V-Rally 3 - rychlé a pohledné

  12:00aktualizováno  29. září 8:48
Pohled z kokpitu, čtvero vozů na trati v jednom závodě, získávání licencí, nebo mlhu s deštěm a ještě mnoho dalšího obsahuje třetí díl populární závodní série. Jenže řekli byste, že toto všechno umí V-Rally i na GBA? Říkám ano, přátelé!

V-Rally 3

Série V-Rally vždy měla blízko spíše k arkádovějšímu pojetí jízdy než k vymakané jízdní fyzice. Ukázalo se to hlavně v prvních dvou dílech, kdy přednost dostal důraz na rychlost před důsledným využitím smyků. Naprosto ze stejné líhně je i V-Rally 3, tentokráte ale v provedení pro kapesní konzoli od Nintenda.

Hlavním posláním hry se zcela evidentně stala eliminace konkurenčního titulu Colin McRae Rally 2.0, k čemuž by mělo „trojce“ dopomoci několik obdivuhodných kousků, stejně jako u druhého dílu, který se mohl vytasit např. propracovaným editorem tratí. Proto se v článku pokusím oba aspiranty na krále rallye pro GBA porovnat.

Statisticky vzato V-Rally 3 nabízí parádních 35 tratí, sjízdných v rámci šampionátu, a navíc dalších šest uzavřených okruhů pro závody více aut najednou, které je možno projet i v opačném gardu. Colin nabízí 36 tratí ve Finsku, Švédsku, Austrálii, Francii, Keni a v Anglii. V-Rally postrádá zemi klokanů, nicméně přihazuje Německo a Portugalsko. Ovšem zase nemá tzv. super special stages, kdy závodí na oddělených tratích dvojice vozů najednou. První kolo tedy beru jako nerozhodné.

V-Rally 3

U vozového parku je situace velmi podobná. Colin obsahuje osm reálných vozů, V-Rally dohromady deset. Polovinu tvoří „dvoukolky“ typu VW Polo, nebo Fiat Punto a zbytek je vyhrazen pro plnokrevné speciály WRC, např. Ford Focus. Logicky musíte nejdříve odjezdit šampionát se slabšími vozy, až poté se vám zpřístupní silnější třída. Zde vítězí o fous V-Rally.

Ovšem nabídka jízdních režimů v žádném případě bohatší Colina není. Skotova hra má výběr z arkádového nebo „skutečného“ stylu jízdy a každý z nich skrývá časovku, samostatný závod i kariérní šampionát a mimo arkádu si můžete zajet i jeden národní podnik. Závodění s dalšími třemi protivníky na cestě také nechybí a navíc si můžete posunovat obtížnost. V-Rally volbu obtížnosti nemá, pouze nabízí time trial, závod s ostatními jezdci na stejné trati (zde právě získáváte za vyhrané závody zmiňované licence) a mistrovství. Zde tedy vítězí létající Skot.

Jako další na pranýři se ocitá grafické provedení. Tady V-Rally neponechalo nic náhodě, protože máme tu čest vidět opravdu plně trojrozměrné prostředí, bez stabilního horizontu jako u Colina. Tím pádem se „véčko“ může pochlubit i převýšením, mosty, podjezdy i tunely. Hra V-Rally 3 tolik nekostičkuje a působí oproti Colinovi daleko detailnějším podáním. I vozidla jsou pečlivěji zpracována, v pohodě rozeznáte značku i model a to i přesto, že se jedná pouze o sprity nakreslené v několika úhlech, které engine dynamicky mění podle polohy směrového kříže. Brzdová světla svítí, za vozidlem se práší a dokonce si displej dobře poradil i s efektem mlhy a trošku hůře s deštěm či padajícím sněhem. Autíčka v Colinovi se ale postupně špiní, V-Rally toto neumí.

Ovšem největší parádou je v rámci šampionátu volitelná kamera. Standardně je zavěšena za vůz, ale je možné si ji přepnout do kokpitu z pohledu sedícího řidiče. V tomto náhledu má každé auto jinou palubní desku, přístroje ukazují rychlost i zařazený stupeň a dokonce po nárazech praská čelní sklo! Stěrače ovšem chybí a když se pozorněji zaměříte na pohyblivé ruce, které řadí a otáčí volantem zjistíte, že to jsou pouze rukavice bez končetin. Doskakování krajiny je také v normě a dojem z rychlosti je značný. Poškození vozu vizuálně zohledněno samozřejmě není, nahrazují ho postupně se zbarvující piktogramy jednotlivých strojních skupin vozu. Takže na grafickém poli jednoznačně V-Rally exceluje.

