hry - realtimovou strategii Age of Mythology (svým způsobem pokračování Age of Empires) a strategii tahovou Civilization III.

I další články, jež jsme vám ve středu přinesli, stály za pozornost. Pořádně zblízka podívali na BIOS, neboli Basic Input/Output System (základní systém řídící vstupy a výstupy), a řekli jsme si něco o jeho vzniku a funkci. Příznivci budovatelských strategií zase jistě přivítali Warcraft III recenzi na Golf Resort Tycoon, velice zajímavou hru, která navzdory své "budgetovosti" oplývá úžasnou hratelností a zábavností.

A jsme u našich oblíbených (tedy alespoň u mých oblíbených :o)) downloadů. Dnes jsme na vás vychrlili kromě klasické dávky screenshotů (např. akční adventura Blood Omen 2 pro PS2, epizoda Blue Shift ke slavnému Half-Lifu či česká FPS Atlantica od Lonely Cat Games) také celou smečku trailerů ze samých špičkových titulů. Konkrétně se jednalo o videa ze dvou titulů ze světa Baldur's Gate (datadisk ke druhému dílu s názvem Throne of Bhaal a verze pro PS2 Dark Alliance), překvapivě kvalitní trailer ze hry Torn a zcela očekávaně kvalitní záběry z Neverwinter Nights. Celou várku pak uzavíral téměř 30 MB velký, zato však doslova filmový trailer z datadisku Lord of Destruction ke hře Diablo 2. Tečku za celou středou představovala hratelná demoverze k diktátorské strategii Tropico od PopTop Software.

Čtvrtek: vlakové neštěstí a Siege of Avalon
Ano, ta věta už postrádá originalitu a eleganci, ale i o čtvrtku je třeba říci, že jsme vám během něj nabídli trojici článků čerpající svůj námět z dojmů z veletrhu E3. Jednalo se o preview na online RPG Neverwinter Nights, třetí díl slavné série Warcraft, za kterou stojí neméně slavní vývojáři ze společnosti Blizzard, a trojici uzavírá videopreview ze hry Train Simulator, jež vám přinese (mimo jiné) například vlakovou nehodu v (téměř) přímém přenosu.

Kromě těchto vzpomínek na veletrh jsme vám též přinesli recenzi na fantasy RPG Siege of Avalon. To nás (a pochopitelně i vás) zaujalo především svou kvalitou a tím, že se u nás pravděpodobně do prodeje nikdy nedostane. Ne kvůli ignoraci ze strany běžných distribučních společností, ale proto, že sehnat ji můžete pouze přes stránky výrobců, a to za podmínky, že vlastníte mezinárodně uznávanou kreditní kartu. Podlehli jsme tedy prosbám ze strany hráčů a rozhodli jsme se vést s výrobci jednání, jež by vedlo k možnosti koupě této hry i přes náš internetový obchod GameStore. Výsledek je pochopitelně velice nejistý a v žádném případě nelze prohlásit, že by byla ruka v rukávu, ale můžeme vám slíbit, že vynaložíme všechny své síly na to, aby se hra Siege of Avalon dostala i na váš počítač.

ANNO 1503 Opusťme nyní vyhlídky na budoucnost a vraťme se k tomu, co nám přinesl čtvrtek. Nebudeme zde vyjmenovávat všechny hry, ze kterých jsme vám přinesli v ten den nové obrázky (pro to tu není dostatek prostoru :o)), ale rozhodně musíme připomenout lahůdky typu Unreal II, vesmírný Freelancer, akční Red Faction či projekt Endgame, jenž ze všeho nejvíce připomíná velice oblíbenou hru No One Lives Forever. Také jsme vás informovali o tom, že Eurotel spustil novou WAPovou hru, a o tom, že navzdory fámám kolujícím po internetu bude dvojice her Deus Ex 2 a Thief III přeci jen vydána na PC v nejbližším možném termínu a ne až poté, co vyjdou ve verzích pro konzole.

