Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Události: Lara zase předvádí poprsí

  12:02aktualizováno  6. dubna 11:35
Dojmy z Tomb Raider: Legend, Condemned a Rise of Nations *** Bonusový obsah pro Oblivion *** Střapatý Rayman se vrací *** Info o datadisku pro Dungeon Siege II *** MMO od tvůrců Age of Empires

Tomb Raider: LegendVítáme vás u prvního dílu naší nové tématické série, s níž se na BonusWebu budete setkávat každý pátek. Čeho se nová témata týkají? Najdete v nich ty nejzajímavější informace především z PC herní scény (nevylučujeme občasný útok ze strany konzolí), které nás v předchozích sedmi dnech zaujaly. Abychom se vyhnuli zbytečným diskuzím, upozorňujeme, že toto téma zdaleka nenabídne vše, co by pro čtenáře mohlo být zajímavé. Souhrn všech zpráv ostatně přináší nedělní "Týden ve hrách". Páteční téma spíše vypíchne to, co nám nedalo spát, co jsme si zahráli, co jsme viděli a co byste rozhodně měli vzít na vědomí, pokud to s počítačovými hrami myslíte alespoň trochu vážně.

Lavina hratelných demoverzí
V posledních několika dnech jsme byli přímo zavaleni nášupem hratelných demoverzí, mezi nimiž si jistě každý našel svůj šálek kávy. Ubisoft vypustil akční letecký simulátor Blazing Angels: Squadrons of WWII, vývojáři z týmu Stardock se pochlubili vynikající vesmírnou strategií Galactic Civilizations II: Dreadlords, fanoušci historické strategie Hearts of Iron II mohli vyzkoušet chystaný datadisk Doomsday, polský Techland předvedl nablýskané závody GTI Racing, snowborďáci sáhli po sportovním Stoked Rider od týmu Bongfish Interactive Entertainment a ruská Buka vyslala do světa anglické demo hororové akční adventury Pathologic. My jsme naopak neodolali dalším třem demoverzím, z nichž vám přinášíme první dojmy: Tomb Raider: Legend, Condemned: Criminal Origins a Rise of Nations: Rise of Legends.

Tomb Raider: Legend
Atraktivní archeoložka Lara Croft se vrací v sedmém dílu známé série Tomb Raider, která však posledních několik let trpěla mnoha nedostatky. Vnadná hlavní hrdinka vesele předváděla své poprsí a na hratelnost se bohužel zapomínalo. Nový Tomb Raider: Legend nás ale příjemně překvapil! Hratelná demoverze nabízí první misi z příběhu a odehrává se v Bolívii. Lara není o nic víc prsatější, je však mnohem sympatičtější a mnohem lépe se s ní sžijete. A co vlastně tato něžná, ale extrémně nebezpečná bytost pohledává na území kmene Tinawaku? Touha po odhalování historie a získávání ztracených artefaktů ji zkrátka stále neopustila a když dostala tip, že by se v Bolívii ještě v dnešní době mohlo něco najít, urychleně se na určené místo vydala.

Po spuštění demoverze zjistíte, že engine Tomb Raider: Legend není nijak náročný a překvapuje plynulostí i ve vysokém rozlišení. Ale pozor, demoverze neumožňuje aktivaci "next generation effects" - této vymoženosti se dočkáte až v plné verzi hry a vývojáři rovněž slibují, že next-gen efekty v demu zpřístupní prostřednictvím updatu právě dnes (v pátek 7. dubna 2006), tak sledujte naše žurnálové zpravodajství. Tyto efekty jsme měli možnost vyzkoušet již ve finální verzi hry (recenzi pro vás připravujeme na příští týden) a rozdíl v grafice je opravdu znatelný. Postavy i prostředí získávají na plastičnosti a některé lokace jsou obzvláště vydařené. Špičkové vizuální zpracování se ale bohužel projeví na hardwarové náročnosti, a pokud nemáte zrovna nejnovější grafickou kartu, buď tuto vychytávku vůbec nespustíte nebo se vám z počítače začne brzy kouřit.

