Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak unikají informace o hrách aneb proč riskoval kvůli 15 minutám slávy?

aktualizováno 
Ačkoliv alespoň část společnosti přijde do styku s utajovanými informacemi, jen její naprostý zlomek porušuje pravidla a zveřejňuje zprávy, které by na veřejnost vyplout neměly. Nebo alespoň ne předčasně.

Halo 3 bylo poslední hrou, o které Ulakovich informace zveřejnil předčasně. Ilustrační obrázek | foto: 343 Industries

Mezi takové lidi patří také muž vystupující pod přezdívkou DrDarkStryfe, který odhaloval například data i principy slevových akcí a zveřejňoval své zkušenosti s nevydanými hrami.

Po letech prohlásil, že hlavní motivací pro úniky byla bídně placená a stereotypní práce. Věří proto, že dokud tyto pozice budou existovat, budou se na internetu objevovat i informace, které by veřejnosti dostupné být neměly.

Křišťálová Lupa 2016

DrDarkStryfe totiž strávil patnáct let jako prodavač ve společnosti Toys “R” Us, která se zaměřuje především na dětské hračky.

Kromě toho však její katalog čítá i videohry, které čas od času nabízela v akci jedna plus jedna zdarma. A právě zveřejňováním příspěvků o připravovaných akcích DrDarkStryfe s úniky informací začal.

Nejprve zveřejňoval jejich data, později začal přidávat principy zvýhodněných nabídek a triky, jak z nich získat co nejvíce. Například koupit hru, kterou po dvou týdnech zajdete vrátit za plnou cenu a vyměníte ji za titul, který jste doopravdy chtěli. Jenže vám ta druhá zdarma zůstane.

Steven Ulakovich známý spíše jako DrDarkStryfe si kvalitně odváděnou prací během let vysloužil řadu povýšení a s nimi kromě pracovních povinností narůstalo i množství informací, ke kterým měl přístup.

Postřehy z hraní Halo 3

Informace o plánované slevové akci

Když se Ulakovich nabažil krátké popularity, kterou mu vždy přineslo zveřejnění informací o příští slevové akci, následoval další krok. Začal hrát ještě nevydané tituly a zveřejňoval z nich své zážitky.

Toys “R” Us totiž dostávalo hry alespoň několik dní před vydáním, takže si je Ulakovich mohl potají odnést domů a do obchodu je ještě před zahájením prodeje vrátit. Využíval primitivní metodu, jak médium s hrou z obalu vytáhnout aniž by ho poškodil. Zároveň do něj vložil bankovky v ceně titulu.

Nechtěl si totiž připadat jako zloděj, ale svůdnému vábení internetové popularity také nedokázal odolat. Jakmile se hra objevila na pultech obchodu, oficiálně si jednu kopii koupil a vyměnil ji za otevřené balení. Toys “R” Us díky tomu nevznikaly finanční újmy a Ulakovich zároveň mohl pokračovat ve zveřejňování informací.

Navíc se na něj v roce 2007 usmálo štěstí. Den před začátkem jeho delší dovolené totiž do obchodu doputovaly kopie střílečky Halo 3 pro Xbox 360. Stalo se tak jedenáct dní před vydáním, což byla nadstandardně dlouhá doba.

Postřehy z hraní Halo 3

Postřehy z hraní Halo 3

Ulakovich si však doposud domů odnášel především hry pro PlayStation 2 a tituly určené pro Xbox 360 využívaly odlišné obaly. Vložit do něj peníze proto bez viditelného poškození nebylo možné. Odnést si hru domů proto představovalo větší riziko a bylo i hůře morálně obhajitelné.

Přesto však touha po dočasné slávě zvítězila a Ulakovich si titul vzal. Dohrát Halo 3 trvalo osm hodin a Ulakovichov pak obratem sepsal své dojmy, které zveřejnil na diskusním fóru serveru IGN.

Nakonec se celá situace zvrhla a jeho příspěvek lidi zaplavily dotazy. A když se Ulakovichovi nedařilo odpovídat dostatečně rychle, vedlo to řadu lidí k nejapným reakcím. Ulakovichov tak raději na čas z internetu zmizel a do diskuse se vrátil teprve, když se situace alespoň trochu uklidnila.

Následoval pak detailnější rozbor hry i uživatelská recenze. Jakmile ale hra vyšla, zájem lidí o Ulakovichovy informace opadl. Ulakovich se navíc rozhodl, že to bylo naposledy, kdy informace na internetu zveřejnil předčasně.

Nakonec tedy i navzdory riskování vyvázl bez úhony. Kdyby ho však jako zdroj úniků odhalili, dostal by v práci výpověď. Jeden manažer ho dokonce s otázkou konfrontoval, neměl však dostatek důkazů. Z vyvozování následků tak sešlo.

Ulakovichovu zpověď zveřejnil server Kotaku.

Autor:


Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...Soutěž o skutečný zlatý poklad skončila fiaskem. Příběh hry Swordquest

Obal hry Earthworld

Videohry jsou stále ještě poměrně mladým médiem, ale i tak už je jejich historie neuvěřitelně bohatá. V dnešním retru...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

Podívejte se, jak by vypadal kultovní Half-Life v enginu Unreal 4

Project Lambda

Project Lambda je fanouškovský pokus o převedení legendárního Half-Lifu do moderního Unreal Enginu 4. Sice nejspíše...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Na připravované hry čekáme čím dál déle. Mrzí to však někoho?

Red Dead Redemption 2

Kdo trochu sleduje aktuální situaci v herním průmyslu, musel si nutně všimnout, že čas potřebný k vývoji moderního...

KVÍZ: Jak se vyznáte v sérii Final Fantasy?

Tifa Lockhart - Final Fantasy

Final Fantasy je tu s námi již 31 let a patří k těm nejkultovnějším značkám herního průmyslu. V kvízu jsme se zaměřili...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v září

Shadow of the Tomb Raider - E3 2018 trailer

Připoutejte se, prosím, herní sezona právě začíná. V září se dočkáme takových těžkých vah, jako jsou nový Spider-Man či...Najdete na iDNES.cz