Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční boom počítačových her

  12:00aktualizováno  12:40
Dvě původní české adventury, čtyři kompletně lokalizované tituly a desítky dalších kvalitních her stojících za zmínku či otázku, máte-li si si pod stromeček přát tu či onu gamesku. My vám dnes přinášíme cenový i informační přehled a stručné zhodnocení her, které se v rámci vánočního boomu objevují na našem trhu.

Pravidelně již několik let se před Vánocemi objevují asi nejlepší tituly roku, které vývojáři pilně dolaďovali až do nákupní horečky, která v adventním čase u mnohých z nás vrcholí a která nenechává chladným ani herní průmysl. „Skutečný boom přijde až v březnu, na který je naplánováno vydání mnoha hodně zajímavých herních titulů,“ uvedl marketing manažer společnosti Bohemia Interactive Pavel Šťastný. Já však jeho názor nesdílím, kvantita neznamená kvalitu a to, co na nás v současné době vývojáři chrlí, se dá nazvat doslova a do písmene herním šílenstvím - pařan neví, kam dřív skočit, co dřív pařit a jakou hru si přát k Ježíškovi raději. Pojďme se tedy na v Čechách právě vydávané tituly podívat podrobněji.

Česká adventura nesmí pod stromečkem chybět
Polda 3: Policistu Pankráce, hlavního hrdinu hry Polda od Zima Software, zná zřejmě každý z nás, neboť nám jeho nový případ představili vývojáři již třetí podzim po sobě. A protože byl Pankrác zproštěn služby a tím pádem propuštěn od Policie, uvidíme jej v asi posledním díle v roli soukromého detektiva. V tom musí najít paní Slabé jejího manžela, kuchaře Cicvárka, aby to ale nebylo tak obyčejné, podaří se mu objasnit ještě zmizení známého hokejisty Jaromíra Jágra a vyřeší i řadu dalších záhad. Hra je, stejně jako její předchůdci, neobyčejně vtipná a jako vánoční dáreček se dozajista hodí jak svou kvalitou a oslovením českého hráče, tak i svou cenou, neboť Poldu 3 pořídíte za bratru 599,- Kč. Pokud se chcete o hře dozvědět více, věřím, že nepohrdnete naší recenzí a hratelnou demoverzí.

Pohádka o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce: Další česká adventura, kterou má na svědomí Bohemia Interactive Studio. Na rozdíl od Poldy, který vynikal zejména vtipem a dabingem, bude Mrazík vynikat jednak jménem podobným známé filmové pohádce, stejným námětem a hlavně vynikajícím technickým zpracováním, které nemá v českých adventurách konkurenci. Roztomilá a propracovaná grafika doplněná stovkami animací a dokonalé ztvárnění Nastěnky, Mrazíka, Ivánka, Baby Jagy, dědečka Hříbečka a dalších postaviček pasují v mém žebříčku Pohádku o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce na post nejlepší české hry letošního roku (ostatně mnoho jich ani nevyšlo, příští rok by však měl být mnohem úrodnější, ale o tom jindy). Jak dopadl dabing zatím nevím, neboť byl dokončen teprve včera, nicméně už dnes vám mohu s jistotou říct, že i Mrazík se řadí mezi plnohodnotné dárky, po nichž prahne oko, i počítač nejednoho uživatele (tzn. nejen pařana). Hra se na pultech obchodů objeví v průběhu příštího týdne a seženete ji za cenu lidovou, tedy 599,- Kč. U nás si nyní můžete přečíst buďto interview s autory nebo říjnové preview.

Bohemia Interactive potěšila několika lokalizacemi
Stupid Invaders: Pěticédečkový, animacemi od shora až dolů natřískaný adventurní počin od francouzského Xilamu, to jsou Stupid Invaders, které si budeme moci díky úspěšným jednáním mezi českým distributorem (Bohemia Interactive) a světovým publisherem (Ubi Soft) zahrát kompletně v češtině a to dokonce mnohem dříve než hráči za oceánem. Stupid Invaders jsou vesmírnou cartoon-adventurou plnou humoru a stupidity, neboť ovládáte pět malých mimozemšťanů s nulovým IQ, kteří se po srážce s asteroidem ocitnou na zemi, kde se okamžitě stávají terčem mnohých sběratelů. Vy je však musíte od všech podobných individuí ochránit a sami se při všech těch dobrodružstvích nezbláznit. Cenu hry zatím neznáme (upřesníme v průběhu dne), na pultech by se měla objevit ve čtvrtek, zatím vám můžeme posloužit naším preview.

