Uncharted: Drake´s Fortune - preview

  12:00aktualizováno  22. června 2:35
Akce od tvůrců Crashe a Jaka a Daxtera? To zní docela dobře. Pokud tedy jste šťastným majitelem PS3, tak se těšte. Adrenalinová pecka se blíží a zdá se, že to bude něco.

Uncharted: Drake´s Fortune Vývojářské studio Naughty Dog proslulo hlavně zábavnými a dnes už legendárními arkádami jako je Crash Bandicoot nebo Jak & Daxter. Je tedy docela překvapením, že se rozhodli vrhnout se na nefalšovaný akční titul. Ten navíc kromě jiného slibuje velkou míru realističnosti, takže žádné pestrobarevné, takřka pohádkové pojetí.

Příběh zní hodně dobrodružně, i když poměrně fádně. Muž jménem Nathan Drake se vydává na neupřesněné místo v Tichém oceánu, aby tu hledal legendární poklad. Jenže, na ostrově, kde by se měl skrývat, není jen on a jeho společníci. Objeví se zde žoldáci, kteří hodlají zabránit tomu, aby Drake zjistil, jaké obrovské tajemství místo skrývá. K tomu, abyste postupně odhalovali děj, budete potřebovat mapy a starověké artefakty, které budete během své cesty nacházet. Pohybovat se budete na neznámém ostrově, kde navštívíte čtyři století staré ruiny, které vás ohromí svou monumentálností, ale i další a další prostředí, která by neměla být o nic méně úchvatná.

Uncharted: Drake´s Fortune

Tolikrát omílané slovo „realismus“ patří i k vizuálním zpracování.

Nepůjde tu ale jen o to, abyste si v klidu prohlédli památky. Budete muset čelit množství nepřátel, kteří vás rozhodně nebudou slušně žádat, abyste místo opustili. Ale přestože jich bude mnohonásobná přesila, vy nebudete „vlkem samotářem“, ale po svém boku budete mít společníky, kteří vám budou pomáhat a výrazně ovlivní obtížnost celé hry. Bude tu kladen velký důraz na kooperaci, bez které prostě nebudete schopni hru dokončit.

Námět, který se týká ztracených měst a tajemných pokladů vybízí k vytvoření hry ve stylu Tomb Raidera, ale Uncharted: Drake´s Fortune rovnou hlásá, že spíše než o řešení Uncharted: Drake´s Fortune různých hádanek tu půjde o akci. Ale ne o ledajakou. Hra vás hodlá pobavit divokými přestřelkami a zběsilými honičkami v autech. Během palby se samozřejmě budete moci skrývat za různými předměty, respektive budete muset využívat prostředí ve svůj prospěch. V případě, že se vaši protivníci objeví v nějakém vozidle, nebude problémem (při trošce míření) je doslova vystřelit ven v plné rychlosti. A je jasné, že to jim na zdraví moc nepřidá.

Jestliže patříte spíše mezi fanoušky Jackieho Chana než Arnolda Schwarzeneggera, a preferujete tedy pěstní souboje, pak i vy budete spokojení, protože Uncharted poskytne dostatek prostoru i pro bitky beze zbraní. A jelikož se v Naughty Dog chtějí soustředit na co nejvěrnější animaci postav, měly by tyto momenty působit opravdu dobře. Pohyby by měly být plynulé a „uvěřitelné“, tedy žádné cukání a běh, který spíše připomíná nepovedený breakdance.

O tomto titulu se zatím mluví jen v superlativech.

Uncharted: Drake´s Fortune Obavy ohledně toho, že jeden styl hraní bude preferovaný nejsou na místě. Vývojářské studio slibuje, že si užijete dostatek palby i kopů a pěstí. Obojího bude dosytnosti. Ale nic není zadarmo, takže nečekejte, že ovládání bude tak jednoduché, že si vystačíte s jedním či dvěma tlačítky. Ovládání nebude přehnaně komplikované, ale šikovné prsty budou potřeba.

V arzenálu Nathna Drakea najdeme standardní pistoli, oblíbenou brokovnici nebo rychlopalný kulomet, ale také výbušniny, granáty a podobné lahůdky. Jistě, že k dispozici bude mnohem více zbraní, ale zatím jsou potvrzeny tyto.

