Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V akci Vanquish místy uvidíme pouze jednu velkou šmouhu

aktualizováno 
Kandidát na nejzběsilejší hru roku představí agenta americké armády ve speciálním skafandru. A na druhé straně jsou samozřejmě Rusové.

Blízká budoucnost, konflikt Spojených států s Ruskem o poslední zdroje energie na Zemi, boje ve vesmíru a vědecké vymoženosti. To všechno je Vanquish, arkádová střílečka, která nepoleví a zůstane tak zběsilá, jak se patří.

VanquishNa letošní E3 byl představen poslední titul ze čtyř, jenž je vytvářen ve spolupráci Segy a PlatinumGames. A stejně jako u předchozích her, tedy Bayonetty, MadWorldu a Infinite Space, je po po prvním pohledu na obrázky a videa jasné, odkud vítr vane.

Těžce arkádové pojetí společně s explozivní grafikou a tvrďáckým hlavním hrdinou dávají najevo, že je hra výsledkem japonské produkce. A určitě nebude žádným překvapením, když vám prozradíme, že se v ní dočkáme zejména zběsilé akce v šíleném tempu.

VanquishPrezentace Vanquish začala představením hlavního hrdiny jménem Sam, jenž pracuje pro vládu Spojených Států jako agent a byl vyslán na vesmírnou stanici, kterou má za úkol vytrhnout z rukou jakýmsi otravným Rusům. Armáda USA má samozřejmě prostředky (ať už jde třeba o bojový skafandr či tým spolupracujících vojáků), díky nimž všechno hrdinovi půjde daleko jednodušeji a plynuleji. Přesně podle našich očekávání je Sam okamžitě vržen do akce a hned zabíjí první protivníky.

Hráči se v akci mimo jiné nebudou muset obtěžovat s manuálním sbíráním zbraní. Stačí totiž kolem nich pouze projít a Samův skafandr automaticky naskenuje zbraň a replikuje ji do hrdinových rukou. Jestliže danou zbraň ve svém arzenálu již máte, pak tato funkce přidá pouze náboje nebo danou zbraň rovnou upgraduje o nějakou tu další vychytávku.Ukazatel v pravém dolním rohu obrazovky slouží k informování hráče o tom, jakou zbraň Sam právě používá, a skrze něj můžete rovněž hrdinovy přikázat, aby si ji změnil.

VanquishV další předvedené úrovni už ale začalo nefalšované peklo. Sam stál sám na pohyblivé plošině a vzdoroval levitujícím letounům a střelbě ze všech stran. Po několika okamžicích se z celé situace stal naprostý chaos a k vidění byla víceméně jedna velká stříbrná šmouha, která se občas postupně zostřila ve zpomalený záběr.

Této vlastnosti skafandru hra přezdívá ARS (Augmented Reaction System). Aktivuje se, jakmile bitvy začnou být už přespříliš zběsilé nebo když je Sam napaden přesilou nepřátel. Díky tomu se na nějakou dobu zpomalí čas, aby hrdina buď protivníky zničil, nebo se schoval někam do bezpečného krytu.

Tuto funkci lze vedle toho v průběhu hry aktivovat i provedením takzvaného power-slidu. To je pohyb, kdy se Sam v jednom momentě dynamicky sklouzne libovolným směrem nebo když přeskočí nízké krytí. Všechno tohle ovšem navíc závisí na ukazateli teploty, protože ARS totiž při svém chodu zahřívá skafandr. Při nadměrné užívání tak pochopitelně může dojít k přehřátí.

VanquishPoslední úsek hry, jenž byl zatím představen, pak obsahoval bosse, podle slov tvůrců středně silného. Byl to obrovský robot ovládaný člověkem, jenž stál na velkém kopci nad obří metropolí. V této pasáži jsme si mohli velmi dobře prohlédnout systém krytí, jenž je zdá poměrně dobře propracovaný.

Při výstupu na kopec totiž bylo krytí potřeba, jelikož Sam schytával střelbu jak od rojů Rusů, tak od obřího bosse. Bylo proto nanejvýš nutné využít prostředí a krýt se za železnými krabicemi, a postupně se pak rychle přesouvat od jednoho krytí k dalšímu.

Tvůrci ovšem také oznámili, že hra odmění i hráče s drzou taktikou, kteří budou vpřed postupovat takzvaným "Rambo stylem", tedy když nebudou využívat žádné překážky ke krytí a nenechají pracovat jejich ozbrojené kolegy. Zároveň s tím ale i varují, že sice můžeme postupovat tímto způsobem, ale hry si prý daleko více užijeme, pokud se vydáme tou spíše taktičtější cestou.

Asi tedy není potřeba říkat, že Vanquish zatím vypadá jako akční hra s velmi Vanquishslušným potenciálem. Dá se usuzovat, že rozhodně nepůjde o žádnou oddychovku, nýbrž o akci pro opravdové fanoušky žánru.

Ostatně, slušnou kvalitu by mohla zaručit i prostá skutečnost, že vývoj Vanquishe probíhá taktovkou Shinjiho Mikamiho, otce slavné hororové série Resident Evilu. Vývojáři se navíc mohou soustředit pouze na příběhovou složku, protože hra nebude obsahovat multiplayer. Příběh by tak měl mít rovněž slušnou úroveň a konec by měl být prý opravdu epický.

Zjednodušeně řečeno vypadá jv tuto chvíli Vanquish zhruba jako starší God Hand se zbraněmi a sci-fi prvky. Je tedy zajisté na co se těšit a to nejen pro fanoušky Mikamiho. Vydání je naplánováno na závěr letošního října.

Index očekávání: 85%

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Super Mario Odyssey má být hit letošních Vánoc. První dojmy

Super Mario Odyssey

Vypravil jsem se do německé centrály Nintenda zahrát si několik připravovaných her. Jako první jsem samozřejmě...

Call of Duty: WWII se hraje skvěle, jen na ženské postavy jsem si nezvykl

Call of Duty: WWII

Úspěšná herní série Call of Duty se s letošním dílem vrací do druhé světové války. O víkendu jsme vyzkoušeli hru více...

Prohrabování popelnic může být zábava. V české hře Hobo hrajeme za bezdomovce

Hobo: Tough Life

Pokud se chcete vžít do role bezdomovce a nechce se vám kvůli tomu udělat nějakou kardinální blbost a skončit na...Najdete na iDNES.cz