Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: závislých hráčů přibývá

  12:01aktualizováno  10:14
Počet hráčů závislých na hrách v České republice minulý týden rapidně vzrostl * NVIDIA má strach z Kyro II * Mořští Psi v čele s Landou se vrací na místo činu * Jak vypadá datadisk k C&C: Red Alert 2 * Jaký je výsledek rovnice Fallout + Icewind Dale? * A co za hry vychází v Čechách a ve světě? * Čtěte Týden ve hrách a budete moudřejší!

Melior Annis

Když jsem začal v pondělí odpoledne přemýšlet nad tím, co bylo v uplynulém týdnu hlavním trhákem, neměl jsem to nijak těžké. Napadlo mě to totiž okamžitě a vlastně kvůli tomu jsem se vybičoval začít psát tento článek mnohem dříve než obvykle. Věděl jsem totiž, že k večeru mě ON, trhák týdne, opět pohltí do svých spárů a já se nebudu chtít za nic na světě odtrhnout. ON je totiž…

Trhák týdne: webová fantasy strategie Melior Annis
Je to tak. V úterý večer jsme spustili novou online hru Melior Annis a pouhé tři dny plného provozu jí stačily na to, aby se stala nejhranější webovkou v České republice. Již v sobotu totiž trůnila na prvním místě žebříčků návštěvnosti své kategorie. Je fakt, že návštěvnost kvalitu neměří, nicméně fakt, že celá redakce tráví u Melior Annisu hodiny, respektive desítky hodin času a zoufalí externisté hořekují nad výší telefonního účtu a obléhají volné redakční počítače, aby měli přístup k internetu zdarma a odlehčili tak své peněžence v souvislosti s hodinami strávenými na internetu u Melior Annis, hovoří za vše.

Melior Annis je webová strategická hra s prvky fantasy autorského tria Markéta Kosinová, Lukáš Ocilka a Jan Hancl, jejíž vývoj trval více než dva roky a betatesting zhruba 9 měsíců. Právě před třičtvrtě rokem vstoupil do hry také BonusWeb a to z jednoho prostého důvodu - první betaverze Melior Annisu se nám líbily natolik, Melior Annis že jsme hru prostě chtěli mít pod sebou, našli jsme s autory společnou řeč a tak nic nebránilo tomu, abychom se o Melior Annis začali starat i my.

Poprvé jsme Melior Annis ohlásili koncem ledna v této novince, kterou si přečetlo téměř sedm tisíc čtenářů. Už tehdy jsme upozorňovali, že Melior Annis chytne a nepustí. V diskusi pod článkem se nám leckdo poškleboval, když se však hra spustila, reakce uživatelů nám daly zapravdu. Několikrát denně čtu v emailu či ICQ o tom, že je to droga a že bysme měli všem přispívat na telefonní poplatky :o). To si bohužel nemůžeme dovolit, můžeme vás však ujistit, že hra se neustále vyvíjí, a poté, co ji doladíme a urychlíme na maximum (zde máme ještě výrazné rezervy), začne se pracovat na jejích přídavcích, nových prvcích v příběhu, nových funkcích a tak vůbec. A co vy, už jste si založili svou provincii a hájíte krále dobra či královnu zla, bráníte svá území a bojujete proti všem? Na www.meliorannis.cz můžete hrát úplně zadarmo (kromě poplatků za připojení k internetu). Ovšem mějte na paměti: chytne a nepustí!

Nové hry doma i ve světě
Jak už jsem prorokoval v minulém týdnu ve hrách, čekalo nás minulý týden hodně chudé období, z čehož vyplývá, že za velkou louží se hráči žádného očekávaného titulu nedočkali, snad jen Air Commandu 3.0, který zdejší pařanstvo zas až tolik nezajímá. To v Čechách jsme se měli o něco lépe, neboť nám Bohemia Interactive uvedla na trh závodní hru Swedish Touring Car Championship 2, datadisk k The Sims: House Party, datadisk k Ultima Online: Third Dawn a Star Wars: Battle for Naboo. Nejsou to sice žádné extra pecky, nejsou to ale ani budgetovky a hlavně, tento týden se očekává vydání špičkových titulů jako Evil Islands či X-com: Enforcer, tedy alespoň ve světě, takže pokud jste si nevybrali, vězte, že brzy bude zase co pařit.

