Universal Studios - filmový park na GC?

Po skončení evropské výstavy ECTS z minulého roku jsme mohli registrovat skutečnost, že titul Universal Studios pro herní kostku od Nintenda byl na tomto podniku označen jako nejlepší klasická konzolová hra. Nyní se uvedený projekt ocitl v naší redakci a tak jsme se mu mohli podívali na zoubek sami!
Universal Studios Theme Park Adventure

S evropským startem konzole GameCube se nám na trhu přirozeně objevuje i něco her, z nichž se tentokráte budeme věnovat počinu s názvem Universal Studios Theme Park Adventure, jehož v Evropě distribuuje firma Kemco a kterýžto se pyšní titulem nejlepší klasická konzolová hra ECTS z minulého roku. Pokud vám tohle ocenění kvalit stačí a právě nedočkavě rozbíjíte prasátko s drobnými, musím rychle říci – zadržte – a zkuste se s námi na chvíli podívat na chuť tohoto na první pohled jistě zajímavého počinu, abychom už na ten druhý jednoznačně řekli – v žádném případě nekupovat! Jsou zkrátka hry, u nichž za nemalý peníz nedostáváte od jejich tvůrců zrovna produkt hodný vynaložených financí. A v případě Universal Studios bych šel ještě dále a jeho autorům bych nyní vřele doporučil, aby jej v horším případě raději dávali zadarmo ke každé zakoupené GameCube, v tom lepším si ještě nějakým úplatkem získali všechny potencionální hráče, kteří však posléze mohou zjistit, že než pro hraní je tenhle titul vhodnější spíše jako tácek pod kafe. Ale vezměme to pěkně popořadě!

Ústředním motivem hry Universal Studios (dále jen US) je možnost zahrát si s vaší postavičkou několik na první pohled rozmanitých miniher v jakémsi thematickém parku, postaveném na základě hollywoodských Universal Studios Theme Park Adventure filmových trháků. Takže se zde dočkáte vlastního dobrodružství např. ve snímku E.T. Mimozemšťan či nebezpečné práce požárníka v Backdraft (Oheň). Ještě než dojde k možnému křepčení na vámi zvolených atrakcích, musíte podstoupit malé martýrium. Po prvotním výběru postavičky a obtížnosti se zkraje hry seznámíte s Woody Woodpeckerem, notoricky známou kreslenou figurkou, jež zde funguje v roli jakéhosi poradce. Dočkáte se – a nejenom v jeho případě – textových rozhovorů, jež vám mají vždy objasnit určité herní zákonitosti, takže rady přijaté touto cestou přijdou vždycky vhod. V parku sice nejste sami, ale nějaké zajímavé dialogy s ostatními návštěvníky až na výjimky neočekávejte, takže se vše jeví ještě mnohem přímočařeji. Výborně, po zisku mapy areálu zdejšího parku se pak vydáváte vstříc jednotlivým atrakcím, tedy alespoň těm, na něž vás pustí. Cestou sbíráte v lokaci rozličné odpadky, přičemž při hodně nešťastně zvolené fixní kameře se skutečnost, že u něčeho takového stojíte, zohlední pomocí indikační ikony – pročež nyní víte, že TO můžete sebrat. Takto schraňované pozůstatky po nepořádných návštěvnících postupně vyhazujete do porůznu umístěných košů, čímž získáváte peníze, jež se vám posléze budou hodně hodit. Byla ale řeč o fixní kameře. Má své odůvodnění, neboť tvůrci překvapivě vsadili na předrenderované obrazovky, v nichž však nejenom díky kameře, ale též podivně koncipované mapě a hrůzné koncepci provázanosti jednotlivých Universal Studios Theme Park Adventure lokací (přičemž východy z každé oblasti pracně hledáte systémem pokus-omyl, hra je totiž tak tolerantní, že vás pustí jenom určitým směrem) ztrácíte dokonale přehled. Šlendrián a to tím více, že na herní kostce nové generace není grafické zpracování navzdory výše vyřčenému nijak zajímavé. Pakliže se nyní bez dalších okolků podíváme na slibované atrakce, s politováním zjistíme, že sice slují určitou rozmanitostí, leč současně jsou tak jednoduché, že je otázkou, pro koho tento titul tvůrci vlastně připravovali. Byla řeč o pětiletých dětech. Hm. Pak ale nechápu naprostou zhůvěřilost v systému vybudování zdejšího areálu, navrženého trochu jako příšerné bludiště i pro dospělé; nechápu jinak poměrně hodně vydařený kvíz s různě se generujícími otázkami, na který však bude uvedená věková skupina při vší snaze krátká. Ale pak trochu chápu stupiditu miniher resp. atrakcí, omezující se nezřídka na opakované mačkání jednoho či dvou tlačítek pro dosažení stanoveného cíle, který se však prezentuje v pochybné vizuální kulise. Možná, že tvůrci vsadili na dojem, že děcka nemají ještě pořádně vyvinutý zrak. Je to opravdu děs, ale projděme si atrakce jednu po druhé, abyste věděli, že nelžu (resp. ne až tak moc).

