Jedna z největších krádeží hry byla i nejtemnějším momentem společnosti Valve

Pro vývojáře to byla katastrofa, pro herní komunitu rozporuplný moment. Z uniklé verze střílečky Half-Life 2 totiž bylo zjevné, že titul ještě zdaleka není dokončený. Pracovní verze hry navíc nepůsobila příliš zábavně a v komunitě to vyvolalo obavy o výsledný produkt.
Alyx Vance je v Half-LIfe 2 jednou z významných postav. Ilustrační foto

Alyx Vance je v Half-LIfe 2 jednou z významných postav. Ilustrační foto | foto: Valve

V září roku 2003 se na internetu objevily pracovní verze akcí Half-Life 2 i Counter-Strike: Source. Podle oficiálních informací měl Half-Life 2 vyjít ještě tentýž měsíc, vývojářské studio Valve však po úniku hry její vydání odložilo.

K úniku došlo díky husarskému kousku německého hackera Axela Gembeho, který jako dvacetiletý dokázal objevit bezpečnostní skulinu v síti společnosti Valve. K tomu ho motivovala jeho láska k prvnímu dílu hry Half-Life. A v roce 2002 se tak rozhodl, že se pokusí o titulu získat jakékoliv dosud nezveřejněné informace.

Docílit toho chtěl hacknutím sítě společnosti Valve, která by tolik vytoužená tajemství mohla poodhalit. Byl to výstřel do tmy, od kterého sám Gembe nic neočekával. Firemní síť Valve ostatně působila jako přijatelně zabezpečená. Jenže mladý Němec hned na první pokus narazil na možnou cestu do ráje.

Half-Life 2

Co je to DNS server?

Zkratka DNS označuje Domain Name System. Tedy systém doménových jmen, který konkrétním IP adresám přiřazuje snáze zapamatovatelné názvy.

Místo číselného zápisu (IP adresy), tak můžeme do prohlížeče zadávat například Bonusweb.cz. Využití DNS se postupem času rozrostlo i o další funkce spojené se síťovými informacemi.

Jeden z počítačů totiž využíval anonymní AXFR (Asynchronous Full Zone Transfer), jenž slouží k synchronizaci záložních DNS serverů s tím hlavním. Hackeři však tento systém mohou využít i jako náhled dat na daném stroji. A Gembe tím získal seznam veškerých domén, které spadaly pod adresu ValveSoftware.com.

Jednou z nich byl i server společnosti Tangis, na který bylo možné nahrávat skripty a ty následně spouštět. Společnost Valve tento server neizolovala od své interní sítě, a server tak pro Gembeho sloužil jako virtuální most přímo do Valve. Hacker díky tomu začal prozkoumávat data na počítačích vývojářského studia.

Netrvalo dlouho a objevil návrhářské dokumenty i poznámky spojené s vývojem Half-Lifu 2. Mladík se však rozhodl zajít dále a objevil i zdrojový kód hry, který chtěl stáhnout.

Stávající klient pro získávání dat z Valve však vnímal jako loudavý. Řešením tak bylo naprogramovat svou vlastní verzi, která by získávání materiálů urychlila. Stažené soubory však na svém počítači nemohl spustit. V kódu se proto rozhodl deaktivovat řadu systémů i grafických prvků, a ukradená hra ve výsledku nebyla zábavná.

Half-Life 2

Se svým činem se nicméně pochlubil na hackerském kanálu v rámci diskusního programu IRC, který byl tehdy populární. A to se podle jeho slov později stalo i zdrojem úniku hry. Hacker totiž dodnes tvrdí, že titul sice stáhnul, ale na internet ho nenehrál. Musel tak prý učinit někdo z jeho okolí.

Hacker vývojáře sám kontaktoval

Společnost Valve se proslavila vstřícným přístupem k herní komunitě, se kterou v řadě ohledů spolupracuje. Do svých titulů například umožňuje vytvářet dodatečný obsah, třeba vizuální úpravy či nové úrovně. A hráči sami pak v rámci služby Steam Workshop hlasují, které výtvory se stanou oficiálně dostupnou součástí hry.

Šéf společnosti Valve Gabe Newell

Jen těžko pak překvapí způsob, jakým na únik hry reagoval šéf společnosti Valve, kterým je Gabe Newell. Zhruba dva týdny po úniku dat na oficiálních fórech Half-Lifu 2 založil vlákno a situaci ve zkratce popsal.

Newell žádal o jakékoliv informace, které by k dopadení hackera mohly vést. Nikdo z herní komunity však takové indície nedokázal postkytnout. Do vyšetřování se přitom zapojila i FBI, která v řešení případu taktéž tápala. Celá situace tak začínala působit jako neřešitelná záhada.