Hercules 3D Prophet 4500

Pondělí: další výrobci ohlašují grafárny s Kyro II
Po Herculesu a jeho grafických kartách osazených čipem Kyro II v 64 MB verzi (3D Prophet 4500) a nově i 32 MB verzi (3D Prophet 4000) ohlašují i další renomovaní výrobci grafických karet své produkty osazené tímto novým chipem od PowerVR a STMicroelectronics. Tím nejzvučnějším jménem je bezesporu Creative, které se navíc nechalo slyšet, že výrobní náklady na karty s Kyrem II jsou podstatně nižší, než je tomu u grafických karet s čipy NVIDIE. Ta si po veřejném vyzrazení pomlouvačného pamfletu proti Kyru II a tomto tvrzení může začít rvát vlasy, v květnu totiž dostane konkurenci, která jí nenechá v klidu spát na vavřínech, jak to NVIDIA po koupi 3dfx plánovala.

Netradičně jsme se v pondělí dočkali dvou nových hratelných demoverzí. Ta první byla hratelná ukázka tří misí ze strategické simulace napoleonských válek Waterloo: Napoleon's Last Battle, na kterou jsme vám přinesli v neděli také recenzi, a v druhém případě šlo o F/A-18 Korea GOLD, který se na svých oficiálních stránkách sám nazývá jedním z nejrealističtějších leteckých simulátorů dneška. Obě dema jsou jako obyvkle pochopitelně ke stažení na našem serveru.

Zbytek dne už se nesl jen ve znamení screenshotů a Čočíkova odletu na dovolenou do Thajska a protože je mi jasné, že tohle vás nezajímá, vrátím se zpět k sadám obrázků, které jsme v pondělí přidali či doplnili o nové kousky. Tou první byly screenshoty z nadějně vypadající multiplayerové RPG hře Neverwinter Nigts, která by mohla být při ideální konstalaci, tedy v případě, že se vše podaří tak, jak se podařit má, nejhratelnější online hrou v České republice. Podrobnosti vám sdělíme hned, jak k tomu dostaneme svolení. Druhou pondělní sadou galerií byly obrázky z pokračování Earth 2150 jménem Earth III a do třetice jsme přinesli velkou várku obrázků z připravované realtimeové strategie Emperor: Battle for Dune, která je, jak už název napovídá, pokračováním legendární Duny 2.

Melior Annis

Úterý: Melior Annis vstupuje na scénu
Na vědomost všem čtenářům BonusWebu se dává, že desátého dne měsíce dubna, přesně v 19 hodin, byla spuštěna nová česká online webová strategická hra s prvky fantasy Melior Annis! Tato je k dispozici na adrese http://www.meliorannis.cz. Tak tato zpráva se v úterý pár minut po sedmé hodině večerní objevila na stránkách BonusWebu, přesněji řečeno zde a potěšila jak její autory, kteří se na jejím vývoji více než dva roky podíleli, tak i testery, kteří ji den co den zhruba třičtvrtě roku testovali, dále pak všechny lidi, kteří se na její zhruba dvanáctihodinové instalaci podíleli, všechny čtenáře, kteří ji napjatě očekávali, a koneckonců i mě. Hru jsme totiž chtěli spustit již prvního dubna, bohužel naši administrátoři byli natolik zaneprázdnění, že se to nepodařilo, a buďme rádi, že se start napasoval alespoň na den s kulatým a lehce zapamatovatelným datumem. 10. dubna 2001 tak bude dalším významným milníkem vývoje BonusWebu.

Kromě Melior Annisu, který neobsahuje téměř žádnou grafiku, aby si jej mohli vychutnat i hráči s pomalejším připojením na modemu, si na své přišli v úterý i milovníci ručně kreslených lokací ve hrách. BigPeter totiž připravil novinku o dvojité adventuře Road to India a v žurnálu jsme vám zase přinesli informaci o tom, že Activision se chystá přivést slavného comicsového hrdinu Spider-Mana na monitory PC v podobě 3D akční hry.

No a kromě toho nám úterý připravilo opravdu obrovskou spoustu screenshotů, díky čemuž jsme vám nabídli hnedle osm galerií a to k pokračování legendární RPG série Wizardry VIII, netrpělivě očekávané a neustále odkládané 3D adventuře Simon the Sorcerer 3D, originálnímu MS Train Simulatoru, samurajskému Diablu nového tisíciletí Throne of Darkness, závodní simulaci Ballistics, čtvrtému pokračování akční adventury Alone in the Dark: The New Nightmare a chystanému pokračování Shoguna s názvem Shogun: Total War Warlord Edition.

