Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uličníci

  12:00aktualizováno  4. září 10:44
Do města přijela parta výtržníků a s nimi nepořádek a zmatek a k tomu všemu zmizel i vzácný poklad. Někdo se jim musí postavit - a tušíte správně, tento úkol čeká právě na Vás.
30

Uličníci

Platforma: PC
Výrobce: Glassfish Games

Herní karta

Uličníci 'Bylo to klidné městečko. Nedávno se ale přistěhovala banda výrostků, zvaná Uličníci. Mají rádi nepořádek, chaos a přizpůsobují si vzhled maloměstečka k obrazu svému. K tomu všemu ještě ukradli z muzea vzácný indiánský poklad. Město potřebuje pomoc.' Zhruba tak praví zadní strana obalu. Podívejme se, co na nás čeká uvnitř něj. Pro úvod ještě uvedu, že se jedná o jednoduché RPG, kde se zhostíte role malého hrdiny a pokusíte se navrátit řád Vašemu měnícímu se bydlišti.

Hned na začátku je třeba hru zaškatulkovat a vysvětlit pojem „jednoduché RPG“. Hra je tak jednoduchá, že neútočí ani na dvousetkorunovou hranici pultů u pokladen supermarketů a prodává se za 149 korun. Zda je alespoň cena adekvátní, se podíváme níže.

Předně mě zaujalo, že hra za takovou cenu je lokalizována do naší mateřštiny. Distribuci Uličníků u nás má na svědomí TopCD a mezi jejich dobré zvyky patří překládat všechny své tituly, zjevně i ty nejlevnější. Na druhou stranu, absence jakékoli mluvy ve hře posunula pojem 'lokalizace' jen k překladu textů.

Uličníci Grafika vypadá možná přiměřeně svoji ceně, narozdíl od ní ale hráčovo oko příliš nepotěší. O jejích (ne)kvalitách svědčí i podporovaná rozlišení – žádná čísla sice v nastavení nenajdete, na nejvyšší ze slovních voleb ale dává obraz pouhých 800x600. Neočekávejte ani nikterak plynulé pohyby, animace působí trhaně a občas se mi při nich vybavují staré klasiky typu Tom a Jerry.

Ani po zvukové stránce se Uličníci nijak nepředvedli. Hudba v pozadí působí pouťově a tvoří ji nepříliš dlouhý, opakující se úryvek. O tom, že ani z úst postaviček se neline hlas, byla již řeč – dočkáte se jen občasného kladného nebo negativního hlesnutí. Vedle kolotočové hudby tedy na hráčovy uši čekají jen zvuky prostředí – sršící hydrant, klaksony aut, bezdůvodné tříštění skla a bohužel již nepříliš mnoho dalších. Čas od času se zvukový systém hry zblázní a začne ve smyčce opakovat poslední dvě hrající vteřiny.

Ovládání probíhá kompletně skrze klávesnici. Vedle šipek, sloužících klasicky pro pohyb po mapě bude potřeba obstarávat jen další tři tlačítka. Jsou to dvě pro výběr předmětu v inventáři a jedna akční klávesa. Je sice možné si volně nastavit, která tlačítka to budou, řízení postavičky přesto zůstává velmi nepohodlné.

Uličníci Co se průběhu hraní týče, hledání indiánského pokladu, tolik avizované na přebalu, je do značné míry reklamní zástěrkou a úkoly týkající se tohoto tématu budete řešit jen okrajově. Většinu času strávíte pochodem po městě a konáním 'dobrých skutků'. Budete po výtržnících utahovat hydranty, zalévat rostlinky a plnit nejrůznější úkoly pro náhodné kolemjdoucí. Tím vším zvýšíte náladu ve městě, kterou mimochodem nesmíte nechat dojít úplně na nulu, neboť tím by vyhráli Uličníci. Cestou budete sbírat předměty vznášející se na ulici, ať už je potom sníte, někomu přinesete nebo hodíte pod nohy. A zejména se budete snažit převychovat všechny Uličníky v dané úrovni. Koncept převýchovy není složitý – najdete si na ulici zlého výrostka, přeběhnete před ním, aby Vás začal honit a pak se snažíte vylekat ho, napálit nebo zboxovat tak, až jeho červená čára zlobivosti zmizí a zezelená a ejhle – Uličník vyléčen. Samozřejmě s ohledem na cílovou věkovou skupinu jsou jak boxování, tak i ostatní náznaky násilí zpracovány velmi šetrně a hráč vidí jen oblak prachu.

Každá taková delší procházka městečkem je zpracována jako zvláštní úroveň, mezi nimiž je vždy vložena mezihra. Ta je jako jedna z mála věcí povedená, zpracována na způsob osvědčeného Pacmana. V bludišti s kuličkami Vás chytají Vaši staří známí, chuligáni z ulice.

Klady a zápory

Plus Mezihry
Plus Česká lokalizace
Plus Cena (149,-)

Mínus Grafika, zvuk
Mínus Celková hratelnost
Mínus Ovládání

Na úplném začátku dostanete na výběr ze dvou hrdinů. Můžete si vybrat mezi chlapcem a dívkou, oba zhruba stejného věku. Rozdíl v obtížnosti nebo ovládání mezi nimi není, záleží tedy čistě na Vašich preferencích.

Na jedné instalaci Uličníků můžete vést současně tři hry. Na začátku každé nové dostanete možnost uložit si ji do jednoho z právě tří slotů, označených písmeny, Váš postup v dané ‚kariéře‘ se pak ukládá do toho aktuálně načteného. V průběhu procházky městem možnost uložení mít nebudete, automaticky se o to za Vás postará aplikace na konci každého z Vašich dobrodružství.

Hra svojí obtížností neklade na hráče žádné větší nároky. S postupem ve hře sice roste rychlost a zdatnost výtržníků, problém by však neměli mít ani menší uživatelé a vzhledem k intuitivnosti samotných úkolů, doplněných navíc srozumitelným českým popisem by měli hladce pochopit i příběh. Životů totiž dostanete na začátku do vínku hned několik, další můžete nasbírat v mezihrách s kuličkami a občas se vznáší i na ulici.

Uličníci Verdikt: Většinou se pokouším najít na každé hře něco kladného a začít tento odstavec právě tím – bohužel u Uličníků musím jinak. Tvůrci se zřejmě snažili natáhnout hrací dobu, bohužel ale nedokázali vyplnit vzniklou mezeru ničím zábavným. Hra tak za chvíli začne působit neuvěřitelně nudně a je to po dlouhé době titul, který jsem hrál čistě za účelem vzniku této recenze. Výtvor po žádné stránce nepřesahuje laťku zajímavosti, ať už se jedná o grafiku, hratelnost, hrací dobu či nápad. V úvodu byla naznačena otázka o adekvátnosti ceny. Aby se dostalo i na ni - za bez jednoho penízku sto padesát českých korun se dají, například do mobilního telefonu sehnat hry, které Vás dohromady pobaví více a nesporně i déle.


Autor:


Hodnocení hry

Redakce

30 %

Čtenáři

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 246 čtenářů

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....Najdete na iDNES.cz