Lara v demoverzi předvádí klasický platforming (skáče, šplhá, houpe se na liánách, ručkuje po chatrných římsách, plave, potápí se atp.) a na první pohled připomíná agilního prince z novodobé série Prince of Persia. Během akce je neustále v kontaktu se svým parťákem a po ruce má rovněž PDA s užitečnými informacemi např. o aktuálních úkolech či vybavení. Kromě platformingu se mladá archeoložka pustí do křížku s protivníky. Jednoduše zaměřuje a následně pálí ze svých klasických koltů nebo ze zbraní od mrtvých nepřátel.
Tomb Raider: Legend samozřejmě nabízí i řešení různých hádanek, které jsou této sérii vlastní. Hned v chrámu Tinawaku si budete lámat hlavičku s jedním mechanizmem a rozlousknutí tohoto problému vás přesvědčí o tom, že Lara to po dlouhé době snad již konečně myslí vážně.
Tomb Raider: Legend Tomb Raider: Legend Tomb Raider: Legend
Tomb Raider: Legend Tomb Raider: Legend Tomb Raider: Legend
(více o hře)

Condemned: Criminal Origins
Tiskové zprávy Monolithu popisují Condemned: Criminal Origins jako akční psychologický thriller. Takovou kombinaci si lze jen těžko představit v případě herního titulu, ale jakmile si nainstalujete a spustíte hratelnou demoverzi, začnete mít podobné pocity jako při sledování psychologického thrilleru na stříbrném plátně. Atmosféra je o to hustší, že život hlavního hrdiny závisí pouze na vás.

Hned po nastavení grafiky (starý známý engine F.E.A.R.u) a spuštění nabízené mise vstoupíte na místo činu a začnete vyšetřovat podivnou vraždu. K získání potřebných důkazů využijete několika speciálních kriminalistických nástrojů, jimiž odhalíte například otisky vrahových prstů na krku oběti. Získané materiály automaticky zasíláte k analýze do laboratoře a o výsledcích jste následně informováni. Než se však nadějete, vývoj událostí nabere zcela nečekaný směr a Condemned vás sežvýká a s trochou štěstí vyplivne živé a zdravé na konci demoverze. A nezapomeňte si vybrat nervy z kýblu!
Psychopatický vrah si s přítomnými detektivy včetně agenta Thomase pod vaším velením drze zahrává. V pohodě si vykuřuje o patro výše a ve vypjaté chvíli vypíná elektřinu v celém domě. Abychom vám nezkazili úžasný zážitek ze hry, další vývoj událostí si necháme pro sebe. Jen prozradíme, že kriminalistickou práci vystřídá boj o holý život v klasickém stylu FPS, kdy vás bude tlačit nedostatek nábojů v policejní bouchačce a nejednou sáhnete po obyčejné trubce, prknu probitém hřebíky nebo požární sekyře. Zkrátka realistický a nechutně syrový masakr, jaký jste rozhodně nečekali.

Demoverzi Condemned: Criminal Origins si určitě stáhněte a otestujte sami na vlastní kůži - budete odměněni hustou atmosférou, o kterou se stará nejen vynikající audiovizuální zpracování, ale rovněž brutální kontaktní boje, příběh a spousta zajímavých nápadů. Doufejme, že skvělý náboj mise z dema vydrží autorům až do konce příběhu finální verze, která už netrpělivě stepuje za dveřmi (vydání je plánováno na 11. dubna 2006).
Condemned: Criminal Origins Condemned: Criminal Origins Condemned: Criminal Origins
Condemned: Criminal Origins Condemned: Criminal Origins Condemned: Criminal Origins
(více o hře)

Rise of Nations: Rise of Legends
S kvalitou chystané realtimové strategie v podání zkušených vývojářů z Big Huge Games jsme již předem počítali. Při instalaci jsme si uvařili voňavé kafíčko a trpělivě čekali, až hra konečně naběhne a my se ponoříme do již na první pohled originálních strategických hodů. A zklamaní jsme rozhodně nebyli, po odehrání se naše touha ještě zvýšila a hraničí až s fanatismem. Hratelná demoverze Rise of Nations: Rise of Legends nabízí ukázku z kampaně za arabskou rasu Alin a dvě mise (Frozen Standoff, Summer's Heat) v módu Quick Battle, v nichž zmiňovaný národ doplní steampunkoví Vinci. Škoda jen, že v demu nenajdete mimozemšťany s šíleným názvem Cuotl. Na tyhle drzouny, kteří v mýtickém světě Aio nadšeně cizopasí, si budete muset ještě pár týdnů počkat.