To se však změnilo v sobotu 14. února 2004, kdy Gabe Newell obdržel e-mail od člověka s adresou DaGuy@hushmail.com. Jeho autorem byl hacker Axel Gembe, který ve zprávě celou situaci popsal. Šéf Valve zprvu e-mailu nechtěl věřit, v jeho autenticitě ho však utvrdily přiložené dokumenty. Ty popisovaly plány Valve pro herní výstavu E3, které nikdy nebyly veřejně dostupné.

O několik dní později pak hacker Newellovi napsal ještě jeden e-mail. V tom se za situaci omlouval a nabídl, že by pro Valve mohl začít pracovat. A šéf vývojářského studia o několik dní později odepsal, že pracovní pohovor mohou uskutečnit po telefonu.

Half-Life 2

Nábor vedl k nečekanému výsledku

Pohovor proběhl s trojicí zaměstnanců Valve a zabral zhruba třicet minut. Gembe během telefonátu popsal své programátorské dovednosti i přesný způsob, jak se naboural do firemní sítě. Když pak hacker obdržel pozvánku do druhého kola, které mělo proběhnout v sídle společnosti, radost skrýval jen těžko.

Newell mladíkovi v e-mailu přislíbil, že společnost uhradí veškeré výdaje spojené s cestou i případné náklady na jeho stěhování. Krok označil za praxi, která je v herním průmyslu běžná. A Valve pro mladíka začalo shánět vízum, aby na americkou půdu mohl vkročit.

Když se však Gembe 7. května 2004 ráno probudil ve svém pokoji, mířila na něj řada automatických pušek. "Opusťte postel a nedotýkejte se klávesnice," slyšel mladý hacker z úst policie.

Valve s ním totiž pracovní pohovor neuskutečnilo kvůli náboru, vývojáři ve skutečnosti sháněli doznání pro FBI. Osobní pohovor pak měl být jen záminkou ke Gembeho zatčení na americké půdě, což by možnilo soudní řízení přímo v USA.

Half-Life 2

FBI však v obavě o další možné úniky dat kontaktovalo německou policii a o plánu ji předem informovalo. Jenže tamní policie mladého hackera podezřívala z práce na viru Sasser, který tou dobou řádil na internetu, a Gembeho se tak rozhodla zatknout sama.

Když mladíka přivezla na policejní stanici, náčelník ho přivítal slovy: "Tušíš, jaké máš štěstí, že jsme tě sebrali před nástupem do toho letadla?" Následoval tříhodinový výslech, který se týkal především viru Sasser. Jakoukoliv spojitost s ním však Gembe popřel.

Teprve poté následoval rozhovor o záležitostech spojených s Valve. Podezření policie, že by Gembe mohl být spoluatutorem Sasseru, však mohla souviset právě s napadením vývojářské společnosti. Sasser totiž využíval slabiny v zabezpečení operačního systému Windows, kterou zneužil i Gembe při vstupu do sítě Valve.

Hacker se situaci snažil využít

Hacker se rozhodl situaci popsat zcela upřímně a nepožadoval tehdy ani přítomnost právníka. Policie ho pak po dvou týdnech ve vazbě propustila a to na příslib, že se bude třikrát do týdne hlásit. To platilo tři roky, až do dne jeho soudu.

V období před soudem se Gembe rozhodl změnit svůj život. Začal pracovat jako administrátor serverů a v oboru počítačové bezpečnosti.

Soud pak zabral sedm hodin a obžalobě chyběly důkazy, že by hacker zdrojový kód nahrál na internet. Rozsudek tak bral v potaz pouze napadení serverů Valve. A s ohledem na Gembeho obtížné dětství i snahu o nápravu soud rozhodl o dvouletém podmínečném trestu.

A proč vůbec hacker Valve sám kontaktoval? Chtěl zabránit blížícímu se nástupu do povinné vojenské služby a věřil, že by jeho angažmá ve Valve studiu mohlo prospět. Vývojářům tedy celou situaci chtěl vysvětlit. Přímo v e-mailu určenému Gabu Newellovi ostatně píše: "Nejsem zlý hoch, jsem jen trochu pomýlený."

Svůj tehdejší přístup však zpětně označuje za naivní a tvrdí, že jeho cílem nikdy nebylo vývojáře poškodit. Byl to jen výsledek jeho mladistvé nerozvážnosti, ve které nechápal následky svých činů.

Historie Valve

Vydělali miliony u Microsoftu a pak se pustili do vývoje her. Vyprávíme příběh zakladatelů Valve, bez nichž by svět nikdy nezakusil uhrančivou atmosféru Half-Lifu, logickou hříčku Portal či komiksové bitvy v Team Fortress 2 (čtěte o historii společnosti).

Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...