Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Urban Chaos: Riot Response

  12:00aktualizováno  5. června 1:35
Pokud vás vždy zajímalo, jak se cítí policisté ze zásahové jednotky na demonstracích, tak máte konečně jedinečnou šanci to zjistit. Přidejte se k speciálnímu policejnímu útvaru T-Zero.

Urban Chaos: Riot Response Vítejte ve fiktivní americké metropoli, která se již delší dobu potýká s nekontrolovatelnými útoky anarchistické skupiny Burners. Policie je bezradná a městská rada proto zakládá speciální jednotku T-Zero (zkratka pro zero tolerance - nulová tolerance) vybavenou prototypovými zbraněmi. Její první nasazení se však po úmrtí několika civilistů stává debaklem, a celá T-Zero se tak jeví v očích veřejnosti nepříliš populární.

Urban Chaos: Riot Response (dále jen UCRR) je další z řady FPS, kde se ujmete role člena speciální zásahové jednotky. Zapomeňte však na hlubší taktické prvky, tolik typické pro tématicky obdobně laděné hry. UCRR je především o akci, kterou nabízí v dostatečně výživné formě, která uspokojí každého fandu řádných stříleček. Již od začátku vám bude jasné, že se nejedná o žádnou simulaci života zásahových jednotek. UCRR je arkádou každým coulem. Čistá arkádová hratelnost je přitom jejím největším kladem i záporem, ale hezky popořadě, anarchii tolerovat nebudeme.

Urban Chaos: Riot Response

Nedílnou součástí vybavení každého policisty ze zásahové jednotky je ochranný štít.

Hra se odehrává, jak je již z názvu patrné, v městských lokacích zamořených nebezpečným gangem, který likviduje vše, co mu přijde do cesty. Jak to tak již ve všech FPS bývá, tak největším pomocníkem při likvidaci nebezpečných nepřátel bude obsáhlý zbrojní arzenál. UCRR se odehrává v blízké budoucnosti, takže mají všechny zbraně podobně jako ve filmu Predator 2 reálný základ plus nějaké to futuristické vylepšení. Žádné laserové blastery a plazmové granáty vás tedy nečekají. S lehkou nadsázkou se dá označit UCRR za Killzone ve městě. Co se však kvalitativního hlediska týče, má hra ke kultovní FPS od Guirella hodně daleko. Abychom však neutíkali daleko od tématu, tak by se slušelo si o přítomných zbraních říci více.

Urban Chaos … ehm … 2?

Za celou dobu vývoje vystřídal UCRR celou řadu názvů. Původní Roll Call se zdál vydavateli. Poté se hra dlouhou dobu nazývala podle zmiňované zásahové jednotky jednoduše Zero Tolerance. Tento název však sám vydavatel v podobě poslední dobou nepříliš finančně úspěšného Eidosu zavrhl, protože se tak jmenovala svého času nejúspěšnější FPS na konzole a práva na tento název vlastní Infogrames, kteří odkoupili původního vydavatele hry – Accolade. Eidos tak šáhl do vlastního šuplíku a vytáhl Urban Chaos. Takto se sice již jmenovala podařená third person akce, ale tématicky se k UCRR prostě hodila a tak Eidos neváhal a máme tu druhý Urban Chaos, který však s původní hrou nemá kromě názvu společného zhola nic.

Urban Chaos: Riot Response Ochuzeni nebudete o žádnou klasickou zbraň žánru. Ruční pistole, kulomet, dvojice rychlopalných Uzi i ostřelovací puška, to vše je na svém místě. Pro pacifisty je přítomna i možnost nepřátele pouze paralyzovat pomocí taseru a následovně je pak zatknout. To se hodí obzvláště u vůdců gangů, ze kterých se pak následně za zavřenými dveřmi dají získat cenné informace. Hra obsahuje celou řadu bonusů, které získáte za splnění speciálních úkolů. Zatýkání lídrů gangu je přitom jedna z nich, ale mnohé z nich jsou daleko komplikovanější. Například zneškodnit čtyřicet Burnerů v dané misi pomocí headshotu je mnohem těžší oříšek. Ale taková zvýšená kapacita zásobníku, či bonusová mise za to jistě stojí, že?

Herní náplň sice není bůhvíjak originální, ale dokáže udržet hráče v očekávání věcí nadcházejících.