Samotná hra je rozdělena na globální plánovací a bojovou část, jež se vzájemně doplňují. V demoverzi si plánování moc neužijete, ale vše nasvědčuje tomu, že budete moci vylepšovat města v různých oblastech a rovněž určovat směr vývoje hlavních hrdinů. Mise v nabízené kampani představí hlavní postavu - vynálezce Giacioma - a setkáte se rovněž s jeho dalšími parťáky. Během strategických bojů se budete věnovat několika zásadním herním prvkům najednou. Nejdůležitější je výstavba města, která probíhá vystavováním různých distriktů. Zatímco například armádní okres zvýší strop maximálního počtu jednotek, čtvrť obchodníků umožní zavedení karavan, automaticky zajišťujících přísun majetku. Základní surovinou je Timonium - pojmenována po marylandském městě, kde najdete sídlo Big Huge Games. Tím ovšem veškeré sběračské orgie končí.
Nechybí ale výstavba klasických budov, výzkum, trénink jednotek či povolávání hrdinů. Jednotlivé rasy se od sebe radikálně liší a vzhledem k obrovskému množství různých upgradů a jiných stavebních postupů (požadavků) si na ně budete muset zvykat. Když mistrně ovládnete Vinci a přejdete k Alin nebo Cuotl, budete pár hodin úplně mimo. Rise of Nations: Rise of Legends je ukázkou toho, že i v dnešní době ve strategickém žánru může překvapit originalita a různorodost.
Rise of Nations: Rise of Legends Rise of Nations: Rise of Legends Rise of Nations: Rise of Legends
Rise of Nations: Rise of Legends Rise of Nations: Rise of Legends Rise of Nations: Rise of Legends
(více o hře)

TES IV: Oblivion Nový obsah pro Oblivion
Fantasy epické RPG The Elder Scrolls IV: Oblivion (recenze) sklízí ovace po celém světě. U nás na BonusWebu si tato novinka vysloužila 93 %, Tiscali Games jí udělili 94 % a Hrej! se postaralo o hodnocení 90 %. V zahraničí pak tato pecka dostala 93 % na GameSpotu a IGN, 80 % na GameSpy a 98 % jí udělil Worthplaying (kompletní seznam na GameRankings). Vývojáři z Bethesdy se tedy rozhodli, že budou nabízet prémiový obsah. Na tom by samo o sobě nebylo nic špatného, kdyby za něj nechtěli platit! Nové brnění pro koně stojí na Xbox Live 200 Microsoft Points (zhruba 1,5 GBP) a počítačoví hráči za tento balíček o velikosti 6,2 MB vypláznou 1,99 USD. Ve vývoji jsou navíc dva další updaty - Wizards Tower (podrobnosti nejsou známy) a Orrery (nový quest na opravu trpasličí astrologické soupravy, nové schopnosti spojené s měsíčními cykly).
Placení za bonusový obsah je na Xbox Live zcela běžné a rovněž některé přídavky v MMORPG jsou přístupné jen po zaplacení určitého obnosu (např. Adventure Packy pro EverQuest II). Hráči offlinových titulů na PC si ale na podobné placení budou zvykat jen velmi těžko. Ono se není čemu divit, když součástí obyčejných patchů jsou mnohdy kromě samozřejmých oprav i bonusové mapy, které vývojáři dávají k dispozici zcela zdarma. Fanoušci PC verze Oblivionu si hru tedy raději sami obohatí s pomocí skvělého editoru a po nějakém oficiálním placeném obsahu ani nevzdechnou.

Hitman Blood Money Co se děje v trávě...

