Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unreal Episode II – legenda se vrací

  12:00aktualizováno  11:00
Unreal způsobil naprostý boom a je právem považován za mezník v oblasti 3D akčních her. Proto není divu, že na připravovaný Unreal Episode II nyní všichni pohlíží s velkými nadějemi. Autoři si na sebe tvorbou pokračování vzali nelehký a velmi nevděčný úkol. Vše zatím však nasvědčuje tomu, že opět půjde o něco výjimečného.

Unreal Episode IIRoku 1998 jsme byli svědky malého zázraku. Firma Legend Entertainment vydala převratnou 3D akční hru Unreal, které propadla většina hráčů a všichni recenzenti pěli oslavné ódy a vynášeli tuto převratnou novinku do herního nebe. Ještě teď mi v uších zní slogan "Unreal is real" a již nikdy na něj nezapomenu, stejně jako spousta hráčů, jimž se tato legendární hra hluboce vryla do srdce. Od té doby však uběhla již spousta času a pokud se nepletu, ještě žádná podobná vydaná 1st person 3D akce nezpůsobila tak velký rozruch. Někteří šťastní majitelé Xboxu (kterých je však v České republice poskrovnu) se jistě ohradí, že přeci jen existuje jeden klenot, který je před pár měsíci posadil na zadek. Tím pokladem není nic jiného než Halo, které se mělo dočkat i počítačového zpracování, nicméně autorům to očividně trvá setsakramentsky dlouho. Co z toho vyplývá? Milovníci konzolí mají plnou pusu úsměvných poznámek na adresu PCčkářů a mohou se právem chlubit zatraceně dobrým esem v rukávu. Vždyť kdo to kdy viděl, aby na krvavém trůnu 3D akčních her seděl konzolový zplozenec? Kdysi vládnoucí Unreal se nyní musí obracet v hrobě, ale věřte, že dlouho již tomu tak nebude. Konzolisté třeste se, na naše milovaná PC pomalu ale jistě přichází nový král!(?)

Unreal Episode IIUnreal Episode II (původně jen Unreal II) se měl objevit již v létě tohoto roku, ale nedávno společnost Infogrames učinila zásadní rozhodnutí, které nám trochu zamotalo hlavy. V červnu tohoto roku nám Digital Extremes nabídnou neméně očekávaného nástupce multiplayerové (v singlu "boti") 3D akční pecky Unreal Tournament s názvem Unreal Tournament 2003. Místo toho se pak druhý díl slavného "Nereálného" objeví letos na podzim. Nyní se však již zatím zkušebně přenesme do 24. století a společně se podívejme potenciálnímu králi blíže na zoubek.

Příběh se odehrává ve stejném světě jako v případě Unrealu. Narozdíl však od původní hry, v níž jste se vžili do role trestance bojujícího o holý život, povedete v Unreal Episode II kroky šerifa "Terran Colonial Authority", cestujícího po planetách a bránícího pohraničí svého teritoria. Protože na tom výše zmiňovaná organizace nejen po finanční stránce není příliš dobře, budete mít k dispozici jen zastaralý vesmírný koráb Atlantis. Jako obvykle, do té doby, než se hlavního hrdiny chopíte vy, se v podstatě nic zvláštního neděje. Jeden obyčejný den střídá druhý, občas problémy s výtržníky, ale nic, co by se nedalo v pohodě zvládnout. Nyní se však blýská na horší časy, neboť se k vašim uším dostaly zprávy o objevení sedmi mocných artefaktů, o které mají všechny známé i vám doposud neznámé rasy zájem. Unreal Episode IIJak později zjistíte, tyto relikvie nesmí padnout do rukou nikomu krom vás, takže začíná zuřivý boj. Jednotlivé rasy mezi sebou vedou líté boje na vámi spravovaném území, a tak musíte neprodleně zakročit.

Hra se skládá ze třinácti rozsáhlých misí rozdělených na 35 úrovní. Autoři nechtějí vytvořit další arkádovou střílečku, kde půjde jen o čisté kosení tupých nepřátel, kteří se na vás vrhají ze všech stran jako vosy, a tak si dali záležet jak s rozmanitostí úkolů, tak i s celkovým provedením a všemožnými vychytávkami, jež vám opět, jako za starých časů, vyrazí dech. Doba však pokročila a nároky hráčů se rapidně zvyšují. Již jsme si zvykli, že ve většině předních 1st person 3D akcí se setkáváme s větším či menším množství různě inteligenčně obdařených spolubojovníků, a pocit z takovéto týmové spolupráce a sounáležitosti je jen těžko popsatelný. Z tohoto důvodu bude i Unreal Episode II plný podobných soubojů, nutno však podotknout, že zde se opět dostaneme o krůček dále. Hráči budou společně s počítačem řízenými parťáky dobývat nepřátelské bunkry či naopak bránit vlastní stanoviště. To vše však se systémem rozdávání příkazů ála Unreal Tournament! Na druhou stranu vás ale čekají i klasické singleplayerové mise, kde se budete muset spolehnout jen na rady první důstojnice Aidy Shen a vaši intuici.

Unreal Episode IITím se dostáváme k posádce Atlantisu, kde budete odpočívat a trávit volné chvíle mezi misemi. Pokud se raději plně soustředíte na boj a už vás omrzelo prohlížení výstavky nalezených vzácných předmětů, které jste si umístili do vaší kapitánské kajuty, můžete všechen čas prospat a vrhnout se vstříc další misi. Jestliže si však chcete plnými doušky užívat úplně všeho, co úžasný Unreal Episode II nabídne, potom se vydáte na průzkum lodi. Krom již zmiňované Aidy Shen narazíte ještě na Isaaka a Ne'Bana. Spoře oděná a dobře vyvinutá Aida má na starost všechny instruktáže před misemi a podle možností vám přes vysílačku poskytuje pomoc v akcích. Díky její předchozí vysoké funkci v oboru vojenské špionáže má možnost kontaktovat různé společnosti poskytující nájemné žoldáky. Tím vám mnohokrát zachrání život a přivolané posily přijdou jistě vždycky vhod. Isaak je technik, zbrojař a výzkumný vědec v jedné osobě. Na Atlantis se dostal z toho důvodu, jelikož se domníval, že půjde o méně stresující zaměstnání v porovnání s technikem na hlavní terranské lodi, kde dříve sloužil. Pokud najdete nějakou novou zbraň, je nutné jí nejdříve donést jemu, aby jí prozkoumal a uvedl do provozu. Poslední Ne'Ban je jediný z posádky, který si neuvědomuje fakt, že práce na Atlantis není žádnou výhrou a považuje ji za čest. Je vaším pilotem a řídí loď mezi misemi dle vašich rozkazů. Se všemi členy posádky si můžete promluvit klasickým adventurním způsobem a získat tak přístup k mnohým drobným zábavným subquestům. Unreal Episode IIPokud tak ovšem neučiníte, rozhodně se nic strašného nestane. Tuto část hry berte spíše jako dodatek či zpestření jinak adrenalinem prosycené akce.

Co se týče zbraní a nepřátel, je rozhodně na co se těšit. Ve hře narazíte jak na staré známé rasy, tak i na mnoho dalších. K rozmanitosti navíc přispívají i jejich různé typy. Na všechny totiž natrefíte s lehkým, středním a těžkým druhem brnění. Setkáte se s klasickou pěchotou, s nebezpečnými, ještěrům podobnými lovci Skaarj, dále s gigantickou pavoučí rasou Izarianů útočících ve skupinách, s podvodními Shiany, telepatickými a robotickými nepřáteli a s mnohými dalšími. Podle slov autorů se opět zvýšila umělá inteligence nepřátel a jejich provedení získalo na větší věrohodnosti. Všechny postavy ve hře jsou desetkrát detailnější než v Unreal Tournament a navíc jsou vytvářeny pomocí nové pomůcky GOLEM (character animation development tool), která všem umožňuje sledovat objekty očima a v souvislosti s tím koordinovat pohyby hlavy. Unreal Episode II by měl nabízet téměř 30 různých druhů nepřátel (když vezmeme v úvahu jejich rozdílné variace) a 17 typů zbraní, z nichž se téměř všechny mohou chlubit i alternativním módem střelby. Krom klasických kousků, jako například brokovnice, kulomet či ostřelovačku, zde najdete i spoustu zajímavých a nových smrtících zbraní. Jednou z takových je třeba i granátomet, do něhož můžete naládovat pět typů Unreal Episode IIgranátů – explozivní, kouřový, s toxickým plynem, "stasis" (zpomalující vše v dosahu ve stylu Matrixu) a EMP proti robotům. Mezi další zajímavé kousky patří i Mind Clan, psionická puška vysávající energii z cíle, dokud ho máte v dohledu. Jakmile se vám ztratí, přicházíte o energii vy. Za zmínku jistě stojí též vetřelecké Leech gun (střílí pijavice a má úžasný reload) a Spider gun (s funkcí podobnou laseru) a izarianský trojzubec (podobný ASMD pušce z Unreal Tournament – mimo jiné střílí zrníčka, která se nalepí na tělo nepřítele a poté explodují). Za špičku na závěr považuji "zbraň" s názvem Takkra s ofenzivním a defenzivním módem – vypuštěný "drone" buď krouží okolo nepřítele a střílí na něj lasery nebo poletuje kolem střelce a ničí blížící se projektily. Za zmínku též stojí, že každý artefakt, který v průběhu hry získáte, by vás měl obdařit nějakou speciální schopností, jako například zvýšením rychlosti či dočasnou neviditelností.

Pomalu ale jistě se blížíme k závěru a zbývá nám probrat jen audiovizuální zpracování. Jelikož autoři ve své době s Unrealem hráli absolutní prim, není divu, že by si i v této oblasti úspěch rádi zopakovali. Popravdě řečeno, vše nasvědčuje tomu, že se jim to opravdu podaří, o čemž se můžete přesvědčit i na okolních screenshotech ze hry. Unreal Episode II Krom již zmiňovaných desetkrát detailnějších postav v porovnání s Unreal Tournamentem bude samotný terén kvalitnější hned stokrát a to už je co říci. Navíc autoři do hry zahrnuli nový částicový systém a využití hardwarového T&L, bez něhož nepůjde s největší pravděpodobností vůbec spustit. Rozhodně není pochyb o rozmanitém prostředí (podvodní město, lávová planeta, bažiny atp.) a impozantním dynamickém hudebním doprovodu. Sám jsem velmi zvědavý, jak se osvědčí v tomto případě překvapivě nízké minimální hardwarové nároky na procesor (500MHz) a paměti (128 MB RAM).

Jak sami vidíte, Unreal Episode II vypadá velmi zajímavě a rozhodně je na nejlepší cestě pokořit i samotné Halo. A pokud se tak náhodou nestane (s čímž bych se jen těžko smiřoval :-), dal bych krk na to, že půjde "alespoň" o velmi kvalitní hru, na kterou se vyplatí ještě pár měsíců počkat.

Autor:


Témata: Atlantida, Robot

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

Bude plná nenávisti. Vše, co víme o hororové akci The Last of Us 2

The Last of Us: Part 2

The Last Of Us, akční adventura od studia Naughty Dog, je považována za jednu z nejlepších her, které kdy vyšly pro...

Napodruhé a lépe. Battlefront 2 potěší každého milovníka Hvězdných válek

Star Wars Battlefront 2

Vydali jsme se do mrazivého Švédska okouknout zblízka napjatě očekávanou hru z prostředí Hvězdných válek. A dlouhé...Najdete na iDNES.cz