Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

UEFA EURO 2004

  12:00aktualizováno  9. června 9:18
Tak v sobotu nám to teda začne. Největší fotbalový svátek posledních dvou let si už přede dveřmi pucuje kopačky a využít se toho snaží kdo jiný než EA Sports. Tak ukažte hoši, jakou formu jste si na šampionát přivezli.

UEFA EURO 2004 Vzhledem k tomu, že pozítří „to“ už všechno naostro začíná, jsou tyto řádky psány ve stavu maximálního fandovského stresu a velkých očekávání, která se ale harmonicky střídají se záplavou maličkých přáníček typu „dát prvního góla a pak už to bude dobrý“ nebo „remízu bychom uhrát mohli“. Pakliže tedy máte v tuto vypjatou dobu chuť si číst něco o nějakých videohrách, pak pohleďte, co bylo rozechvělými prsty vyryto tokem elektronů na obrazovou masku monitoru.

To, jak na tom série FIFA v posledních letech je, asi netřeba moc připomínat. Řečiček o stagnaci a úpadku již bylo napsáno více než dost. Jistá, do budoucna slibná zlepšení, přinesla až v podstatě až poslední FIFA 2004, která ovšem stále zůstala v uctivém odstupu za poslední inkarnací Pro Evolution Soccera. A z minulých let se vžil i jakýsi ne příliš příjemný úzus, kdy sice ke každé významné světové fotbalové události vyšla z dílen EA Sports speciální fotbalová hra, ovšem vždy se jednalo prakticky pouze o „ořezanou poslední FIFu s jinými soupiskami, stadiony a reprezentačními dresy“. Proto jsme od Eura 2004 nečekali ani nic jiného. A to byla na jednu stranu chyba, ale na stranu druhou jsme tím pádem nakonec byli o to příjemněji překvapeni. Mnoho much totiž bylo odstraněno, ale zase se pár nových mušek objevilo. Naštěstí již podstatně menších.

UEFA EURO 2004 Takže, co se zlepšilo? V prvé řadě je Euro 2004 prakticky nezávislá na FIFě 2004, jedná se v podstatě o úplně novou hru, což je poznat, zejména co se herního systému týče, skoro už při prvním kopnutí do míče.

Pakliže tedy máte v tuto vypjatou dobu chuť si číst něco o nějakých videohrách, pak pohleďte, co bylo rozechvělými prsty stvořeno.

FIFA 2004 mezi hráče s velkou pompou naběhla s „inovativním a intuitivním“ systémem přihrávek Off the Ball jen proto, aby ji za necelý rok nevlastní sourozenec Euro 2004 velkoryse ignoroval. A v tuto chvíli lze již naprosto jednoznačně říci, že to je dobře. Trochu špatně ale zase na druhou stranu je, že i sem se tvůrcům podařilo implementovat něco podobného jako Off the Ball nicméně z hlediska hratelnosti je to mnohem, mnohem uživatelsky příjemnější, přičemž zde není kladen takový důraz na využívání této featurky jako právě v případě FIFA 2004. A pokud se již rozhodnete tuto možnost využít, přejde vám do krve rozhodně rychleji a neklade takové nároky na schopnost koukat po obrazovce každým okem jinam. Společně se změnou přístupu k samotnému fotbalu jako takovému tak tato metoda paradoxně zvyšuje celkový fotbalový projev hry. UEFA EURO 2004 Není to sice úplně to pravé „v jednoduchosti je síla“ jako to známe z Pro Evo, ale rozhodně je to znatelný krok vpřed.

Když u je řeč o Pro Evolution Socceru, jistě není bez zajímavosti, že se mu Euro 2004 snaží přiblížit i zpracováním ovládání, které v mnoha ohledech a situacích přímo tříská do očí prohlášením: „Je to jako v Pro Evo“.

V honbě za Pro Evo se z arkády stalo spíš už něco jako pohodička pro seniory, ale pořád to vypadá více jako fotbal než kterákoli řadová FIFA za posledních pět let.

Rozhodně to ale není potřeba mít hochům z EA Sports za zlé. Naopak, oceňujeme, že konečně někomu z Největšího-Herního-Kolosu-Na-Světě došlo, že je možné, aby někdo byl schopen vymyslet něco lepšího než na co přišli oni samotní Velcí-Mágové a dá se to interpretovat i jako takový malý a skrytý hold sérii PES. A když nad tím tak uvažujeme, nebylo by do budoucna od věci, kdyby se ovládání obou velkých rivalů sjednotilo. Jejich porovnávání by se tak mohlo stát zase o něco objektivnějším.

UEFA EURO 2004 Pozitivně jsme hodnotili i změny v oblasti fysiky míče a celkové fotbalovosti hry. Je sice pravda, že v honbě za Pro Evo se z arkády stalo spíš už něco jako pohodička pro seniory, ale pořád to vypadá více jako fotbal než prakticky kterákoli řadová FIFA za posledních pět let. Možná, že někomu bude hra svou rychlostí a ztvárněním (herním, ne technickým) připadat jako až přehnaně „akademická“, ale je potřeba vyzdvihnout fakt, že po většinu času máte opravdu dojem, že proti sobě hrají repre mančafty na důležité sportovní akci a ne dvě party kluků ve vesnické lize. Hráči tedy docela zodpovědně udržují formace, hlídají si svůj prostor, protihráče a třeba i ofsajdové pasti. Dost solidně hrají i počítačem ovládané obranné valy, které jsou sice většinou (pokud zrovna nevedete a počítač nepotřebuje útočit) pevně semknuté, ale rozhodně ne nepřekonatelné. Představují

Pro našince bude nejvíce atraktivní skutečnost, že je ve hře přítomen náš nároďák s pravými jmény a dresy, ale že zároveň mnoho z našich borců je opravdu dost podobných své reálné předloze.

vítanou výzvu k pokoření, kterého můžete dosáhnout na poměry fotbalů od EA Sports až nebývale mnoha způsoby, záleží samozřejmě na aktuálním rozestavení, a preferencích týmu v daném okamžiku. Pokud tedy budete mít nastavenu hru po křídlech s následnými centry a zároveň mužstvo jako celek stáhnete spíše dozadu, asi těžko můžete očekávat nějakou výraznější podporu spoluhráčů při ojedinělém výletu osamělého útočníka do hloubi soupeřovy poloviny. V tomto ohledu asi nelze mít vážnějších výhrad, i když opět … Pro Evo to prostě není.

