Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Urban Chaos - příliš akční kráska Darci

  12:00aktualizováno  27. července 2001 10:42
Na sklonku tisíciletí se ulice města zvaného Union City stávají svědky tak rozsáhlé vlny násilí, které jejich obyvatelé ještě nezažili. Jedním z lidí, kteří si tuto hrůzu plně uvědomují a hodlají s tím něco dělat je i mladičká kráska D´arci Sternová, členka U.C.P.D. - policejního sboru města Union City...
Urban Chaos

V historii lidstva již byly mnohokráte předpovídány katastrofické události, a to především ve spojení s výskytem astronomických úkazů, nejčastěji komet. Jedním z věštců ve svých předpovědích vcelku úspěšných byl i slavný francouzský astrolog a lékař žijící v 16. století n. l. - Michael Nostradamus. V knize předpovědí proroka ze Salonu (tzv. Centuriích) je kromě jiného uvedeno následující:

"Rok 1999 sedmý měsíc, z oblohy přijde velký král děsu, znovu vzkříšený, velký král Mongolů. Dříve a po Marsu (bůh války) vládnout bude šťastně."

Tolik citát z knihy Nostradamových předpovědí. Mnoho lidí se inspirovalo touto věštbou a ve své fantazii vytvářelo hrůzyplné scénáře blížících se katastrofických dní. Pro maníky z Mucky Foot Productions se však Nostradamovo tvrzení stalo zřejmě výborným základním kamenem a rozhodli se na jeho bázi ukázat nám pod vydavatelskou záštitou EIDOS Interactive svou vizi reality vyplněné Nostradamovy předpovědi. Zda se jim to povedlo či nikoliv, to posuďte sami. Já osobně bych řekl, že pokud by Nostradamus viděl ve svých představách to, co je nám ve hře předváděno, zřejmě by se z nich ve zdraví nikdy neprobral a slavné Centurie by nikdy nespatřily světlo světa. A o co že tu jde?

Na sklonku tisíciletí se ulice města zvaného Union City stávají svědky tak rozsáhlé vlny násilí, které jejich obyvatelé ještě nezažili. Jedním z lidí, kteří si tuto hrůzu plně uvědomují a hodlají s tím něco dělat je i mladičká D´arci Sternová, členka U.C.P.D. - policejního sboru města Union City.

Urban Chaos

Sebevraždy, vandalismus, divoké jízdy ukradenými vozy - všechny tyto činy teď nabývají závratných rozměrů a společně s čím dál častěji se objevujícími vraždami přispívají k rychlému úpadku již tak dost narušené popularity policie. V tuto neklidnou dobu vchází do ulic Union City policistka Sternová a situací kolem sebe je mírně vyvedená z rovnováhy. Zcela jistě pro ni nebude lehké zabránit trestné činnosti gangů a jiných zločineckých skupin, ale i když za sebou nemá mnoho zkušeností s potíráním zločinu, má všechny předpoklady pro postavení se tváří v tvář všem nově se objevivším elementům společenského života ve městě. A že je těch nových elementů mnoho, to je fakt. Pomatenci pobíhající ulicemi, členové nově vzniknuvších náboženských sekt, tajné spiklenecké spolky a mnoho dalších věcí se dnes ocitá v donedávna ještě poklidném životě městských čtvrtí. A to vše naplňuje ovzduší atmosférou volného násilí a skličující hrozby, že křehký společenský řád bude sražen do zapomění a městem zavládne chaos.

Ale jak již bylo naznačeno, není všem dnům konec. D´arci Sternová, ambiciózní a nadšená policistka (známá svou svéhlavostí a současně překypujícím nadšením pro plnění služebních úkolů) nastupuje do akce. Bývalá profesionální kariéra gymnastky jí vypracovala ve skvělou atletku, takže v jednotkách U.C.P.D. se jí v běhu či skocích do dálky nikdo nevyrovná. Prostě taková druhá Lara Croft - pro neznalé věci - hrdinka akční adventury Tomb Raider, vydané rovněž EIDOSem. Vytrvalý trénink jí pomohl zvládnout umění karate a v osobních soubojích se tak stává velice zdatným soupeřem. Je výborně použitelná pro infiltraci nepřátelských center, i když její schopnost správného úsudku v některých kritických situacích vykazuje jisté nedostatky.

Urban Chaos

Na celou armádu zločinců by samozřejmě D´arci sama nestačila a tak jí pomáhají jak mohou i ostatní řadoví příslušníci policejního aparátu. V případě, že se dostane do větších problémů, je zde ještě přítel v nouzi nejvyšší - starý, ale ostřílený bývalý voják, občanským jménem Roper Mc Intyre. Přestože je to stejná vazba jako Mr. Proper, jakákoliv podobnost či spojitost mezi těmito dvěma muži je čistě náhodná. Jen tak pro seznámení, Roper Mc Intyre je jedním z těch výkonných, ale příliš se nepodřizujících jedinců, kteří dokáží jít za svým cílem doslova "přes mrtvoly", ale poslouchat něčí rozkazy jim moc při chuti není. V archivech U.C.P.D. o něm stojí psáno, že se jedná o výkonného experta na zbraně a výbušniny, který je nebezpečný i v okamžiku, kdy je odzbrojen. Dalo by se říct - takový druhý Chuck Noris. Jednou ze skvrn na jeho rejstříku v U.C.P.D. je ta skutečnost, že dle psychiatrického vyšetření trpí setrvalým stavem paranoie, kdy podléhá představě, že je členem nějaké jednotky občanské sebeobrany a následovně se ve svých činech zcela vymyká kontrole svých nadřízených.

Mohli bychom říci, že nyní máme za sebou výčet těch kladných hrdinů, ale jaký by to byl guláš bez pořádně pálivé papriky. Je nutno představit i opačnou stranu na hranici zákona. Všem známé a některými z nás i oblíbené - záporňáky. Tou opačnou stranou jsou zločinecké organizace, z nichž uveďme alespoň Wildcats, The Jamaicans, The Triad. Mezi tu nejpočetnější skupinu individuí shromážděných ve zločineckých organizacích, tančících jak šéf zapíská, patří řadoví členové gangů, zbůhdarma se potulující ulicemi a jen tak pro zábavu vraždící kolemjdoucí. Ti by pro vás neměli být bůhvíjak tvrdým oříškem a jejich výzbroj tvořená baseballovou pálkou či nožem by rovněž neměla být vážnou hrozbou. Potom jsou tu ti, kteří již mají vybudován jistý smysl pro odpovědnost a těm je svěřena vcelku závažná role spočívající v ostraze objektů, stanovišť a jiných taktických bodů. Ti už nejsou tak lehkou záležitostí, zvláště pokud při sobě nosí některou z těch účinnějších střelných zbraní jakou je třeba rychlopalná M-16. Urban Chaos Nejtěžším kalibrem jsou pak "muži v černém", se kterými se D´arci s Roperem setkává již na počátku hry, kdy mají možnost na vlastní kůži poznat palebnou sílu jejich "rotačáků". Ti jsou jakousi elitou v nově vzniklém kolportu zločineckých spolků, které se spojily v jeden jediný teror šířící gigant s honosným názvem Millenium Cult.

Z hlediska typu hry je Urban Chaos 3D akční adventurou, která vás bude provázet dlouhými hodinami volného času. Jednotlivé levely nepřechází plynule, jako je tomu například v již dříve zmiňovaném Tomb Raiderovi, ale jsou vlastně takovou procházkou různými misemi, z nichž je celá hra složena. Některé z úkolů jsou přitom záležitostí několika minut a nad jinými strávíte při jejich absolvování i více než hodinu. Vytrvale a ku prospěchu věci vám přitom bude pomáhat vždy přítomný "radar", který vám podobně jako ten v Metal Gear Solidu (i když zdaleka nedosahuje jeho úrovně) sdělí přítomnost nepřátel či hledaných objektů v okolí a tak vás nepřímo navede tím správným směrem. Lze pomocí něj i zjistit, zda jste byli objeveni nepřátelskou hlídkou, a to tak, že červený bodík znázorňující protivníka v okamžiku vašeho odhalení zbělá. Nějakým záhadným způsobem však radiolokátor nezachytí civilisty, kteří na druhou stranu alespoň nezabírají místo na dost malém prostoru, jenž má radar k dispozici. Jako v každé pořádné akční řežbě zde kromě naváděcího zařízení existuje i několik druhů zbraní, které lze v případě potřeby na opruzujícího zlosyna vytáhnout. Počínaje služební pistolí a konče všemi jistě oblíbenou M-šestnáctkou. Ti brutálnější jedinci se mohou vyřádit tak, že k likvidaci nepřátel použijí nůž či baseballovou pálku. Tím naznačuji jednu z věcí, která patří rozhodně mezi aktiva ovlivňující hratelnost tohoto zajímavého titulu. Přesněji řečeno jde o možnost volby mezi klasickým soubojem "na pistole" nebo duelem "na pěsti". Pokud si vyberete pěstní utkání, můžete dokonce nebezpečného gangstera spoutat a odzbrojit, případně mu sebrat svačinu a navrch ještě třeba lékárničku, se kterou poté doplníte životní energii vaší hrdince.

