Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V herním Útěku z vězení hrajete za ty zlé

aktualizováno 
Herní zpracování přichází s notným zpožděním. Pro fandy seriálu to ale není špatná volba.
60

Prison Break: The Conspiracy

Platforma: PC
Výrobce: Zootfly

  • druhý pohled na útěk z vězení
  • bezproblémová hratelnost
  • dobře ošetřené ovládání
  • místy příliš přímočaré a jednoduché
  • logika příběhu místy hapruje

Průměrné akční dobrodružství, které pozvedá hlavně jeho seriálová předloha. Hru ocení především fanoušci seriálu.

Herní karta

Prison Break: The Conspiracy (PC)

Prison Break: The Conspiracy je průměrná, přímočaře nalinkovaná dobrodružná hra. Z davu vyčnívá především známou předlohou. Právě ona jasně vymezuje publikum, které hru ocení. Jsou to fanoušci seriálu. Titul mohou brát jako příjemný doplněk či připomínku. Ostatní zaujme jen těžko.

Hlavním hrdinou hry je Tom Paxton, postava ze seriálu neznámá. Pracuje pro organizaci s příznačným názvem Společnost (The Company), kterou fandové seriálu už dobře znají. Je to přesně ta organizace, která na Lincolna Burrowse navlékla vraždu, v níž měly prsty nejvyšší vládní kruhy a poslala ho do vězení k trestu smrti.

S tím se nehodlá smířit jeho bratr Michael Scoffield, génius se zálibou v architektuře. Vymyslí plán, jak svého sourozence z vězení dostat. Samozřejmě neoprávněně a tak, že se do stejného žaláře sám nechá zavřít.

Hráč v roli Toma Paxtona přijíždí do věznice ve stejném transportu jako Scoffield. Seriál sledovalPrison Break: The Conspiracy (PC) hlavně osudy bratrské dvojice a jejich kumpány v tom, jak se snaží dostat z vězení. Hra nabízí pohled z druhé strany. Tedy, pokud bychom přijali jednoduché rozložení, té zlé.

Tom Paxton se do věznice jako agent Společnosti také dostává záměrným přičiněním. Důvod je zřejmý. Organizace získá informace o tom, že Scoffield chystá osvobození svého bratra. Paxton tomu má zabránit přímo z nitra žaláře. Nutno dodat, že jeho pravou identitu také nikdo nezná, takže mu bachaři v ničem nesleví.

Jak to celé dopadne, je dáno seriálem. Bratrské dvojici se podaří utéct, pročež si autoři mohli dovolit hru efektně začít právě tímto momentem a přehrávánímPrison Break: The Conspiracy (PC) pásky, kterou Paxton v průběhu své mise nahrává. Její přehrání přitom znamená jeho smrt, takže je jasné, jak to všechno skončí. Ovšem cestou, která k tomu vede, si pochopitelně projdete.

Je pravdou, že hře trochu ubírá na atraktivitě skutečnost, že přísně vychází z příběhu první epizody, byť ho nahlíží z jiné perspektivy. Zajímavé přitom je, že ač Paxton operuje proti Scoffieldovi, jeho plnění mise probíhá podobnými prostředky jako seriálová příprava útěku.

Už proto není příliš dobré přemýšlet nad logičností hrdinova počínání a ani nad tím, co vlastně v té době Společnost o Scoffieldových plánech věděla, nebo nevěděla. Pravdou je, že herní příběh je na ten seriálový evidentně naroubován, přičemž v seriálu celkem pochopitelně nenajdete žádné narážky na hru. Dokonce bych řekl, že na určitých místech hra se seriálem ostře nekoresponduje. To by ve výsledku nemělo tolik vadit, jen to nechce za každou cenu hledat logické díry.

Prison Break: The Conspiracy (PC)Fandové seriálu jednoznačně ocení, že na ně ve hře čekají přímá setkání se starými známými tvářemi. Kromě zmíněné bratrské dvojice se zapletete s mafiánem Johnem Abruzzim, úchylem T-Bagem, dozorcem Bradem Bellickem či sympaťákem Fernandem Sucrem.

Hra je postavena tak, že po vás tyto a další postavy něco chtějí, a když to splníte, poskytnou vám důležitou informaci, cosi vám dají, případně vás jinak posunou dále ve hře. Ta je poměrně přímočará, a byť byl seriál postaven na značné dávce důvtipu, tady vám akorát stačí sledovat nápovědy a indikátory na monitoru.

Prison Break: The Conspiracy je rozdělen na úrovně. Není to příliš patrné jen kvůli tomu,Prison Break: The Conspiracy (PC) že je hlavní dějová linka velmi soudržná a jakoby neustále pokračuje, aniž byste si cokoliv museli domýšlet.

Z toho pramení i určitá omezenost interakce s okolím. Jakmile dostanete úkol, na mapce v levé horní části monitoru se objeví značka, k níž je třeba dojít. Na určeném místě je v podstatě jasné, co udělat.

Obvykle to znamená buď se s někým poprat na pěsti, což je vyvedeno dosti primitivně (k dispozici je lehký a těžký úder plus blok). Nebo to znamená někde se proplížit, případně zůstat ve stínu, aby vás nikdo neviděl, zatímco odposlechnete důležitý hovor.

Plíživá fáze je přeci jen zajímavější. Tom Paxton v ní automaticky přejde do tichého Prison Break: The Conspiracy (PC)skrčeného pohybu, přičemž ho můžete přimět, aby se přilepil k objektům a splynul s okolím.

V takových případech obvykle přijde na řadu pohyb v místech, která nejsou pro klasickou chůzi uzpůsobena. Jde například o výtahové šachty či větrací roury. Tam je třeba se často pohybovat s pomocí interaktivních sekvencí, kdy tisknete klávesy, které se zobrazují na monitoru.

I vzhledem k tomu rozhodně chválím ovládání, které je velmi dobře přizpůsobené na počítačové poměry. Zapojení myši je ukázkové, a to právě i do zmíněných interaktivních scén.

Grafika Prison Break: The Conspiracy není špatná hra, nikoho však neohromí. Fandy spíše potěší návštěva známých míst, jako je vězeňský dvůr, kde je hodně živo. Pochvalme i hudební motivy přejaté z předlohy. Na dabingu se podílela řada herců ze seriálu, nedá se však říct, že by podali vrcholový výkon. Špatné to ale není.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

60 %

Čtenáři

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 178 čtenářů


Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Další z rubriky

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...Najdete na iDNES.cz