Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

UEFA Champions League 2004-2005

  12:01aktualizováno  24. února 2:27
UEFA Champions League 2004-2005 je nejnovějším fotbalem z dílen EA Sports. Splnil všechna očekávání? Nejedná se jen o malou obdobu FIFA 2005? Co nám všechno tato hra může nabídnout? To vše a mnohem více se dozvíte v naší recenzi.
80

UEFA Champions League 2004-2005

Platforma: PC
Výrobce: EA Sports

Herní karta

Na poli fotbalových simulátorů bylo ještě před pár lety hodně těžké uspět. Ale jak se říká, nemožné neexistuje. Zatímco na PC vládli již řadu let EA Sports se svojí FIFou, na platformě PlayStation zase neohroženě kralovali japonští Konami svým Pro Evolution Soccer. A proč to nezkusit i na PC a trochu neohrozit pozici EA Sports? Možná si tuto otázku Konami položili a ono se to povedlo - dokonce několikaleté kralování EA Sports se otřásalo v základech a mnohými opěvovaná FIFA najednou byla špatná. Post nejlepšího fotbalu na PC převzal Pro Evolution Soccer, čtvrtý díl si svojí pozici ještě více upevnil. A EA Sports bylo jasné, že pokud chtějí svoje žezlo opět získat, musejí se začít činit - a pořádně.

A EA Sports bylo jasné, že pokud chtějí svoje žezlo opět získat, musejí se začít činit - a pořádně.

Všechno to začalo nápadem získat licenci Champions League od UEFA. A proč ne? Licenci FIFA EA Sports vlastní již řadu let, tak proč k ní nepořídit i licenci UEFA a zbavit se tak již smyšlených soutěží, jako byly například European Clubs League nebo EFA Trophy, s kterými jsme se setkávali v každém ročníku FIFy. Byla tedy ohlášena nová hra, lépe řečeno nový fotbal, UEFA Champions League 2004-2005. Myslím, že již tady mohlo hodně lidí pochybovat, protože jsme byli zvyklí, že EA Sports prostě předělají FIFu, aktualizují nějaké týmy, maximálně doplní nějaké maličkosti a hotovo. Příkladem toho třeba je FIFA 2004 a následné EURO 2004 - tam šlo vlastně o obdobu FIFy, přidaly se národní týmy a ejhle "nový" fotbal byl na světě. Platí však toto i v UEFA Champions League?

Intro
Vezměme to všechno pěkně od začátku. Když hru nainstalujeme, spustíme, budeme svědky opravdu povedeného atmosférického intra, které se jistě každému zalíbí - už kvůli tomu, že se v něm objevuje Tomáš Hübschman, či kvůli oficiální znělce Ligy Mistrů, kterou určitě každý z nás dobře zná. Mimo exsparťana Hübschmana ještě v intru zahlédneme tváře kupříkladu Davida Beckhama, Michaela Ballacka, Andreje Ševčenka, Thierry Henryho, Johna Terryho z Chelsea a italského brankáře Buffona. Cílem intra jistě je, aby se hráči roztlouklo srdce a navodilo tu správnou mistrovskou atmosféru - ostatně jakému fotbalovému fanouškovi se srdce neroztluče, když slyší hymnu Ligy Mistrů, vidí animovaný míč a v něm záběry na největší hvězdy světového fotbalu?

Mimo exsparťana Hübschmana ještě v intru zahlédneme tváře kupříkladu Davida Beckhama, Michaela Ballacka, Andreje Ševčenka, Thierry Henryho, Johna Terryho z Chelsea a italského brankáře Buffona.