Tolikrát omílané slovo „realismus“ patří i k vizuálním zpracování. O animaci charakterů už jsme se zmínili, ale atranou nezůstanou ani Uncharted: Drake´s Fortune různá prostředí. Tvůrci vehementně pracují na tom, aby vše vypadalo skutečně, od trávy, stromů, skalisek až k vodě, které věnují velkou péči. Celý herní svět by na sebe měl pečlivě navazovat, takže by nemělo dojít k tomu, že jedna lokace je bohatým životem oplývající džungle a hned vedle najdeme mrtvolnou poušť.

I když jsme výše jasně upozornili na to, že tu půjde hlavně o akci, není zapomenuto ani na platformové sekvence. Poměrně často si tedy skočíte ze skalního výstupku na liánu atd. Džungle, ve které se bude valná většina hry odehrávat nabízí nejednu šanci pro šplh a nějaké to hopsání.

Na hlavního hrdinu budete nahlížet z pohledu třetí osoby. Doufáme tedy, že si v Naughty Dog dají pozor na to, aby kamera zabírala co nejvhodnější úhly, protože všichni víme, že právě špatná kamera může z potencionálního hitu udělat téměř nehratelný průšvih.

Uncharted: Drake´s Fortune Uncharted Drake´s Fortune by měl být projekt poměrně lineární a jeho dokončení by mělo zabrat něco málo přes deset hodin. Ovšem úrovně by měly být slušně veliké a vysloveně by měly vybízet k průzkumu. A nemusíte se bát toho, že budete nuceni courat se jen po pralese, ale ocitnete se i na pobřeží v Panamě, na lodi, ve španělské kolonii nebo ve starověkém chrámu.

O tomto titulu se zatím mluví jen v superlativech. Někdo o něm tvrdí, že jde o akčnější verzi Tomb Raidera s mužským hrdinou, jiní říkají, že půjde o jeden z projektů, kvůli kterým se vyplatí pořídit si PS3. Vypuštěné demo všechny ty, kteří si ho měli šanci vyzkoušet, potěšilo a rozpaky se objevily skutečně jen minimální.

Zdá se tedy, že se na nás chystá akční dobrodružství, které potěší všechny ty, kteří tvrdí, že Indiana Jones je příliš velký pacifista (a že ten se s nepřáteli zrovna nemazlí). Pokud máte Uncharted: Drake´s Fortune chuť pustit se do hledání legendárního pokladu a máte dost spreje proti hmyzu, abyste přežili v džungli, začněte se těšit. Bude se střílet, bude se mlátit pěstmi, bude se skákat. A kdy? V posledním čtvrtletí tohoto roku. Navíc to bude vypadat skvěle. Obrázky jsou jasným důkazem, že tady si dali záležet na každém detailu. Uvidíme, jestli se z Nathana Drakea stane náš oblíbený hrdina. Sice nemám takové hrudní dispozice jako Lara Croft, ale charisma se mu upřít nedá. Počkáme ještě pár měsíců a uvidíme, jak Uncharted Drake´s Fortune dopadne. My myslíme, že dobře.

Index očekávání: 90 %

Autor:


Nejčtenější

Po šesti letech nezbylo z peněz z Kickstarteru nic, vývojář se zhroutil

Limit Theory

Ambiciózního vesmírného simulátoru Limit Theory se bohužel nikdy nedočkáme. Jeho jedinému vývojáři Joshi Parnellovi...

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

České Mashinky přidávají nové dieselové lokomotivy a řadu vylepšení

Mashinky

Vývoj vynikající strategie Mashinky zdárně pokračuje vpřed. Nejnovější vylepšení hru nijak zásadně nemění, ale přidává...

Další z rubriky

VIDEO: Další skvělý trailer k Battlefieldu 5 láká na příběhovou kampaň

Battlefield 5

Call of Duty už složku pro jednoho hráče úplně vypustila, ale Battlefield si ji minimálně ještě letos udrží. Stejně...

EA naznačuje remaster některého z dílů Command & Conquer

Command & Conquer (1995)

Když byla během letošní herní akce E3 odhalena mobilní strategie Command & Conquer: Rivals, zaostala za očekáváním...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?Najdete na iDNES.cz