Sea Dogs 2

Středa: Mořští Psi se vrací na místo činu
„Na obzoru ani mrak, ani loď no prostě prd, nuda to je pruda, to už fakt je lepší smrt. Plavím se tu jako vůl a ksycht mi rozežírá sůl, nemít místo ruky hák, už bych si facku dal. Prázdný láhve, prázdnej stůl, vlak se s náma neminul, nemá lehkej úděl ten kdo pirátem se stal… Je schlíplá fangle s lebkou a zkřížený jsou hnáty, kořalka ať teče, to je pro nás pro piráty.“ Takhle to zpívá Dan Landa v jedné písničce na svém posledním albu konec a podobně smýšlejí i chlapící z vývojového týmu Akella, kteří se rozhodli obohatit trh počítačových her druhým pokračováním svého pirátského RPG Sea Dogs. A protože her s pirátskou tématikou není v poslední době vůbec moc, rozhodli jsme se Sea Dogs 2 mrknout na zub i my v této novince.

Ve středu jsme se dočkali také jedné zajímavé mediální přestřelky mezi kolegy žurnalisty z herního serveru CVG Online a vývojáři z Westwoodu, která se týkala obsáhlosti a obtížnosti připravované akční hry Command and Conquer: Renegade. Co konkrétně se v ní řešilo a jak to dopadlo, si můžete přečíst v této aktualitě.

Poměrně dobře zásobená byla i sekce downloady, kde se objevil trailer z RPG Arcanum: Of Steamworks & Magick Obscura, hratelná demoverze na Akimbo: Kung-Fu Hero a screenshoty z RPG adventury Dragonriders: Chronicles of Pern, závodní hry King of the Road, české válečné simulaci Operation Flashpoint, multiplayerové RPG Dark Age of Camelot a vesmírného simulátoru Independence War 2.

Torn

Čtvrtek: den Torn a Call of Cthulhu
Víte, jaký je výsledek jednoduché rovnice, v níž přičtete k Falloutovi Icewind Dale? Ne? Máme pro vás odpověď, je to Torn, RPG hra jak má být od vývojového týmu Black Isle Studios, který na jejím vývoji pracuje usilovně již čtyři měsíce. A protože jsou Fallout, Icewind Dale a Planescape: Torment bezesporu kvalitními herními tituly, rozhodli jsme se vzít si pod lupu i Torn. A jaký je výsledek? Co jsme pod ní viděli, to se dočtete v Alenčině novince, k dispozici pro vás máme i screenshoty.

Máte rádi horory? Pak už jste určitě zaregistrovali informaci o tom, že vývojáři z Headfirst pracují na hře Call of Cthulhu a jak už z názvu vyplývá, bude mít hra co do činění s nestorem knižního hororu H. P. Lovecrafta, myšlenkového otce fenoménu Cthulhu, který má po celém světě miliony fanoušků. Nepůjde však o předělávku některého ze stávajících příběhů, ale o zcela nový příběh, který autoři zasadí do tolik oblíbeného lovecraftovského prostředí. Ostatně přečtěte si sami naši obsáhlou novinku, podívat se můžete i do galerie screenshotů.

I ve čtvrtek nebyla o nové screenshoty nouze a u nás se aktualizovaly galerie cyberpunkové 3D akce Dronez, simulátoru ponorek Sub Command, vznášedel Everglade Rush, leteckého simulátor Pearl Harbor: Zero Hour a datadisku Zeus: Poseidon. Kromě toho jsme vám přinesli žhavé novinky o No Man’s Land, další strategii od CDV a třetím dílu oblíbené sportovní hry Tony Hawk’s Pro Skater od Activisionu.

Pátek: NVIDIA a Kyro II - kdo z koho?
V pondělí se Creative nechali slyšet, že budou podporovat nový grafický čip Kyro II, a netrvalo dlouho a NVIDIA začala tlačit své obchodní partnery, aby vyráběli pouze grafické karty osazené jejími čipy, z čehož by jim měly plynout určité výhody. Jak dokazuje tento páteční článek, Dronez někteří výrobci se chytli na lep a NVIDIA si může mnout ruce, škoda jen, že mezi jmény se objevují i značky jako Elsa, Asus, Leadtek či MSI. Obzvláště mě to mrzí u Asusu, kterému jsem dosud fandil a jehož kartu mám v počítači i já, asi budu muset změnit značku, neboť monopolisty ani jejich přisluhovače, mezi něž se tímto Asus zařadil, rozhodně v lásce nemám.

