Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Veletrh CeBIT: jaké novinky přinese?

  12:00aktualizováno  12:15
Už zítra začíná v sousedním Německu jeden z největších veletrhů IT na světě - CeBIT 2002. Řada výrobců se na něj usilovně připravuje a představí zde své novinky, ať už jde o ATI, Intel, AMD, Samsung či další významné giganty v oblasti výpočetní techniky. Pojďme jim tedy společně nahlédnout pod pokličku.

Čipové sady
Do kategorie světových producentů jako jsou VIA, Intel, SiS, AMD, ALI a NVIDIA se brzy přidá společnost ATI. Ta již dříve oznámila přípravy na dvou čipových sadách - A3 a A4. Stejně jako většina výrobců hodlá ATI předvést své čipsety na světové výstavě CeBIT.

Říkáte si, že dva čipsety nemohou pokrýt celý trh? Jenže ATI to provedla šalamounsky: A3 bude určen jak pro procesory AMD (Athlon, Duron), tak pro procesory Intel (Pentium III a Celeron). Rozdílná bude jen systémová sběrnice - A3 pro procesory AMD bude samozřejmě podporovat DDR sběrnici Alpha EV6 200/266 MHz a pro procesory Intel klasická 133 MHz FSB. A3 bude mít integrované grafické jádro, které bude založeno na Radeonu 7000. Jeho paměť bude škálovatelná od 4 do 64 MB. A4 bude produkt určený pro Pentium4. Všechny čipsety pak budou podporovat zaběhnuté standardy jako AGP 4x, ATA/100, podpora DDR pamětí PC 1600/2100 a 4 porty USB 1,1 implementované firmou ALI díky kombinaci Northbridge ATI a Southbridge ALI.

Hlavním partnerem pro nadcházející čipové sady se zřejmě stane výrobce základních desek - firma FIC. Celkově se dá podle specifikací usoudit, že nové čipové sady se nestanou výkonnostními leadery, vždyť ostatní výrobci budou v dohledné době nabízet (nebo již nabízejí) standardy jako Serial ATA, USB 2,0, AGP 8x či podporu pro paměti PC2700. První výrobky této kategorie od ATI jsou tedy předurčeny spíše do levnějších řešení

Také ostatní firmy si přichystaly na CeBIT ukázky systémů založených na připravovaných čipsetech. Intel představí své i850E, i845E a i845G (podporující 533 MHz systémovou sběrnici), přičemž varianta s „G“ představuje uvedení nového integrovaného grafického jádra. Pozadu nemůže zůstat ani SiS se svou revizí označenou jako SiS 645DX, která přinese taktéž podporu 533MHz FSB. Nástupce této sady - který by také mohl být na výstavě k vidění - označovaný jako SiS 648 však přinese mnohem progresivnější charakteristiky jako je AGP 8x, podpora DDR 333/400 nebo podpora USB 2,0.

Zajímavé jsou jistě i charakteristiky čipsetu VIA KT400, který přijde s AGP 8x, podporou DDR 333/400, USB 2,0 a dvojnásobně urychleným V-Linkem (tedy 533 MB/s). V této souvislosti musím uvést, že je skutečně škoda, že se AMD zatím neodhodlalo k uvedení Athlonů s urychlenou sběrnicí, protože právě ta tvoří příliš úzké hrdlo pro paměti DDR 333 a 400.

DDR 400 od Samsungu
Samsung vede v produkci špičkových DDR pamětí pro grafické karty a vypadá to, že má obdobné plány i s operačními paměťmi. Dokonce nedávno představila DDR paměti schopné pracovat na 400 MHz (tedy efektivně na 800 MHz) určené pro grafické karty. Vraťme se ale k operačním pamětem - moduly DDR 400 budou mít brzy své místo v základních deskách. Chystá se je podporovat VIA a SiS (a další se jistě připojí). Pro procesory AMD tak vznikne sada KT400 a pro procesory Pentium4 se chystá SiS 648 (viz. výše).

Ostatní světoví výrobci se chystají zahájit produkci takových pamětí až s příchodem architektury DDR II, kdežto paměti od Samsungu budou založeny na současném standardu DDR I.

Nové procesory
K vidění budou „nové“ Athlony. Nejprve je to poslední z dosavadních procesorů vyráběný stále 0,18mikronovou technologií označený jako 2100+ a 20. března se dočkáme následovníka, který bude konečně 0,13mikronový s označením 2200+. Verze 2100+ bude představena veřejnosti o sedm dní dříve (tedy 13.3.), což je zároveň první den CeBITu. Ještě uvádím, že jádra obou procesorů budou téměř identické - tedy až na napětí, které v případě 0,13mikronových Athlonů poklesne na 1,65 V.

AMD bude zřejmě prezentovat také své Hammery (viz.

Intel by měl (podle očekávání) předvést rychlejší Pentium4 (okolo 3 GHz) a možná i další procesory (například nové Celerony…).

Grafické karty
Na výstavu se chystá především firma ATI, která zřejmě předvede urychlenou variantu svého Radeonu 8500. Možná nás dokonce překvapí i něčím výkonnějším…

Výrobci grafických karet se budou zřejmě předhánět v uvádění řešení založených na výkonných čipech generace GeForce4 MX a GeForce4 Ti (viz. zde.

A ostatní - neméně důležité…
Vzhledem k tomu, že výstava začne doopravdy co nevidět, raději si počkejte na hlášení o dalších novinkách z CeBITu až budou doopravdy viděny. Nicméně máte alespoň možnost nahlédnout pod pokličku jedné z největších počítačových výstav světa a to také není špatné, co říkáte?

Mobil Media a.s., vydavatel serveru BonusWeb, má na místě pětici svých zpravodajů, kteří budou prostřednictvím serverů Mobil.cz a Technet.cz přinášet živé zpravodajství ze světa komunikací, resp. výpočetních technologií.

Autor:


Témata: Intel, Samsung

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Hrajeme Drake of the 99 Dragons, jednu z nejhorších her všech dob

Drake of the 99 Dragons

Drake of the 99 Dragons je mizerná akční hra z roku 2003, která se může pyšnit členstvím v elitním seznamu nejhůře...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz