Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: zvolte hru roku 2001

  12:00aktualizováno  12:09
Hlasujte o nejlepší hru roku 2001 * Civilization III již konečně v prodeji * Podařený návrat na planetu Arrakis * Videovizitky akční hry Unreal Tournament 2 * Baldur's Gate pro PS2 příjemným překvapením * Jak dopadlo filmové zpracování Pána prstenů? * Boj na trhu s procesory mezi Intelem a AMD * Diseyovská press-tour

Frank Herbert's Dune Po tradiční sedmidenní odmlce mi je radostí vás upět přivítat u našeho pravidelného týdenního přehledu událostí ze světa počítačových her. Jak se dalo čekat, po takřka měsíčním období sucha, kdy se zdálo, že vývojáři a distributoři uvalili embargo na veškeré nové informace o připravovaných titulech, konečně povolila stavidla a na nás se vyřítilo tolik novinek, že jsme vám je ani nestačili zprostředkovávat. Proto pokud jste se v té záplavě občas nedokázali zorientovat, přijde vám vhod následující "rozcestník". Ostatně proto jej připravujeme.

Trhák týdne - nejlepší hry roku 2001
Na našich kalendářích a diářích se již uvelebil letopočet 2002, ale ještě pořád nepadla za minulým rokem ona závěrečná tečka. Tu totiž představuje zhodnocení celého roku a hlasování o to, který titul byl v kterém žánru za uplynulých 365 dní ze všech nejlepší. Na to má pochopitelně každý svůj vlastní názor, a tak ani my v redakci jsme neodolali a sestavili jsme si svůj vlastní žebříček. Protože konzolové a freewarové hry jsme zhodnotili již o týden dříve, zbyly nám tentokrát jen tituly pro platformu PC, která je v našich luzích a hájích nejrozšířenější. A protože žánrů a her v nich bylo loni opravdu požehnaně a do jednoho článku by se všechno nevešlo, rozdělili jsme jej na dvě části. V té první jsme hodnotili akční hry, adventury, arkády, logické hry a RPGčka, druhá pak byla věnována simulátorům, sportovním hrám, strategiím, závodním titulům a datadiskům. V obou případech se však jednalo jen o názor redakce a našich stálých přispěvovatelů a bylo by krajně neslušné, kdybychom nedali prostor i vám, našim čtenářům. Proto jsme hned v zápětí vyhlásili obří anketu, v níž máte možnost vyjádřit se vy sami, která hra roku 2001 je podle vás nejlepší. Hlasování bude probíhat až do konce ledna, takže pokud jste se jej ještě nezúčastnili, máte stále ještě možnost.

Nové hry doma i ve světě
Minulý týden se na světových trzích objevilo už vcelku slušné množství nových titulů, i když se zatím nejednalo o žádné dlouho očekávané hity (pár takových bychom se ale měli dočkat příště nebo za čtrnáct dní). Největší podíl na tom měla společnost Matrix Games, která uvedla do prodeje hned tři hry - dvě historické strategie (La Grande Armée at Austerlitz a Baldur's Gate: Dark Alliance Fortress Europe: The Liberation of France) a jednu strategii vesmírnou (a pravděpodobně také nejzajímavější) - Starship Unlimited: Divided Galaxies. Toto trio doplňovala reedice další strategie, Majesty Gold. Ta obsahuje kromě samotné hry také datadisk Northern Expansion.

A jaká byla situace u nás? Myslíte si, že zde bylo tradiční sucho? Ale kdepak, do obchodů se zde dostala famózní strategie Sid Meier's Civilization III. Jak se tedy zdá, byli jsme na tom u nás o něco lépe než třeba hráči v USA - ti se sice dočkali celkem čtyř novinek, ale ty všechny dohromady strčí Civilization III s přehledem do kapsy.

Nové hry a akce na GameStore.cz
Minule jsme vám slibovali, že od 10. ledna by měla být v prodeji na internetovém obchodě GameStore strategie Civilization III (recenze na BW - 94%) od Sida Meiera a společnosti Firaxis, jíž jste si mohli již tenkrát předobjednat. A jak jsme slíbili, tak se i stalo. Asi není zapotřebí vám hru Civilization III nějak blíže představovat - celá tato strategická série patří ve svém žánru mezi nejslavnější, neprodávanější a pochopitelně i nejoblíbenější. Pokud byste o této hře přeci jen hledali nějaké informace, můžete si přečíst naši recenzi. Za svých 1 199,- Kč navíc dostanete i český manuál (detaily).

Pondělí - návrat na pouštní planetu
Román Duna od Franka Herberta se dočkal již několika herních zpracování, ale valnou většinou se jednalo jen o využití slavného jména a základních reálií, samotný příběh z knihy bychom v nich hledali marně. Akční adventura Frank Herbert's Dune je v tomto ohledu jiná - jak již začlenění autorova jména do názvu hry napovídá, tentokrát se ocitneme opravdu na planetě Arrakis, jak ji známe z původní románové předlohy. Hra však má jednu velkou nevýhodu - není příliš dlouhá. To se zase nedá říci o plošinovce Crash Bandicoot: Wrath of Cortex pro PS2. Tento jinak kvalitní titul má ale jiný neduh - velmi se podobá svému předchůdci z PSX. Poslední hrou, o níž jsme vás dnes informovali, byl připravovaný akční titul Fate. A o čem byly ostatní články? Jeden z nich byl pochopitelně týdenní přehled událostí a druhý byl ten, o němž jsme se zmínili již v Trháku týdne - první část redakčního 007 - Agent under Fire žebříčku nejlepších her za rok 2001.

Dnes jste si z našich stránek mohli stáhnout mimo jiné šest povedených modů pro epické RPG Arcanum nebo patch pro vesmírnou simulaci Battlecruiser Millenium. K tomu jsme vám přidali nové screenshoty z MMORPG Earth and Beyond, realtimové strategie Age of Mythology a bojovky Virtua Fighter 4 a informaci o tom, že hudba pro Doom 3 bude pocházet možná od Trenta Reznora. Dále jsme vám řekli, že se připravuje pokračování RPG Golden Sun, kdy konečně vyjde strategie Heroes of Might and Magic IV a jak neslavně skončil online thriller Majestic. Na závěr jsme vám přinesli podrobnosti o připravovaném titulu Nights.

Úterý - ráj vlakových modelářů
Milovníci vlakového modelářství si dnes přišli rozhodně na své. Přinesli jsme jim totiž recenzi hry Trainz a ačkoliv se v tomto titulu najde dost věcí, které by mohly někoho odradit, pro modeláře to je to pravé ořechové. Dnes jsme pro vás měli ale ještě jednu naprostou hitovku - recenzi na RPG Baldur's Gate: Dark Alliance pro PS2. V tomto titulu se snoubí to nejlepší ze ságy BG s herním systémem Diabla, a ačkoliv se toto spojení může zdát být na první pohled nemožné, výsledek je nad očekávání dobrý. Dále jsme vás v hardwarovém článku informovali, že boj o procesorový trh pokračuje a Intel je znovu nejrychlejší. Nezklamali jsme ani příznivce onlinovek. Těm jsme totiž přinesli článek o chystaném titulu Magic: The Gathering Online, který vám zprostředkuje herní systém MtG v multiplayerové online formě. Samozřejmě, že jsme vám dnes nabídli i druhou a závěrečnou část redakčního žebříčku nejlepších her roku 2001.

Dnešní várka screenshotů byla vskutku impozantní, a tak začněme právě jimi. Měli jsme tu obrázky z realtimové strategie Army Men: RTS, z akční hry Star Wars Jedi Outcast: Jedi Knight II, z chystaného remaku RPG legendy Ultima IV: DoV, z akcí nabitého "web-based" projektu Betty Bad, z MMORPG Darkfall a z fantasy směsice RPG, RTS a adventury Fatherdale. Měli jsme však i nepříliš potěšující zprávy ze světa konzolí. Někteří uživatelé si totiž stěžují na poruchovost Xboxu a navíc se dlouho očekávaná pecka Metal Gear Solid 2 Deer Avenger 4 zpozdí, i když naštěstí ne o moc. Jistě jsme ale udělali radost milovníkům RPG Baldur's Gate 2 - těm jsme totiž přinesli průvodce po nejlepších zbraních v této vskutku epické hře. Zkrátka nepřišlo ani RPG Summoner, protože k němu jsme vám zase nabídli nejnovější patch.