Pátek: společnost Microsoft čeká soud
Článkem, který v pátek rozbouřil nejživější diskusi, byla informace o kauze Mironet versus Microsoft. Softwarový gigant byl totiž nařčen z nekalosoutěžního jednání, jehož se měl dopustit jak vlastním jménem, tak pod hlavičkou organizace BSA. Žaloba byla Mironetem podána k soudu přesně rok poté, co Microsoft inicioval policejní razii v jedné z provozoven této společnosti. Více podrobností o celém případu najdete zde. Mnohem klidněji byla čtenáři přijata dvojice článků o budovatelské strategii ANNO 1503. Ve svém preview vám Čočík sdělil své dojmy z této hry, které nasbíral na veletrhu E3, a abyste nebyli závislí jen na něm, přichystal pro vás i videopreview a poskytl vám tak příležitost udělat si na tento zajímavý titul vlastní názor.

Milovníci strategií si v tento den vůbec přišli na své. Kromě již zmíněných článků jsme vám totiž nabídli ke stažení například hratelnou demoverzi na "simulátor vesmírné kolonie" Startopia a oficiální trailer k realtimové strategii Empire Earth, která vás provede válečnými konflikty od úsvitu lidstva až po boje s high-tech vybavením, o němž si zatím můžeme nechat jen zdát. Dále jsme vám nabídli ke stažení trailer na závodní hru Fuel, jež je známá spíše pod dřívějším názvem Everglade Rush, a klasické screenshoty - tentokrát například z her Battletech: 3025 či xboxového titulu Mad Dash Racing. Také jsme vám přinesli jednu malou perličku - poté, co jedna škola v USA zakoupila svým žákům domů PlayStationy. Jak se ukázalo většina z nich se zlepšila jak ve čtení, tak v matematice. Více podrobností najdete v této zprávě.

Throne of Darkness Víkend: hvězdné trio z E3
Jak se dalo očekávat, ani o víkendu neustal nápor článků, jejichž ústřední téma by šlo pojmenovat "Áčkové tituly z E3, které prostě musíte mít". Ty byly v sobotu a neděli zastoupeny doslova hvězdnou trojicí, přičemž co titul, to špička svého žánru. Akční hry zastupovala válečná hra Medal of Honor: Allied Assault, ze které jsme pro vás přichystali jak klasické preview, tak i videopreviewThrone of Darkness, jež by mohlo docela dobře být i zábavnější a kvalitnější než tolik proslavené Diablo. Barvy klasických strategií pak hájil již třetí díl slavné série Civilization. V něm narazíte na spoustu nových prvků, které posouvají celou hru do nové roviny - například detailně animované jednotky, přepracovaný diplomatický a obchodní model a také možnost kulturního vlivu na ostatní země.

Protože o víkendu má každý mnohem více času na hraní než o všední den, přinesli jsme vám také dvojici demoverzí. V prvním případě se jednalo o demo na zajímavou detektivní a tak trošku i hororovou adventuru Mystery of the Druids, v případě druhém pak demoverzi na vesmírný simulátor Independence War 2. Nezapomněli jsme na vás ani se screenshoty - například obrázky ze hry Tony Hawk's Pro Skater 3 musely potěšit snad každého. Svou cestu k vám si našel i trailer na hru Battletech: 3025, která vás zavede do online bojů obřích robotů. A abychom mohli dění o víkendu uzavřít, musíme se ještě zmínit o nové hře od Blizzardu, nové hře na motivy Star Wars a vzpomínání na slavného Heretica, tohoto mladšího bratříčka slavného Doomu.

A to je za uplynulý týden vše, milí přátelé, alespoň co se nejdůležitějších věcí týče. A co nás čeká tento týden? To ještě pochopitelně nevíme, ale pár věcí již nabírá alespoň nějaké obrysy. Budeme vést jednání ohledně distribuce hry Siege of Avalon, určitě dojde i na nějaké další vzpomínky na E3, čeká nás pár recenzí na zajímavé tituly a spousty, spousty novinek, screenshotů, trailerů a bůhví čeho všeho ještě. Konec konců, sledujte nás a uvidíte vše na vlastní oči.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered edition

Červenec patří v oblasti her k nejslabším měsícům v roce. Přesto jsme si řekli, že zkusíme vybrat pět kousků, které by...

Kupujete někdy sběratelské edice?

Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů

Ne každému stačí krabička se hrou, či jen digitální kód ke stažení. Většina očekávaných her je k sehnání v různých...

Kam kráčí herní průmysl? Letošní E3 naznačila nové trendy

E3 2018

Každoroční herní šílenství s názvem E3 už oficiálně skončilo a před námi jsou teď naopak dva měsíce relativního klidu....Najdete na iDNES.cz