 • Pokud jste se stejně jako my těšili na agenta 47 v novém hávu, máme pro vás neveselou zprávu. Přesně před týdnem společnost SCi, jež má pod svými křídly Eidos, zveřejnila poslední finanční report. Z něj bohužel vyplývá, že Hitman: Blood Money nevyjde na konci dubna, jak se původně předpokládalo, ale až v průběhu května.
 • Rovněž nepotěšíme ani fanoušky dvoudílné RPG série Knights of the Old Republic ze světa Hvězdných válek. Vývojáři z Obsidian Entertainment jsou vytížení vývojem fantasy RPG Neverwinter Nights 2, a přesto by rádi pracovali na Star Wars: Knights of the Old Republic 3. Již od srpna 2004 prý o dalším pokračování diskutují s LucasArts, ale zatím se nedočkali kladné odpovědi. Že by Lucasové chtěli rytíře Jedi navždy pohřbít?
 • Střapatý hrdina Rayman se na konci roku vrátí do hry v novém pokračování jeho slavné arkádové série. Vývoj Rayman 4 ve středu oficiálně potvrdila společnost Ubisoft, ale bohužel neprozradila žádné podrobnější informace. Projekt má na starosti Michel Ancel, který Raymanovi vdechl život a postaral se rovněž o herní zpracování King Konga a skvělou akční adventuru Beyond Good & Evil, jejíž pokračování se rovněž připravuje. Takové klenoty si určitě nenecháme ujít!
 • Očekávaná akce SiN Episode 1: Emergence od Ritual Entertainment měla vyjít pouze prostřednictvím Steamu, ale autoři by prohloupili, kdyby o hru ochudili spoustu akčních fandů, kteří s tímto klientem od Valve nechtějí mít nic společného. Oficiální vydání krabicové verze pod taktovkou Electronic Arts bylo naplánováno na 9. května 2006. Ve stejnou dobu bude finální verze SiN Episode 1: Emergence samozřejmě k dispozici ke stažení na Steamu. Vcelku rozumný krok, nemyslíte?
 • Sin Episodes: EmergenceGas Powered Games se konečně rozpovídali o novém datadisku pro fantasy akční RPG Dungeon Siege II. Broken World přímo navazuje na události v závěru předchozí hry a do nového desetihodinového dobrodružství se tedy pustíte se starou partou nebo si vytvoříte jiné postavy na vysokém levelu. Jako v každém datadisku se i zde dočkáte nových prostředí (např. podzemní město) a nepřátel s údajně vylepšenou umělou inteligencí. Autoři rovněž mírně pozměnili systém vývoje postavy, který tentokrát umožní kombinovat speciální schopnosti z různých tříd povolání. Kosmetických změn se nevyhne ani herní engine - např. synchronizace pohybů rtů s mluveným slovem v ingame animacích. Pokud vás však příliš nezaujala původní hra nebo vás ke konci z té frenetické akce již bolela hlava, chystaný datadisk v klidu ignorujte.
 • Proslýchá se, že Ensemble Studios (Age of Empires, Age of Mythology) by rádi fušovali do řemesla Blizzardu a dalším firmám, zapáleným pro onlinové tituly všech možných žánrů. Určili tedy speciální tým, který se novým MMO projektem zabývá. Podrobnější informace v současné době bohužel nejsou k dispozici, ale již předem zapomeňte na fantasy - tomu se Ensemble Studios vyhnou širokým obloukem.
 • Autor:


  Nejčtenější

  KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

  Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

  Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

  Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

  Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

  Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...  Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

  Cuphead

  Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

  House Flipper

  House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

  Další z rubriky

  Kupujete někdy sběratelské edice?

  Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů

  Ne každému stačí krabička se hrou, či jen digitální kód ke stažení. Většina očekávaných her je k sehnání v různých...

  Zaostřeno na fenomenální ukázku The Last of Us: Part II

  The Last of Us: Part II

  The Last of Us: Part II patřila na letošní herní akci E3 k nejdiskutovanějším hrám výstavy. Studio Naughty Dog hru...

  Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

  Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered edition

  Červenec patří v oblasti her k nejslabším měsícům v roce. Přesto jsme si řekli, že zkusíme vybrat pět kousků, které by...

  RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
  RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

  Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.  Najdete na iDNES.cz