Urban Chaos

Díky tomu, že zde existuje možnost boje ve stylu Fighting Force, se stává hra opravdu přitažlivou a vyrovnává tím v povědomí hráče vznášející se pocit jisté monotónnosti, co se akčních aspektů hry týče. To je jedna z určitě mála chyb, které jsem zde pociťoval. Ze začátku to bylo fajn. Tréninkové mise, pak něco složitějšího, ale v zásadě jde o to, že v pozdějších fázích hry se neustále potácíte prakticky ve stejném prostředí stejného města se stejnými nepřáteli vyzbrojeni stejnými zbraněmi. Nebýt těch pěstních bitek - nevím, nevím. Zároveň s kritikou však musím uvést, že právě to pořád stejné město je ve své podstatě velmi rozlehlé a velice nápaditě vytvořené, což dokazuje, že designéři ruku v ruce s animátory a dalšími členy Mucky Foot Productions, zde opravdu odvedli kus kvalitní práce. Díky tomu nejste - mimo některých časovkových misí - vázáni žádnou omezenou oblastí a můžete se po městských čtvrtích donekonečna procházet a poznávat tak jejich krásy. A to i díky vcelku vysoké úrovni grafiky, která však zas není tak oslnivou, jako je tomu třeba v případě 4. pokračování série Tomb Raider.

Nevím proč, ale pořád se mi plete přes jazyk ten Tomb Raider. Možná to ovlivnilo mé první seznámení s D´arci, kdy mi připomínala některými ze svých pohybů při plnění počátečních úkolů právě Laru Croft. Ale zřejmě to bude jen můj pocit a tak přijměte mou omluvu za tyto nemístné komentáře.

Ty všechny vyřčené nedostatky u mne částečně vyrovnalo ovládání, které zvláště po zvládnutí stisku jistého sledu tlačítek, chcete-li po zvládnutí bojových komb, umožní vaší hrdince vypořádat se hbitě i z více početnější skupinkou otrapů. Urban Chaos Práce kamery ve mě zanechala trochu nepříjemné vzpomínky na situace, kdy sjíždějíce výtahem ze střechy jisté budovy a současně pozorujíce na radaru blížící se nepřátelské subjekty jsem pak jen mohl tušit, kdo z následného střetu vyjde se zdravou kůží. D´arci to rozhodně nebyla - neviděl jsem totiž nic. Namísto mého očekávání, že kamera se posune za záda D´arci, se kamera rozhodla zůstat nad střechou a kromě rozplizlé textury jsem neviděl nic. Jinak se kamera chová standardně jako u všech dobrých 3D akčních her.

Ozvučení mě nesmírně pobavilo, neboť i když pomineme kvalitu skladeb tvořících kulisu Urban Chaosu (a ta je opravdu super), zůstane nám pořád ke chvále jeden zvukový klenot - hlasy postav. Jsou perfektní a dokonce v případě gangů zde nechybí i specifický dialekt, známý z TV obrazovek ze seriálů zasazených do prostředí chudších amerických městských čtvrtí, kde gangy jsou mnohdy jedinou komunitou, spojující mladé lidi v okolí jejich domova. To jejich pískání a sípění obsažené v jejich mluvených dialozích prostě musí rozveselit každého.

Nicméně shrnu-li vše do jednoho balíku a protáhnu-li jej poté svým svědomím a vědomím, musím konstatovat, že pro vyznavače her ve stylu stylu Fighting Force může být Urban Chaos i přes přítomnost několika málo nedostatků skvělá záležitost, ale mě osobně i přes přítomnost zajímavého příběhu i jeho vcelku přitažlivého ztvárnění zas tak velmi nenadchla a tudíž raději sáhnu po TR4-The Last Revelation.

Urban Chaos
Výrobce/Distributor Mucky Foot / Eidos
Platforma PlayStation
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano
Verdikt: Velmi přitažlivá záležitost ve stylu Fighting Force. Časem však ztrácí dynamiku.
Hodnocení: 83%

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Další uspěchané vydání? Sea of Thieves se potýká s mnoha problémy

Sea of Thieves

Multiplayerová pirátská akce Sea of Thieves je jednou z mála exkluzivit pro herní platformy od Microsoftu. O to víc...

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz