Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ultimate Spider-Man - ve spárech velkoměsta

  12:04aktualizováno  28. prosince 2005 1:59
V posledních dnech vyšla nová hra na motivy Spider-Mana a hned napříč několika platformami. Jak se hraje pavoučí muž ve stylovém komixovém kabátku a nesvazující volností na GTA způsob, to se dočtete v této recenzi.
79

Ultimate Spiderman

Platforma: PC
Výrobce: Beenox

Herní karta

Hry podle komixů neměly nikdy na růžích ustláno a co se týče PC, tak už vůbec. I přesto, že nedávná výjimka, multiplatformoví X-Men Legends II: Rise of Apocalypse byli příjemným překvapením a snad i náznakem, že toto herní odvětví bude směřovat k lepšímu, nedoufal jsem, že další herní podoba taktéž marvelovského komixu, Spider-Man, by mohla dosáhnout dobrého úspěchu, zvlášť, když předchozí pavoučí počin, Spider-Man 2, žádné vavříny nesklidil.
Očekával jsem totiž obvyklou akční bezduchou mlátičku, protože jsem si myslel, že řadové hry čerpající z komixů Ultimate Spider-Man se na nic jiného nezmůžou (aneb Fantastic Four). Ale jak nový RPGčkový X-Men, tak nyní i Ultimate Spider-Man, dokazují, že se celé kouzlo hratelnosti nemusí omezovat jen na likvidování zástupů příšer a že může skýtat i hlubší a inteligentnější smysl. Jakých překvapení jsme se v Ultimate Spider-Manovi dočkali, to jsem sepsal do následujících řádků.

Jak jsem už nakousl v anotaci, Ultimate Spider-Man nabízí volnost ve stylu GTA. Na tato slova zpozorní snad každý hráč, jež se někdy, ať už s jakýmkoli dílem GTA, setkal. Samozřejmě se mezi jednotlivými misemi můžete volně a nezávazně pohybovat po městě a vybírat si, jakou půjdete plnit dříve. Na GTA si vzpomenete také bezprostředně poté, co zaregistrujete na HUDu radar. Ten vám různě barevnými puntíky znázorňuje, kam se zrovna můžete vydat pro nějaký ten džob (příběhové mise nebo závody a náhodně generované rvačky, záchrany lidských životů či usměrňování pirátů silnic).
To, že Ultimate Spider-Man vychází ze stejnojmenného komixu, je z něj cítit na každém kroku. Už animace a použitý styl písma v menu si s ničím nezadají a jsou originální. Taktéž efektní cut-scény, stylová komixová grafika, kterou hráčská obec mohla spatřit ve střílečce XIII, v nich vypadá daleko lépe než při samotném hraní.

"To, že Ultimate Spider-Man vychází ze stejnojmenného komixu, je z něj cítit na každém kroku"

S pavoučím mužem se po celou dobu hry budete pohybovat v exteriérech a interiérech New Yorku. Nedokážu posoudit, kolik toho má společného půdorys tohoto "herního New Yorku" s tím sktuečným, ale řekněme, že koncepčně to odpovídá - nalezneme zde čtvrť s obrovskými mrakodrapy, ale i poklidnější území s přízemními domy, brooklynský most, Ultimate Spider-Man opuštěné slepé uličky a v neposlední řadě velkou míru kriminality, kterou je potřeba zlikvidovat.
Díky nadpřirozeným schopnostem Spider-Mana se po městě pohybujete opravdu velice rychle. Pavučiny, které vystřelujete, se vždy přisají na nějakou budovu a pak se za ně přitáhnete, případně jí použijete jako lano, po kterém sjedete/přeručkujete na dané místo. Takhle se lze velice rychle přemisťovat. Protože kam zrovna vystřelí další pavučinu nelze nijak extra ovlivnit, tak zároveň musíte být v pozoru, abyste najednou nesměřovali jinam, než kam se dostat chcete.

