Softwarové pirátství

Ubisoft popírá, že protipirátská ochrana zbytečně zatěžuje procesor

  • 31
Na internetu se objevily zvěsti, že protipirátská ochrana Assassin’s Creed: Origins spotřebuje až 40 % výkonu procesoru. Ubisoft to popírá.

Nikdy nekončící boj s počítačovým pirátstvím vstoupil do další fáze. Zatímco loni to chvíli vypadalo, že díky implementaci ochranného systému Denuvo za ten delší konec provazu tahají výrobci her a někteří členové crackerských skupin dokonce prorokovali brzký konec pirátské scény, letos je situace opět odlišná.

Assassin's Creed Origins zatím pirátům odolává. Jak dlouho ještě?

Mass Effect: Andromeda vydrželo jen 10 dnů, Resident Evil 7 ani ne týden a teď naposledy Shadow of War padl během prvního dne. U FIFY 18 a Total War 2 se pak podle britského Eurogameru platnost ochrany počítala jen v hodinách.

Minulý pátek vydaný Assassin’s Creed Origins však stále drží. Proč? Je to proto, že Ubisoft použil další ochranou vrstvu zvanou VMProtect. Ta hodně zjednodušeně řečeno chrání herní kód tím, že jej pouští na virtuálním stroji, který je pro piráty jen obtížně analyzovatelný. Tento systém evidentně funguje a každý další den, kdy hra není cracknutá, přináší Ubisoftu významné zisky.

Někteří lidé za hru nezaplatí, ani kdyby stála stovku. Jiní klidně dají za tematická sluchátka přes milion korun.

Cracker Voksi z týmu Revolt (který mimochodem prolomil nového Wolfensteina ještě před jeho oficiálním vydáním) však tvrdí, že tato ochrana není zadarmo. VMProtect prý sám o sobě zatěžuje procesor počítače na zhruba 30 - 40 %, což má dramatický dopad na plynulost hry. Znamenalo by to, že poctivě platící zákazníci jsou podle principu kolektivní viny „biti“ za chování těch nepoctivých.

Toto tvrzení se po internetu rychle rozšířilo, takže Ubisoft musel přispěchat s vlastním vyjádřením. Samozřejmě tvrdí, že nic z uvedeného není pravda a že se Assassin’s Creed snaží z každého počítače prostě vymáčknout maximum, aby si hráči užili „všechny úžasné detaily, nádhernou krajinu a neuvěřitelná města zcela bez nahrávacích obrazovek.“

Kdo si ukradne Wolfensteina, podporuje mikrotransakce!

A teď komu věřit, že? Na jedné straně tu máme jakéhosi anonymního člověka, který je evidentně frustrován tím, že si nemůže připsat další zářez za úspěšně prolomenou ochranu. Na druhé pak korporát, jehož motivace je jen vydělat co nejvíce peněz a už několikrát v minulosti hráče zrovna nepotěšil.

Pokud hrajete Assasssin’s Creed na PC, podělte se s námi v diskusi o vaše názory na optimalizaci hry. Hardwarové nároky totiž vypadají velice rozumně, do redakce jsme však dostali pouze konzolovou kopii.