Středa - Bond... James Bond
Již delší dobu nevyšel žádný klasický akční vesmírný simulátor, a tak někteří milovníci tohoto žánru sáhli po nedávno vydaném titulu Bacteria, i když je jeho děj zasazen do nitra lidského těla. Jak tato hra vypadá? Nějaký čas vám sice vydrží, ale nic přehnaně dobrého nečekejte. Mírným zklamáním pro nás byla i akční hra 007 - Agent under Fire. Tato bondovka měla obrovský potenciál, který byl v některých misích zužitkován naplno, některé jsou ale oproti tomu nezáživné a vyloženě plytké. Výsledný dojem je tedy mírně řečeno rozporuplný. Dnes jsme vám též přinesli čerstvé informace o zajímavém titulu Project Nomads a o chystaném MMORPG Ages of Athiria. A protože jsme vám již po dva dny vnucovali, které hry z loňského roku jsou podle nás nejlepší, pustili jsme konečně ke slovu vás a dali vám možnost vytvořit si žebříček podle vlastního vkusu. Hlasovat ostatně můžete až do konce měsíce, takže pokud váš hlas ještě nebyl započítán, neváhejte a zapojte se též.

Včera jsme vás informovali o chystaném remaku Ultimy IV a dnes se dostal ke slovu remake Ultimy V: Lazarus. Jak se zdá, čeká tuto RPG ságu příjemná omlazovací kúra. Dále jsme vám přinesli obrázky z chystané akční adventury Fellowship of the Ring zpracované na námět knihy Pán prstenů, z akční hry Soldier of Fortune II: Double Helix, z datadisku Black & White: Creature Isle, z akční hry Chrome a z adrenalinových závodů HoveRace. Zprostředkovali jsme vám i první neoficiální zprávy o dalším dílu série Grand Theft Auto a řekli jsme vám, co nového pro nás chystá panáček Rayman.

Čtvrtek - Pán prstenů přichází
Do našich kin po nekonečném čekání konečně přichází film Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. V obsáhlém článku věnovaném právě jemu jsme vám přinesli jak dojmy ze samotného filmu, tak i jeho návaznost na knižní předlohu, podrobnosti o tom, jak se film natáčel a množství dalších informací. Milovníkům loveckých her jsme zase nabídli recenzi na Rally Championship Xtreme titul Deer Avenger 4, který vám ukáže, jak vypadá takový lov naruby, kdy si jelen dělá sbírku hlav náruživých střelců. A zdá se vám, že je na trhu nějak málo bojovek? Je zde jedna, která by se vám mohla líbit - Final Fight One pro GBA. Ale nezapomínejme ani na svět hardwaru, protože boj o procesory nekončí. Tentokrát se ke slovu dostala společnost AMD... Na závěr jste si mohli přečíst souhrnný článek o chystaném remaku slavné Ultimy IV.

Dnes bylo v BWžurnálu opravdu živo. Není divu, vývojáři se nám již probudili a začínají dokončovat svá díla. Mohli jsme vás tak informovat o tom, že Sid Meier's SimGolf je již ve fázi Gold a že se chystá vydání kompilace Combat Mission Gold. Oproti tomu Master of Orion 3 se zpozdí a vyjde až v létě. Když jsme měli tyto zprávy za sebou, nabídli jsme vám ke stažení patch na strategii Europa Universalis II, video z akční hry Soldier of Fortune II a demoverzi na závody Pet Racer. Dále zde byly samozřejmě screenshoty - tentokrát z datadisku k akční hře Tom Clancy's Ghost Recon, ze závodů Pet Racer, z akčního RPG Freedom Force, z fantasy MMORPG Ages of Athiria a z akční hry IGI 2: Covert Strike. Poté jsme vám řekli, jak je to s evropským launchem konzole GameCube a nabídli jsme vám nové podrobnosti o hře Orchid a titulech, v nichž se objeví slavný E.T. .

Pátek - den motoristů
Dnes jsme do noty kápli hlavně příznivcům čtyřkolých miláčků. Mohli jste si totiž přečíst nejen recenzi na hru Rally Championship Xtreme, ale i preview na blížící se arkádové závody Pet Racer. Ačkoliv se nezdá, že by mohly mít tyto dva tituly něco společného, jedna věc se přeci jen najde - jejich potenciál nebyl tvůrci využit beze zbytku, stále zde jsou nějaké rezervy (ty se do auta samozřejmě hodí, ale to už je o něčem jiném :o)). Zábavný, i když bohužel nijak převratný je též Tony Hawk's Pro Skater 2 ve verzi pro GBA. Pro pravověrné skejťáky je to však naprostá povinnost. Kromě této trojice obsáhlých článků jsme vám nabídli ještě nové informace o dvou blížících se titulech - o datadisku Black & White: Creature Isle a o akční hře Soldier of Fortune II: Double Helix.