Speciální schopnosti, kterými je Pavoučí Muž obdarován, využijete na každém rohu. Když se zrovna nepotřebujete někam přemístit, tak při bitkách se vám budou také hodit - nepřátele si lze omotat pavučinou. Sice jim to neubere žádné zdraví, ale jejich zneškodnění je poté daleko jednodušší.
Komba, která sestávají ze skoků zkombinovaných se všelijakým odrážením od zdí, od nepřátel, od zdí a zase od nepřátel, mají za následek vaši větší sílu proti nepřátelům.
Schopnosti Spider-Mana se postupně vyvíjí, jejich síla a možnosti se navyšují samovolně. Tudíž jsou implementovány jisté prvky RPG, příliš do hloubky ale nezasahují.

"Občas si můžete pomoci nějakou důmyslnou fintou, kterou však vymýšlet nemusíte, hra vás k ní dovede."

A co budete mít v městě za práci? V příběhových misích likvidaci úhlavních nepřátel, zachraňování nevinných lidí, kteří se ocitli ve špatném čase na špatném místě. Občas si můžete pomoci nějakou důmyslnou fintou, kterou však vymýšlet nemusíte, hra vás k ní dovede.
Kromě příběhových misí máte k dispozici i 60 závodů v ulicích velkoměsta s rozdílnou náročností, Ultimate Spider-Man na jedné straně hraničící s infantilní jednoduchostí a na straně druhé s takovou obtížností, kde i při vší snaze budete potřebovat několik pokusů na pokoření nepřátel, kteří jsou obdařeni také nějakou šikovnou dovedností pro rychlé přemisťování, např. létáním :-). Závody jsou příjemným a zajímavým zpestřením hry, ale na druhou stranu je jich, vzhledem ke stále stejné náplni (dostat se do finálního checkpointu jako první), možná až příliš.
Další vedlejší úkoly jsou tzv. "combat tours", jedná se o mýcení kriminálních živlů. Pokud jednu "combat tour" započnete, na radaru se vám zobrazí stanoviště, kde se vyskytují protivníci. Vy se na takové stanoviště dostavíte, za pomoci pavučinovým skillů, skoků a komb nepřátele zneškodníte a na radaru se vám zobrazí další lokace, kde máte se špíňáky provést to samé. V jedné takové sérii je stanovišť několik.
A konečně, náhodné události na ulicích, při kterých činíte přítrž kriminálním živlům nebo jen pomáháte dostat zraněného do nemocnice. Za nejzábavnější považuji svérázné automobilové honičky. Podezřelý automobil hra označí zeleným paprskem a červeným puntíkem na radaru, ostatně jako ostatní náhodně generované řadové úkoly. Vy ten automobil musíte dohonit, což s pavučinami není problém, přistát mu na střeše a auto ručně likvidovat. Pokud za volantem není zrovna nevinná blondýnka, která jen překročila rychlost, tak máte co dočinění s ozbrojenými gangstery, kteří vás ze střechy jejich vozidla sestřelují a musíte se na ní dostávat znova.

Ultimate Spider-Man Ultimate Spider-Man Ultimate Spider-Man

Hraní za Spider-Mana je občasně proloženo několika levely, kde do rukou dostanete vašeho úhlavního nepřítele, těžkotonážní fialové mostrum Venom - zajímavé zpestření hry a ještě větší zábava. Jeho způsob likvidování protivníků je daleko efektnější než ten Spider-Manův. Ten oproti Venomovi působí jako malá hubená třasořitka.
Jak se dá tušit, místo aby Venom nevinné lidi ochraňoval, tak je nástrojem zla a obvykle s Venomem budete vše likvidovat, ať dobráky, záporáky či jen neživé věci. A mimochodem, zdraví si obnovuje jezením lidí, ať už svých protivníků, nebo nevinných přihlížejících. Prostě ztělesněné zlo, jak má být. Fuj!

