Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Valkyrie Profile – cesta do Valhaly

  12:00aktualizováno  4. ledna 10:31
Žánr RPG je na platformě PSX bohatě zastoupen, a tak nebude od věci podívat se i na tituly, jež nám - Evropanům - zůstaly odepřeny a které se při cestě z Japonska z nějakého důvodu zastavily za velkou louží. Uvedený počin je právě jedním z těch příkladů, které si v PALové normě těžko kdy zkusíme, a to je rozhodně velká škoda.

Valkyrie Profile

Valkyrie Profile je plošinové neboli 2D RPG na motivy severské mytologie. Hlavní postavou celé hry je Valkyrie jménem Lenneth - Valkyrie je nižší bohyně, která má za úkol vybrat z padlých bojovníků ty, kteří jsou hodni stát se „Einherjar“, bojovníky Valhaly. Ve Valhale vládne nejvyšší bůh Odin, jemuž by naše Valkyrie měla po náležitém tréninku posílat své bojovníky. Bude-li Odin potěšen, dostane se Lenneth odměny, pokud ne ...

Lenneth Valkyrie byla probuzena ze svého svatého spánku a povolána do Valhaly k nejvyššímu bohu Odinovi, neboť Ragnarok - soumrak bohů - se blíží. Válka s Vaniry je nevyhnutelná. Valkyrie je tedy pověřena důležitým úkolem: získat pro nadcházející válku Odinovi co nejvíce bojovníků.
Valkyrie má zvláštní dar - při své spirituální koncentraci dokáže slyšet nářek a cítit bolest umírajících a také zlé emoce, které kolem sebe šíří nemrtví, monstra a démoni. Její úkol je tedy zdánlivě jednoduchý: duši umírajícího vezme k sobě a dá mu šanci na nový život, v němž se dotyčný má stát Einherjarem. Se svými bojovníky pak projde objevené dungeony, společně pobijí spoustu monster a získají tak spoustu zkušeností. Tyto Valkyrie využije k vylepšení jejich mravního profilu a k naučení nových znalostí a dovednosti, které Odin vyžaduje. Odinovy požadavky se však každou kapitolu zdejšího příběhu mění - podle vývoje války.

Valkyrie Profile

Hra má celkem osm kapitol. Každá z nich se dělí na specifické časové úseky, které Valkyrie může využít podle svého, např. procházení dungeonu zabere dvě periody, návštěva města jednu. Spirituální koncentrace také zabere nějaké ty periody, ale nemusíte se bát, že něco nestihnete. Na konci každé kapitoly vždycky pár period zbude. Dalším způsobem, jak využít čas, je odpočinek. Při něm se všechny postavy kompletně zregenerují.
Všechny kapitoly mají sice stejný počet period, ale toto číslo závisí na obtížnosti, kterou si na začátku hry zvolíte. Jsou tři: Easy, Normal a Hard. Easy má nejmenší počet period, málo postav, málo dungeonů, málo předmětů, hodně zkušeností za boje a jen lehce nakousnutý příběh. Tohle je pouze pro seznámení se s hrou a bojovým systémem, ani se nedá říci, že by Valkyrie Profile v tomto režimu byla nejlehčí, je pouze nejkratší. V Normal je už více postav, více dungeonů, méně zkušeností z boje, ale dá se zde získat mnohem více předmětů. Také period je tu daleko více. Obtížnost Hard pak nabízí největší počet period, strašně málo zkušeností a o jednu postavu více než v Normal. Dungeonů je tu stejný počet co v Normal, ale jsou jiné, propracovanější a i mnohem těžší a záludnější. Můžete v nich získat spoustu úžasných předmětů a artefaktů. Zkušeností oproti Normal je tu tedy za stejný boj o hodně méně, ale protože bojů je zde zase o poznání více a jsou mnohem obtížnější, výsledek je nakonec téměř stejný. Ale pro pochopení celého spletitého příběhu je Hard nejlepší.

Valkyrie Profile

Hra tedy probíhá asi takto: na začátku každé kapitoly Valkyrie použije svou spirituální koncentraci k objevení nových dungeonů a nových umírajících – potenciálních adeptů pro Valhalu. Vzhledem k tomu, že na Midgardu (světě lidí) zuří válka, o bojovníky nebude nouze. Města jsou na mapě světa znázorněna bílými puntíky, dungeony zase červenými. Po spirituální koncentraci je nejlepší nejprve vyzvednout padlé bojovníky a teprve potom se s nimi pustit do procházení dungeonů. Na konci každé kapitoly je pak naše Valkyrie povolána do Valhaly k bohyni jménem Freya - to je Odinova pravá ruka a je hned po něm druhou nejmocnější z bohů. V této „svaté fázi“ se můžete seznámit s pokrokem, jaký učinili vaši bojovníci ve válce, jakož i s grafickým znázorněním poměru sil. Poté Freya zhodnotí válečnou situaci v Asgardu - světě bohů. To, zda své mise bojovníci v Asgardu plní, závisí na jejich mravním profilu, dovednostech a výzbroji. To vše však je nutno zařídit předtím, než bojovníky do světa bohů pošlete. Aktivity Einherjarů mají přímo vliv na válečnou situaci a Asgardu. Za to, zdali bojovníci plní požadavky bohů dobře nebo špatně, dostávají nebo ztrácejí body a zlepšuje se jejich božská úroveň. Když se Valkyrie seznámí se všemi novinkami v Asgardu, Freya ohodnotí její práci v Midgardu. Pokud je Odin potěšen, Freya vám dá několik zajímavých předmětů, případně i artefaktů a materiální body, které jsou třeba k vytváření všech předmětů, zbraní a výzbroje. Nakonec Freya sdělí své požadavky na bojovníky v příští kapitole a popřeje vám hodně štěstí do dalšího období.

Valkyrie Profile

Dungeony. V každé kapitole Valkyrie objeví určitý počet dungeonů. V Easy jeden, v Normal a Hard dva, kromě toho je v každé kapitole jedna jeskyně zapomnění - Cave of Oblivion - ta po projití zmizí. I přesto, že hra je koncipována jako plošinovka – čili nabízí toliko 2D procházení zleva doprava, některé dungeony jsou docela složité (rozhodně zapomeňte na srovnání s titulem Castlevania: Symphony of the Night, což je oproti tomuto počinu učiněná legrace), tady i s ohledem na nepříliš přehledně (resp. příšerně) zpracovanou mapu. Dungeony však mají jednu vlastnost, která je v každém případě příjemná. Zabitá monstra se tu již neobnovují, pokud ovšem nevyjdete ven. Při procházení sice vidíte jen několik typů nepřátelských kreatur (tedy žádné náhodné vyvolávání střetů), ale o to větší je pak překvapení, když v soubojové obrazovce zjistíme, na koho to vlastně útočíme. Boji se nicméně můžete vyhnout tím, že nepřítele zmrazíte krystalem, což je další zvláštní schopnost naší Valkyrie - vytváření krystalů, které můžete využít nejen ke zmrazování oponentů, ale hlavně ke šplhání po neschůdných skalách, zdech a podobně k dosažení nepřístupných lokací. Krystal má ještě další spoustu možných využití, pro hru nutných, například jeho úlomky jsou někde potřebné pro další postup, a i jeho prach se dá různě aplikovat, hlavně v případě, že nechcete někam spadnout.

Bojový systém ve Valkyrii je naprosto unikátní. V partě máte maximálně čtyři postavy, včetně Valkyrie - ta je povinná. Při boji jsou tito ve stejném postavení, jako tlačítka na ovladači, každá postava se pak ovládá jedním tlačítkem. Systém boje je kolový, nejdříve útočí vaše družina, potom vaši protivníci. Vaši bojovníci mají maximálně tři útoky za kolo a to podle typu zbraně. Při boji je Valkyrie Profile samozřejmě výhodnější, když začínáte. Tomu se děje tehdy, když dokážete být v okamžiku před samotným soubojem – kdy vidíte blížícího se protivníka - rychlejší a nepřítele atakujete (manuálně) dříve než on vás. A v případě, že máte dobře připravenou grupu hrdinů, si váš sok často ani „nevrzne“. Vaše postavy můžete rozdělit do tří kategorií, kromě Valkyrie je tu bojovník, lučištník a čaroděj(ka). Čarodějové a lučištníci můžou útočit ze zadní pozice (kolečko), zatímco pro bojovníky jsou tři pozice vpředu (křížek, čtvereček, trojúhelníček). S postupem boje stoupá v každém kole měřič energie na boj vynaložené, až nakonec dosáhne maxima - 100. V tomto případě může jedna vaše postava použít tzv. „Special“, což je ještě jeden útok, ale mnohem silnější. Efektní je to hlavně u čarodějů, kteří v průběhu hry získají magické hůlky pro vyšší magii. Přičemž je nutno podotknout, že pro některé boje jsou speciály naprostou nutností pro přežití. Při šikovně zvoleném pořadí speciálů se dají aplikovat i čtyři za jedno kolo. To však naše bojovníky trochu vyčerpá, takže posléze musí pár kol počkat, než mohou „dát“ další speciál. V průběhu střetu může z nepřítele vypadnout truhlička, modrý nebo růžový krystal. Truhlička znamená nějaký předmět, modrý krystal zvýší vaše zkušenosti z boje o pět procent, růžový sníží „vyčerpanost“ postav.
Každý si samozřejmě může zvolit svůj způsob boje, a těch je spousta, podle toho, jaké dovednosti a kouzla svým bojovníkům předem navolíte. Dovedností je přitom tolik, že nemá cenu je zde rozepisovat, fandové si zkrátka užijí své.