UEFA EURO 2004 Velkou pochvalu si ale zaslouží zpracování standardních situací. Rohy fungují tak, že si vyberete, zda chcete kopat třeba na bližší či vzdálenější tyč, potom podle symbolů na ovladači i hráče, který si na roh bude nabíhat, a pak už jen chvíli čekáte. V mezičase se na hřišti objeví kruh, který označuje, kam míč poletí, a vaším úkolem je naběhnout si do tohoto prostoru včas tak, abyste zároveň i setřásli bránícího hráče. Chce to sice trochu cviku, ale ve výsledku je to opravdu dobrý nápad. Naproti tomu zahrávání přímých kopů sice nápaditostí zrovna nehýří (snad jen určení prakticky libovolné falše analogovou páčkou na ikonce míče stojí za avláštní vypíchnutí), zato je ale maximálně uživatelsky příjemné a nemusíte tedy strávit týden ukrutným tréninkem této jediné činnosti jako třeba právě v Pro Evo. Pokud se vám pak čas od času „v podstatě samo“ podaří s Pavlem Nedvědem zakroutit balón pěkně kolem zdi a posadit jej pěkně k tyčce, působí to jako opravdu sladká odměna a dodá vám to chuť do dalšího hraní.

Klasikou je pak jakostní technické zpracování, na němž si u EA Sports vždy patřičně zakládali. Pro našince bude asi nejvíce atraktivní skutečnost, že nejenže je ve hře přítomen náš nároďák s pravými jmény a dresy, ale že zároveň mnoho z našich UEFA EURO 2004 borců ze základní sestavy je opravdu dost podobných své reálné předloze. Zbytek jich je zvládnutých alespoň v intencích hrubé podoby a odpovídající barvy vlasů, a tak to za naše odnesl chudák samojediný Petr Čech, z něhož autoři „vyrobili“ blonďáka s plnovousem. Ale nevadí, hlavně že něco pochytá. A i kdyby nepochytal vůbec nic, hlavně že bude mít formu supermana v následujících dnech.

Celkově tedy musíme říci, že ač Euro 2004 má oproti PESu stále dost co dohánět, stává se příjemným překvapením. Hoši z EA Sports sympaticky odhodili auru herních polobohů a evidentně se snaží svůj fotbal co nejvíce vylepšit a znejistit tak krále videoherních fotbalů. Stále je zde ještě dost věcí k vylepšení, ale vzhledem k mizérii, jakou předváděla v minulých letech FIFA, se jedná téměř o zjevení. Pokud by takto vypadalo několik posledních FIF, dalo by se i pochopit, i vzhledem k poměrně širokým možnostem „personalizace“, že se každoročně jedná o nejprodávanější fotbalové tituly. Zní to možná neuvěřitelně, ale Euro 2004 prostě není takovým reprezentačním datadiskem, jako bychom po minulých letech čekali.

Odraz ode dna

Možná, že už někdo na internetu udělal anketu o nejhorší hru ze série FIFA, ale v tom případě nám tedy unikla. Každopádně pokud bychom měli hlasovat sami za sebe, "vyhrála" by to patrně jedna z trojlísku v letech 99-2001. Fifa 99 byla sice ještě po Road to World Cup relativně kvalitní, ale museli jste ji "umět" hrát. Pokud jste se tedy uchýlili k taktice, kterou dříve nebo později objevil úplně každý, a sice, že jste útočné akce táhli po křídlech a pak centrovali do vápna, padl téměř z každé akce gól, což velice brzy vyústilo v nebetyčnou nudu. K tomu si připočtěte v té době poněkud nedoladěný model, kdy bylo možné úspěšně odcentrovat, i kdyby u vás byli třeba tři soupeři najdenou, a téměř stoprocentní úspěšnost nůžek ve vápně a vyjde vám, že tento ročník byl asi tím největším průšvihem, který se ale dočasně maskoval za solidní sezónu 98. Postupem času ale hráči začínali otevírat oči a pak do toho ještě navíc přišly fotbaly od Konami. Výraznější zlepšení tak pozorujeme až dnes, s příchodem Eura 2004.UEFA EURO 2004
Výrobce/Vydavatel EA/EA
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: až 8 hráčů (2x multitap)
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 339 kB
Verdikt: Po letech stagnace se série FIFA konečně trošku pořádně hnula. Možná je to ale jen tím, že se tentokráte jmenuje UEFA :-).
Hodnocení: 75% (info)

Autor:
Nejčtenější

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Další z rubriky

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

Impact Winter
RECENZE: Postapokalyptický Impact Winter vás odnaučí milovat zimu

Očekávaný simulátor přežití Impact Winter vám ukáže, že konec světa bude pěkně ledový. Jako vedoucí skupiny přeživších se budete muset postarat nejen o sebe,...  celý článek

Life is Strange: Before the Storm
RECENZE: Nový díl Life is Strange není jen pro holky, rozpláče každého

Life is Strange je zpátky, a i když máme tentokrát více výhrad než minule, pořád je to hra, která prakticky nemá konkurenci.   celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.