Že hra vychází z komixu lze poznat nejen z příběhu, ale také ze stylu grafického zpracování, ať už přímo ve hře, nebo v komixově animovaných cut-scénách, kterých je požehnané množství. Na screenshotech vypadá grafika hodně slabě, ale v pohybu, věřte nebo ne, se jedná o úplně jiné kafe, které se odvážím nazvat pastvou pro oči. Ultimate Spider-Man Jasně, tvůrci nešli za cílem nejreálnějšího grafického zpracování, ale právě komixové atmosféry a ta se jim povedla na jedničku!

"Tvůrci nešli za cílem nejreálnějšího grafického zpracování, ale právě komixové atmosféry a ta se jim povedla na jedničku!"

Mezi neduhy hry patří neposlušná kamera, což je u multiplatformových počinů takřka zvykem. Optimalizování chování kamery pro několik druhů různorodých ovladačů na konzolích a pro kombinaci klávesnice a myši na PC spotřebuje nemalé úsilí a ne všichni vývojáři jsou tomu ochotni úsilí věnovat. Ale právě neposlušná kamera může hratelnost snížit až o několik tříd, což se tady naštěstí neděje, ale i tak je to velice nepříjemné. Je přeci normální, že hráče dokáže naštvat, pokud mu hra ukazuje něco jiného, než by chtěl ve skutečnosti vidět, ač se o správný úhel pohledu snaží hráč sebevíc (např. pohybem postavičky za účelem usměrnění kamery). V Ultimate Spider-Man lze nechat ovládání kamery čistě jen na počítači nebo se ji můžete snažit zkrotit vaším hlodavcem. Ale bohužel ani jedna z voleb není příliš ideální.
Dalším mínusem na kontě Spider-Mana jsou stereotypní mise. Opakuje se v nich několik daných scénářů, pouze s mírnými obměnami a to po čase samozřejmě začne nudit. Rytířské činy Spider-Mana se střídají s destruktivním Venomem. Obměnou jest likvidování bossů, kde není nutné je jen donekonečna mlátit, ale stačí je obelstít nějakým vychytralým manévrem.

Verdikt:
Ultimate Spider-Man rozhodně nezklamal,

Klady a zápory

Plus Skvělá komixová grafika
Plus Stálá dynamičnost díky speciálním schopnostem
Plus Nelinearita, volný pohyb po městě

Mínus Nevychovaná kamera
Mínus Po čase stále stereotypní náplně misí

ba naopak, potěšil. Tvůrci si na něm dali záležet, spolupracovali dokonce s několika tvůrci komixu, kteří pro ně psali scénář. Určitě se již opakuji, ale musím zdůraznit, že nelineární zpracování ve stylu GTA není rozhodně na škodu a v dnešní době se nejedná v převedeních komixů do průmyslu interaktivní zábavy o samozřejmost, takže se rozhodně "nepřeGTAčkujem".
Dalším potěšením je relativně dlouhá hrací doba, nad Ultimate Spider-Manem pro plné dohrání musíte strávit nad 20 hodin čistého času.
Nakonec jsem se rozhodl, že hodnocení Ultimate Spider-Mana ponechám kousek pod 80% hranicí. Ultimativní pavoučí muž je skvělá výplň prodloužených večerů - času stráveného s ním nebudete litovat!

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

79 %

Čtenáři

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 235 čtenářů


Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Další z rubriky

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...

RECENZE: Seven: The Days Long Gone je mix Thiefa, Commandos a Diabla

Seven: The Days Long Gone

Mix Thiefa, Commandos a Diabla? Že to zní jako skvělý nápad? Nemůžete se dočkat, až si hru zahrajete? Než začnete...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Chystáte se na hory?
Chystáte se na hory?

Pořiďte zímní výbavu rychle a levně. V našem bazárku najdete vše, co potřebujete na zimní radovánky.

Najdete na iDNES.cz