Valkyrie Profile

Ukládání hry je možné na mapě světa kdekoliv, v dungeonech pouze v tzv. „campu“. Totéž platí i o vytváření předmětů a výzbroje z materiálních bodů. Postupem času je možné vytvářet stále lepší a lepší věci, stejně jako v jiných hrách, kde kupujete postupně lepší vybavení. Ze zbytečných předmětů můžete zase zpátky dělat materiální body, a to kdekoliv. A s pomocí jistých magických krystalů lze i ze starého rozbitého brnění vytvořit opravdu unikátní kousek! Takže i v tomto ohledu je to velice zajímavé.

Valkyrie Profile je od tvůrců skvělé hry Star Ocean (Tri-Ace) a snad proto toho mají spoustu společného. Půvabná grafika (renderované pozadí je místy strhující podívaná), poutavý příběh, spousta postav a strašně moc dovedností. I když oproti Star Ocean je těch postav zde přeci jenom méně. Star Ocean byl také mnohem delší, naproti tomu příběh u Valkyrie je daleko zajímavější, propracovanější a hlavně jde víc do hloubky. Velkým plusem je také množství namluvených rozhovorů.

Hra má opravdu nádhernou grafickou kulisu, takže celkem ani nevadí, že je pouze 2D - na to si člověk po chvíli zvykne a ani mu to nepřijde. Hudba je pro každý z dungeonů jiná, je povedená a to spolu s vizuálním zpracováním spoluvytváří opravdu příjemnou herní atmosféru. Navíc tu jsou tři konce, což se vlastně dozvíme hned na začátku. Ale který bude ten pravý? Zaleží na postojích a jednání Valkyrie. Bude poslušnou a oddanou služebnicí Odinovi, nebo půjde cestou vlastního štěstí a poznání? Hluboký příběh plný zvratů a záhad a dramatické vystupování hlavní hrdinky dělá tuto hru neobyčejnou.

Valkyrie Profile
Výrobce/Vydavatel Tri-Ace/Enix
Platforma PlayStation
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano
Verdikt: Kvalitní počin pro všechny fanoušky žánru RPG.
Hodnocení: 75%

Autor:


Témata: Normy, seznámení


Nejčtenější

Star Wars Battlefront II
Příběh nového Star Wars Battlefront 2 prý zvládnete za pět hodin

Kampaň pro jednoho hráče bude sice intenzivní, ale také velice krátká. Podle producenta hry Davida Robillarda její dohrání zabere něco mezi pěti až sedmi...  celý článek

South Park: Fractured but Whole
Pšoukání se časem omrzí i v South Parku. Recenze Fractured but Whole

Populární seriál Městečko South Park se vrací v ambiciózním herním zpracování a ani tentokrát své předloze ostudu nedělá. Kromě třaskavé nálože záchodového...  celý článek

Huang Wenbin při návštěvě fotbalového klubu Runcorn Linnets.
Fanoušek cestoval přes půl světa, aby poznal oblíbený tým z fotbalové hry

Čínský fanoušek cestoval více než 10 tisíc kilometrů ze své domoviny, aby mohl navštívit klub hrající až devátou nejvyšší fotbalovou ligu v Británii.  celý článek

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Legacy of Kain
Bude nová hra ze série Legacy of Kain? Vývojáři něco naznačují

Majitelé práv na dlouho opuštěnou značku Legacy of Kain začali na sociální síti sdílet obrázky upíra Raziela. Mohlo by to znamenat nový díl?  celý článek

Další z rubriky

Star Wars Battlefront II
Příběh nového Star Wars Battlefront 2 prý zvládnete za pět hodin

Kampaň pro jednoho hráče bude sice intenzivní, ale také velice krátká. Podle producenta hry Davida Robillarda její dohrání zabere něco mezi pěti až sedmi...  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.