Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Van Helsing – zabiják mytologie

  12:00aktualizováno  2. června 9:32
Nedávno se do našich kin dostal snímek Van Helsing a vzhledem k tomu, že šlo o potenciální hollywoodský trhák, není se co divit, že se zároveň s natáčením pracovalo i na doprovodné videohře. Takže co myslíte? Kvalita? Průměr? Škvár?

Van Helsing Jedni jej označují za spasitele, druzí v něm vidí obyčejného vraha. Pracuje a plní tajné úkoly pro Vatikán, který ho pověřuje likvidací zlých mytologických bytostí. Nicméně právě on vždy prožívá poslední vteřiny života s lidmi / bestiemi, které smrt vysvobozuje, a na tento krátký okamžik jim propůjčí jejich původní podobu. Hra podle očekávaní vychází z filmového snímku, jenž se právě promítá v kinech, což může být jedno z kritérií, proč hru rovnou zatratit, případně se na ni naopak těšit. Film podle očekávání u větší části recenzentů "hlavního proudu" nesklízí nijak slavné hodnocení (čest výjimkám), ovšem cílové skupině (mezi kterou se počítá i autor recenze) se líbí – nejedná se samozřejmě o žádnou psychologickou sondu ani aspiranta na Oscara, ale kdo má tenhle druh filmů rád, zklamán nebyl. A právě jim je určena tato hra/recenze.

Hry podle filmů naplňují před vydáním hráče zvědavostí, slibují prohloubení zážitku z filmu, nicméně většinou pak následuje docela obyčejné zklamání. Hra je vydána nikoliv kvůli hře a hráčům, ale coby součást prodejní strategie filmu. Druhá obava se pak týká toho, zda-li se autoři drží přesně osnovy filmu, čímž sami sebe připravují o mnoho herních prvků a hráče pak o dlouhý herní zážitek. Obou zmíněných nešvarů se však dnešní kousek vyvaroval. Hra sice začíná zcela stejně jako filmová předloha, tedy Van Helsing krátké představení v Paříži, kdy si to Van Helsing rozdá s panem Hydem, nicméně další dění už na filmový příběh jen volně navazuje.

Autoři nám vycházejí vstříc a hned při sebrání tohoto klenotu proti nám posílají asi stovku malých skřetů. Supr :).

Cíl se nemění – jedeme na šálek čaje s hrabětem Drákulou, který už na zdejším světě podle Vatikánu přesluhuje. S tím souvisí i ochrana princezny Anny, posledního člena rodu, jenž svůj život zasvětil boji proti zlu. Společné zůstávají hlavní postavy, některé klíčové scény (ale rozhodně ne všechny), dabing, příjemná hudba a vydařené atmosférické podání celé Transylvánie.

Stylem se Van Helsing zavděčí všem hráčům, kteří se chtějí pokochat pěknou grafikou a pořádně si zabojovat s nepřáteli a naopak se moc nechtějí zdržovat řešením hádanek, popřípadě nudným blouděním. V praxi zde existuje pouze jedna cesta jak postupovat dále, kterou doplňují menší či větší odbočky (zejména kvůli bonusovým místům). Jenže během hry si to hráč ani neuvědomí – prostě prolézá komplexem obrazovek, ze kterých vede jeden, maximálně dva východy. Občas je nutné se vrátit, ale žádný ze záseků by neměl zabrat více jak pět minut. Jde především o boj a tak se podrobněji podívejme, co všechno Van Helsing se zbraněmi umí a jaké používá.

Van Helsing Na zbraních je sympatické, že se vám všechny budou během hry hodit – tedy žádné nepoužitelné kousky do počtu. Po příjezdu do depresivní Transylvánie si musíme vystačit s otočným ostřím do každé ruky na blízko a s dvojicí pistolí na dálku. Pistole se na začátku hodí k odstřelování méně početných skupinek, osamocených jedinců či sestřelu létajících potvor, ovšem prim samozřejmě hraje kontaktní bitva. Ta předkládá tři standardní kombo kroky, po kterých následuje drobná časové prodleva, každopádně škálu úderů drobně rozšiřuje zbrojnice dostupná vždy po dokončení úrovně. Dvojici pistolí brzy doplní brokovnice, která sice udělí větší damage, ale déle se nabíjí. Následuje schopná a filmem proslavená kuše střílející jednu šipku za druhou – tu musíme dokonce použít během hry i ke dvěma "hádankám". Svého užití se dočká i zbraň střílející elektrické výboje, ta se hodí především proti duchům, ale díky ní uvedeme v pohyb i několik zařízení vyžadujících elektrický impuls. Ve dvou třetinách hry vystřídáme ale i otočná ostří za dvě velmi účinné zahnuté šavle. Teprve těsně před koncem ale do rukou dostaneme něco, co všechno zatím zmíněné překonává – něco na způsob rotačního kulometu. Autoři nám v těchto okamžicích samozřejmě vycházejí vstříc a hned při sebrání tohoto klenotu proti nám posílají asi stovku malých skřetů. Supr :).

Van Helsing Ke každé zbrani existuje něco jako "lepší munice", ačkoliv střeliva máme do každého kousku neomezeně. Prakticky jde o to, že pokud stiskneme tlačítko a máme k dané zbrani sebranou onu vylepšenou munici, zbraň se stane dočasně účinější (tj. dokud nám nevyprší modrá energie). Energie pro účinější zbraně se doplňuje likvidováním nepřátel, s čímž souvisí i to, že pokud se vrátíme do navštívené obrazovky, objeví se tam znova nepřátelé (ale již v menším počtu). Z nepřátel také vypadávají bonusy, které po každé úrovni máme možnost utratit v již zmíněné zbrojnici – za boosty a nové údery. Z herních zajímavostí zmiňme vystřelovací kotvičku, pomocí které Van Helsing překonává velké výškové rozdíly. Zachytit lano lze, aby to k něčemu bylo, pouze na předem určených místech, která se vždy zvýrazní. V případě, že je nevidíte přímo, ale indikuje je pouze ikonka na liště, se můžete zcela

Van Helsing zdárně kombinuje přechody mezi ponurým exteriérem působivé transylvánské krajiny a klasické hradní interiéry.

jistě těšit na "tajnou" místnost. Během hry narazíme i na hodně míst, která otvírá výstřel určené zbraně – většinou se vyplatí se po získání kýžené zbraně kvůli odměně vrátit.

Van Helsing zdárně kombinuje přechody mezi ponurým exteriérem působivé transylvánské krajiny, které převažují, a klasické hradní interiéry. Příběh se odehrává výhradně přes in-game scény, zbytek obstarávají popisky ukazující se po stisknutí příslušného tlačítka. Jelikož se jedná o akční hru, nemohou chybět strážcové úrovně – každý z nich cyklicky nebo náhodně Van Helsing střídá určité typy útoků, na které existuje protiakce. Výhradu bych měl snad akorát k jedné z Drákulových nevěst v předposlední úrovni, která mi přišla podstatně těžší než finální souboj s hrabětem. Konec se nese přesně v duchu filmu, akorát trochu urychleně – jedna dvě nosné hlášky a konec. Přitom film dokázal po bezprostředním finální souboji vytěžit dramatickým záběrem, hudbou a prodlevou mnohem více (ne, nemyslím tím ten záběr na oblohu :). Po dohrání hry se dále zpřístupní volba další obtížnosti a se stejnou výbavou se můžeme pustit do hry znovu - pokud se vám chce odemknout všechny podvůdky. Jeden z nich třeba zbaví hru všech textur, druhý nechá textury rotovat a... další blbiny. Pevná kamera pro každé místo mi přijde poměrně v pohodě, i když nic není vždy dokonalé (třeba jeden záběr u mlýna) - jinak ale převládá spokojenost. K negativu bych možná přičetl i relativní krátkost – osobně jsem hrál po tři dny každý den nějakou tu hodinku, ale jinak lze bez vážnějších problému Van Helsinga za den dohrát. Jak z toho ven? Pokud máte rádi klasické střílečky a líbil se vám film, je tu obrovská pravděpodobnost, že vás zaujme i hra. Na hru roku to sice stačit určitě nebude, protože nabídka je poměrně pestrá a dostačující, ale počítáno na zábavu a zážitek, hraje se to dobře. A jestli vám snad film nic neříká, potom je resumé poměrně jasné...

Několik tipů do hry

 • Vždy na začátku úrovně si pořiďte alespoň jeden hojivý prostředek a přípravek na zvýšení rychlosti. Nepoužívejte je ale v obyčejném boji, protože to je v podstatě zbytečné – vždy se objevíte před obrazovkou, kde vás "dostali". Naopak je více než chytré si je schovat na bosse.
 • Sbírejte zelené bonusy vypadávající z nepřátel, za ně po dokončení úrovně nakupujete.
 • Vracejte se pro bonusové věci – ať už munici, léčení či zvýšení celkového počtu životů. Jsou buď na "tajných" místech nebo za rozbitnými (vždy určitou zbraní) překážkami.
 • Nebojte se zároveň používat střelné a "chladné" zbraně. Například létající potvory si lze efektně sestřelit a pak je dodělat "ručně", což je zkrátka účinnější. Nehledě na možnost zásahu více nepřátel.
 • Nezapomeňte při soubojích s bossy používat "lepší munici".
 • Van Helsing
  Výrobce/Vydavatel Saffire/Vivendi
  Platforma PlayStation 2, Xbox
  Multiplayer: ne
  Vibrace/Analog: ano/ano
  Paměťová karta: 157 kB
  Verdikt: Pokud máte rádi klasické střílečky a líbil se vám film, je tu obrovská pravděpodobnost, že vás zaujme i hra.
  Hodnocení: 70% (info)

  Autor:
  Nejčtenější

  Wolfenstein: The New Order
  Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

  Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

  Cook, Serve, Delicious! 2!!
  Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

  Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

  Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
  Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

  Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

  Civilization III
  Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

  Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

  The Orange Box
  Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

  Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

  Další z rubriky

  Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
  Hearthstone: Knights of the Frozen Throne patří k těm nejzábavnějším expanzím

  Nová expanze Knights of the Frozen Throne pro karetní Hearthstone je venku pár dní, a tak se pojďme podívat, jak se hrou zahýbaly nové karty.   celý článek

  Friday the 13th: The Game
  Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

  Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

  Divinity Original Sin 2
  Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

  Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.