Kromě toho se Alenka trošku netradičně jukla na hru z jiného žánru, než patří mezi její oblíbené, a sice na akční cyberpunkovou 3D pařbu Dronez, která je vyvíjena pro PC (s podporou karet GeForce 3) a Xbox. A jak je myšlen ten cyberpunk? Oni autoři totiž tvrdí, že hra nebude z reality, jako většina jejích žánrových kolegů, ale že půjde o první hru na světě, která se bude odehrávat čistě a jenom v cyberprostoru, přesněji řečeno jde o vizualizaci hackerských průniků do cyberprostoru, vyvedenou ve stylu 3D akce. Zní to sice ulítle, blíže se o tom dočtete v této novince a vzhledem se můžete pokochat v této galerii.

Kromě toho nás v pátek vývojáři zasypali screenshoty z očekávaných titulů, což jistě nenechalo chladným nikoho z vás. No řekněte sami, nechali byste si ujít nové obrázky z mafiánské strategie Gangsters 2: Vendetta, nadějně vypadající akční adventury z prostředí ráje Project Eden, Command & Conquer: Yuri's Revenge netrpělivě očekávaného akčního Unrealu 2, výborně vypadajícího leteckého simulátoru IL-2 Sturmovik či takticko RPGoidní akční lahůdky Freedom Force? Určitě ne.

Velikonoce: datadisk k RA 2 a AquaNox
Srdce nejednoho příznivce realtimových strategií jistě zaplesalo poté, co se na internetu objevily první kusé informace o tom, že Westwood připravuje datadisk ke svému poslednímu dílu Command and Conquer s podtitulem Red Alert 2. V pátek odpoledne pak vyplynulo na povrch, že tento se bude jmenovat Command & Conquer: Yuri's Revenge, objevily se také první obrázky a protože to náš stratég a action-man v jednom Mondy nevydržel, rozhodl se probrouzdat snad celý net včetně na webu archivovaných emailových konferencí s autory, aby vám mohl nabídnout tuto obsáhlou novinku.

Mnohem snadnější to měl v případě pokračování legendární Archimedian Dynasty, simulátoru ponorky, který vyvíjí Massive Development pod názvem AquaNox. Ze hry je totiž venku spousta screenshotů i nějaká ta videa, stejně jako spousta informací, a tak zpracovat tyto hutné informace do jednoho obsáhlého článku nebyla až tak mravenčí práce jako v předchozím případě. Chcete-li tedy vědět, jak vypadají děsivé podmořské bitvy, relativní volnost pohybu, AquaNox systém postupného přijímání a plnění úkolů či vazba questů na průběh hry podle autorů, neváhejte a čtěte.

Víkend byl, jako již tradičně, bohatý také na soubory ke stažení a screenshoty. Video z AquaNoxu jsem již avizoval výše, kromě toho se na internetu objevil již sedmý trailer z české válečné simulace Operation Flashpoint. Protože i vývojáři žili Velikonocemi, dále se již objevovaly pouze screenshoty a tyto jsme zasazovali do galerií k akčnímu RPG Harbinger, klasické fantasy RPG Spells of Gold, 3D realtimové strategii O.R.B., 3D akčního datadisku ke Star Trek: Elite Force add-on, nádherné obrázky z GBC verze Alone in the Dark: The New Nightmare a první 800x600 screenshoty doplněné o další pěkné 640x480 obrázky z Diablo 2: Lord of Destruction.

Tak takhle jsme se dívali na uplynulý týden ve hrách my všichni v redakci BonusWebu, toho času závisláci na webové fantasy strategii Melior Annis. A co vy? Podělte se o to s námi v diskusi pod článkem.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Ani tahové strategie nebo hry pro děti nejsou v bezpečí před pornem

Titan Quest

Vytváření erotických modifikací není doménou jen těch nejoblíbenějších her, ale týká se i okrajových žánrů. Ani náročné...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered edition

Červenec patří v oblasti her k nejslabším měsícům v roce. Přesto jsme si řekli, že zkusíme vybrat pět kousků, které by...

Návrat legendy. World of Warcraft Classic bude vycházet z patche 1.12

World of Warcraft (Vanilla)

Online hra na hrdiny World of Warcraft letos oslaví 14 let od uvedení v Americe a vyjde sedmá expanze Battle for...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz