Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už polovina prodaných PC her nikdy nevidí vnitřek kamenného obchodu

aktualizováno 
On-line distribuce her jen kvete. Točí se v ní miliardy, dokládá studie.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: isifa.com

Americké NPD, které sleduje prodeje her, zveřejnilo rozsáhlou studii PC Games Digital Downloads. A překvapení je na světě. Prostřednictvím on-line prodejen, jako je Steam, se prodá v podstatě tolik her, co v kamenných obchodech. I v nejoptimističtějších kalkulacích je ale PC hraní z globálního pohledu menšinová záležitost. Byť může jít, i díky sociálním hrám a prodeji virtuálního zboží, až o 20 procent celého herního průmyslu.

Za rok 2009 zaznamenalo NPD prodej 23,5 milionu krabic s PC hrami v maloobchodních prodejnách. Proti tomuto číslu stojí 21,3 milionu prodaných plných verzí PC her v digitální distribuci.

I přes pokles prodejů PC her v kamenných prodejnách o 23 procent ve srovnání s rokem 2008, si tradiční způsob distribuce her udržel drobný náskok co do počtu prodaných her. Trochu jiný obrázek se týká financí.

Na celkových tržbách se měla digitální distribuce v uplynulém roce podílet 36 procenty. To může znamenat dvě věci. Jednak, že se on-line více kupují méně kvalitní tituly. Ale zkušení kupující vědí, že důvod je i v cenových akcí digitálních distributorů, kteří se díky krátkodobým slevám dostanou i na polovinu ceny v kamenném obchodě.

Studie se ale setkala i s kritikou ze strany samotných provozovatelů digitálních sítí. Podle provozovatele sítě Impulse prý situace v digitální distribuci není zdaleka tak růžová. Vydavatelé hlásí, že online prodeje představují asi třetinu všech prodaných PC her. Jisté je, že pokud informace o distribučních kanálech a jejich podílech nezveřejní sami vydavatelé, budou výsledky podobných studií vždy zpochybnitelné.

Nákup surovin a večeři. Děti nakoupí cibuli, kávu, těstoviny, olej a drobné suroviny.

Steam největší, Facebook jako hrozba

Protože nemáme možnost, jak validitu dat NPD ověřit, musíme jim věřit. Důvěryhodně působí alespoň žebříčky největších distribučních sítí, které NPD rozdělila na prodejce plnohodnotných her a na prodejce her pro příležitostné hráče.

Prvnímu žebříčku jednoznačně vévodí síť Steam, která je populární nejen v USA, ale i v České republice, přestože má dvojí ceny. Evropští zákazníci nezaplatí jen DPH navíc, ale platí i vyšší základní cenu kvůli tlaku herních vydavatelů.

Za Steamem následuje Direct2Drive, Blizazrd.com, EA.com a WorldofWarcraft.com. Žebříček tedy zahrnuje i prodeje licencí k online hrám na hrdiny.

Valve Steam

Na straně prodejců jednoduchých hříček pro příležitostné hráče se má nejlépe k světu server bigfishgames.com následovaný portálem Pogo. NPD však upozorňuje, že podíl peněz i prodaných her v rámci příležitostných her klesá. Na vině je možnost hrát spousty jednoduchých her na Facebooku.

Studie, která není volně dostupná, ukazuje také skutečnost, že milovníci her pro iPhone a iPod Touch, které konkurují PC hříčkám, dávají v 97 procentech případů přednost bezplatným hrám namísto placených titulů.

V přehledu online prodejů PC her nejsou započítané ani zisky z reklamy nebo z prodeje virtuálních předmětů v online hrách, popřípadě měsíční poplatky za hraní, které by Blizzard pravděpodobně dostaly na absolutní vrchol tabulek.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu?

Resident Evil (2002)

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu? Napište nám do diskuze pod článek.

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...Najdete na iDNES.cz