Menu a herní módy
Herní menu se příliš nezměnilo, je to stále na stejný způsob. Na úvodní obrazovce si budeme moci zvolit několik herních módů, počínaje novou sezónou, což je vlastně něco jako kariéra ve FIFA 2005. Budete mít za úkol se svým klubem splnit padesát misí, ve kterých plníme různé úkoly - například vstřelit v utkání dvě branky, neinkasovat žádný gól či vstřelit branku s nově nakoupenou posilou. Více si o tomto módu povíme za chvíli. Dále v úvodním menu vidíme možnost zahrát si přátelské utkání - s tím se vlastně setkáváme již řadu let. Následují herní módy - takže možnost zahrát si samostatnou Ligu Mistrů za libovolný klub, poté můžete zkusit mód "Situation," kde si vyberete dva kluby a nastavíte si skóre, kolikátá běží minuta, jací hráči mají žlutou či červenou kartu a mnoho dalších vymožeností, které jistě potěší nejednoho z nás. Setkáme se i s volbou "Home & Away," což je vlastně dvojzápas doma a venku - něco jako vyřazovací boje v Lize Mistrů. Poslední věcí, kterou si v herních módech zmíníme, a která jistě nemůže chybět, je trénink. Trénink je opět na způsob FIFA 2005, takže na sedy lehy, klikování a krátké sprinty můžeme rychle zapomenout. Můžete zahrávat přímé kopy z různých vzdáleností a míst, zdokonalit se v zahrávání rohů z levé i pravé strany. Můžete zkusit i zápasy o devíti hráčích a v neposlední řadě poslat celou svojí jedenáctku na jednoho brankáře. Dále v menu nalezneme i možnost vytvořit si hráče - ani to se od FIFA 2005 nezměnilo. Nechybí ani volba "My Champions League," kde si můžete nastavit všemožné taktiky, můžete měnit základní sestavy týmů, budete určovat, kdo bude kapitán, kdo bude zahrávat standardky a mnoho dalších věcí - i to pro nás není žádná novinka, prostě to samé jako FIFA 2005 akorát v bledě modrém.

Trénink je opět na způsob FIFA 2005, takže na sedy lehy, klikování a krátké sprinty můžeme rychle zapomenout.

Jak jsou na tom čeští hráči?

Tomáš Rosický Karel Poborský Pavel Nedvěd Zdeněk Grygera Milan Baroš
Borussia Dortmund Sparta Praha Juventus Turín Ajax Amsterdam Liverpool FC
91 79 91 81 87

Hratelnost
Ovšem veškeré pochybnosti, že UEFA Champions League 2004-2005 je jen malou předělávkou FIFA 2005, ihned upadají při prvním vyběhnutí na trávník. Nejen, že v zápasech Ligy Mistrů jsme opět svědky nádherných animací, jak hráči nastupují na trávník, řadí se, nebo jak si kapitáni podávají ruce. Všechno to musí být i doprovázeno již několikrát zmiňovanou oficiální znělkou Ligy Mistrů. To jsme zatím ale na začátku, protože i celkový pocit z hraní zaznamenal zřetelných změn. Zdá se, že EA Sports konečně pochopili, co je fotbal. A myslím, že celková hratelnost může být úctyhodným a hlavně vyrovnaným soupeřem Pro Evolution Soccer 4. A i když je systém podobný předchozímu ročníku FIFA 2005, je hratelnost velkým krokem vpřed. Setkáváme se s nepřesnými přihrávkami nebo centry. EA Sports také znatelně hru zrychlili a i obtížnost je daleko těžší, než v předchozí FIFA 2005 - zatímco tam jsem hrál na obtížnost World Class (Světová třída), v UEFA Champions League jsem měl co dělat přehrát soupeře na obtížnost Semi Pro (Poloprofesionál). I samotné dovednosti hráčů jsou lepší - zejména ve hře jeden na jednoho budete mít co dělat, abyste soupeře obehráli.

Zdá se, že EA Sports konečně pochopili, co je fotbal.

Standardní situace
I v tomto ohledu EA Sports pořádně zabrali a standardky jsou řešeny novým systémem. Přímé kopy jdou zahrávat hned několika způsoby - buď vyšlete přímo střelu, nebo můžete míč podkopnout, vyslat na brankáře míč s falší a v neposlední řadě lze přímý kop i jednoduše rozehrát. Rohové kopy jsou také řešeny jinak, zatímco ve FIFA 2005 jste měli opravdu jenom pár možností, jak míč nacentrovat a jak vstřelit gól, v UEFA Champions League je tomu přesně naopak. Nacentrovat pomocí šipky můžete téměř kamkoliv a častokrát gólmanovi před bránou pěkně zatopíte.

Rozhodčí, kup si kapky do očí
Jak jsou na tom v UEFA Champions League rozhodčí? Tak na to se jistě bude ptát hodně hráčů, protože v předchozích letech to bylo se sudími opravdu hrozné. Jistě se v předchozích letech každému stalo, že jste šli sami na bránu, soupeř vás zfauloval, avšak Vás hráč k míči doběhl dřív a rozhodčí tedy mohl ponechat výhodu, ovšem nestalo se tak. Nyní však v UEFA Champions League rozhodčí slovo "výhoda" znají a častokrát tedy takto hru pouští. A konečně zde máme také reálné, někdy i přísné posuzovaní faulů - rozhodčí tedy již žlutými a červenými kartami jen tak šetřit nebudou.

Nyní však v UEFA Champions League rozhodčí slovo "výhoda" znají a častokrát tedy takto hru pouští.

Cestou necestou, polem nepolem
Výše jsem se zmiňoval o módu sezóna - v souvislosti s tím jsem také slíbil, že si o této nejdůležitější věci povíme více. Takže to vezměme hezky od začátku, budete mít možnost vybrat si kterýkoliv klub - bude záležet jen na vás jestli zvolíte Manchester United nebo pražskou Spartu. Poté si zvolíte, jak budete vypadat - nastavíte si, jestli bude kouč mladý či starý, jestli se bude oblékat elegantně do kvádra nebo budete chodit ve sportovní soupravě. Je to vlastně podobné, jako když si tvoříte hráče - takže vás nemine nastavování velikosti nosu, účesy, tváře, uší a já nevím, čeho ještě. A proč tolik nastavování? Protože v každém zápase bude záběr na vás, jako na trenéra klubu - kupříkladu při vstřelení branky uvidíte záběr na trenéra, jak s vámi sdílí emoce :-). Poté se tedy již zabydlíte v libovolném klubu a nyní na vás bude čekat 50 misí nebo stupínků k vysněnému vítězství ve finále Ligy Mistrů. Před každým zápasem dostanete úkoly, které když splníte, dostanete odměnu v bodech. Budete třeba muset vyhrát o tři góly, neinkasovat žádný gól, mít držení míče více jak 55%, nepostavit Vaše tři největší týmové hvězdy nebo také vstřelit gól s určitým hráčem, mít v zápase více jak 10 rohových kopů či alespoň patnáctkrát vystřelit na bránu - samozřejmě to je jen špetka úkolů, které na Vás čekají. Pokud tyto úkoly splníte, dostanete body (kredity), za které se Vám pak odemykají různé bonusové věci - například nové míče, nové sady dresů nebo nové stadiony. Body dostanete prakticky za každý zápas - hodnotí se téměř vše, kolik gólů vstřelíte, kolik jich na druhou stranu obdržíte, zda-li dostanete žlutou nebo červenou kartu a mnoho dalšího, a samozřejmě největšího bodového ohodnocení se dočkáte, když splníte zadané úkoly před zápasem, o kterých jsme se tu před chvílí bavili. Celá sezóna je také doprovázena jakýmsi "virtuálním rádiem" (Talk Radio), kde slyšíte některé názory expertů nebo trenérů jiných klubů či názory fanoušků, jaké máte kupříkladu šance na vítězství Ligy Mistrů. Možná kvůli tomu je i trochu v pozadí hudební stránka hry - tentokrát se již nesetkáváme se zvučnými interprety a jejich songy, které lámou žebříčky amerických hitparád. Většinou musíme poslouchat zmiňované "rádio." To je bezesporu úžasná věc, avšak pro nás, Čechy, už zas tak úžasná není - každý přece anglicky neumí a navíc srozumitelnost a výslovnost také není kdo ví jaká. Titulky jsou bohužel také opomenuty.

To je bezesporu úžasná věc, avšak pro nás, Čechy, už zas tak úžasná není - každý přece anglicky neumí a navíc srozumitelnost a výslovnost také není kdo ví jaká.

Verdikt
Podle mého názoru jistě nikdo neprohloupí, když si tuto hru půjde zítra koupit. EA Sports konečně pochopili, že pokud chtějí Konami ohrozit, musí začít něco dělat. I když UEFA Champions League 2004-2005 je bezesporu skvělý fotbal, podle mnohých stále na Pro Evolution Soccer 4 nemá. Osobně však dávám přednost UEFA Champions League 2004-2005, protože když shrneme fakt, že EA Sports mají licenci UEFA, potom skvělou atmosféru, grafiku a mnoho dalších věcí, tak ten drobeček, který schází hratelnosti dohnat Pro Evolution Soccer 4, klidně oželím. Myslím, že se i blýská na lepší časy, protože tento fotbal, který EA Sports vydali, je velkým krokem vpřed a pokud se EA Sports ve FIFA Football 2006 pustí do vylepšování dalších věcí, tak Pro Evolution Soccer bude mít vážného konkurenta, ba ne dokonce přemožitele. Verdikt je tedy jasný: Pokud se Vám nelíbily zápasy, které se tento týden odehrály mezi Juventusem - Realem a Barcelonou - Chelsea, jistě si hru kupte a ukažte, že dokážete být lepší :-).

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 315 čtenářů

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Najdete na iDNES.cz