Universal Studios Theme Park Adventure

E.T. Adventure nás zavádí do finále tohoto kultovního Spielbergova snímku, kde v defaultním pohledu zboku absolvujete na kole (kde máte v košíku schovaného malého mimozemšťana) jakousi hybridní plošinovkovitou jízdu zleva doprava, přičemž v daném časovém limitu je potřeba dorazit z místa A do místa B. Cestou je nutno se vyhýbat určitým překážkám jako jsou standardní policejní auta, zátarasy nebo spadlé stromy - až k tomu všemu padne na krajinu tma a zjistíte, že ani s rozžatým světlem u bicyklu nic nevidíte, pošlete možná malého E.T. do háje. Ale vězte, on za to nemůže…

Jaws reprezentuje vaše snažení na malém člunu, k němuž z různých světových stran připlouvá hladový žralok a ukusuje z něj. Vaším úkolem je sbírat na člunu připravené bedny a sudy a umně je házet po téhle bílé smrti ještě předtím, než tato naplní svůj žaludek a tím potopí poškozenou loď i s vaší maličkostí. Hodně krkolomná chůze se zasekáváním se na členité palubě však nepotěší.

Back to the Future zase představuje honičku se záporným charakterem této filmové série jménem Biff, jehož stíháte v létajícím časovém profesorově autě a umným narážením jej nakonec musíte zlikvidovat. Způsob, jakým se tomu děje, vás však zaručeně postaví do pozice člověka, majícího zřetelně vyhraněný názor na zhoubný vliv videoher na lidský intelekt. Příšerné grafické zpracování a podivné herní mechanismy jsou signálem pro jasnou definici – téhle atrakci se raději vyhněte!

Universal Studios Theme Park Adventure

The Wild, Wild, Wild West nabízí poměrně slušnou několikakolovou střílečku v několika statických lokacích, v nichž se postupně objevují terče a váš výsledný bodový zisk musí být větší než u konkurenčního střelce na scéně. Jak říkám, není to špatné, ale neuškodila by různá generace terčů, protože jak zjistíte pořadí jejich objevování se na scéně, nic vás nezastaví. I když multiplayer, jehož právě tato atrakce jako jedna z mála podporuje, je příjemným zpestřením.

Jurasic Park Ride – tady mám dojem, že tvůrci už značně přestřelili. Celý motiv atrakce spočívá v tom, že jedete hodně chudokrevnou lokací v džípu a za vašimi zády se stále objevují nepřátelští zástupci dinosauří říše, jež pomocí kulometu musíte zlikvidovat dříve, než dorazí k vašemu vozu a způsobí mu újmu. Celé je to o tom, že několik zbytečně dlouhých minut jedete jako trouba daným levelem a mačkáte usilovně tlačítko pro střelbu v úsilí zastavit neuvěřitelně početné zástupy jurských predátorů, až vám z toho nakonec vyskáče opar.

Backdraft vás zase zainteresuje v práci mladého požárníka, který prochází hořícím domem, zachraňuje jeho obyvatele a samozřejmě hasí. Nebýt statické kamery, jež se pro tuto akci ale absolutně vůbec nehodí, a tak místy špatnému povědomí o přesném postavení vůči nebezpečnému ohni – což resultuje ve ztrátu srdíček a pozdějšímu game over – dalo by se o tomhle představení říci, že je vcelku ucházející. Tedy z pohledu malého hráče.

Universal Studios Theme Park Adventure

Skoro posledním zdejším vystoupením je naprosto úděsný a nepochopitelný WaterWorld, v němž toliko sledujete z několika možných úhlů mizernou sekvenci, jíž si navíc ani nepamatuji, že by v uvedeném filmu byla. Co tím chtěl básník říci, těžko povědět.

Samozřejmě, že splněním dané minihry se nadějete peněžité odměny, za níž si pak můžete pořídit některé propriety, jež vám posléze umožní vstup do předtím uzavřených atrakcí. Věcí na sbírání – vyjma již citovaného nápadu s odpadky – je tu povícero, ale já bych tímto vše další přeskočil a vyzdvihl asi jediný zřejmý klad hry, jehož představuje poměrně zábavná minihra s Woodym, představující jednak puzzle mód, v němž posunujete obrázkovými čtverečky ve vymezeném panelu za účelem jejich zdárného složení v kompaktní obrázek a pak také již jednou zmiňovaný kvíz, v němž se nadějete tematických filmových otázek, které prověří ani ne tak vaši angličtinu, jako pamatováka a přehled. Ale jak bylo již řečeno výše, v tomto případku opravdu nic pro malá dítka…

Pokud to tedy sečtu, dostanu hru s nesporně zajímavým nápadem, ale v otřesném provedení a grafice, hanebně jednoduchými herními mechanismy, které by možná někoho zaujali tak na handheldu GameBoy Color, a frustrujícím putování po nepřehledném areálu parku (byť se vám všechny úspěšně absolvované atrakce mohou posléze zpřístupnit ve speciálním režimu). Co dodat? Pakliže máte svá dítka rádi, raději jim kupte dobrodružství medvídka Poo na PSX, je to mnohem levnější alternativa. Anebo si počkejte, na GameCube se rozhodně v brzké době objeví něco zajímavějšího!!

Universal Studios
Výrobce/Vydavatel Nai’a Digital Works/Kemco
Platforma GameCube
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ano
Paměťová karta: ano, jeden blok
Verdikt: Za dva tisíce korun – kolik tahle zhůvěřilost stojí - vám z rukávu vysypu dva tisíce alternativních nápadů, jak si lépe zpříjemnit život. Uvedená nízká známka je ještě s přimhouřením obou očí nad skutečností, že je to pro malé děti…
Hodnocení: 10%


Témata: Zisk