Pro Rally 2001: O tomto herním titulu jsme toho zatím mnoho neslyšeli a ehjle, on nám vyjde kompletně v češtině. V pozadí celého projektu stojí opět Ubi Soft a je vidět, že neponechali nic náhodě. Ostatně posuďte sami: Pro Rally 2001 nás ve čtyřiadvaceti etapách provede dvanácti různými zeměmi, projíždět se budeme v patnácti licencovaných značkách auto rozdělených do tří tříd (N, A WRC a Kit Cars), přičemž na těchto budeme moci způsobit až šedesát různých mechanických poruch a shlédneme reálná poškození vozidla. Kromě toho bychom se měli dočkat reálných stínů, vlivů změny počasí na jízdní vlastnosti auta i inteligentního spolujezdce. Uvidíme, jak si hra obstojí u našich recenzentů, v obchodech by se měla objevit také ve čtvrtek a její cenu upřesníme v průběhu dne.

The Moon Project: Topware Interactive si pro nás připravili další realtimeovou strategii, která by se dala stručně popsat jako sestřička Earth 2150. O co v ní jde? Sluneční projekt - tak se jmenuje akce připravující se na měsíci, jejímž cílem je vybudovat flotilu vesmírných plavidel. Možná to zní jednoduše, věřte však, že až tak lehké to zase nebude. Organizace United Civilized States, která se o stavbu lodi pokouší, totiž narazí na Lunar Corporation a průšvih je na cestě. Hra se v obchodech objeví v polovině příštího týdne.

A nyní vyrážíme za zajímavými tituly v původním znění bez titulků
Sacrifice: Bohové ze světa hry Sacrifice i z týmu Shiny Entertainment musejí být asi opravdu šílení. Tak dokonalou a zároveň originální hru plnou nápadů totiž dokáže v dnešní době vytvořit jen málokdo a hochům ze Shiny se to podařilo. Jejich dílo se totiž docela obtížně zařazuje a nejlépe z redakce BonusWebu to dokázal asi autor naší recenze Nikdy ve svém verdiktu: „Sacrifice je výborná a svěže originální fantasy 3D realtimová strategie s akčními prvky a netradiční herní mechanikou. (Zní to děsně, ale vypadá a hraje se to skvěle :-)“ A já mohu jeho slova jen potvrdit. Hra by se měla v obchodech objevit každým dnem a rozhodně byste si ji neměli nechat ujít, byť za ní zaplatíte 1599,- Kč. Milovníci realtimovek rozhodně nebudou litovat. Naši recenzi spolu s hratelným demem najdete tady.

Tomb Raider: Chronicles: Oblíbená archeoložka Lara Croft s vyvinutými plícemi opět přichází na naše herní mašinky. Ačkoliv se předchozí díly vyznačovaly přílišným kopírováním sama sebe a autorům byla vytýkána neoriginalita, rozhodli se v Eidosu pro další pokračování série s virtuálním sexuálním symbolem mnoha počítačových hráčů v hlavní roli a tak tu máme Chronicles. Úvodní zprávy nehovoří o špatné hře, tentokráte totiž s Larou zažijete hnedle čtyři různá dobrodružství za jednu cenu a to vše ve vylepšené grafice a na zdokonaleném engine. My vám recenzí posloužíme až v průběhu příštího týdne, neboť hra u nás vychází zítra, snad vás zatím uspokojí novinka a série screenshotů. Chcete-li vlastnit i pátý díl Tomb Raidera, nachystejte si 1599,- Kč.

Battle Isle 4: The Andosia War: Další pokračování legendární strategické série od německých Blue Byte, které má tentokráte na svědomí slovenský vývojový tým Cauldron. Pokud jde o strategický styl, nebude to tentokráte ani ryba ani rak, ale mix tahové a realtimeové strategie, to vše okořeněné špetkou fantasy. Celý projekt je vystavěn na zcela novém 3D enginu, pěkně ozvučen a povedl se i po grafické stránce, řadí se tedy mezi špičkové herní projekty a Cauldron je po Illusion Softworks dalším domácím týmem (rejpalům se omlouvám za to, že za domácí považuji i Slováky, ale jedno hloupé rozhodnutí politiků veškeré vazby mezi Čechy a Slováky jistě zpřetrhat nedokáže), který se probojoval mezi světovou elitu, kam by jej mělo počátkem příštího roku následovat Bohemia Interactive Studio se svým Operation Flashpoint, ale to už je zase jiná kapitola. O Battle Isle 4 vám můžeme nabídnout pouze novinku a informaci o tom, že hra se v obchodech objeví zítra a její cena bude 1499,- Kč.

Call to Power 2: Název sice může leckoho zmást, když však řeknu Civilizace, každý z nás si jistě vzpomene na legendární tahovou strategii od Sida Meiera. No a protože Activision, který má hru na svědomí, nemůže jméno Civilizace používat, dochází k onomu matení hráčů. V Call to Power 2 však nejde o nic jiného než o budování vlastního světa - zakládání měst, rozvoj infrastruktury, diplomacii aneb budování dobrých vztahů s jinými civilizacemi a v neposlední řadě také o bádání, tedy získávání nových vynálezů. A ačkoliv se Call to Power 2 potýká s několika chybičkami, které navíc hráči vytýkali už její mladší sestřičce, pořád jde o jednoznačně nejlepší „civilizační hru“ na trhu. V České republice ji pořídíte za 1799,- Kč a to již od tohoto pátku. Recenzi si můžete přečíst zde.

B17 - The Mighty Eight: Dlouho očekávaný letecký simulátor z II. světové války, na nějž se soustředila pozornost mnoha fandů tohoto herního žánru, který můžete znát také pod názvem B17 Flying Fortress II. Na svědomí jej má firma Microprose a jak to tak vypadá, bude její titul nejlepší hrou svého žánru letošního roku. Proč? Ve hře si totiž nezahrajete na prachobyčejného pilota stíhacího či bombardovacího letounu, ale budete moci zaskakovat za všech deset členů posádky a plnit jejich úkoly při jednotlivých letových úkonech. A to už je co říct. Milovníci leteckých simulátorů, radujte se, hra, na kterou jste dlouhá léta čekali, je konečně tady a vy ji můžete najít pod stromečkem, ovšem jen za předpokladu, že jste si ji přáli a že vám ji vaši blízcí (či vy sami sobě) zakoupí. Hra se u nás totiž objeví koncem příštího týdne a pořídíte ji za 1599,- Kč. My vám zatím nabídneme preview.

Simon the Sorcerer 3D: Kouzelníka Šimona snad není třeba představovat a byť tentokrát oblékne slušivý 3D kabátek, předpokládám, že jej pozná úplně každý. Ve třetím díle, který vychází pět let po svém předchůdci, se Šimonův svět postaví na hlavu, objeví se v něm rozzuření bojovní červotoči, krásné Barbarky i dávní hrdinové. A bude opět na Šimonovi, aby tento bláznivý svět prošel a našel cestu do svého klidného domova. Jak vidno z prvních ohlasů, 3D této adventuře ani náhodou neuškodilo a tak nám nezbývá, než ji všem milovníkům tohoto žánru vřele doporučit. V obchodech byste ji měli najít již koncem příštího týdne, cenu zatím neznáme, o hře vám ale rádi prozradíme mnohem víc, stačí si přečíst preview.
Úterý 5.12., 12:35 - Hasbro Interactive právě informovali své smluvním partnery o tom, že Simon the Sorcerer 3D byl opět odložen a vyjde až v březnu.

Letem světem o dalších hrách, které se také objevily před Vánocemi
3D Ultra Contraptions nebo také Return of the Incredible Machine: Contraptions je výborná logická hra (recenze) ve stylu Kutila Tima, kterou pro nás ukuchtila Sierra a vy ji v obchodech seženete od zítřka za 999,- Kč. Dále se na pultech objeví horrorová The Mummy, či další díl oblíbené arkády Worms World Party, ruce pryč však určitě dejte od Squad Leadera (1499,- Kč, recenze). Pokud vám i přes výše zmíněnou snůšku her zbyly v kasičce nějaké ty penízky, neměli byste si nechat ujít bestiální 3D akci Rune (1499,- Kč, recenze), budovatelskou strategii Zeus: Master of Olympus (1599,- Kč, recenze), střílečku kombinovanou s logickými problémy Sanity: Aiken’s Artifact (1599,- Kč, recenze), geniální 3rd person akci Heavy Metal FAKK2 (1499,- Kč, recenze) s vnadnou Julií v hlavní roli či realtimeovou strategii Command & Conquer: Red Alert 2 (1699,- Kč, recenze).