V-Rally 3

Zcela v souladu s filozofií série V-Rally naordinovalo autíčkům podstatně klidnější jízdní vlastnosti než v Colinově případě. Tedy až na jízdu s ostatními soupeři, protože nedotažený kolizní systém vás zastaví nejen v případě dostižení vozu před vámi, nýbrž i když vás dojede soupeř! Vozy ale tolik neplavou, lépe brzdí a bez problému se kočírují. Sice tu zcela chybí hlasová navigace od spolujezdce, nicméně šipky jsou přesné a z trati se skoro nedá vyjet, okraje vás hned zbrzdí. Zato si ale můžete do sytosti užívat jízdy při maximálních rychlostech, protože i v těchto případech se autíčka přesně a snadno ovládají i díky znamenitému výhledu vpřed, který je oproti Skotovi snad dvojnásobný. Celkem je ovládání vozidel ve V-Rally o mnoho přesnější než u konkurence. Právě díky tomu budete už ze začátku šampionátu bez větších problémů jako první v cíli, až po delší době obtížnost přitvrdí. Ovládání je ale na podobných hrách to nejdůležitější, tudíž i zde bych se přikláněl spíše k V-Rally.

Zbývá se zaměřit na drobotinu okolo, tudíž konstatuji, že zvuková stránka věci je ve V-Rally oproti Colinovi výrazně chudší, vozy „luxují“ a hudba je jedním slovem příšerná. Ukládání je možné na kartu, ale až po odjetí celého národního podniku. U McRae si můžete jízdu uložit již po dvojici odjetých závodů a ozvučení je také o chloupek věrnější. A konečně multiplayer si v porovnání s Colinem na jedné kapesní konzoli nezahrajete. Poslední kolo tedy vyhrává Colin.

Takže mi již zbývá jen sečíst výsledky, nesportovně přihodit své sympatie jednomu z rivalů a vynést ortel. Hokejovým výsledkem 3:2 vítězí v dnešním „mači“ V-Rally 3 a já jen můžu dodat, že plným právem, protože zejména opravdu špičkové vizuální provedení a velmi dobré jízdní vlastnosti i ovládání se podepisují pod o něco příznivější hodnocení než tomu bylo v Colinově případě.

V-Rally 3
Výrobce/Distributor Velez & Dubail / Atari
Platforma GameBoy Advance
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, 2 hráči
Verdikt: Graficky impresivní a jednoduše ovladatelná jízda na asfaltu, štěrku, ledu i sněhu, ovšem s několika nedodělky.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:
Témata: jízdné

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

Dal pěstí feministce v Red Dead Redemption 2, YouTube mu odstavil kanál

Red Dead Redemption 2 - hlavní hrdina mlátí aktivistku

Youtuber vystupující pod přezdívkou Shirrako zveřejnil video, v němž ve hře Red Dead Redemption 2 dá ránu pěsti...

Hacker objevil chybu ve Steamu, která mu umožnila generovat hry zdarma

Steam

„Hodný hacker“ Artem Moskowsky dostal odměnu půl milionu korun za to, že objevil a nahlásil zásadní chybu ve Steamu. Ta...

KOMENTÁŘ: Jak Red Dead Redemption 2 zastínil Assassin’s Creed: Odyssey

Red Dead Redemption 2 versus Assassin’s Creed Odyssey

Assassin’s Creed Odyssey a Red Dead Redemption 2 jsou dva nejnovější přírůstky do rodiny akčních příběhových her v...

Kombinace Dooma s nejnudnější hrou na světě je skutečnou výzvou

Revenant Bus

Modifikace Revenant Bus přináší klasickou (ne)hratelnost Desert Busu do enginu Dooma. A přidává i několik drobných...

Další z rubriky

RECENZE: Temnou tahovou strategii Space Hulk: Tactics srážejí nedodělky

Space Hulk: Tactics

Nebezpečné mimozemské potvory, rozpadající se kosmický koráb a horda po zuby ozbrojených elitních vojáků a není to...

RECENZE: World of Warcraft vyostřil boj Hordy a Aliance - druhá část

World of Warcraft: Battle for Azeroth

V pořadí již sedmá expanze online hry na hrdiny World of Warcraft láká na válku mezi znepřátelenými frakcemi, ale i...

Příběh barda po třiceti letech. Recenze The Bard's Tale IV

The Bard’s Tale IV: Barrows Deep

Říká se, že hudba je nejlepší lék. Ve světě The Bard's Tale je také nejmocnější silou. The Bard's Tale IV je návrat do...

Najdete na iDNES.cz