Urban Chaos: Riot Response Nedílnou součástí vybavení každého policisty ze zásahové jednotky je ochranný štít. Krom toho, že s ním můžete vykrýt celou řadu nepřátelských útoků, včetně vypálené kulky ho můžete použít i jako efektivní útočnou zbraň. Byť jsou anarchisté nedisciplinovaní, tak i oni disponují zbraněmi. Krom těch střelných, můžete narazit i na jedince, kteří k útoku používají i sekáček na maso či motorovou pilu. I tyto „zbraně“ můžete po jejich eliminaci použít a to dokonce i v několika alternativních módech.

Abyste nebyli na početnou převahu sami, dočkáte se i občasné pomoci ať již z řad vlastní jednotky, policie, ale i požárníků či záchranářů. Přiřazené postavě můžete zadávat i několik jednoduchých úkolů specifických pro její zaměření. Záchranář dokáže vyléčit nejenom vaše zranění, ale i všech spřátelených osob. Pomoc hasičů se jako neocenitelná ukáže při misích v hořících lokacích, Jejich vybavení je v drtivé většině případů naprosto nutné k dalšímu postupu. Bohužel hra nenabízí příliš alternativ Urban Chaos: Riot Response k vyřešení daného problému. Nemalou zásluhu na tom zcela jistě má i mnohdy až nesnesitelně lineární design levelů. I jedincům s nulovým orientačním smyslem nehrozí v UCRR bloudění. Městské lokace plné rozpadlých budov, houkajících aut a dalších post/pre-apokalyptických výjevů slouží pouze jako kulisa, která účelně maskuje holé koridory, kterými se hráč pohybuje po celou hru. V tomto ohledu trumfuje UCRR i nekorunovaného krále všech lineárních her, nedávnou herní verzi filmového trháku King Kong.

Herní náplň sice není bůhvíjak originální, ale dokáže udržet hráče v očekávání věcí nadcházejících. Kromě klasických přestřelek se dočkáte i osvobozování rukojmích ve zpomaleném čase, ne nepodobném efektu quickdraw z westernové akce Gun, a posadíte se dokonce za stacionární kulomet v helikoptéře, se kterou proletíte skoro celé město. Bohužel se životnost i při splnění všech bonusových misí pohybuje okolo chabých pěti hodin. K opakovanému hraní sice vybízí nutkání splnit i všechny specifické úkoly, ale i tak tuto možnost

Klady a zápory

Plus Čirá arkádová hratelnost
Plus Spousta bonusů k odemknutí
Plus Požárníci, záchranáři a další sidekickové

Mínus Linearita
Mínus Krátká životnost
Mínus Brzy zapadne mezi konkurencí

většina hráčů po skončení závěrečných titulků zavrhne i díky viditelné povrchnosti celé hry. Navíc je i multiplayer, který u her tohoto žánru obvykle hodně prodlužuje životnost, spíše pátým kolem u rozstříleného policejního vozu, nežli plnohodnotnou součástí hry. Levely jsou malé, nabídka herních módů minimální a navíc je hra více hráčů přístupná pouze po LAN či internetu, což je bohužel v ČR pořád výsada několika málo jedinců. Technická stránka včetně té vizuální též příliš neohromí, ale alespoň se díky přítomnosti enginů Havok 2.0 a Ragdoll dočkáte solidní fyziky.Do UCRR jsme nevkládali přílišné naděje, takže nás rozhodně nezklamal, ale bůhvíjak též nepřekvapil. Na chvíli vás sice zabaví, ale většina konkurenčních her toho nabízí poněkud více.

Urban Chaos: Riot Response
Výrobce/Vydavatel Rocksteady Studios/Eidos
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: 8 hráčů online, LAN
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 80 kB
Verdikt: Lehce nadprůměrná akce která staví na osvědčených postupech, které pobaví, ale nenadchnou. Několik světlých momentů však obsahuje a minimálně za pokus rozhodně stojí.
Hodnocení: 65% (info)




Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...



O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

Zabíjet nácky ve Wolfesteinovi je zábava i bez hrdiny Blazkowitze

Wolfenstein II: The Adventures of Gunslinger Joe

Přídavek pro letošního Wolfensteina určitě neoslní originalitou, ale o to tu přeci nejde. Další tři levely plné...

RECENZE: S DOOM VFR zažijete krvavé peklo zase trochu jinak

DOOM VFR

Jde vůbec dohromady spojení frenetické akce a virtuální reality? Král bezduchých stříleček vám v tom přichází udělat...

Připravte si světelné meče, příběhová kampaň Battlefrontu 2 je skvělá

Star Wars: Battlefront II

Battlefront 2 je sice především multiplayerová hra, ale tentokrát nabízí i příběhovou kampaň pro jednoho hráče. A ta je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz