Zlá husa pobláznila herní svět. Starcům krade brýle, mladým kazí piknik

  • 3
V záři sice vyšly dlouho očekávané pecky jako Borderlands 3, Gears 5, Greedfall nebo The Legend of Zelda, přesto se mezi nimi dokázala prosadit i nenápadná hra o huse. Untitled Goose Game je hit, který se dal jen těžko předpovídat, na internetu ale dokázal strhnout bouři.

S koncem letního sucha se kola herního průmyslu zase rozjela naplno, a co chvíli vychází nějaký zajímavý titul. Navzdory veškeré snaze se to ani z pozice herního redaktora na plný úvazek nedá vše pochytat – člověk má k dispozici jen omezené množství času a zdrojů, a i když se snaží s tím naložit co nejlépe, občas mu přes veškerou snahu něco zásadního uteče. 

A to je přesně případ nenápadné hry Untitled Goose Game. Na první pohled obyčejná indie hříčka, která kromě mimořádně originálního názvu (v překladu zhruba Nepojmenovaná hra s husou) vyniká snad jen zajímavou schematickou grafikou, propadla naším výběrovým sítem. Za což si teď sypu popel na hlavu, protože se rychle stala opravdovým hitem – při minimálních nákladech prodala za prvních 14 dnů skvělých 100 000 kopií, a jednu dobu byla dokonce vůbec nejprodávanější hrou na konzoli Nintendo Switch. Ano, opravdu se na chvíli dostala i před hit The Legend of Zelda: Link’s Awakening.

Proč se zrovna tato hra stala takovým hitem? Rozhodně ne kvůli své originalitě a výjimečným kvalitám. Ano, titulů s husou v hlavní roli opravdu moc není, ale co se týče samotné herní náplně, nejde o nic výjimečného. Vše podstatné vám o ní řekne už její popis v obchodě Epic Store, ve kterém vyšla oproti Steamu s roční exkluzivitou: Je krásný den na vesnici a vy jste zlá husa. 

Ano, hráčovým úkolem není nic ušlechtilého, jako třeba pomsta za barbarské metody při výrobě Foie gras, ale jen a pouze škodit mírumilovným obyvatelům malé obce. Budete tak krást starcům brýle, dětem rozvazovat tkaničky či zamilovanému párečku kazit piknik. Proč? Protože můžete.

V podstatě jde o stealth hru naruby – před svými nepřáteli se nemusíte skrývat, ale naopak jim co nejvíce nabourávat zavedený řetězec chování. Autoři zmiňují inspiraci v sérii Hitman, což je navzdory úplné absenci násilí, opravdu přesné. Kritikům se hra vesměs docela líbila, od uživatelů má však na Metacriticu jen slaboučkých 53 %.

Jenže Untitled Goose Game se díky vzácné kombinaci námětu, odlehčené atmosféry a pohledného grafického zpracování stala nekonečným zdrojem tzv. memů, internetových vtípků, které se samovolně šíří internetem. Lidem se například líbí kejhání, kterým husa terorizuje své okolí.

Hra samotná je vcelku jednoduchá, a v případě záseku se lze spolehnout na osvědčenou metodu pokus/omyl. Už pár dnů po vydání se objevili speedrunneři, kteří ji celou dokážou pokořit za necelé 4 minuty.

Jeden hráč pak dokonce šel tak daleko, že si pro ovládání hry vyrobil speciální obleček. Ano, vypadá jako blbec, ale lajky sbírá jak na běžícím páse, a o to tady asi jde především.

Untitled Goose Game (zvažovány prý původně byly i názvy Metal Goose Solid, Loosey Goosey nebo Titled Goose Game) je prostě hit, ze stejného ranku, jako byl například simulátor kozy (Goat Simulator, psali jsme tady). Ostatně pro důkazy popularity nemusím ani chodit na sociální sítě, od té doby, co jsem pustil trailer své dvouleté dceři, vyžaduje „hušu“ každý den.

Až tedy vyjde slibovaná konzolová verze hry (zatím je hra jen na PC a Nintendu Switch) určitě se k ní ještě vrátíme.