Něco málo informací o hrách dovážených Hype Entertainment
Nejen Bohemia Interactive k nám však dováží hry, o něco podobného se snaží také havířovská firma Hype Entertainment, díky níž by se na domácím trhu měly objevit další dva kvalitní tituly. Cultures je strategie od Funatics/THQ, která čerpá z námětu legendárních Settlerů od Blue Byte, ten však doplňuje řadou vlastních inovativních prvků. Byť jde o kvalitní titul, dovolil bych si odhadnout, že u nás se velkého zájmu ze strany veřejnosti nedočká, neboť podobní Settlers IV, které k nám doveze Bohemia Interactive, budou kompletně v češtině. Prodejní cenu ani datum vydání u Cultures neznáme, vše je však podle šéfa Davida Bočka na spadnutí, takže pokud o Cultures vážně přemýšlíte (a mohli byste), doporučuji vám k přečtení naši recenzi.

Druhým titulem, o němž jsem mluvil, je další kvalitní počin jménem In Cold Blood od Revolution Software. Jedná se o akční adventuru s Jamesem Bondem v hlavní roli a věřte mi, když už Alenka tolik bojovala, aby skončila namísto v redakčním archivu u ní na poličce, nejde v žádném případě o podřadný projekt. Hra v mnohém sází na příběh, který vás díky dějové linii okamžitě pohltí, její technické zpracování je nadprůměrné, In Cold Blood se může pyšnit také jedinečnou atmosférou a vynikajícím ozvučením. Tak co, ještě pořád váháte? A co když vám řeknu, že se uvažuje o kompletní lokalizaci (titulky v češtině, dabing v originále)? Jistě už se těšíte, bohužel ani u tohoto titulu zatím není známo datum vydání ani cena. Recenzi už si však můžete přečíst a to přesně tady.

Tak co, měl jsem pravdu, že o letošních vánocích se na trhu objevilo tolik her, že budete mít problémy s jejich výběrem? Já si myslím, že zcela určitě ano. A pokud si nebudete moci vybrat, jistě vám pomohou naše recenze či první pohledy na jednotlivé hry a nebudou-li vám stačit ani tyto, zkuste se poradit s ostatními čtenáři v diskusním fóru pod tímto článkem. Nejste-li milionáři a chcete-li sobě či svým blízkým nějakou tu originální hru pod stromeček nadělit, jistě vám přijdou zkušenosti ostatních vhod.

PS: chybějící ceny a data vydání u popisovaných her se pokusíme získat ještě v průběhu dnešního dopoledne.

Autor:
Nejčtenější

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

Middle-earth: Shadow of War
RECENZE:Tolkienův svět utopený v krvi. Shadow of War hraje na jistotu

Pokračování výborné řežby na motivy Tolkienova Pána prstenů se drží při zdi a příliš změn nepřineslo. To však neznamená, že by nebylo zábavnou hrou.  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Hajime Taniguchi aka Tokido
Na každém detailu záleží. Profík sedí přesně 80 centimetrů od obrazovky

Legendární hráč vystupující pod přezdívkou Tokido pobavil na turnaji všechny přihlížející, když vytáhl z kapsy metr a odměřil si ideální vzdálenost od...  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Další z rubriky

Triss Ranuncul - Zaklínač
KVÍZ: Poznáte herní krásky a hrdinky jen podle obrázků?

Jsou schopné, chytré, krásné či slavné, často i všechno dohromady. A všechny je spojuje výskyt v počítačových hrách. Poznáte herní hrdinky jen podle obrázku?...  celý článek

Logitech G Powerplay
Herní myši Logitech G703 a G903 nabíjí přímo podložka. Jaké jsou?

Myš představuje pro hráče zcela zásadní doplněk, jehož pečlivý výběr ovlivňuje ve značné míře nejen herní prožitek, ale na profesionální či poloprofesionální...  celý článek

Hobo: Tough Life
Na ulici je možné téměř vše, říkají autoři české bezdomovecké hry

O připravované české hře, v níž hrajeme za bezdomovce, jsme si povídali s designérem a grafikem Romanem Valentou ze studia Perun Creative. „Ve hře půjde...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.