O tom, že se připravuje nový datadisk pro The Sims, si již štěbetali vrabci na střeše, ale konečně to společnost Electronic Arts oficiálně potvrdila. Dozvěděli jsme se také i nové The Sims Vacation informace o hře Onimusha 2 a o dalších, převážně konzolových titulech. Dnes jste si mohli také prohlédnout nové obrázky z vesmírné strategie Imperium Galactica III, z akčně laděného MMORPG Neocron, z české taktické akční hry Team Factor, z čerstvě vydané strategie Starship Unlimited: Divided Galaxies, z MMORPG A Tale in the Desert a ze hry Disciples 2: Dark Prophecy. Kromě toho všeho jsme vám ke stažení nabídli i intro k akční hře Return to Castle Wolfenstein a patch na závody Paris-Dakar Rally.

Víkend - výlet do Paříže
I o víkendu bylo rušno, dokonce snad ještě o trochu více než ve všední den. Nabídli jsme vám tedy k přečtení např. nové informace o datadisku The Sims Vacation, podívali jsme se na akční hru Medal of Honor Frontline a zavzpomínali si na slavnou RPG ságu Realms of Arkania. Dále jsme vám přinesli reportáž z press-tour společnosti Disney a Sony a nechyběly ani tradiční články - příběh z Ultimy Online, týdenní přehled článků ze serveru Plné hry a návody na akční adventuru Heavy Metal F.A.K.K.2 a taktickou akci SWAT 3.

Nedá se to říci jinak, víkend byl zkrátka informačně nabitý. Přinesli jsme vám první podrobnosti ohledně realtimové strategie Atrox, sdělili jsme vám detaily ohledně nejnovějších aktivit Squaresoftu, podívali jsme se, jak je na tom launch Xboxu v Japonsku a milovníky rychlých kol jsme potěšili oznámením, že společnost Infogrames oficiálně potvrdila vývoj hry Geoff Crammond's Grand Prix 4. Pokud zase patříte mezi zastánce žánru MMORPG, jistě vás potěší, že na toto pole míří i oblíbená hra Rage of Mages. Měli jste se i na co dívat, o což se postaraly videovizitky z akční hry Unreal Tournament 2 a dvanácté in-game video z nezadržitelně se blížící hry Medal of Honor: Allied Assault. Nechyběly ani screenshoty - z akční adventury Zanzarah: The Hidden Portal, z RPG The Elder Scrolls: Morrowind a ze strategie Wiggles. K tomuto titulu jsme vám ostatně nabídli i demoverzi. Na samotný závěr jsme vám pak přinesli přehled ze serveru Cheaty.BonusWeb.cz.

Nevěřili jste nám na začátku tohoto článku, že se herní svět probouzí z novoroční strnulosti a že se všechno rozbíhá na plné obrátky? A vida, opravdu to je tak. Přitom není žádný důvod se domnívat, že to je jen dočasný stav. Příště bude informací a hlavně nových her snad ještě více, to ale samozřejmě ukáže až čas. Za sedm dní opět na shledanou.

Autor:
Nejčtenější

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Porsche v Gran Turismo Sport
Unikátní edice Gran Turisma s opravdovým autem se už prodala

Jediný kus sběratelské edice závodního Gran Turisma, která mimo jiné obsahovala i skutečné závodní auto, se prodal vskutku rychle. A to navzdory ceně...  celý článek

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Další z rubriky

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Netrpělivě očekávanou rubačku ze světa Pána prstenů jsme bohužel nedostali k...
Jatka ve Středozemi. Prvních pár hodin Shadow of War obrazem

Jednu z nejočekávanějších her podzimu hrajeme již třetí den a ještě stále nejsme na konci. Přečtěte si zatím naše dosavadní dojmy.  celý článek

Ovládání Oculus Touch v akci
Autor Oculus Riftu chce robotickou ruku pro porno ve virtuální realitě

Ve zvláštním diskusním pořadu se zakladatel firmy Oculus Rift, mladý kontroverzní miliardář Palmer Luckey, rozhovořil o tom, že budoucnost virtuální reality je...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.